Mono - The Last Dawn & Rays Of Darkness

Αν με ρωτήσει κανείς ποιά είναι η καλύτερη ποστροκ μπάντα τα τελευταία 6-7 χρόνια θα απαντήσω Mono με άνεση. Ο νέος τους διπλός δίσκος συνεχίζει το σερί και αποτελεί ταυτόχρονα βήμα μπροστά για τον ήχο τους.

Στρέφουμε την προσοχή μας στο απίστευτο Rays Of Darkness (το άγριο εκ των δύο άλμπουμ). Το “Recoil Ignite” μου έχει πάρει τα μυαλά.

Εδώη κριτική του Ιάσονα.

Πολύ σπάνιο στις μέρες μας να ανατριχιάζεις πατόκορφα απο την πρώτη κιόλας ακρόαση δίσκου!!

Μακάρι να τους ξανα δουμε!! Αν και με τον κοσμο που μάζεψαν (Θεσσαλονίκη τουλάχιστον) πολυ χλωμό…

Εδώ είχαν κόσμο πάντως. Όχι φίσκα, αλλά είχε μπόλικο.

Καταπλητικά και τα δύο δισκάκια τελικά. Σε επίπεδα “…Immortal Wind”.

Ακριβώς. Μπορεί να έγραψα μόνο για το Rays Of Darkness στο ποστ μου, αλλά εν τέλει και το άλλο είναι πα νε μορ φο. Εξαιρετικές μουσικές.

μια βοηθεια? :-s

έχεις κλείσει τα πάντα, έχεις βάλει τον δίσκο, έχεις χαθεί, και έχεις φτάσει στο The Hand That Holds the Truth.
εκεί που ψάχνεις χαρτομάντιλα, ή επαφή με το περιβάλλον να ξανανιώσεις νορμάλ, πετάγεται η ένταση που δεν την περιμένεις(είπαμε. είσαι στα χαμένα) κάπου στο 5-6ο λεπτό, και επιστρέφεις στο μέρος που είσαι με 300 χιλιόμετρα την ώρα. μιλάμε κόντεψα να πέσω από το κρεβάτι.

μόνο Mono

Οριστε, ο monos που με καταλαβαινει, αστους αλλους να μιλανε για τα ΑΔΕΡΦΙΣΤΙΚΑ κομματια.

και δεν διάβασα την κριτική σου και ήμουν ανυποψίαστος τι έρχεται στο κομμάτι. έπρεπε να δεις την φάτσα μου

Αφήστε μας μωρέ, μυρίστηκαν ότι πουλάει το Blackgaze και τρέξανε να αγριέψουν για να φάνε κομμάτι της πίτας~!

Όντως πολύ καλά αλλά νομίζω πως δεν φτάνουν στο επίπεδο του Ashes in the snow ή του Burial at sea για παράδειγμα. Ίσως το Recoil Ignite το οποίο ξεχωρίζει, αλλά γενικά και τα δύο είναι ένα σκαλάκι πιο κάτω. Χωρίς αυτό φυσικά να αφαιρεί κάτι από την ποιότητα τους και την ικανότητα τους να κάνουν τη ψυχή μας να κλαίει για ακόμη μια φορά.

Mαζι με Turn Blue των Black Keys τα καλύτερα αλμπουμ για το 2014 so far…