MOTÖRHEAD: 'Aftershock'

Πάρα πολύ καλό άλμπουμ. Κακώς ψάχνουμε την καλύτερη ροκ μπάντα εκεί έξω, ο Lemmy και η παρέα του ροκάρουν σαν 20αρηδες και το κάνουν καλύτερα από όλους. Αρκετά τα κομμάτια (14) αλλά το άκουσα 2 φορές μονορούφι και δεν κούρασε καθόλου.

Παίζει εδώ και 5 ώρες νον στοπ… ΠΑΡΑ πολύ καλός δίσκος…

silence when you speak to me, Lost woman blues, End of time μέχρι τώρα μ έχουν κολλήσει περισσότερο…

Δεν πιστεύω να περίμενε κανένας τίποτα λιγότερο από δισκάρα…

…εννοείται, ότι μόνο δισκάρα περιμέν(ω)ουμε:):!:

Το πήρα σήμερα και το λιώνω! Ακούγεται πολύ ευχάριστα ξανά και ξανά χωρίς όντως να κουράζει αλλά κατά τη γνώμη μου απουσιάζει κάποιο τρανταχτό hit. Προσωπικό αγαπημένο από το άλμπουμ μέχρι στιγμής το Keep your powder dry! Τα τελευταία πέντε έξι τραγούδια είναι για μένα τα καλύτερα του άλμπουμ.
Και εξωφυλλάρα, μακράν το καλύτερο σε άλμπουμ τους!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Όλα μοιάζουν στη θέση τους. Αν και λείπει το πραγματικά μεγάλο κομμάτι - και δεν εννοώ το Ace of Spades, εννοώ κάτι σε Walk a Crooked Mile, Whorehouse Blues, Trigger, Runaround Man, Brotherhood of Man - είναι αξιοπρεπέστατο και ακούγεται όπως πρέπει.

Για 2013 μου φτάνει η αξιοπρέπεια από αυτές τις μπάντες.

Η τελευταία φράση/διαπίστωσή σου τα λέει όλα φίλε μου. Ας καταλάβουν όλοι ότι πλέον είναι παράλογο να απαιτούμε αριστουργήματα από εβδομηντάχρονους και ας απολαύσουμε το γεγονός ότι κάποιοι από αυτούς μπορούν και γράφουν ακόμα μουσική και μάλιστα αξιοπρεπέστατη!
Τελικά και το Heartbreaker μου αρέσει πολύ, όσο το ακούς το άλμπουμ τόσο το εκτιμάς τελικά!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

αυτό. Έλιωσε το άλμπουμ και το συμπέρασμα: Heartbreaker, Lost Woman Blues, Dust and Glass, Death Machine, Crying Shame μεγάλες αγάπες

…περιμένω το περιοδικό, που μάλλον θά’ρθει την Τετάρτη…και τότε λιώσιμο…και διάβασμα:):!:

Πήρα το τεύχος Νοεμβρίου του Classic Rock που έχει μεγάλο αφιέρωμα σε Motorhead και συνέντευξη με Lemmy και γαμάτο εξώφυλλο! Εσυ περιμένεις την ειδική έκδοση με το άλμπουμ μάλλον ε; Θα ευχαριστηθείς την συνέντευξη, κλασσικός Lemmy. Δεν αναφέρεται βέβαια τίποτα που δεν γνωρίζουμε ήδη. Το κανονικό τεύχος έχει ένα cd με διάφορα παλιά rock τραγούδια που ακουγε ο Lemmy και τον έπηρέασαν αν και εμένα τα περισσότερα δεν μου άρεσαν, πολύ παλιατζούρες για τα γούστα μου αλλά αφού αρέσουν στον αρχηγό πάω πάσο! Αν έρθει η ειδική έκδοση Ελλάδα θα την βουτήξω και εγώ μάλλον.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

…ήρθε:yahoo:…και τώρα λιώσιμο/διάβασμα:):!:

Stef ποσο σου πηγε με μεταφορικα κτλ?

…το offtherecord μου το έφερε…κόστισε 30 ευρώ…για Machine Head που είχα πάρει αντίστοιχη έκδοση Metal Hammer από Metal Era είχε πάει 25 ευρώ…εντάξει για Motorhead αξίζει…πρέπει να υπάρχει και σε πρακτορία τύπου, ίσως πιο φθηνά, αλλά προσοχή, πρέπει να υπάρχει και η κανονική κυκλοφορία του Classic Rock με Motorhead εξώφυλλο και άλλο cd
…υπάρχουν πάντα και οι άλλες εκδόσεις, αρκετά φθηνότερες, σε όλα τα δισκάδικα, και φυσικά και στο offtherecord
…τώρα εγώ το λιώνω το cd, να κάνω απόσβεση και στο κόστος:p, και πραγματικά είναι ένας σπουδαίος δίσκος με Heartbreaker, Coup de Grace, Lost Woman Blues, Going to Mexico, Queen of the Damned, νά’ναι μέχρι στιγμής τα πιο αγαπημένα
:):!:

Δε γινεται ρε φιλε μετα απο 30τοσα χρονια καριερας που γραφεις ται ιδια και τα ιδια ακορντα, τις ιδιες και τις ιδιες φωνητικες γραμμες, τα ιδια και τα ιδια ρεφρεν και να βγαζεις υπεραλμπουμαρα! ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΟΤΟΡΧΕΝΤ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ :lol:

[SPOILER]και οι ac/dc [/SPOILER]

…έτσι είναι και οι δυο γκρουπάρες είναι φαινόμενα:):!:

δε συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σας… ίσως φταίει ότι δε το άκουσα σε βινύλιο (και μάλλον δε θα το ακούσω ποτέ) αλλά δε με κρατάει πουθενά, εντάξει υπάρχουν κάποιες στιγμές που θα φανούν πιο καλά σε επερχόμενο live (κάθε χρόνο λέω θα τους δω για τελευταία φορά) αλλά πλέον ακούω τις νέες δουλείες τους στο ρελαντί… και αυτοί όμως στο ρελαντί ηχογραφούν, απλά αφορμή για νέο τουρ (που δε θα μας χαλάσει πάλι)

…θα βγει και δεύτερη έκδοση σε βινύλιο, και μάλλον θά’ναι και σε καλύτερη τιμή, καθώς μάλλον τά’βγαλε τα λευτα του…δώς του κιεσύ και δεύτερη ευκαιρία ταξίζει:):!:

Η έκπληξη του άλμπουμ είναι ένα τελείως outsider κομμάτι πάντως, το Lost woman blues που έγραψε ο Phil! Σχεδόν καθαρά κλασσικό blues τραγούδι με ασυνήθιστη (λόγω χαμηλότερης συχνότητας και πιο γλυκιάς χροιάς) ερμηνεία από το Lemmy! Γκαζώνει λίγο προς το τέλος βέβαια για να μη ξεχνιόμαστε! Πιθανόν θα το βάλουν και στο setlist στα επερχόμενα live τον Φεβρουάριο.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

πολύ κάλο το album.
απο το Motorizer και μετά κρατάνε πολύ καλό επίπεδο, το οποίο είχε πολύ καλά τραγούδια και μερικά μέτρια, ακολούθως το The World Is Yours είχε μόνο καλές συνθέσεις ,αλλά λίγο πιο “metal-ικες” ,ίσως φταίει και πολύ καθαρή παραγωγή και έρχεται το φετινό, που συνδυάζει τα καλύτερα απο τα δύο προηγούμενα.
το δίδυμο των Crying Shame και Queen Of The Damned είναι για πολλές φασαρίες .

edit : σχετικά με το αποπάνω σχόλιο , καταρχήν είναι κομματάρα το Lost Woman Blues, αλλά και την προηγούμενη φορά, που άφησε ο Lemmy ,τον κιθαρίστα των Motorhead να γράψει ένα blues τραγούδι ,είχαμε τον ύμνο Step Down, ελαφρώς βαρύτερο, αλλά … blues .

Το θεωρώ μέτριο άλμπουμ. Σε καμιά περίπτωση κακό αλλά ούτε και κάτι το ιδιαίτερο. Γενικά συμφωνώ με την κριτική σου. Το προηγούμενο άλμπουμ τους, “Τhe world is yours” του 2010, αυτό ναι ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ άλμπουμ. Το είχα λιώσει πριν 3 χρόνια που είχε βγει. Και πραγματικά το κομμάτι που είχα ξεχωρίσει ήταν αυτό που ανέφερες το Brotherhood of Man. Δεν υπάρχει το κομμάτι αυτό. Μιλάμε για δισκάρα που έβγαλε ο Lemmy στα 65 του…!!!