Ναρκαλιευτής - Minesweeper

Παίζετε??εγώ σαν τρελός το γουστάρω με τα χίλια αυτό το παιχνιδάκι…για πείτε χρόνους στα 3 επίπεδα (αλήθειες όμως έτσι??) κ tips για πιο γρήγορα παιχνίδια…Θα πω πιο μετά τους χρόνους μου…

Δεν παίζω και πολύ. Τώρα μπήκα να δω τους χρόνους.

670 δευτερόλεπτα στο έμπειρος/πιο δυσκολο επίπεδο. Είναι καλό?

146 στο 3ο επίπεδο, αλλά έχω ακούσει και 103 και έχω δει βιντεάκι youtube με 39 δεύτερα! Βασικά, αν θες να ρίξεις πολύ τους χρόνους σου, πρέπει να μάθεις να χρησιμοποιείς και το πάτημα και των 2 κουμπιώ. Από όταν έβαλα ADSL όμως, σταμάτησα και να παίζω. Με dial up, έπαιζα μέχρι να φορτώσουν οι σελίδες:p

Εγω παιζω αλλα μονο στο μσν.Το χω λιωσει:p

Βασικά πολύ σωστά τα λες…το πρώτο σημαντικό tip για να ρίξεις τους χρόνους είναι να μά8εις να παίζεις με το πάτημα των 2 κουμπιών…Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όταν βάλεις τον κέρσορα σε ένα τετραγωνάκι, πατώντας ταυτόχρονα κ δεξί και αριστερό κλικ ανοίγει όλα μαζί τα γύρω τετραγωνάκια (εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις μαρκάρει τις νάρκες που υπάρχον γύπω απο το συγκεκριμένο τετράγωνο) αντί να κάθεσαι να ανοίγεις ένα-ένα τα τετράγωνα…το 2ο πολύ σημαντικό tip είναι πως όταν στο τέλος μένουν τετράγωνα που αντιστοιχούν μόνο σε νάρκες αυτά τοποθετούνται αυτόματα στο τέλος του παιχνιδιού αν έχεις ανοίξει όλα τα καθαρά κουτάκια…αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πολλές φορρες (οπου μπορει να σε παίρνει χωρις να μπερδευτείς) είναι προτιμοτερο να ανοιγεις τα “καθαρα” κουτάκια παρά να μαρκάρεις τις μάρκες…αυτες τις αφήνεις εκεί κ αν νικήσεις στο συγκεκριμένο παιχνίδι αυτές μαρκάρονται αυτόματα στο τέλος…δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός…κ εγώ 90% παίζω στο expert…Χρόνο έχω 75 sec και στο μεσαίο επίπεδο 25…Karvou θέλω link απο το videaki youtube…παίζει να φαίνομα λίγο καμμένος με τόση ανάλυση που έχω ρίξει τώρα που το σκέφτομαι…:stuck_out_tongue:

Aυτό με το διπλό κλικ πρώτη φορά το ακούω :-s

Μουαχαχαχ, χαρη σε αυτο αρχισα να λιωνω ναρκαλιευτη:p
Αρχαριος-10 δευτερολεπτα
Ενδιαμεσος-70 δευτερολεπτα
Εμπειρος-185 δευτερολεπτα

Νταξ ο εμπειρος ειναι λιγο αγκουρι αλλα δε βαριεσαι.
Και οι Σημαιες Ναρκαλιευτη στο msn εχουν φαση, αν και ο σκοπος εκει ειναι να βαλεις σημαιακια σε ολες τις ναρκες και αυτος με τα περισσοτερα κερδιζει.

Τα σπαει παντως :!:

Δοκίμασε το σε κανένα άσχετο παιχνίδι και θα καταλάβεις τι εννοώ…πρέπει όμως πρωτά να έχεις σημαδέψει τις νάρκες…αυτό σου ανοιγει τα ελεύθερα κουτάκια…απλά για να μην τα ανοιγεις ενα ενα τα γυρω κουτάκια ενος τετραγώνου με τα δυο κουμπιά πατημένα ταυτόχρονα σου τα ανοιγει όλα μαζί…

Ορίστε το βιντεάκι με τα 39 δευτερόλεπτα: http://www.youtube.com/watch?v=oQ9iEDMLZpw&NR=1

Εγώ το διπλό κλικ το ανακάλυψα, αφού είχα σταματήσει να παίζω και έτσι ποτέ δε το χρησιμοποίησα, αλλά είναι μάλλον το πιο SOS κουμπί για χαμηλούς χρόνους.

Θεικο το spoiler!!πέθανα στα γέλια…άμα παρατηρήσεις το βιντεάκι θα καταλάβεις και αυτό που είπα πιο πάνω για το να αφήνεις τις νάρκες που έχεις ήδη ανακαλύψει χωρίς να τις μαρκάρεις με σημαία κάτι που γίνεται αυτόματα αν ολοκληρώσεις το παιχνίδι

ε ναι… αυτό εννοείται. Νάρκες που δεν έχεις λόγο να τις μαρκάρεις, δεν έχεις λόγο να χάνεις και χρόνο κάνοντας κλικ. Το 1ο και το 2ο στάδιο είναι καλά playground για να μάθεις να παίζεις δίχως να μαρκάρεις τις νάρκες.

egv protimω του μσν ειναι πολυ ωραιο

γιατι δεν καταλαβαινω το κολπο με τα 2 κουμπια??? :frowning:

οποιος γουσταρει να παιξουμε στο msn να μου κανει Pm.Το παιχνιδι ειναι απλο και γαματο.Δε θυμαμαι χρονους,γιατι εδω και καμποσο καιρο παιζω παιχνιδια με ανωτερου επιπεδου γραφικα.Παντως η τεχνη δε ξεχνιετε:lol:

Στου μσν δε με τρωει κανεις.400 νικες!Καηλα σκετη

@signal σου ανοιγεί δηλαδη ολά μαζι τα ελεύθερα τετράγωνα γύρω απο το κεντρικό σου τετράγωνο έχοντας ήδη εσύ μαρκάρεις αυτά που πιστεύεις πως είναι νάρκες…π.χ. αν το κεντρικο σου τετράγωνο έχει τον αριθμό 2 και εσύ έχεις μαρκάρει με σημαίες τις δύο νάρκες στα τετράγωνα που πιστεύεις πως είναι, τα άλλα 6 τετράγωνα που είναι άνευ νάρκης (αφου τις έχεις ήδη σημαδέψει), αντί να τα ανοίγεις ενα ένα, βάζοντας τον κέρσορα στον αριθμό 2 που είναι το κεντρικό σου κουτάκι και πατώντας ταυτόχρονα στο Mouse δεξί κ αριστερό κλικ ανοίγουν κ τα 6 μαζί και σε γλιτώνουν απο τον χρόνο που θα έκανες να τα ανοίξεις ένα προς ένα…try it!

Είχα κολλησει ποσο καιρο στο 276 εμπειρος και ενω ειχα κατεβασει τους χρονους πολυ δεν μπορουσα να το ολοκληρωσω. Σημερα ομως εκανα 133.

και αντι για τα δυο κουμπια μαζι μπορεις να πατας τη ροδελα

Δεν είχα δει ότι υπάρχει τέτοιο thread! Λοιπόν εγώ έχω καεί αρκετά.
Αρχάριος:4s
Έμπειρος:99s
Μέτριο δεν παίζω οπότε δεν θυμάμαι τι χρόνο έχω κάνει. Κάποιες φορές καίγομαι άπειρα πάντως.

169 στο έμπειρος, με τα υπόλοιπα δεν ασχολούμαι καν. μια περίοδο είχα φάει γερό σκάλωμα, τώρα σπάνια.