Metallica ή λεφταλικα? ποιο ειναι το πιο σωστο? πουλήθηκαν απλά ή ξεπουλήθηκαν?

Λιγο είχε ξεκατινιαστεί και ο Dickinson οταν έφυγε απ τους Maiden που έλυνε τα προβλήματα του με μπύρες…!

Συζήτηση του 1996. Έβαψε ο λαρς τα μαλλιά ξανθά η έβαλε άσπρο δερμάτινο στην περιοδεία με τους gnr όπως συζητούσαν το 93!

Ε να, επιτέλους κάποιος εστίασε στο κακό.

θα γίνει πολ?

σαν να λέμε οτι κάποιοι απεχθάνονται τους metallica επειδή κατάφεραν να χωθούν στα event του mtv.
εγώ πιστεύω οτι είναι επίτευγμα για τους metallica που κατάφεραν να εισάγουν τον πιο σκληρό ήχο στο mtv και να τον κάνουν να είναι και της μόδας τότε.

Φίλε Freakhood οι Metallica όπως και άλλες μπάντες είναι μια εμπορική αυτοκρατορία πλέον. Χάρη στα πρώτα πέντε άλμπουμ τους κατάφεραν να γιγαντωθούν σε απίστευτο βαθμό και ακόνα χάρη σε αυτά τα άλμπουμ παραμένουν αυτοί που είναι.
Το βλέπεις τελείως ρομαντικά το όλο θέμα και γι’αυτό σε ενοχλεί. Και εγώ όποτε το βλέπω αποκλειστικά ως οπαδός της metal μουσικής, τους κράζω για τα καμώματά τους αλλά καθότι δεν ζούμε σε ροζ συννεφάκια αλλά στον πραγματικό κόσμο πρέπει να καταλάβουμε ότι μεγάλη επιτυχία τέτοιου επιπέδου χρειάζεται υποχωρήσεις και συμβιβασμούς. Απλά οι Metallica το χειρίστηκαν καλύτερα από άλλους και τους όποιους συμβιβασμούς κάνανε τους κάνανε με τους δικούς τους λίγο πολύ όρους και γι’αυτό μπράβο τους και μαγκιά τους.
Τα περί Μπιμπερών και λοιπές εξωφρενικές δηλώσεις γίνονται επίτηδες καθαρά για εμπορικούς λόγους και αν και απαράδεκτες δεν χρειάζεται να τις λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη.
Ο χαρακτηρισμός “λεφτάλικα” είναι απλά ηλίθιος και ανούσιος γιατί όπως είπαν και άλλοι φίλοι οι Metallica δεν είναι η μόνη μπάντα που λειτουργεί ως επιχείρηση.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Μολις γυρισα απο την αλλη πλευρα του Λονδινου και απο οτι βλεπω οι επιθεσεις καλα κρατουν. Δεν πειραζει, Ενας εναντιον ολων! Θα σας φαω με το σπαθι μου ορε! Μαζι με τον Γρακχο θα σας κατατροπωσουμε!

Σοβαρα τωρα,

Ας τα παρουμε απο την αρχη.

Οι καποτε αντιεμπορικοι λεφταλικα (το φωναζαν κιολας και για αυτο τους γουσταρα…που να ηξερα…) ειχαν πει οτι δεν προκειται ποτέ να κανουν βιντεο γιατι θα ξεπουλιοντουσταν.
Και τωρα τι κανουν? Ταινιαρες! Να τους χαιρεστε οσοι τους εξυμνειτε.

Τι ηταν αυτο που τους εκανε να ξεχωριζουν περα απο την μουσικη τους? Η Undergrοund αισθητικη τους και οι στιχοι. Ολα αυτα μαζι εκαναν το μπαμ. Και ολοι ακολουθησαμε τότε γιατι κατι καινουργιο ειχε παρουσιαστει στον οριζοντα, Οι τυποι ηταν ειλικρινεις οταν ελεγαν πως δεν εδιναν δεκαρα τσακιστη για τις εταιριες και την βιομηχανια του θεαματος.

(Συνεχιζεται σε λιγο γιατι ακομα δεν εχω φαει !!)

Και συνεχιζω.

Δεν θυμαμαι πολλα γκρουπ να ειχαν εκφραστει ετσι κατα του γκλαμ. Τωρα τι ειναι? Δεν ειναι γκλαμ? Με το χερι στην καρδια, αυτο που βλεπετε δεν εχει σχεση με το γκλαμ?

Αλλα χεσε το γκλαμ.

Sell outs? Αυτο θα μπορουσε να το πει καποιος για τους Kennedys με οτι εγινε (παρολο που σηκωνει κουβεντα…εδω η ιδια η Lewis εδινε τρελα γκαφρα για να βγαλει διαφημιστικο με το holidays in cambodia και ο Βιafra τους ειπε να πανε να γαμηθουν). Θελει πολλα κιλα @ρχιδι@ αυτο.
Το να εχεις πολυεθνικη ομως ειναι χειροτερο απο sell outs, ετσι δεν ειναι?
Μια πολυεθνικη που την υποστηριζετε, μερικοι με περηφανεια κιολας.

(Συνεχιζω σε λιγο)

Και καλα κανουμε μια ταινια εκτος αλλων για το τι ταλαιπωριες τραβηξαμε κλπ κλπ. Με λιγα λογια, μου γινεστε πολυεθνικη και μετα κανετε ταινιουλα για να δουμε τι τραβηξατε και ποσο αφελεις ησασταν.

Ενω η πραγματικοτητα ποια ειναι? Τσεπωνουμε τα λεφτακια απο την ταινιουλα και τo σχετικο dvd μιλωντας για την χαμενη αγνοτητα (εδω κολλαει το κλαμα).
Διοτι οτι και σκατα να κανουν οι λεφταλικα θα πουλησει γιατι υπαρχουν τα προβατα που ακολουθουν…

Ποιο underground metal λεμε τωρα? Επιστημονικη φαντασια μιλαμε. Σιγουρα? Μηπως τελικα το μπλακ αλμπουμ ηταν ακριβως το επιστεγασμα αυτης της εκμεταλευσης? Των πιστων οπαδων που τους ακολουθουσαν επι χρονια θελονατς να παντρεψουν με αυτον τον τροπο και τα poison-ποζερια του ΜΤV?

συνεχιζω γιατι κανω χιλια δυο πραγματα μαζι

Και ναι το μπλακ αλμπουμ τους εβαλε στο mainstream μαζι με μαντονες και σουρτα φερτα. Το τιμημα ομως ποιο ηταν>?

Δεν κατηγορω τους λεφταλικα γιατι εκαναν χρηματα. Ελπιζω να το αντιλαμβανεστε αυτο,

Παμε στην απαρχη παλι. Μεταλ underground. Εκει βρισκεται η ουσια, Εκει βασιστηκαν. Διοτι το καθε πιτσιρικι (οπως κι εγω) ανταλλαζε κασετες με λεφταλικα. Κατα κορον. Τι ειναι αυτο? Δεν ηταν το αντιστοιχο file sharing της εποχης? Αυτο που κατα κορον υποστηριζαν οι ιδιοι? Η δεν το θυμαστε αυτο οι παλαιοτεροι?
Οταν ομως γινεσαι μια επιχειρηση που κονομα χοντρα, ξαφνικα δεν υφιστανται ολα αυτα! ΟΧΙ…ειναι παρανομα! Και να οι μηνυσουλες με το Ναπστερ και τους αλητες που τολμησαν να κατεβασουν μεταλικα.
Downloading λοιπον οταν μας συμφερε! Μας χαλασε την μοστρα στην πορεια. Τραβα μια μηνυση ουσιαστικα εναντιον ολων των παιδιων που μας εκαναν γνωστους. Οι αφελεις λοιπον δεν ησασταν εσεις.

(συνεχιζω πιο μετα γιατι ειμαι πτωμα και εχω και αλλα κερατιατικα να κανω γαμω το λονδινο μου)

Δεν εχει να κανει με ζηλια η κατι παρεμφερες οπως καποιος εγραψε επειδη εκαναν επιτυχια οι λεφταλικα. Καμια σχεση.
Εχει να κανει με αξιοπρεπεια απεναντι στους οπαδους σου και τις διακυρηξεις που κανατε συνεχως, Απορω γιατι τις κανατε. Και εγω σας πιστευα.
Δεν μιλαμε για απλη πικρια πχ βλεπε εμενα, Αλλα ασε εγω ειμαι γραφικος ειπαμε. Απομειναρι.
Αυτο ειναι προδοσια για καποιους αλλους διοτι πιστεψαν πως οντως αυτοι εδω οι τυποι θα αλλαζαν το σκηνικο.
Αυτο ειναι το θεμα, οτι αυτοι εδω οι τυποι εδωσαν σοβαρες υποσχεσεις και ορκους που δεν κρατησαν στην πορεια. Οχι μονο ξεπουληθηκαν αλλα ξεπουληθηκαν και μαλακισμενα διοτι αν παρακολουθησει κανεις συνεντευξεις θα δει οτι σε καποιες φασεις ειρωνευονται τους παλιους οπαδους τους επειδη δεν ακολουθουν τον “νεο ηχο των μεταλικα” μη χεσω (Lars στον Howard Stern συνεντευξη).

Και εχεις τον Χετφηλντ (αυτον που ψηφιζει μπους και ρομνευ αν δεν το γνωριζετε…να τον χαιρεστε) να κοροιδευει την κοπελιτσα λεγοντας της να παει στον σοσιαλιστικο καναδα…

To metal up your ass φανταζει τοσο αστειο πλεον…

(συνεχιζω μετα γιατι εχω πολλα να κανω ρε παιδια…αν με παρει ο υπνος, θα συνεχισω αυριο καποια στιγμη…οι επιθεσεις καλοδεχουμενες!)

Ημερολόγιο απατημένης συζύγου.

μάλλον δεν ξέρεις την ιστορία με το Hammett και τους Death Angel και το πάρτι με τη Madonna :lol:
Και είναι προ-black album για να σε προλάβω :stuck_out_tongue:

επισης, στο Napster δεν κάναν μήνυση για το παράνομο file sharing αλλά γιατί διέρρευσε ακυκλοφόρητο τραγούδι (το I dissapear) σε demo μορφή.
Συνέχισε τώρα.

υγ: το metal εν έτη 1983 ήταν ούτως ή άλλως underground.
To Master of Puppets (προ black album, προ-βιντεο κλιπ κλπ κλπ) έμεινε 72 βδομάδες στο billboard chart, έγινε πλατινένιο στον πρώτο χρόνο του (πάνω από 300.000 πωλήσεις σε 3 εβδομάδες είχε κάνει και πάνω από 5 εκατομμύρια ΠΡΙΝ κυκλοφορήσει το Black Album).
Από το Master of Puppets οι Metallica ήταν μία κατηγορία μόνοι τους.
Από εκεί και πέρα, δεν έχει νόημα να μιλάμε για underground και mainstream.
Πριν κάνουν οποιαδήποτε “εμπορική” κίνηση, ήταν η πλεον εμπορική metal μπάντα.

Και μάντεψε, και τότε, για αυτό το αλμπουμ, sell out τους θεωρούσαν. Παντού. Και στην Ελλάδα καλύτερο άλμπουμ θεωρούσαν οι περισσότεροι το Kill em All (δημοψήφισμα Metal Hammer το 89 για τη δεκαετία του 80).

2.05-2.25
"we do what we wanna do, if they consider us selling out then …whatever". Και για major label λένε, και για την ταχύτητα των τραγουδιών λένε…
Συνέντευξη για την προώθηση του Puppets.

υγ 2: πάντως έχεις ταλέντο στο trollάρισμα. Μέχρι που κάθομαι και απαντάω σοβαρά, γνωρίζοντας ότι trollάρεις! Εύγε!! :thumbup:

Το γνωριζω και το βιντεο το εχω δει, Δεν πουληθηκαν ε? Αυτο μου λες τωρα. Αυτοι που εχουν φτασει στο σημειο να κανουν 3 D ταινιες δεν , Η με αλλα λογια οτι οι ιδιοι οι μεταλικα δεν αποφασιζουν οι ιδιοι ποσο θα κοστιζει το εισιτηριο. Δεν ειναι πορνες δηλαδη.

By the way θυμασαι τα τελευταια λογια του Κλιφ?

δεν ήμουν στο tour bus (ευτυχώς) :lol:

Φίλε freakhood σκεπτόμενος ως οπαδός συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψες τώρα που επιτέλους ανέλυσες την άποψή σου, απλά η απόλυτη αλήθεια όσα γράφεις! Respect!
Σκεπτόμενος βέβαια ρεαλιστικά όπως είπα και νωρίτερα, τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

τι εννοεις ; το TO LIVE IS TO DIE ?

Φίλε Freekhood μαζί σου είμαι. Don’t worry. Άπλα έθιξες την παιδική αγάπη κάποιων χρηστών.
Το ίδιο θα πάθαινα/έπαθα όταν μπαίνουν οι maiden στη κουβέντα.

Συνέχισε.

Sent from my bAkatel 0.1 using Tsimpoutalk

Σβήσε και κανά πμ (άμα έχεις) παλίκαρε.

Ποιους τους εφτιαξε τους λεφταλικα?
Η underground σκηνη, σωστα?
Απο στομα σε στομα, κασετες, ζωγραφιες (εχω φιλο στο Λος Αντζελες μια απο τα ιδια) σε τετοιο σημειο που τελικα καταφεραν να υπογραψουν.
Και τι εκαναν ουσιαστικα?
Load (που μπροστα του το μπλακ αλμπουμ ειναι μαστερ)
Μηνυσαν το Ναπστερ.
Εκαναν παιχνιδι με συμφωνικη (μην ξεχνιομαστε κιολας, ορος του παιχνιδιου ειναι)
Και τα καλυτερα ringtones Ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω

Freakhood αντιλαμβάνεσαι ότι μιλάμε για ένα συγκρότημα; Τόση πικρία για ψεύτικες υποσχέσεις δεν υπάρχει ούτε στην πολιτική. Τι “[I]σοβαρές υποσχέσεις και όρκους που δεν κράτησαν[/I]” λες; Πάμε καλά; Δίκιο έχει ο Κρισπ που μιλάει για απατημένη σύζυγο. Αυτή τη “μου φάγαν το μπιφτέκι μου” στάση (όχι μόνο από σένα, από τους περισσότερους) τη θεωρώ παράλογη. Όλοι είμαστε οπαδοί αυτής της μουσικής αλλά κανείς δεν δίνει τόση σημασία (τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω) ώστε να πικραίνεται από ένα αγαπημένο του συγκρότημα όταν αυτό κάνει άλλα από αυτά που έλεγε . Βέβαια, εσύ μεγάλωσες και στην εποχή που μαζευόντουσαν οι μεταλλάδες και έπαιζαν ξύλο για το αν είναι καλύτεροι οι Maiden ή οι Metallica.
Το γεγονός, πάντως, ότι οι Μεταλικα κάνουν ότι κάνουν προσωπικά με αφήνει αδιάφορο. Μου αρέσει η μουσική τους. Μου αρέσουν τα λάιβ τους που παίζουν 2μιση ώρες στα 50 τους και από 'κει και πέρα στα παπάρια μου το πόσα λεφτά βγάζουν και το τι ψηφίζει ο Hetfield. Αν ήταν να άκουγα μουσική με βάση τα πολιτικά μου πιστεύω δεν θα άκουγα σχεδόν τα μισά συγκροτήματα από αυτά που ακούω. Χέστηκα τι έλεγαν όταν ήταν παιδάκια. Όλοι τα ίδια λέγανε(-με) σε αυτή την ηλικία. Αυτό που λέει ο Cliff στο τέλος του βίντεο “we’re not trying to be big and fancy. It’s just us doing what we do” είναι η αλήθεια. Δεν προσπάθησαν να γίνουν μεγάλοι. ΈΓΙΝΑΝ μεγάλοι γιατί είχαν βγάλει δισκάρες. Αν ήταν για τον πούτσο συγκρότημα που έκραζε και μετά έγλειφε για να γίνουν μεγάλοι θα σου έλεγα έχεις δίκιο. Αλλά εδώ έχεις άδικο.