MOONSPELL @ Stage Volume 1 , 24/5/2014

Γιατί? Ενοχλήσαμε κανέναν?

Επισης…για ποιους Sepultura μιλαμε??? Ελα, ας σοβαρευτουμε λιγο…

Ναι φυσικά. Το venue δεν είναι χώρος για να δεις μπάλα. Αν θες μπαλίτσα, κάτσε σπιτάκι σου

Ναι αλλά η didi παίρνει τις αποφάσεις.
Και πήρε σωστή απόφαση…σε όποιον δεν άρεσε απλά δεν έρχεται και την τιμωρεί για τις αποφάσεις της.

Ναι πήρε την σωστή απόφαση γιατί έχει να κάνει με κοινό που έχει μυαλό αμοιβάδας. Οπότε μια χαρά σωστή είναι

Μπορεί απλά μυαλό αμοιβάδας να έχουν όσοι κάθονται και γκρινιάζουν αντί να έρθουν βράδυ Σαββάτου στις 12 στον χώρο να περάσουν καλά και να ξενυχτήσουν…

Εκεί ήμουν, απλά σπάστηκα λίγο με τους ποδοσφαιρόκαυλους. Και η μπάντα σπάστηκε αν δεν το πρόσεξες. Σε νοιάζει για την μπάντα ή πλήρωσες 30 ευρώ για να δεις μπαλίτσα;

Ας κάνω ένα τελευταίο post για να μην κουράζουμε και τους υπόλοιπους.
Σαν οπαδός των Moonspell και φίλος του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου (καθώς ελληνικό δεν παρακολουθώ) και του Champions League, έπρεπε να επιλέξω αν θα δω μια από τις αγαπημένες μου μπάντες ή τον τελικό επειδή η didi είχε την τρομερή ιδέα να βάλει το live την ημέρα του τελικού ενώ οι Moonspell δεν βρίσκονται σε κάποια πιεστική περιοδεία… υπήρχαν και άλλες μέρες.
Επέλεξα τελικά να πάρω εισιτήριο Moonspell από την προπώληση και να γράψω τους φίλους μου που θα μαζευόμασταν να δούμε τον τελικό.
Έστειλα όμως ένα email στην didi να τους κράξω ελαφρά αν και απάντηση δεν πήρα… Καθώς ήταν πιθανό πολλοί metalheads να αράξουν σπιτάκι με παρέα να δουν το ματς και εντάξει… τους βλέπουν τους Moonspell και στην περιοδεία του νέου άλμπουμ.
Θα ήταν κρίμα και για τους Moonspell να μην έπαιζαν μπροστά σε πολύ κόσμο επειδή έτυχε και τους έβαλαν να παίξουν το βράδυ που όλος ο πλανήτης βλέπει CL.
Οπότε λόγω χαμηλής προπώλησης ή όταν κατάλαβαν στην didi την πατάτα που έκαναν, προσπάθησαν να βρουν μια συμβιβαστική λύση.
Να μπορέσει να δει ο κόσμος το ματς εκεί και να βγουν οι Moonspell να παίξουν μετά 2 ώρες κανονικά.
Βράδυ Σαββάτου άλλωστε…η μόνη μέρα της βδομάδας που βολεύει να ξενυχτήσεις και με το μετρό να λειτουργεί κανονικά αφού τελειώσει το live.
Ηλεκτρικό δεν είχε αλλά είναι λογικό κάποιοι να έμεναν παραπονεμένοι από την στιγμή που έτσι κι αλλιώς ήταν λάθος η μέρα του live.
Κάποιοι δεν ήρθαν γιατί προτίμησαν να δουν το ματς, κάποιοι δεν ήρθαν επειδή ξεκίναγε το live αργά, κάποιοι δεν ήρθαν επειδή προνόησαν ότι αν το ματς πάει στην παράταση (όπως και πήγε) δεν θα το δουν μετά. Κάποιοι όμως ήρθαν μόνο και μόνο επειδή έδειχνε τελικά το ματς…ανεξάρτητα της παράτασης.
Εγώ προσωπικά ευχαριστημένος έμεινα καθώς είδα και 90 λεπτά τον αγώνα και το live.
Γενικά από όλη αυτή την ιστορία χαμένη βγήκε μόνο η didi και λίγο οι Moonspell καθώς πιστεύω θα είχαμε μεγαλύτερη προσέλευση κάποιο άλλο βράδυ!
Αυτά!

Ας γραψω και εγω για την υπεροχη “Βραδια του Λυκου” που ζησαμε. Θα αρχισω με το θεμα του αγωνα που συζητατε. Θεωρω λαθος την κινηση της Didi να γινει το live το Sabbato γιατι πολλοι που θα ερχοντουσαν υπο κανονικες συνθηκες λογω τελικου δεν το εκαναν. Η Didi λογικα βλεποντας την χαμηλη προπωληση ειπε να κανει την μοντα και να δειξουν την κανονικη διαρκεια του ματς και να αρχισει στις 12.00 η συναυλια. Περιεργη κινηση γενικα, αλλα λογικα το εκαναν για να μην μπουν μεσα. Καποιοι δεν χαλαστηκαν που μπορεσαν να δουν και το ματς και την συναυλια, αλλα εννοειται οτι για καποιους ηταν ανασταλτικος παραγοντας η ωρα εναρξης του live. Προσωπικα δεν με ενδιεφερε να δω το ματς αλλα οπως ηρθαν τα πραγματα ειδα με παρεα στο Θησειο την κανονικη διαρκεια και με το που τελειωσε πηγα στο Stage Volume 1. Η μεγαλυτερη βλακεια της Didi ηταν που ενω ειχαν πει οτι θα αρχισει το live στις 12.00, αρχισε νωριτερα, ευτυχως εχασα μονο την αρχη του Wolfshade (A Werewolf Masquerade), αλλα λιγο να ειχα αργησει θα ειχα φαει τρελη ξενερα. Γενικα πιεσμενες κινησεις απο την Didi.

Στα της συναυλιας τωρα, η βραδια ηταν εκπληκτικη με την μπαντα να μας προσφερει μια φοβερη συναυλιακη εμπειρια. Καθολη την διαρκεια του vintage setlist η μια κομματαρα διαδεχοταν την αλλη και η αποδοση της μπαντας ηταν αψογη. Εχω καποια παραπονα απο τον ηχο, ημουν μπροστα και δεξια οπως κοιτας την σκηνη και η μποτα ακουγοταν περισσοτερο απο ολα, ενω σε πολλες φασεις οι φωνη θαβοταν. Δεν ηταν κακος γενικα ο ηχος, αλλα θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερος. Οπως ειπα ολα τα μελη της μπαντας απεδωσαν οπως επρεπε, ο Miguel Gaspar αλανθαστος στα ντραμς, ο Ricardo Amorim το ιδιο στις κιθαρες, ο Pedro Paixao εμπλουτιζε τις συνθεσεις με τα πληκτρα του και ο Aires Pereira στο μπασο σταθερος. Οσο για τον frontman Fernando Ribeiro ηταν απλα εξαιρετικος με πολυ παθος στις ερμηνειες του, φοβερη σκηνικη παρουσια και ανεβαζε συνεχως τον κοσμο. Η guest της βραδιας η Mariangela Demurtas επισης καλη αλλα σε φασεις δεν ακουγοταν πολυ. Το setlist ηταν γνωστο με τους 2 πρωτους δισκους να παιζονται στην ολοτητα τους εκτος των A Poisoned Gift και Subversion απο το Irreligious και αποδειχτηκε ποσο μεγαλες δισκαρες ειναι και τα 2. Εκτος απο αυτα παιχτηκαν και τα Everything Invaded και Scorpion Flower στο οποιο τα φωνητικα του Ribeiro και της Mariangela ηταν απιστευτα. Ηθελα να ακουσω κανα Finisterra αλλα με τετοιο setlist θα ημουν αχαριστος αν ειχα παραπονα. Δεν ειχε πολυ κοσμο χωρις να παιζουμε και μπαλα ομως, απο υπολογισμους ατομων που μιλησα πρεπει να ειχε γυρω στους 500. Κριμα γιατι με τετοιο setlist θα επρεπε να ειναι γεματο το μαγαζι. Οσοι ηρθαν παντως εδειχναν να γουσταρουν παρα πολυ.

Βρηκαμε και τα μελη της μπαντας μετα εκτος του Amorim και ηταν ολοι τους ευγενεστατοι, υπεγραψαν και εβγαλαν φωτογραφιες με ολους και μαλιστα επιαναν απο μονοι τους κουβεντα. Με τον Paixao μιλησαμε και για πολιτικα και τον βρηκα ολοσωστο και ψαγμενο στις αποψεις του…

Περασαμε μια αξεχαστη βραδια με ισως το καλυτερο δυνατο setlist και νιωθω τυχερος που δεν εχασα την ευκαιρια να παρακολουθησω και να βιωσω αυτη την τοσο ιδιαιτερη συναυλια.

Όχι, υπάρχει και η Παρασκευή.

Ρε σοβαρα, θα τσακωθουμε ποδοσφαιροφιλοι Vs μουσικοφιλοι, τι σκατα στα '80s ειμαστε? :stuck_out_tongue:

Σαν ωρα η 23:45 που βγηκαν ηταν μια χαρα, προλαβαμε και μετρο, αλλα μια ανακοινωση ρε Ντιντι γαμωτο, ευτυχως εχασα μονο το Wolfshade και εγω.

Επισης και εμενα ο ηχος μου εκανε την ιδια εντυπωση με τον ανγκους, ψιλοθαμμενα τα φωνητικα ωρες ωρες και μου φανηκε οτι ηταν πολυ καλυτερος στο Wolfheart κομματι παρα στο Irreligious.

Liveαρα παντως, δεν θα ελεγα 500 εγω, μαλλον πιο κοντα στο χιλιαρικο (κανα 800αρι?) αλλα πρωτη φορα τον βλεπω τον χωρο οποτε μπορει να ξεγελιεμαι.