Morbid Angel

οι Morbid Angel περιόδου '89 - 94 είναι μάλλον το καλύτερο death metal συγκρότημα όλων των εποχών, και δισκογραφικά και συναυλιακά.

Το Blessed Are The Sick είναι η κορυφαία τους στιγμή για μένα, καθώς διαθέτει όλα τα θετικά του Altars…αλλά είναι ακόμα πιο προσωπικός και ιδιαίτερος δίσκος, και επίσης τις καλύτερες ερμηνείες του έτσι και αλλιώς τεράστιου vocalist Vincent.

Προσωπική μου αδυναμία είναι το Formulas, αμα του δώσεις χρόνο, το εκτιμάς όλο και περισσότερο και στο τέλος λες τι δισκάρα είναι αυτή χαχα.

Μετά τους Death…αντικειμενικά

πριν τους Death, αντικειμενικά και υποκειμενικά

Μετά όμως από τους INCANTATION και AUTOPSY :!:

Νομιζω οτι οι Death ειναι με ανεση η καλυτερη μπαντα που επαιξε ποτε death metal, απλα μετα ξεφυγαν απο τα στενα ορια του ιδιωματος και το πηγαν παραπερα… Κατι σαν τους Metallica και το thrash περιπου. Απο τις αμιγως death metal μπαντες οι Morbid Angel ειναι πιστευω τουλαχιστον στην 3αδα και λογω μουσικης και λογω επιδραστικοτητας.

ρε φίλε οι Metallica απο thrash παίξαν rock και οι Death απο death metal σε prog/death metal…τι συγκρίνεις??? και οι Morbid απο death πήγαν σε industrial

Συμφωνω αλλα αυτο μου ηρθε σαν παραδειγμα μπαντας που ξεφυγε απο τα ορια του ιδιωματος μεσα στο οποιο ξεκινησε. Ναι οι Death δεν ξεφυγαν τοσο οσο οι Metallica, αλλα εχει διαφορα το progressive death metal απο το αμιγως death metal των 2 πρωτων δισκων τους. Οπως και να εχει, τους θεωρω ανωτερους απο τους Morbid Angel. Οσο για το industrial death που επαιξαν στο Illud Divinum Insanus τι να πω, το εγραψα και χτες, ακουγεται με το ζορι ο δισκος.

και σε μπουζούκια να το πηγαίνανε, δεν αναιρείται το γεγονός ότι συγκριτικά με Death είναι ανώτεροι και ιστορικά να το δεις, και εμπορικά και τεχνικά και από θέμα επιδραστικότητας, ο Τσακ είναι πιο universal βέβαια

με δουλεύεις???
ιστορικά??? πρώτο demo oi Morbid το 86, οι Death το 84
εμπορικά??? ειναι πρώτοι με πάνω απο 2 εκατομ. δίσκους οι Death ενω οι Morbid είναι κάτω απο Cannibal και Deicide
τεχνικά που λές είναι υποκειμενικο και ο Azagthoth και o Chuck γ@μάνε
πιό επιδραστικοί οι Morbid απο τους Death…πολύ δύσκολα

ντάξει τώρα, άμα το πάμε έτσι, και οι Morbid Angel το '83 ξεκίνησαν (τέλη '84 οι Mantas έγιναν Death) και το 1ο demo είναι '85, όχι '86 - επίσης κυκλοφορεί το γνωστό bootleg 3rd gig με την θεωρητικά 3η συναυλία των ΜΑ, αρχές του ΄85, και διάφορες ηχογραφήσεις που έχει βγάλει στην επιφάνεια ο Dallas Ward με demos 1982! (δεν έχει επιβεβαιωθεί αυτό)
επίσης 1ος δίσκος τους το '86, ενώ Death το '87 και μιλάω για το Abominations, άσχετα εάν δεν κυκλοφόρησε επίσημα, είχε βγει σε ένα κάρο bootlegs και το είχε ακούσει όλος ο κόσμος

εμπορικά αναφέρομαι στην αμιγώς death metal περίοδο των Death με την αντίστοιχη χρονικά των M.A.

τεχνικά, φυσικά και ο Chuck είναι παιχταράς από τους λίγους, αλλά ο άλλος είναι από άλλο πλανήτη, και ας μην μιλήσουμε για τον drummer…

Ξέρω γιατί γίνεται αυτό.

Επειδή ο Vincent έγινε τρελογκοθού και μας ξεφτίλισε όλους, όντας ο πιο υπερμ…οδουλος του πλανήτη (“Στη γυναίκα μου αρέσουν τα μαστίγια, όπως και σ’ εμένα επίσης”).

Ενώ ο Schuldiner από την άλλη πέθανε, o τιμημένος ήρωας, ο αγαπημένος όλων ο παντοτινός, και έχει αναχθεί σε uber legend.

Αλλά όπως και να γίνει είναι (οκ ήταν οι βασιλιάδες) της γλίτσας, τεράστια αναγνωρισιμότητα. Το altars of madness έσκασε σα βόμβα, και κάθε αλμπουμ είχε το δικό του impact διαφορετικό από το προηγούμενο

Στην πραγματικότητα κανείς που γουστάρει ντεθ μέταλ δε θα μπει καν στη διαδικασία να διαλέξει ανάμεσα στις 2 μπάντες, για τους προφανείς λόγους.

Πάντως το καλύτερο ντεθ μεταλ αλμπουμ όλων των εποχών είναι το From Beyond. Hands down. ΜΠΑΜ.

Διαφωνω με το χερι στην καρδια. Οχι πως δεν ειναι εκει πανω (αν και εχω καταληξει πως τους προτιμω στα human και επειτα αλμπουμς) αλλα το παραπανω για μενα δεν ισχυει. Υπαρχουν διαφορες μπαντες που τους κοντραρουν στο καθαρο ντεθ μεταλ της περιοδου, κατ’εμε.

Στην καθαρα death metal περιοδο μπορει και να συμβαινει αυτο αντικειμενικα (υποκειμενικα ουτε εκει), αλλα εγω ειπα οτι ειναι η ανωτερη μουσικα μπαντα που εχει παιξει death metal… Αλλα περι ορεξεως…

Αν το πας σε τεχνικη (ανωτερη μουσικα που λες) εκει αντικειμενικα υπαρχουν πολυ πιο τεχνικες μπαντες. Οχι πολλες βεβαια, αλλα υπαρχουν.

Ολα τα υπολοιπα γουστα ειναι, δεν λεω και πολυ λογικο ειναι να θεωρει καποιος τους Death τοσο αγαπημενους οσο και καλυτερους.

Βασικά οι Death και οι Morbid Angel είναι μπάντες που δώσαν το δικό τους στίγμα στο Death metal μαζί με άλλα καλόπαιδα του ήχου (Deicide, Autopsy κλπ. ). Οπότε συγκρίσεις για επιδραστικότητα είναι ανούσιες, καθείς έβαλε το λιθαράκι του. Οι Death είχαν κοινωνικούς/προσωπικούς/φιλοσοφικούς προβληματισμούς στιχουργικά και τεχνικές εξάρσεις μουσικά από το Leprosy/Spiritual Healing και μετά, οι Morbid Angel ανέλαβαν θέματα Lovecraft, Βαβυλώνιων Θεών, φιλοσοφημένης αντιχριστιανικής αντίληψης στιχουργικά και διεστραμμένου δυσαρμονικού riffing. Αν ένας από τους 2 δεν υπήρχε ο ήχος θα ταν κατα ΠΟΛΥ φτωχότερος :wink:

Α και μια και το συζητάγατε προηγουμένως, το Covenant είναι το άλμπουμ που αγαπάω από Morbid Angel :smiley: Μετά για μισό πόντο τα Blessed και Altars :slight_smile:

Ναι ρε συ γουστα ειναι αυτα, εγω απλα θεωρω οτι οι Death ειχαν τεραστια εξελιξη σαν μπαντα, στον ηχο τους, στους στιχους τους, σε ολα και εγιναν larger than death metal…

Έφυγε ο βλαμμένος και γύρισε ο Tucker, πολύ καλό νέο αυτό.

Στα τσακίδια το φασιστακι

προβλέπω αναγέννηση, με τον underground death metal hero Steve Tucker

και επίσης ήρθε η ώρα να ακούσουμε ξανά live κάποιους από τους ύμνους των Formulas… και Gateways… που του πέφτανε βαριά του γκοθολεβέντη

Άντε να δούμε τι θα βγάλουν μετά τον τελευταίο πάτο. Καλό νέο σίγουρα.