Καλυτερο μεταφυσικό movie

Eπειδή πολλοί/ες δεν το εχουν δει,να αναφερω οτι το πρωτη φορά που πεθανα ειναι στο στυλ του Butterfly effect,αλλά με λιγο πιο τροποποιημένο σενάριο…Στους βασικούς ρόλους βρίσκουμε τον Αdrien Brody και την (αχ…)Κeira Kneightly

Δεν εχουν πολύ μεγάλη σχεση σεναριακα εκτος αν εννοειςτο κονσεπτ πολυ-επίπεδη σκηνοθεσία…Το butterfly effect μου αρεσε πολύ ενω το πρωτη φορα που πεθανα μου ειχε φανει ψιλο μουφα…

The Ring 1,2 kai 0 αλλα ενοειται τα γιαπωνεζικα.Το αμερικανικο ηταν για πολλα γελια.Επισης και το Dark Water του ιδιου σκηνοθετη.Η ατμοσφαιρα που κανουν οι γιαπωνεζοι δεν συγκρινεται με κανεναν.Δεν ειναι σαν τα αμερικανικα που το μονο που φοβασαι ειναι μην πεταχτει τπτ αποτομα

Nαι ρε φιλε Dark Water ! Ταινιαρα.Εννοειται το οριτζιναλ οχι το αμερικανικο.

Για παμε ξανά…

Ψήφισα το memento, αν και εντάξει αρκετές από τις επιλογές είναι πολύ ανταγωνιστικές. Βασικά μόνο το White Noise και το Ring δεν μου πολυάρεσε, και το σκοτεινο χωριό δεν πρέπει να το έχω δει.

δεν εχω δει απο αυτα το Memento (θα το δω ομως συντομα…) , Ψιθυροι Πνευματων (αν και το χει βαλει 1000000 φορες στην τηλεοραση) , The Ring και Την 1η Φορα…

απο τα αλλα η 6η αισθηση ειναι ταινιαρα , το Βutterfly Effect ειναι ενδιαφερον αλλα μπορουσε να’ναι καλυτερο , ο Λευκος Θορυβος ειναι μια μαλακια και μιση , το Σκοτεινο Χωριο μου αρεσε πολυ και ας εχει καποιες σεναριακες αδυναμιες και ο Χρησμος της Πεταλουδας μου αρεσε επισης
απο αυτα η 6η αισθηση ειναι με διαφορα το καλυτερο
μου αρεσει απο τον ιδιο σκηνοθετη της 6ης Αισθησης και του Σκοτεινου Χωριου και ο Αφθαρτος

ειδα πριν κανα χρονο το Skeleton Key και μου αρεσε αλλα μεχρι εκει . για ενα βραδυ προσφερεται τπτ αλλο

η καλυτερη πιστευω ειναι το Shining του Stanley βεβαια
πολυ καλη και η 9η Πυλη , μου αρεσε πολυ

εγώ θα έβαζα στο πολλ και τον Δράκουλα Των Εξαρχείων πάντως :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

(οκ άκυρο, αλλά είναι ταινιάρα!)

Έτσι μωρή παιχτάρα!

κι εγω τη Λαμψη θα ελεγα χωρις κανενα ενδοιασμο, αλλα ο κυριος dav δεν την εχει βαλει στις επιλογες

ΚΙΟΥΜΠΡΙΚ ΚΟΡΥΦΗ ΡΕ

να κανουμε φαν κλαμπ ολοι οι οπαδοι του στο ροκινγκ, βλεπω μαζευομαστε αρκετοι:D

Ειμαι ο μονος που η Εκτη Αισθηση του φανηκε μια ατελειωτη πιπα?

Από τις ταινίες του Μ. Νάιτ Σιάμαλαν, μου άρεσαν όλες αλλά Ο Άφθαρτος είναι το αγαπημένο μου. Είναι ίσως το πιο αργό από όλα όσα έχει κάνει, αλλά παράλληλα είναι αυτό που με εξίταρε περισσότερο.

Γενικότερα όμως το αγαπημένο μου μεταφυσκό είναι ίσως το Mullholand Drive. Δεν μου έρχεται κάποιο άλλο τώρα. Ίσως και το Κοράκι…

Συμπαθητικό… Αυτό με τον Ίγκι ε?

Υποβλητικότερη σκηνή της σκακιστικής αναμέτρησης Ιππότη-Θανάτου δεν νομίζω ότι υπήρξε/υπάρχει ή θα υπάρξει…[SIZE=“3”] Έβδομη Σφραγίδα[/SIZE] λοιπόν ή αλλιώς “ολόκληρη η μεταφυσική σε 92 λεπτά”… Επίσης και το Πέρυσι στο Μαρίενμπαντ είχε μια ωραία αίσθηση μετεωρισμού στο Ον και το Μη-Ον…

         Τέσπα,επειδή ο Μπέργκμαν και ο Ρενέ ανήκουν σε άλλη σφαίρα, από τα προτεινόμενα περισσότερο με εξέπληξε ευχάριστα η Έκτη αίσθηση,ενώ από τα αναφερόμενα φυσικά & λατρεύω τη Λάμψη...


      Υ.Γ : Με εξαίρεση το Memento διακρίνω μια τάση ταύτισης μεταφυσικού & τρόμου...

Ενα που ειδα σχετικα προσφατα ειναι Η Ταυτοτητα(Identity)

creeeeeeeeeeeepy :cold:

Ποιον Ίγκι; Με τον Μπράντον Λι είναι. Που σκοτώθηκε στα γυρίσματα… RIP

Mάλλον ο leris εννοεί το City of angels… με τον Βενσαν Περέζ… και τον Ίγκι φυσικά!

Μεταγενέστερο του φιλμ του Πρόγιας (και κατά πολύ κατώτερο)

Πολυ σκοτεινη κατασταση ολη η ταινια…
Ινφο: Ειχαν λενε καταραστει τον παππου του κατι Κινεζοι μαφιοζοι και λογω αυτης της καταρας πεθαναν στα γυρισματα ταινιων και πατερας και γιος. Ο Μπραντον Λι συγκεκριμενα στην σκηνη που τον σκοτωνουν το οπλο ειχε πραγματικες σφαιρες. Ετσι πεθανε (στον δρομο για το νοσοκομειο νομιζω). Γενικα ολο το συνεργειο ειχε παθει διαφορα ατυχηματα στα γυρισματα της ταινιας. Νταξει, κακα τα ψεματα, εδωσε πολυ. Ηταν μικρο φιλμ γενικα και την ειχε παρει η επισης μικρη τοτε miramax απο την paramount pictures που δεν ηθελε να την βγαλει.

Ον τοπικ: Καλυτερο μεταφυσικο για μενα οι αλλοι.

Εγώ τα ξέρω λίγο διαφορετικά όσον αφορά το θέμα με το θάνατο του Μπράντον Λι.

Γύριζαν μια σκηνή. Ο Μπράντον μπαίνει μέσα στο σπίτι (στη σοφίτα που έμενε με την κοπέλα του), κρατώντας μια σακούλα με φρούτα, κτλ ακριβώς μπροστά από το στήθος του και βλέπει τους εγκληματίες να ασελγούν πάνω στην κοπέλα του. Όπως μπαίνει μέσα, τον παίρνει χαμπάρι αμέσως ένας από τους βιαστές και βγάζει όπλο και τον πυροβολάει. Αυτή είναι η σκηνή. Το όπλο είχε μέσα άσφαιρα. Αλλά είχε πάθει μια μικρή ζημιά που μάλλον δεν την πήρε κανένας χαμπάρι και στο πάτημα της σκανδάλης χτυπάει λάθος τη σφαίρα και κόβεται ένα κομμάτι το οποίο εκσφενδονίζεται με τρομερή ταχύτητα και καρφώνεται τελικά στο στήθος του Μπράντον αφού έχει περάσει κιόλας μέσα από τη σακούλα. Ο Μπράντον όπως είπες ξεψύχησε στο δρόμο προς το νοσοκομείο. Η σκηνή ξαναγυρίστηκε, με τον βιαστή να πετάει ένα μαχαίρι στον Μπράντον (τον οποίο όμως ντουμπλάρουν).

Σόρι για το οφ τόπικ.