Michael Kiske - Amanda Somerville

Δυστυχώς για σένα… Εγώ χαίρομαι που τον βλέπω πάλι πίσω στην οθόνη όπως χάρηκα που τον είδα και σε live μετά απο τόσαααα χρόνια. Πάντως αυτό δεν είναι κάτι που δεν αλλάζει και άμα είναι να κολλήσουμε σε ένα video αστο να μην το συζητάμε καλύτερα.

Δεν ειναι ακριβως ετσι…

Ο kiske ειναι απο τους μεγαλυτερους τραγουδιστες metal διαχρονικα.

Θα πρεπε να προσεχει πιστευω την παραμικρη λεπτομερεια,και ειδικα αφου

οπως λεει ο ιδιος δεν αισθανεται ανετα.

Ειτε αυτο ειναι ειναι συνεργασιες ειτε ειναι video

Εν μέρει έχεις δίκιο αλλά είναι μια λεπτομέρεια που πιστεύω οτι θα αλλάξει. Οι υπόλοιποι είναι performers με δικές τους μπάντες είτε με προσωπικά live γιαυτό είχαν αυτή την άνεση αλλά o Kiske ακόμα δεν είχε καν βγεί live μετά απο 16 χρόνια μιας και γυρίστηκε αρκετά πριν τα live του με τους Unisonic. Ακόμα και τα projects του όλα τα είχε ηχογραφήσει στο studio του. Δεν είχε επικοινωνία και άνεση με ανθρώπους που έβλεπε πρώτη φορά. Γι’ αυτό δεν ένιωθε άνετα με τον φακό… Δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις τι σου λέω… Απότι αναφέρει όλα γυρίστηκαν μπαμ μπαμ και δεν ξεπέραστηκε αυτό το άγχος. Τουλάχιστον το κατάλαβε μετά και το αναφέρει όπως διαβάζεις παραπάνω… Είναι κάτι που θα αλλάξει πάντως…

ναι καταλαβαινω αυτο που λες.

Εννοειται οτι θα αλλαξει,θεμα χρονου ειναι…

Ελπιζω να θυμηθει και τα πολυ παλια του

και να μας στειλει με καμια “metal-ια” :wink:

Το έκανε με τους Unisonic στα A Little Time και Kids of the Century… Απίστευτο αίσθημα… :cry:
Τώρα απο χειμώνα με τους Avantasia… Απλά να θυμήσω ότι ο Sammett είχε πει ότι δεν θα περιοδεύσει για αυτές της κυκλοφορίες (TWS και AOB) γιατί δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να το κάνει… Πως άλλαξε γνώμη μόλις βγήκε στον δρόμο πάλι ο Kiske με τους Unisonic…

Tobias Sammett:
“I remember back in 1999 I did everything to get Michael Kiske involved in what was just an album project at the time, Avantasia’s “Metal Opera”. I was a happy boy in a toy store when I heard the tunes I had tailored for him, anthems like “Reach Out For The Light”, “The Tower”, “No Return” and he was an important corner stone for making Avantasia a classic amongst melodic Metal fans all over the world. I tried hard to convince Michael to enter the stage when Avantasia played their festival shows in 2008, but the time was not right. Now the stars have lined up and I am looking forward - as a representative of Avantasia and even more so as a fan to having Michael enter the stage to perform those kinds of classic Metal tracks for the first time in more than 17 years. I am looking forward to having Bob and Jorn, Amanda, Olli Hartmann, Sascha and Miro and all my fellow-Avantasians on stage again. Maybe we will have some more surprises, let’s see. Let’s reach out for the light!”

Βγήκε στο youtube το νεο βίντεο της συνεργασίας:

Kiske/Somerville - If I Had A Wish
http://www.youtube.com/watch?v=5FBaxEUkjbM

To album μέχρι στιγμής δέχετε πολυ καλές κριτικές όπως μπορεί κανεί να δει απο το wikipedia. Σήμερα είναι κυκλοφορία του και το πακετάκι είναι όλα τα λεφτά

Άντε να πουλήσει καλά να το δούμε και live καθώς θα είναι πολυ ενδιαφερόν για φίλους του μελωδικού ροκ…

Δεν ξανατραγουδαω μεταλ νομιζω εχει πει ο kiske…Δυο ενδεχομενα υπαρχουν…ο ανθρωπος η ειναι βλαμενο η το κοροιδεψανε…

Ότι θυμάται ο καθένας χαίρεται. #-o:lol:

φιλε εχω γαμηθει στα γελια…ακουω τον δισκο ο οποιος τα σπαει,πραγματικα πανεμορφο ακουσμα και μου ηρθε στο μυαλο αυτο…:lol::lol::lol:

Τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά δεν ακούγεται τόσο metal. Τι εννοώ; Ναι έχει μερικές metal στιγμές αλλά στο σύνολο μου κάνει για melodic rock. Βέβαια τα σπάει και είναι απο τα αγαπημένα μου για φέτος. Θα ήθελα να τον ακούσω και live τον δίσκο αλλά αυτό έχει να κάνει με της πωλήσεις του. Πιστεύω ότι έκανε καλή δουλειά ο Sinner (το δούλευε 18 μήνες) καθώς ο δίσκος είναι φοβερός.

Τώρα για το σχόλιο περί metal και Kiske νομίζω ότι δεν είναι επι του παρόντως θέματος. Άμα το πόσταρες στο Michael Kiske θα ξεκινάγαμε μια “μεγάλη” κουβέντα λόγω παρέμβασης κάποιον που έχουν παρεξηγήσει τα λεγόμενα του. [B]Πάντως μια γρήγορη απάντηση είναι, όχι δεν έχει πει κάτι τέτοιο[/B]. Απο το 2001 τραγούδησε στην metal opera του Tobi στους Avantasia με τους οποίους θα περιοδεύσει κιόλας. Δάκρυα συγκίνησης τότε… Φυσική αντίδραση όταν έχεις μια δεκαετία να ακούσεις κάτι “Metal” απο την φωνάρα.

Καλή ακρόαση αλλά να ξέρεις ότι στο cd ακούγεται πολυ διαφορετική η μουσική καθώς στο Mp3 έχει χάσει όλο τον όγκο του μπάσου του Mat Sinner. Απόφυγε την ακρόαση απο mp3.

αυτο το second change τι κομματαρα ειναι???τωρα αν ειναι μεταλ η οχι ο δισκος λιγο με νοιαζει…απλα το αηδονι μας τα εχει βαλει με την ταμπελα μεταλ μαλλον.τωρα οπως ειπα νομιζω κιολας οτι εχει κανει τετοια δηλωση δεν ειμαι και σιγουρος.οσο για avantasia πιστεψε με τα δακρυα συγκινησης δεν ηταν μονο για σενα…το αηδονι μας φιλε κυκλοφορει δισκαρα καποιοι αμπαλοι δεν παιρνουν πρεφα δεν αισθανονται και μιλουν για μετριοτητες…ελεος!!να εισαι σιγουρος οτι θα ακολουθησω τις οδηγιες σου.τετοιοι δισκοι ειναι εγκλημα να τους εχεις σε μπ3 εννοειτε οτι θα αγοραστει και οτι θα ειναι στανταρ μεσα στην δεκαδα μου για το 10.το μονο που ζηταω ειναι να δω λαιβ αυτο το αηδονι…

Θα σου βάλω το τι είπε σε συνέντευξη πριν λίγες μέρες στο official του Tobi.

[B]Harmon Caldwell[/B], Tobiassammet.com: [I]Michael, in 1999 when Tobias first approached you to sing on his first Avantasia Metal Opera album what were your thoughts? What was it about Tobias and his music that made you want to sing his album while at the same time you were turning down other opportunities?[/I]

[B]Michael[/B]: [I][B]Of course I have to like the music[/B]. But with me it always also has a lot to do with the people who ask me. Tobi called me up and was kind of an ass, eh… I mean nice (kidding!). When he asked me the first time, I was still in the state of rather fading out the rock/metal-world, that’s why I called myself Ernie on the album. I find that funny myself now. [B]Today I am a lot more relaxed and since I met fans again in a few countries and played live, I am okay with the idealistic and non-satanic parts of the metal-world again[/B].[/I]

Απο τα λόγια του μπορείς να καταλάβεις με τι είχε πρόβλημα. Έχω ξαναπεί κάπου εδώ στο φόρουμ ότι ο Kiske ποτέ δεν ήταν ο μεταλάς που τον έχουν παρουσιάσει αρκετοί. Βέβαια έγινε αυτό καθώς αρκετοί περιμένουν να ακούσαν κάτι metal απο αυτόν. Φυσικό όταν έχεις τραγουδήσει στον καλύτερο power metal δίσκο κατ’εμε. Βεβαίως αυτό επηρέασε την προσωπική του πορεία σαν Michael Kiske. Θυμάμαι τότε το 2003 με την νέα μπάντα του (Supared) έλεγε ότι θέλει να γυρίσει σε πιο rock μονοπάτια αφου πιστεύει πως χρειάζεται μια μπάντα για να το κάνει αυτό. Τότε όλοι άρχισαν να πιστεύουν ότι θα ακούσουν το Keepers το 3 απο τον συγκεκριμένο αλλά προς απογοήτευση τους δεν ήταν καν metal ο δίσκος και άρχισε ο πόλεμος με τους [B]ΟΠΑΔΟΥΣ[/B] και όχι με την μουσική. Κυριώς με τους οπαδούς των Helloween καθώς δεν πιστεύω ότι ασχολήθηκε και κάποιος άλλος. Εν μέρει είχε δίκιο. Θυμάμαι τότε στο site του (supared.de δεν υπάρχει τώρα μου φαίνεται) που τον είχα ρωτήσει στο questbook (εκεί απαντούσε) “γιατί ασχολήσε με αυτούς που δεν σέβονται την μουσική σου και ασχολήσε με αυτούς που δεν έχουν ιδέα και περιμένουν να ακούσουν αυτό που θέλουν”; Ξέρεις τι μου είχε πει; “[I]Γιατί τον πονάει να κρίνουν το δημιούργημα του με βάση κάτι που περιμένουν αυτοί να ακούσουν. Μου είχε πει ok δεν το γουστάρεις, μην το ακούς. Μην με πρίζεις όμως να γράψω κάτι που δεν νιώθω για να ικανοποιήσω αυτό που θέλεις εσύ να ακούσεις. Τράβα φτιάξε δίσκο εσύ άμα είσαι ικανός και ικανοποιήσε τα θέλω σου. Στο τέλος μου είχε πει ότι είχα δίκιο και ότι δεν πρέπει να δίνει βάση τόσο σε αυτή την μερίδα οπαδών.”[/I]
Όπως αποδείχτηκε είχε δίκιο και η αγάπη που του έδειξε ο κόσμος που γύρισε πάλι στην σκηνή τον έκανε να αναθεωρήσει κάποια απο τα λεγόμενα του σχετικά με τους οπαδούς και όχι με την μουσική. Παράδειγμα και η κομμάταρα [B]Judas at the Opera /B απο Edguy που αναφέρεται στους συγκεκριμένους οπαδούς.
Άρα ποτέ δεν είχε πρόβλημα με την Metal Μουσική καθώς ακόμα ακούει Iron Maiden, Judas Priest, όπως είχε δηλώσε αλλά δεν ακούει μόνο metal. Τρανο παράδειγμα και η μίνι αναφορά στον ύμνο των Judas Priest στο Sweden Rock (http://www.youtube.com/watch?v=5WMhCXY3gbI) και MoR.
Γουστάρει επίσης ροκ (Coldplay, Keane κα) και κλασσική μουσική κα.

Στο κάτω κάτω άμα γούσταρε μόνο Power metal θα τραγουδούσε στους Gamma Ray, Angra, Stratovarius και τόσους άλλους που του έκαναν πρόταση. Hansen και Tolkki δεν είναι και λίγο να σε θεωρούν top φωνή στον χώρο. Σε πρόσφατη συνέντευξη ακόμα και ο Deris το είπε (metal hammer-δεν το αγοράζω απλά είχε συνέντευξη Helloween).

Το θέμα με το metal είναι απλό. Άμα γουστάρει το κομμάτι το τραγουδάει και κατα την γνώμη μου καλά κάνει. Εγώ τον ευχαριστήθηκα και με τους Place Vendome και σε όλα τα projects που τραγουδάει.

Στην τελική και σε μένα άμα ερχόταν κάποιος και μου έλεγε δεν γουστάρω την μουσική που γράφεις θα του έλεγα στα @@ μου σε γράφω μην την ακούς. Πιστεύω οποιοσδήποτε θα το έκανε αυτό.

Τον Απρίλιο κυκλοφόρησε το δεύτερο άλμπουμ των Kiske / Somerville με τίτλο [I]City Of Heroes[/I].