Το πιο σημαντικο μελος των metallica

ποιο πιστευετε πως ηταν το μελος με τη μεγαλυτερη επιδραση και χωρις αυτο δε θα ειχαμε ισως το καλυτερο μεταλ συγκροτημα της ιστοριας?
προσωπικα

Ο ψυχολογος τους :lol: :lol: :lol: :lol:

Ον τοπικ ο Κλιφ

Το διδυμο Hetfield/Ulrich

Αυτοι ξεκινησαν την μπαντα, για καθε αποφαση αυτοι ειναι υπευθυνοι, και κυριως ο Δανος…

Ομως αποψη μου ειναι οτι χαρη στον κυριο Jason Newsted, οι Metallica εγιναν αυτο που ειναι σημερα…

Αρκετα καλος μπασιστας, χυχραιμος χαρακτηρας και το κυριοτερο ε κ ρ η κ τ ι κ ο ς στις live εμφανισεις της μπαντας… Με αποκορυφωμα τα φωνητικα του…:smiley: :smiley:

Απλα, οταν βαζω να ακουσω Metallica, σχεδον ποτε δεν βαζω στουντιο δισκο… Τα live τους με καλυπτουν απολυτα…

+φωνω

Ξεχωριζουν αλλωστε οι συνθεσεις και οι λυρικοι του στιχοι
Μη πουμε για το παιξιμο του στο And justice for all

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ο Λάρς…οι άλλοι μια χαρά θα γράφανε μουσική έτσι κι αλλιώς,αλλά χωρίς αυτόν δεν θα είχαμε ρίξει τόσο αυθεντικό και υπέροχο γέλιο…

Αδυνατώ να ψηφισω.Δεν μπορω να κρινω την αγαπημενη μου μπαντα.
Αν και οπως σωστα ειπε ο freedom το διδυμο Uλrich/Hetfield ειναι τα κεφαλια της
μπαντας,δεν μπορεις να πεις κατι για τα υπολοιπα μελη.

Ο Κλιφ σιγουρα ηταν η μορφη της μπαντας οσο ζουσε.
Αλλα απο κει και περα,ο Χετφιλντ.

Βασικα τωρα που το ξανασκεφτομαι, ολοι εχουν βαλει το λιθαρακι τους… Και δεν εννοω απο αποψη μουσικης, αλλα απο αποψη προσωπηκοτητας… Ο Kirk πχ, ειναι αυτο που λεμε “κυμματοθραυστης”… Παντα φροντιζε να κραταει τις ισσοροπιες στη μπαντα, οταν οι αλλοι 2 τσακονωντουσαν…

Αλλα εχω μεγαλη αδυναμι στον Jason…:oops:

Αν και δν ειμαι μεγαλος φαν αυτου του group , φυσικα αναγνωριζω την αξια τους και τη σημαντικοτητα τους , υπαρχουν καποια κομματια τους που ειναι γενικα απο τα αγαπημενα μου .
Και για να απαντησω και στην ερωτηση … νομιζω οτι σε ενα group ο καθενας εχει το δικο του ρολο και τη δικη του προσφορα (τις πιο πολλες φορες , γιατι υπαρχουν και εξαιρεσεις) , οποτε δν μπορω να ξεχωρισω κανεναν.

Γιατί δεν το χωράει το μυαλό μου (αλλά με καμία ε;) ότι ο Mustane υπήρξε μέλος των Metallica; :?

James Hetfield και αρκετά εύκολα.

Βασικά ο Βασσίλης έχει δίκιο, χάρη στη φυγή του Jason Newsted οι Metallica έγιναν αυτό που είναι σήμερα. :stuck_out_tongue:

Για μένα όλοι είναι σημαντικοί, ακόμα και ο Mustaine γιατί έγραψε κάποιες από τις κομματάρες τους. Μάλλον θα επιλέξω τον Hetfield που έτσι κι αλλιώς του έχω αδυναμία και γράφει και ωραία ριφφς. :oops:
Ο Λαρς πάντα ήταν ένας απλός drummer και τώρα είναι ένας κουλός drummer, δε φεύγει καλύτερα; :stuck_out_tongue:

Σωστο…

[ul]
[li]O Hetfield, για τα riffs και τη γεματη παθος φωνη…
[/li][li]O Ulrich, γιατι ειναι ο κουμανταδορος στο (απαραιτητοε) business part…
[/li][li]Ο Hammet, γιατι περα απο κιθαρισταρας ειναι ο ειρηνοποιος στην μπαντα…
[/li][li]Ο Cliff, γιατι χωρις αυτον οι Metallica θα ηταν ενα ακομα γκρουπ που θα “παπαγαλιζε” το NWOBHM. Οτι θα ηταν καλο γκρουπ θα ηταν. Αλλα δεν θα ηταν το καλυτερο…
[/li][/ul]

Αν και οπως φαινεται, μου ειναι δυσκολο να διαλεξω, η ψηφος μαλλον παει στον κυριο του avatar. Καλα να ναι εκει που βρισκεται. Καλα τα riffs, καλη η φωνη, καλο το business αλλα αν δεν εχεις το κατι παραπανω δεν γινεσαι η μεγαλυτερη metal band. Και αυτο το κατι το δωσε ο Burton…

-Ενας απός τους καλύτερους ρυθμικούς κιθαρίστες του Heavy Metal…

-Eνας από τους καλύτερους συνθέτες του Heavy Metal

-Eνας από τους καλύτερους frontmen επί σκηνής (Rockwave 07,δεν ξεχνώ…)

-Μια από τις πιο χαρακτηριστικές φωνές του Heavy Metal

-Παλιότερα το Ηeavy metal είδωλο για πολλούς (και για μένα…)

Tα πραγματα είναι πολύ απλά…

[SIZE=“5”] JΑΜΕS HETFIELD [/SIZE]

Tι κανει τον Χετφιλντ να ξεχωριζει σαν φροντμαν?

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Eκρηκτικότητα,δυναμισμός,επικοινωνία με το κοινό,ξερει να ξεσηκώνει εύκολα το πλήθος,πετάει εξυπνες ατάκες,αψογη σκηνική παρουσία…Αυτά πάνω κάτω…

Θα διαφωνισω επειδη προσωπικα δε μπορω να θεωρησω εναν φροντμαν σαν τον Χετφιλντ καλο διοτι ειναι αναγκασμενος να ειναι στατικος (λογω του οτι τραγουδαει με στατικο μικροφωνο) και με μια κιθαρα κρεμασμενη πανω του.
Για εμενα ο ορισμος του φροντμαν ειναι ο Ντικινσον :slight_smile:

Δηλαδη ουτε ο kurt cobain θεωρειται frontman με την ιδια λογικη, ουτε ο lemmy. Οι περισσοτροι φροντμαν στατικοι ειναι με μια κιθαρα κρεμασμενη πανω τους

Δεν του θεωρω καλους φροντμεν