Mickey Newbury

RIP καταρχας,1940-2002. http://www.youtube.com/watch?v=XJS2DPdeZ7M

It’s clear Mickey Newbury was a major player in a musical revolution of sorts that swept through Nashville during the 1960’s and 70’s… revitalizing country music with fresh ideas; acknowledging a broader range of influences… and ultimately winning the industry a much larger fan base in the process

Οσοι γουσταρετε την αμερικανικη singer/songwriter φαση,μη διανοηθειτε να προσπερασετε.Φωναρα,στιχαρες,της ουισκοσχολης.

Το ονομα του μπορει να μη σας λεει τιποτα αλλα σιγουρα ολο και καποιο διασκευασμενο δικο του κομματι θα εχετε ακουσει*.Για τα περι status του διαβασα κατι που μου φανηκε αρκετα σωστο ως προς αυτό που μου βγαζει και μενα η μουσικη του:

A terminally underrated songwriter who was too poppy and ambitious to get the underground cred of his compadre Townes van Zandt, and too odd and difficult-to-categorise to get actual mainstream success.

*Το πολύ μεγαλο ??χιτ?? του είναι το American Trilogy(για μενα ουτε καν στα 10 καλυτερα του)που τον εχουν διασκευασει μεχρι και οι Manowar(,αν και εγω τον εμαθα από το Willow Tree που το?χει διασκευασει ο Dax Riggs σε λαιβς αλλα και ο Von Till σε δισκο του).Οσοι εχετε δει Big Lebowski εχετε ακουσει και το Just Dropped In το οποιο μπορειτε να το απολαυσετε σε αυτην εδώ την απιστευτη εκτελεση,κολλητα με το willow tree(wish i was) τα οποια τεινουν να γινουν τα αγαπημενα μου 7μιση μουσικα λεπτα.

Παρτε και διασκευαρα από Callahan

Για το ‘‘associated with’’ μερος θα δανειστω λιγο απο wiki

Newbury wrote many songs that would be recorded by singers and songwriters such as Johnny Cash, Roy Orbison, Tennessee Ernie Ford, Bill Monroe, Johnny Rodriguez, Hank Snow, Ray Charles, Tony Rice, Jerry Lee Lewis, Tammy Wynette, Ray Price, Don Gibson, Brenda Lee, Charlie Rich, David Allan Coe, Sammi Smith, Joan Baez, Tom Jones, Willie Nelson, Waylon Jennings, John Denver, Kenny Rogers, Steve Von Till, B.B. King, Linda Ronstadt, Dax Riggs and Bobby “Blue” Bland, among many others.

Τραγουδαει αποκλειστικα τον πονο γι?αυτό κι αυτός είναι για πολύ συγκεκριμενες ωρες και στιγμες.Οσοι θελετε pure ψυχη χωρις πολλα πολλα εδώ ειστε.Η Αγια Τριαδα του είναι η παρακατω και θα παραθεσω κι ένα κομματι από το καθενα

http://www.youtube.com/watch?v=IZMzYykZvuA (ναι,στα πιο country του ο πρωιμος Newbury ακουγοταν σαν ενας καλλιφωνος Dylan)

Δισκαρα και το I Came To Hear the Music(1974)

Το μονο ‘‘κακο’’ ειναι οτι εχει 345453 versions για το καθε κομματι και καπου χανεσαι αλλα δε πειραζει,η μια καλυτερη απο την αλλη.