Καλυτερο μεταφυσικό movie

Eπελεξα απο τις σχετικα πιο πρόσφατες…Ποια σας διακορρευσε πιο πολύ…?

ανάμεσα σε 3

6η αίσθηση, ring + memento. Τελικά επέλεξα 6η αίσθηση. Το memento δε το θεωρώ τόσο υπερφυσικό πάντως…

Eγω θα ελεγα το Butterfly effect…Απρόβλεπτο,με φοβερή πλοκή,συνεχείς ανατροπές και γενικώς ενα εργο που σε κρατάει σε εγρηγορση καθόλη τη διαρκεια του…Κριμα που η συνεχεια του (2) ηταν μια απογοήτευση…

ειμαι αναμεσα σε 6th sense & butterfly effect…

θα πω το 2ο…:smiley:

απο τις επιλογες θα πω το the ring γιατι ηταν μια ταινια που την ειδα “ενηλικας” και επαθα πλακα
το 6η αισθηση δεν παει πισω!θα μπορουσα να πω οτι κοντραρωνται στα ισα,γιατι κακα τα ψεματα το τελος ηταν ολα τα λεφτα.δεν ξερω αν την εβλεπα “ενηλικας” θα μου κανε την ιδια εντυπωση!αλλα οσο να ναι αφησε το στιγμα της η ταινια!!!

το butterfly effect αν δεν ειχε σαν ταργκετ γκρουπ την νεολαια,θα τανε πολυ καλυτερη ταινια!!δεν παλευω με την καμια κουτσερ!!!

το memento οντως δεν κολλαει σε αυτη την θεματολογια!!

τωρα περα απο το poll
καμια ταινια δεν αγγιζει το Jacob’s Ladder!!!

και επισης πρεπει να γινει λογος για μια απο τις πρωτοπορες ταινιες αυτου του θεματικου περιεχομενου!
το Carnival Of Souls του 1962!!!πολυ μπροστα η ταινια!!!

Το Jacobs Ladder είναι απίστευτο εργο και πηγή εμπνευσης για πολλά αλλα…:wink:

Βασικα απο τις ταινιες που υπαρχουν στο poll, τις περισσοτερες δεν τις εχω δει.:-s
Αnyway, ψηφιζω 6η αισθηση γιατι θυμαμαι οτι ηταν απο τις ταινιες που με ειχαν εντυπωσιασει τοτε!:roll:

Butterfly effect

The flatliners!

θα προτειμισω το σκοτεινο χωριο

Μemento και 6η αίσθηση

butterfly effect kai 6 aisthisi.To buterfly efect 2 tha to do ayrio i methayrio,alla lene einia mapa

Μεγάλη ταινία. Την είχα δει μικρός και με είχε τρομάξει πολύ θυμάμαι. Πωω, θυμήθηκα και το Lost Boys τώρα, τι να λέμε…

Απο τις ταινίες του πολ, έχω δει μόνο 3-4, απο τις οποίες μεγαλύτερη εντύπωση (και μένα) μου είχε κάνει η 6η Αίσθηση, αν και για κάποιες που δεν έχω δει έχω ακούσει τα καλύτερα…

Εκτη Αισθηση. Με δευτερο τους Ψιθυρους των πνευματωνε.
Ο Χρηζμος της Πεταλουδας ειναι μουφα.

Απ οσα εχει στο πολλ ψηφιζω το οριτζιναλ The Ring μια και η διαστροφη των σχιστοματηδων δεν εχει ορια τελικα.Και για να μιλησω και με κινηματογραφικους ορους μαλλον αν εισαι μικροτσουτσουνος λαος το ριχνεις στα αρρωστημενα σεναρια λογω ανασφαλειας.:stuck_out_tongue:

Xμ, απ το poll μαλλον 6η Αισθηση αν και θεματικα ηταν παρομοια με το Οι Αλλοι που βγηκε την ιδια εποχη και του οποιου η ατμοσφαιρα μ’ αρεσε καλυτερα. To Ring επισης καλο και τ΄αλλα (οσα εχω δει) μετρια…

The ring και για μενα.Μαρεσουν γενικα οι ταινιες τρομου απο εκει γιατι εχουν αρκετα
low budget και προσπαθουν να σε τρομαξουν με την ολη ατμοσφαιρα και οχι με τα εφε.

Η 6η αίσθηση και το The ring.Το Σκοτεινό χωριό ηταν από τις μεγαλύτερες μούφες που είδα ποτε μου…

Βασικα περισσοτερο κοινωνικη ταινια μου φανηκε,παρα θριλλερ.Μεγαλη μλκια που μας το πλασαραν για θριλλερ!

Μεγάλη μαλακία που μας το πλάσαραν γενικώς. Ο Τιτανικός φαντάζει ταινιάρα μπροστά του…