Monster Magnet 30/01/15 Principal & 31/01 Περιστύλιο ΣΕΦ

εγώ γούσταρα που άκουσα bleeding me αλλά γενικά ήταν κατώτεροι σε σχέση με το σοκαριστικό πρώτο live στη Νεα Σμυρνη (1993). Επίσης κάναμε άπειρες ώρες να βγούμε :slight_smile:

Τελικα ηταν ακριβως ιδιο το σετλιστ της θεσσαλονικης?

Βασικά ήταν tour για το garage days (το φουλ πακέτο) . Έπαιξαν απ’όλα και όντως το bleeding me ήταν μεγάλη στιγμή. “The garage remains the same” πρέπει να έλεγαν την tour.

Ηδιο ηταν το σετλιστ στη Θεσσαλονικη.

Και φυσικά τότε στη Νέα Σμύρνη τη συναυλία των Metallica είχαν ανοίξει οι Λευκή Συμφωνία. Τρομερή μπάντα!

γνώρισαν αποθέωση, πρέπει να φάγανε 19,999 μπουκάλια :lol: στην κασσέτα μου ακόμα υπάρχει η ατάκα ενός τύπου να ουρλιάζει “[I]γιατί χαλάς την κασσέτα γιαυτούς ρε?[/I]” :lol:

οι CULT ήταν καλοί, αλλά ας είμαστε σοβαροί… όλοι ήταν καυλωμένοι για τους headliners

Πόσο true.

Εγω ήμουν στο live στην Θεσσαλονίκη.

[B]Για το Setlist:[/B]

Πιστεύω πως ήταν αναμενόμενο. Προωθούν Last Patrol και Milking the Stars, λογικό να παίξουν αρκετά κομμάτια. Προσωπική αγάπη τρέφω για το End of Time, το οποίο θεωρώ καλύτερο από το Last Patrol από άποψη Hawkwind-ίλας. Duke και Three Kingfishers πολύ καλές επιλογές. Μπορώ να πω πως το I Live behind the clouds θα μπορούσε να λείπει.

Για τις επιλογές της παλιάς δισκογραφίας, είμαι απόλυτα καλυμμένος. Και τι δεν ακούσαμε δηλαδή, Spine of God, Tractor, Twin Earth (καιρό είχαν να το παίξουν live)! Αν και οπαδός, δεν μ’αρέσουν οι φανμποϊσμοί. Ας παίξει ό,τι γουστάρει ο Wyndorf από τα παλιά , ούτως ή άλλως κατά 90% καλό κομμάτι θα είναι :slight_smile:

[B]Venue/Ήχος:[/B]

Να ξεκαθαρίσω λίγο την θέση μου: Ήμουν μπροστά ακριβώς στην σκηνή, στο κέντρο. Ο ήχος πιστεύω θα μπορούσε να είναι περίπου 100 φορές πιό δουλεμένος.

Με λίγα λόγια, ήταν απαράδεκτος. Τον Wyndorf ίσα που τον ακούγαμε, και δυστυχώς στα σόλο άκουγα μόνο τον Garrett. Drums στα τέρματα, αν και δεν με πείραξε. Μπάσο σε καλή ένταση, και η κιθάρα του Wyndorf στον θόρυβο ήταν καλή.

Θεώρησα ότι επειδή ήμουν μπροστά ακριβώς, ο ήχος ήταν τόσο χάλια, αλλά και από άλλους που άκουσα που ήταν πίσω, δεν άλλαζαν και πολύ τα πράγματα. Ελπίζω κάποιος να έχει διαφορετική άποψη.

[B]Απολογισμός:[/B]

Monster Magnet έχω δει τρεις φορές: Στο Rockwave, στο Aschaffenburg της Γερμανίας για το Spine of God Tour (άλλη φάση), και χτες. Προφανώς το χτεσινό live για μένα ήταν αρκετά κακό, αλλά μπορώ να πω ότι ακόμα και παχιός, ο Wyndorf είναι πολύ μπροστά :slight_smile:

Υ.Γ.: Ενδιαφέρον μου φάνηκε το γεγονός ότι πολλοί από τους παρευρισκόμενους γνώριζαν τους στίχους και τραγουδούσαν στα κομμάτια του Last Patrol! Ευχάριστο να βλέπεις ότι εκτιμάει ο κόσμος και τις νέες κυκλοφορίες!

Peace out!

σαν ασχετος μια χαρα περασα στο λαιβ (της αθηνας) κι ας μην επαιξαν powertrip… εφτασα κατα τις 11 παρα δεκα λιγο πριν βγουν, λιγος ο κοσμος αλλα η μπαντα με εμφανιση οπως ξερουν οι μεγαλες μπαντες μας ξεσηκωσε… τεραστιος frontman!!!

Δεν εχω δει live τους Monster Magnet και θελω να τους δω, χωρις να ειναι κακο το setlist, θα μπορουσε ευκολα να ειναι πολυ ανωτερο, οποτε χαιρομαι που δεν τους ειδα για πρωτη φορα τωρα.

Ροκ μπάντα με τα όλα της οι Magnet.
3η φορά που τους έβλεπα - η πρώτη παραμένει η καλύτερη. Καλός ήχος (αν και διέφερε ανάλογα με το που καθόσουν), καλή διάρκεια, αλλά μέτριο το setlist. Προφανώς θα μέτραγαν 2-3 από τα hard rockάδικα τους χιτάκια για να γουστάρει ο κόσμος, αλλά θα μέτραγε και καμιά έκπληξη από τα παλιά.

Το λάηβ ήταν καλύτερο απ ότι περίμενα. Μια μπάντα με αυτοπεποίθηση τόνων, που βγήκε στη σκηνή και δεν την ένοιαζε να παίξει τα χιτάκια της, ούτε δίστασε να προχωρήσει σε ηχητικά ταξίδια και ψυχεδελικά τζαμαρίσματα, σαν αυτά που είχαν συνηθίσει οι αρχαίοι υμών πρόγονοι.

Το βραβείο μαλάκας της βραδιάς πάει στον ηχολήπτη (“τους” νομίζω κιόλας) ο οποίος μπέρδεψε τον Wyndorf με τον Μάκη Δημάκη που εμφανιζόταν απέναντι από το Φιξ σε μια πίστα και είχαμε τραγελαφικά σκηνικά τύπου “καληνύχτα σας-ληνύχτα σας -ύχτα σας-σας-ας”. Σκατά δλδ.

Να αναφέρω επίσης το αξιόλογον σαπόρτ των SixForNine, με τόνους επιρροής από το alternative των 90’ς και φρόντμαν τον ντράμερ των Septic Flesh (!) σε μια ηχητική μίξη που θύμιζε τους Black Label Society να τζαμάρουν με τους Alice in Chains. Καλή φάση, αναμένω ολοκληρωμένο δισκάκι.

Δεν βρήκα τόπικ για τη φετική συναυλία, οπότε γράφω εδώ. Επικοί Monster Magnet σήμερα, με τρομερή όρεξη από τον Space Lord και setlist βασισμένο στους 4 δίσκους της A&M. Το βάρος έπεσε στο Superjudge (!!!) με 5 κομμάτια. Ακούστηκαν 4 από Powertrip, 3 από Dopes και 2 από God Says No. Γεμάτο το κάτω του Academy (ο εξώστης ήταν κλειστός). Ήχος, ακριβώς όπως έπρεπε. Η φωνή του Dave αγέραστη. Δεν είχε πολλά λόγια, μόνο ΜΟΥΣΙΚΗ. Με το καλό να μας ξανάρθουν και πάλι ξανά.

Bro τι ωρα βγηκαν στο σανιδι;

21:45 (με 23:15)

Με την ευκαιρία, να συμφωνήσω και να επαυξήσω σχετικά με αυτό το tour. Τους είδα πριν 2 βδομάδες στο Βερολίνο, σε ένα φοβερό χώρο που είναι σε χωρητικότητα 2μιση με 3 φορές το Gagarin. Γεμάτος ο χώρος αλλά για τα “ευρωπαϊκά” standards που δεν ακουμπάς το διπλανό σου :stuck_out_tongue:

Φοβερός ήχος και ενέργεια από τον μπαρμπα-Dave και την παρέα του. Όλα τα κομμάτια παιγμένα στο 11 και η φωνή αναλλοίωτη. Κάτι μπάντες που τις βλέπεις και τις χαίρεσαι… Τα κομμάτια όπως τα είπε ο φίλος παραπάνω, κρίμα για μένα που δεν τιμήθηκε λίγο παραπάνω το God Says No αλλά αναμενόμενο. Μεγάλη καύλα (και προσωπικό απωθημένο) το Melt, καθώς και το Tractor που τραγουδούσαν εναλλάξ με τον Phil Caivano.

Λόγω της περιοδείας (γιορτάζουμε τα A&M χρόνια και επανεκδίδουμε τα 4 εκείνα άλμπουμς σε βινύλιο), πήγα φορτωμένος να τσιμπήσω κανένα δισκάκι αλλά δεν είχαν! Ωραίο merchandise παιδιά… Ευτυχώς που είχαν κάτι ωραία t-shirts και αυτοκόλλητα.