Ντουέτο Midnight με Jon Oliva στο Painted Skies των CRIMSON GLORY!

Στη σελίδα myspace του πρώην τραγουδιστή των CRIMSON GLORY

ανέβηκε μια νέα, επανηχογραφημένη και επανενορχηστρωμένη (τι γράφω ο άνθρωπος!) έκδοση του classic “Painted Skies” με επιπλέον φωνητικά από τον Jon Oliva (SAVATAGE, JON OLIVA’S PAIN). Τη νέα ενορχήστρωση έκανε ο κιθαρίστας των JON OLIVA’S PAIN Matt LaPorte που παίζει και με τον Midnight.

Η original έκδοση βρίσκεται στο “Trancendence” των CRIMSON GLORY.Αυτά!8)

Δεν ξέρω, μπορεί σε κάποιους να άρεσε η συγκεκριμένη επανεκτέλεση αλλά εμένα μάλλον με άφησε αδιάφορο.
Έχω την εντύπωση ότι το καινούργιο άλμπουμ του Midnight θα είναι ένα πιο σκοτεινό Sakada και μόνο ακουστικό. Το θέμα είναι όμως ότι μου τι σπάει αφάνταστα που η φιλοσοφία των κομματιών είναι “παίζει μια ακουστική κιθάρα και o Midnight τραγουδάει ότι να’ ναι.”

Εγώ πάλι δεν ξέρω άν φταίει η τεχνολογία που ο Midnight ακούγεται τόσο καλά σ’ αυτά που έχει στο myspace του… Και μου κάνει εντύπωση… Ρε παιδιά ήταν όντως τόσο χάλια; Όσοι τον έχετε δει live είτε με Crimson Glory είτε solo…

Εγώ τον είχα δει στο Texas Club. Ήταν μεθυσμένος και είχε τραγουδήσει απαράδεκτα.
Στα στούντιο όντως ακούγεται καλά και για εμένα δεν παίζει ρόλο η τεχνολογία απαραίτητα. Απλά μπορεί να πει ένα κομμάτι όσες φορές θέλει μέχρι να ηχογραφηθεί το τελικό αποτέλεσμα, τα καινούργια κομμάτια δεν είναι τόσο απαιτητικά όσο αυτά των Crimson και τέλος, όταν ηχογραφεί δεν είναι ντίρλα.

Εμένα ο Midnight με είχε απογοητεύσει στο Rockwave, ειδικά αυτό το πράμα να διαβάζει τους στίχους από μία φυλλάδα που είχε μπροστά του… [-X

Όσο για την επανεκτέλεση δεν είν’ κακή.

Οπότε στην τελική καταλήγουμε πως είναι ο χαρακτήρας του Midnight που φταίει κ έμεινε εκτός Crimson Glory κ απογοητεύει κ με τις εμφανίσεις του κ όχι ότι δεν μπορεί να τραγουδήσει καλά… Το λέω γιατί μ’ αυτή την εντύπωση είχα μείνει μέχρι τώρα. Και μου’ χε κάνει εντύπωση ομολογώ…

Όσοι τον είχαμε δει στο Rockwave καταλαβαίνουμε… Ο τύπος ήταν απλά άθλιος… Απογοητεύτηκα πάρα πολύ! Ούτε τους στίχους δεν θυμόταν και τους διάβαζε από ένα χαρτί… Έλεος και κρίμα…

Εγώ έχω να πω ότι είναι πολύ κρίμα. Μία θεεική φωνή να χαραμίζεται. Γιατί ρε γαμώτο να είναι ψυχοπαθής/αλκοολικός και πρέζακας ο τύπος και να τα καταστρέφει όλα? Του την έχει βαρέσει τώρα και κάνει όλα τα κομμάτια ακουστικά. Εγώ λέω να πάει να ξανακλειστεί στη σπηλιά του αν είναι να συνεχίζει έτσι την πορεία του. Εγώ τον θέλω με Crimson Glory, με power/progressive, heavy κιθάρες και τσιρίδια. (Ξέρω δεν παίζει αλλά θέλω να βγάλω τον καημό μου.):-s

^ Άστο, καλύτερα με Wade Black οι Crimson Glory… Μια χαρά κι αυτός και πιό αξιόπιστος… :wink:

Οταν παιζαν το Azrael στο Rockwave, δε κρατηθηκα και φωναξα ‘‘Σας παρακαλω μη μας π*δατε την εμπειρια! Παιξτε το instrumental!’’.

Αν διανοηθεις οτι ηταν το πιο ‘‘βατο’’ κομματι του σετ λιστ… χειροτερα δε γινεται.

Εμένα πάντως στο Rockwave δεν μου φάνηκε ΤΟΣΟ χάλια. Σίγουρα απήχε αρκετά απ’ την τελειότητα αλλά νομίζω υπερβάλλουν όσοι τον βρήκαν τόσο άθλιο…