Michael Schenker

αγαπημένος μου κιθαρίστας…από lonesome crow και phenomenon μέχρι την εποχή με τον μέγιστο McAuley,τα “βρώμικα” 80’s MSG και τα thank you…
προβληματικός αρκετές φορές,αλλά διάολε,έχει γράψει ιστορία ο μπαγάσας…:slight_smile:

Ενας ακομα που αδικησε τον εαυτο του. Not my cup of tea, αλλα τεραστιος αδιαμφισβητητα.

Xaraktirise se megalo vathmo to '70s hard rock, itan mazi me tous Scorpious i vasiki epirroh tou NWOBHM, kai enas megalos guitar god. A, kai arnithike protash twn Rolling Stones.
Ayta ta oliga.
Provlimatikos?? Ti les twra!:smiley:

ΘΕΟΣ!! Τιποτα αλλο. Το μοναδικο του μειονεκτημα η ανωριμοτητα του, επεστρεψε το 2006 με πολυ καλη δισκογραφικη δουλεια με ωραιες συμμετοχες. Μπορει η περιοδος με τον Mc Auley να ειναι η πιο επιτυχημενη αλλα αγαπημενη δουλεια ειναι το “Assault Attack”. Και οταν εγινε το 1995 το Reunion των UFO βγαλανε μαζι το εκπληκτικο “Walk On Water”!!!

Aπλα απιστευτος!Βασικα γουσταρω παρα πολυ το παιξιμο του γιατι ακριβως εχει μια ισορροπια μεταξυ μελωδιας και τεχνικης και δεν χανει την ουσια με επιδειξιομανιες.Εχει παιξει μνημειωδη σολο,εχει γραψει καποια πλεον κλασικα riff,εχει συνθεσει πολυ καλα τραγουδια,εχει επηρεασει πολλους,τι αλλο να θελει καποιος κιθαριστας-καλλιτεχνης?Overall θεος!

Γλίτωσα το γράψιμο…

ο μιχαλακης πορωση ρε συ παντα!!!στη συναυλια στη θεσσαλονικη στο τελος μας υπεγραψε και αυτογραφα…και γαμω τα ατομα…ΔΕΟΣ…δεν θα ξεχασω σε μια φαση του φωναζει ενας ΠΑΙΞΕ ΔΑΣΚΑΛΕ …

αν και το αγαπημενο μου κομματι το on with the action απο ufo δεν το παιξανε αλλα δεν πειραζει…νομιζω με τους MSG δεν το εχει παιξει ποτε…

παντως νομιζω οτι εκανε πολλα λαθη στη καριερα του

1)Η φυγη του απο τους UFO το 1979 νομιζω πως εβλαψε και αυτον και το γκρουπ.θα μπορουσε να κανει τους ufo τεραστειους και οσων αφορα την εμπορικη επιτυχια,αφου το 1979 αρχισαν να γινονται πιο γνωστοι και στην αμερικη και η φυγη του schenker ηταν ενα πισωγυρισμα για αυτους…
2)νομιζω πως στη συνεχεια η καλυτερη επιλογη για αυτον θα ηταν να συνεχισει στους scorpions.δεν εχω προβλημα με τον jabs αλλα ο schenker θα εκανε το γκρουπ περισσοτερο ποιοτικο και θα τους αποτραβουσε λιγο απο τη μανια για εμπορικοτητα…(παρ ολα αυτα μ αρεσουν και οι scorpions στα 80ες χωρις ομως να τρελαινομαι κι ολας…
3)οι MSG μ αρεσουν αλλα οι συνεχεις αλλαγες μελων και οι λαθος επιλογες τραγουδιστων…δεν τον αφησαν να κανει το τεραστειο γκρουπ που ονειρευοταν…(παντως το assault attack με τον ανεπαναληπτο graham bonnet στα φωνητικα ειναι αριστουργημα)

A SCHENKERHOLIC FAN…

θα προσθεσω τα κατα τη γνωμη μου 10 κορυφαια σολος του…

1)ROCK YOU TO THE GROUND(MSG)
2)LET IT ROLL(UFO)
3)ROCK BOTTOM(UFO)
4)ON WITH THE ACTION(UFO)
5)BORN TO LOOSE(UFO)
6)ARMED AND READY(MSG)
7)SAVE YOUR SELF(MSG)
8)HIGH FLYER(UFO)
9)ON AND ON(MSG)
10)LONESOME CROW(SCORPIONS) ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 16 ΕΤΩΝ…

+1

επισης ο ανθρωπος εχει ΗΧΟ. φοβερο χερι…

rock bottom για μενα το καλυτερο σολο της Rock…

σε ηλικία των 17 παρακαλώ…:slight_smile:

Κάτσε ρε, πότε έγινε αυτό; Οι Stones έχουν τον Ronnie Wood από το 1975. Ο Michael τότε είχε κάνει ουσιαστικά μόνο το Phenomenon. Χλωμό μου φαίνεται.
Ισχύει πάντως ότι είχε δεχτεί πρόταση τόσο από τον Ozzy όταν πέθανε ο Rhandy, όσο και από τους Aerosmith.

Ειχα ακουσει οτι δεχτηκε προταση και απο τους Deep Purple μετα την τελευταια αποχωρηση του Blackmore στα 90’s αλλα αρνηθηκε, εξαλλου μολις ειχε επιστρεψει στους UFO.

Αυτό είναι σίγουρα μόνο φήμη και τίποτα παραπάνω. Δεν ισχύει! :wink:

όχι όχι,ισχύουν,είχε αρνηθεί και σε aerosmith,ozzy,purple…
τώρα για stones κι αυτό έχει ακουστεί…ίσως ισχύει,ίσως όχι…

To eixa diavasei apo eggyri pigi alla epeidh twra…den thymamai pia itan ayti sas parathetw ena link:http://www.xtrememusician.com/info/artists/profiles/893.html

Psaxte to, borei na vreite kati kalo.

Xmmm. Vrika kai kati poly eggyro: http://www.rockinjeff.com/html/interviews.html FOVERH synenteyksi. Rudolf roufa tin me xri telous!

Οι Deep Purple δεν του έκαναν πρόταση. Σίγουρα. [-X

Επειδη τους εριξε χυλοπιτα δεν το παραδεχεσαι ???:stuck_out_tongue:

Rwta ton Gillan, h’ vasika ton Panagiwtopoulo! Min peismwneis xwris na ksereis!(oxi pws to exw 100% sigouro)

Καλα μωρε ουτε εγω ειμαι σιγουρος, χαβαλε κανω!

μόνο τον mike μην ρωτήσεις γιατί δεν παίζει να θυμάται!:stuck_out_tongue:

πωπω…θα χε γελιο να του ειχαν κανει…και να μη το ξερες…

όχι τιποτ αλλο να έχουμε εναν παραπάνω λόγο να στη λέμε.:stuck_out_tongue: