Σχόλιο Mirage-CAMEL

] :smiley: Μόνο καλά λόγια μπορώ να πώ γι’αυτό το LP!! Δίσκοι σαν κι αυτόν μου θυμίζουν τα σχολικά μου χρόνια. Το περίεργο είναι ότι πέρασαν 25 χρόνια από τότε και η μουσική τους ακούγεται ευχάριστα στα αυτιά μου. Τον συστείνω ανεπιφύλακτα στους νεότερους, αφού λίγα νέα συγκροτήματα καταφέρνουν να φτάσουν την ποιότητα ενός τέτοιου δίσκου…[/i]

Μονο που διαβασα το ονομα mirage ανατριχιασα.
ενας απιστευτα prog δισκος απο ενα απιστευτο prog group!!
O ορισμος του progressive rock! To απολιτο παντρεμα της ψυχεδελιας με την τεχνικη κ την μελωδια! Αυτον το δισκο οταν τον βαλεις να παιζει δεν αλλαζεις κοματι τον ακους ολοκληρο. Γιατι καθε κοματι ειναι τοσο τελειο κ τοσο ξεχωριστο!
αντε latimer ελα να σε δουμε γιατι δεν την παλευουμε αλο!!

το συγκεκριμενο αλμπουμ ηταν απ τα πρωτα που ακουσα αρχιζοντας να ‘‘ψαχνομαι’’ προκειμενου να γνωρισω καλυτερα την prog rock. Το εν λογω κειμενο με ωθησε στο να αγορασω το mirage :smiley: . παρα το οτι ειναι ακομα νωρις για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη [ασχολουμαι μολις λιγους μηνες με την prog] ,πιστευω πως προκειται για εναν πολυ ιδιαιτερο κ πολυ μελωδικο δισκο :smiley: .καταπληκτικος οντως ο latimer.

To “Mirage” einai ena ypsisto dhmiourghma ths mousikhs . Progressive rock sta kalytera tou…apisteytes ki8ares , anatrixiastikes melodies “Nimrodel” kai ena EPOS “Lady Fantasy” einai stigmes pou edosan sth mousiki ligh akoma omorfia…genika einai o kalyteros diskos ton megalon Camel kai sigoura ena kommati pou DEN GINETAI NA LEIPEI apo kammia disko8hkh pou sevetai ton eayto ths…

Μιλαμε για Freefall,οταν το πρωτοακουσα επαθα πλακα και ευτυχως καθε φορα που το ακουω ειναι το ιδιο συναισθημα!!! Μελοδικοτατος δισκος και τα σπανε ταυτοχρονα.και για τα σολο του κυριου Latimer τι να πει κανεις!!!αλλα και ο bardens ειναι απιστευτος εδω!!!
Ας εισε καλα ρε Bluezlick που μου τους εμαθες χρονια πριν…
Θα διαφωνησω ομως ως προς το καλυτερο.Τα 5 πρωτα ειναι ολα εξισου καλα.Το καθενα εχει το κατι ιδιαιτερο που το κανει ξεχωριστο.[/list]