Morcheeba - Blood Like Lemonade

μάλλον άπατο θα πάει (ας όψονται οι maiden…), αλλά είναι ο ιδανικός δίσκος για να περάσεις ένα ολόκληρο καλοκαίρι μαζί του γι’αυτό του ανοίγω thread.
αρκετά lounge/chillout, χωρίς να λείπουν και κάποιες trip hop στιγμές από το παρελθόν, το blood like lemonade είναι ό,τι πρέπει για να το ακούς σε τροπικό νησί, ξαπλωμένος στην αιώρα σου (δεμένη μεταξύ δύο φοινικόδεντρων) με τον ήλιο να καίει, ενώ παράλληλα απολαμβάνεις το μοχίτο σου ακούγοντας τον καταπραϋντικό ήχο του παφλασμού της θάλασσας και τα τιτιβίσματα των γλάρων…:hippy:

ακούστε το.μη φοβάστε…
καλοκαίρι έχουμε…

τζοην δε φακιν κλαμπ φιλαρακι.

φάιναλυ άι τζόινντ.:expressionless:

__Τους παρακολουθώ από το Fragments Of Freedom όταν τους γνώρισα με το υπέροχοRome Wasn’t Built in a Day” {<–click} (που όμως δεν είναι και τόσο αντιπροσωπευτικό του στυλ τους, τουλάχιστον όχι του τωρινού).

__Μετά έκανα ένα βήμα πiσω για να μου συστήσουν το ίσως καλύτερο Big Calm (μιας και στο επόμενο -τρίτο τους- Fragments γίνονται πιο pop και λιγότερο τριπ-χοπ, είδος στο οποίο θα δώσουν περισσότερο βαρυτητα ξανά στα τελευταία τους, μπολιασμένο με πολύ chill-out διάθεση), με ένα single εξίσου υπέροχο αν και εντελώς διαφορετικό σε σχέση με το Rome, το “The Sea” {<–click}. :slight_smile:

__Tα “Who Can You Trust?” και “Charango” δε με παρακίνησαν να τα ψάξω περισσότερο, αν και ειδικά το δεύτερο έχω την εντύπωση ότι πρέπει να το ακούσω ολόκληρο και να το ανακαλύψω. Το δε τελευταίο τους, το “Dive Deep”, ήταν άνετα μέσα στα καλύτερα τους, πολύ γεμάτος και ποιοτικός δίσκος.

__Το “Αntidote”, δε το έχω ακούσει καθόλου, οπότε δεν ξέρω τι παίζει μ’ αυτό.

__Θα τσεκάρω οπότε σύντομα και το καινούργιο (άλλωστε το προηγούμενό ήταν ποιοτικότατο, ευκολοάκουστο, και απολαστικότατο) και τα ξαναλέμε. :slight_smile:

EDIT:

__Ρε, είστε τρελοί? :stuck_out_tongue: :smiley:

__Τα καλύτερα δεν γράφετε!! Έκατσα λίγο να ψάξω για το καινούργιο άλμπουμ και τι διαβάζω?

[CENTER]The album marks the return of former lead singer Skye Edwards since her dismissal in 2003. The first single released is “Even Though”. Producer Paul Godfrey says, “This is the record we should have made after Big Calm but we had to travel treacherous terrains to get back to our natural habitat.”[/CENTER]

__Και απ’ το πρώτο (πολύ καλό) single που άκουσα και είδα, το Even Though {click-it}, αλλά ΚΑΙ την εξίσου όμορφη ακουστική του version, τα πράγματα φαίνεται να είναι όπως τα λέει ο παραγωγός, συνεχίζουν από το Big Calm (χεχε, πού να ήξερα πριν που έγραφα ότι ήταν καλύτερο απ’ τα μεταγενέστερα με τη Skye, συμφωνεί και η μπάντα όπως αποδέιχτηκε, χαχα, σ’ έφαγα Κάλχα!) και πέρνουν φόρα από το Dive Deep…

__Aρα, καλά πάμε! Τσεκάρισμα το συντομότερο δυνατόν!! :slight_smile:

ωραίος ο shadowcaster.ποστ ποταμός!:smiley:
εγώ τους γνώρισα με το otherwise από το “charango” και τους λάτρεψα με τα “big calm” και “who can you trust?”.
για την skye νομίζω πως ήταν γνωστό πως είχε επιστρέψει γι’αυτό και δεν το ανέφερα.:expressionless:
πάντως όντως το “blood like lemonade” πρέπει να είναι ο καλύτερος δίσκος τους από το 'big calm".
και σχετικά με το antidote θεωρώ πως είναι ο πιο μέτριος δίσκος τους, αλλά επειδή γούστα είναι αυτά άκουσέ τον καλύτερα και κρίνε μόνος σου.

__Xεχε, θενκς, και πάλι λίγα έγραψα! :stuck_out_tongue: :lol:

__Ναι, για την Skye μάλλον μόνο εγώ δε το ήξερα, don’t worry! :lol: Κάτι έχει γίνει με τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ μαυρούλες βρετανίδες με τα nicknames που επιστρέφουν στις παλιές τους μπάντες (βλέπε Skin και Σκάνκ Ανάνσυ) :lol: :smiley:

__Ωραία, θενκς για το Antidote που αναφέρεις, μιας και βλέπω πως ταιριάζουν τα γούστα μας στα άλμπουμ τους, θα το προσπεράσω για τώρα (είναι ποπ; τι στυλ είναι;) για να επικεντρωθώ στο νέο!! :slight_smile:

το antidote είναι electronica/pop αλλά το βρίσκω αρκετά ανέμπνευστο και βαρετό και γενικά δε βρίσκω λόγο που το κυκλοφόρησαν καθώς δεν προσέθεσε τίποτα καινούριο στη δισκογραφία τους.
πάντως το καινούριο είναι τόσο καλό που ειλικρινά δεν ξέρω ποιο κομμάτι να ξεχωρίσω.
crimson?even though?το ομότιτλο?το self made man?το beat of the drum?
διάολε,είναι όλα έπη!
και μιας και επιστρέφουν πολλές σιγά σιγά καιρός είναι να κάνουν reunion και οι sneaker pimps με την keli ali.απλά ήθελα να το πω αυτό.:stuck_out_tongue:

__Α, έλεγα μηπως ήταν ποπ με real instruments τύπου Rome, αλλά αφού είναι έτσι, το προσπερνώ. Θα τσεκάρω πολύ σύντομα και ιδίως τις προτάσεις σου. Nice! 8)8)

__Xaxaxaxa, ωραίoς για τους Pimps! Η ξαδέρφη μου βέβαια μάλλον θα διαφωνεί, καθώς ήταν παρούσα στη συναυλία που έκαναν στην Αγγλία αφού την έδιωξαν/έφυγε και όταν ο κιθαρίστας/τραγουδιστής πλεον (που σύμφωνα με την ίδια ήταν και καλύτερος στη συναυλία) το ανακοίνωνε στο κοινό, “κάποια” (:p) απ’ την πρώτη σειρά του φώναζε, “καλά της κάνατε της σκύλας!” :lol: :lol: :stuck_out_tongue:

πάντως το blood like lemonade είναι άνετα ο πιο καλοκαιρινός δίσκος του 2010.τά’πα και στο πρώτο πόστ…8)

τώρα για μένα sneaker pimps=keli ali.
έχω και επιχείρημα—>http://www.youtube.com/watch?v=OJSYzBqA9RA

άκουσα κανα δυο κομμάτια από το άλμπουμ, κουλ είναι. ένα άλμπουμ τους το είχα λιώσει παλιότερα, αλλά το είχα σε γραμμένο cd χωρίς τίτλους τραγούδιών κλπ και δεν θυμάμαι ποιο είναι :stuck_out_tongue: