Αmon Amarth - Twilight Οf Τhe Thunder God

Aπό τους πολυαναμενόμενους δίσκους της χρονιάς.
Μακάρι να είναι τόσο καλό όσο το With Oden On Our Side.
Ο τίτλος Bathory-κός μεν αλλά χαλάλι…:stuck_out_tongue:

17 Σεπτεμβρίου η ημερομηνία κυκλοφορίας.

Τrackilist:

  1. Twilight of the Thunder God
  2. Free Will Sacrifice
  3. Guardians of Asgaard
  4. Where Is Your God?
  5. Varyags of Miklagaard
  6. Tattered Banners and Bloody Flags
  7. No Fear For the Setting Sun
  8. The Hero
  9. Live For the Kill
  10. Embrace of the Endless Ocean

Μπορούμε να ακούσουμε το νέο κομμάτι Twilight of the Thunder God στο myspace τους.

Πολύ καλό.
Μου θυμίζει τον παλιό ήχο πολύ.
Διαφορετικός σε σχέση με το With Oden…
Και πιστεύω είναι μια πολύ καλή αρχή για τον δίσκο.
Στην μέση τα brutal τα σπάνε!!!

Αναμένουμε…

:metal:

Edit

Καλά το κομμάτι τα σπάει απίστευτα.
Τα φωνητικά είναι θεικά…
Το ρεφραίν μου έχει κολλήσει.

Edit 2
Το ακούω συνέχεια στο repeat.
Είναι ίσως από τα καλύτερα κομμάτια τους.
Τα Valhalla Awaits Me , Runes Of My Memory που ήταν η αρχή του προηγούμενου δίσκου είναι τραγουδάκια μπροστά σε αυτό.

[SIZE=“5”]TWILLIGHT!!!
OF!
THE THUNDERGOD![/SIZE]

:band:

Φοβερό κομμάτι! το περιμένω το δισκάκι…

Τρομερή μπάντα. Πολύ ωραίο το κομματάκι, μακάρι να τα σπάει και ο δίσκος.

Έχουν διαρεύσει 5 ακόμη κομμάτια.

Free Will Sacrifice
Guardians Of Asgaard
Where Is Your God ----------->κλικ (αν κρίνω από την ποιότητα του Twillight, όχι και τόσο καλή ποιότητα ήχου στο youtube)
Varyags Of Miklagaard
Tattered Banners And Bloody Flags

Εντυπώσεις αργότερα…

Το Where Is Your God χώνει πολύ με γρήγορα φωνητικά , αλλά δεν είναι και το τρομερό κομμάτι.

Τα πρωτα 6 υπαρχουν και σε mp3,με μια αναζητηση στο internet τα βρισκετε.
Δεν τα χω ακουσει και πολυ ακομα αρα δεν εκφερω γνωμη.

Τα εχουμε πει και στο τοπικ με τις death-ιες.Εχουμε 6 τραγουδια μεχρι στιγμης.
Σαν να βαρυνε λιγο ο ηχος και αυτο μονο καλο ειναι!
Μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και αν ειναι ετσι και τα υπολοιπα θα εχουμε
αλλο εναν πολυ καλο δισκο απο τους ΑΑ.

Edit : Στο Guardians Of Asgaard εχουμε συμμετοχη απο τον L.G. Petrov (τι παει να πει ποιος
ειναι αυτος ?)

Δεν εχω ακουσει νοτα μεχρι στιγμης αλλα θα γαμαει ετσι κι αλλιως!
Το εξωφυλλο παιζει να ειναι το καλυτερο που εχω δει εδω και χρονια!

Τα άκουσα αρκετές φορές τα άλλα , είναι ενδιαφέροντα κομμάτια αλλά είναι ακόμη νωρίς να εκφέρω γνώμη.
Ένα είναι σίγουρο…

Το ομώνυμο είναι από τα καλύτερα τραγούδια που έχω ακούσει πρόσφατα.
Από τους Opeth έχω να ενθουσιαστώ με κάτι καινούργιο…

Πλέον μπορούμε να το ακούσουμε ολόκληρο.:wink:

Νταξ,φοβεροοοοοοοοοοοοοοοο

[SIZE=“7”]AMON AMARTH[/SIZE]

Λογικα θα ερθουν και στην επομενη περιοδεία τους Ελλάδα

Μακαρι γιατι δεν τους ειδα την προηγουμενη φορα :frowning:

E να έρθουν και Θεσσαλονίκη όμως ε…

Μέχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει το ομώνυμο (το καλύτερο κομμάτι ίσως του δίσκου so far…) , το Guardians Of Asgaard (δεν τους έχω ξανακούσει με τόσο δυνατά φωνητικά) και το Tattered Banners And Bloody Flags.

Έχει περισσότερα επικά στοιχεία.

Στο τελευταίο κομμάτι Εmbrace Οf the Εndless Οcean δεν τους βγήκε και τόσο να κάνουν ένα όμοιο κομμάτι με το θαυμάσιο Prediction Of Warfare.

To αρχικο riff του ομωνυμου δε θυμιζει λιγο Cry of the Black Birds?

To εξώφυλλο πάντως θυμίζει God of war…:lol:

“…Thor, odins son, protector of mankind, ride to meet your fate, your destiny awaits
Thor, Fjörgyn son, protector of mankind, ride to meet your fate, ragnarök awaits…”

Παντως η παραγωγη ειναι πιο χεζυ σ’αυτο,δεν ειναι τοσο καθαρη οσο του Oden αλλα και παλι σπερνει…

Aπ’ το καταπληκτικό εξώφυλλο και τον τίτλο που παραπέμπει σε Bathory το νέο πόνημα των Σουηδών Amon Amarth σε προδιαθέτει θετικότατα. Και έτσι είναι, γιατί ο δίσκος γαμάει. Πολύ λιτά. Όχι ότι ήταν έκπληξη, καθώς μας έχουν συνηθίσει σε αξιόλογες κυκλοφορίες, αλλά μετά το πολύ καλό “With Oden on our side” δεν περιμένεις κάτι τόσο αριστουργηματικό που να σημάνει την άνοδο της μπάντας σε άλλο πλέον επίπεδο. Bαρύγδουπο ακούγεται; Ίσως, αλλά οι Σουηδοί φαίνεται πως είναι πραγματικοί viking!

Με ένα rhythm section στιβαρότατο, riffs που σε κολλάνε στον τοίχο και μελωδίες με ψυχή! Ναι, ψυχή και μεράκι. Κομματάρες σαν το ομώνυμο που ανοίγει τον δίσκο με θυελλώδη τρόπο, σαν το “Free Will Sacrifice”, το “Guardians of Asgaard” όπου ακούγονται απίστευτα heavy, το “Where is your god” που είναι ψυχρό και ταχύ, το “Tattered banners and bloody flags” με τον ήχο του horn στην μέση να κάνει ακόμη πιο μεγαλειώδη μια επική ούτως ή άλλως σύνθεση, το “No fear for the setting sun” έχει ένα υπόγειο μελαγχολικό συναίσθημα, το “The hero” είναι σαν επικό epic κομμάτι με brutal φωνητικά, το “Live for the kill” έχει ένα απόλυτα εθιστικό riff και ρυθμό που σε προκαλλεί για headbanging, στην μέση έχει κι ένα πέρασμα με βιολιά και το “Εmbrace of the endless ocean” είναι η προσπάθειά τους να γράψουν το νέο “Prediction of warfare” και εν μέρει το καταφέρνουν.

Οι Amon Amarth δημιούργησαν μια δισκάρα που με συγκίνησε με τον ίδιο τρόπο που έκαναν και οι Primordial στον τελευταίο τους δίσκο. Μερικά απ’ τα καλύτερά τους τραγούδια βρίσκονται εδώ, έγιναν λίγο πιο heavy και ταυτόχρονα πιο μελωδικοί αλλά με τρόπο που ταιριάζει και πιο επικοί ώστε να προκαλλούν αίσθημα υπερηφάνιας. Τα φωνητικά είναι καλύτερα από ποτέ, είναι σαν να ακούς τον Odin να ορύεται οργισμένος, τα refrains τα σπάνε κανονικά, ενώ οι ρυθμοί δανείστηκαν την ορμή απ’ το σφυρί του Thor. Φαίνεται πως ένας απ’ τους πολυαναμενόμενους δίσκους της χρονιάς θα είναι κι ένας απ’ τους καλύτερους για το 2008. Οι Amon Amarth έγιναν πιο επικοί, χωρίς να χάσουν καθόλου το death χαρακτήρα τους, αντιθέτως έγιναν πιο πειστικοί και πιο μεγαλοπρεπείς. Hail to the thunder gods!:bow2::bow2::bow2:

Απλα και ομορφα τα σπαει, τα αναμενομενα δηλαδη :smiley:

Α γεια σου…

Πάρα πολύ καλός δίσκος,στα γνωστά επίπεδα άλλωστε των Amon Amarth…:metal:

Μου άρεσε λίγο πιό πολύ απ το προηγούμενο.

Άντε να τους ξαναδούμε και λαιβ να τα σπάσουμε πάλι.:slight_smile:

Δισκαρα! Για το επομενο εξαμηνο δεν με βλεπω να ακουω τιποτε αλλο!