Αγορά ακουστικών για mp3


SONY MDR-EX82 Noise Isolation
αν τα βρεις…παρ΄τα!!!
απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει τα τελευταια χρονια!!!πολυ καλη αποδοση (ειδικα αν ρυθμισεις σωστα και τον ισοσταθμιστη σου) κοβουν πολυ την εξωτερικη φασαρια…και εχουν και σχετικα μακρυ καλωδιο!
και δεν ειμαι και fan της sony!!

Επιτέλους βρήκα το τόπικ.
Ρε γιατί χαλάνε τα γαμημένα τόσο ξαφνικά.
Με βλέπω στο μιντια μαρκτ για φίλιπς όπως αναφέρθηκε.

Kαι εγώ φίλιπς.Σε 3 μήνες κλείνω 5 χρόνια με το mp3 και έχω αλλάξει μόνο 2 φορές ακουστικά.Τα παλιά φίλιπς χάλασαν μετά από 2,5 χρόνια.:smiley:


Now playing: Manowar - Wheels Of Fire
via FoxyTunes

Εγω πηρα αυτα http://www.sony.gr/product/haw-inear-fashion/mdred12lps.ae προχτες 12 ευρω απο τη Saturn.Ειναι ο,τι καλυτερο εχω αγορασει,κ χωρις να τα εχω στο τερμα ακουω τελεια στο δρομο κ στα Μ.Μ.Μ.Σαν να χω χαμηλωσει τη φασαρια!

:wink:

__Παρόλο που είναι “ψείρες” είναι κοντά στην “in-ear” φιλοσοφία -όπως φαίνεται στη φωτογραφία, είναι ένα ακουστικό τύπου ψείρα που όμως προεξέχει και τοποθετεί το “ηχείο” πιο κοντά στο αυτί.

__Τα “in-ear”, κάνουν μία ΠΟΛΥ βασική δουλειά. Κόβουν τον εξωτερικό θόρυβο. Ετσι με πολύ λιγότερη “προσπάθεια”, κάνουν καλύτερη δουλειά, μιας και την κάνουν ευκολότερα. Αυτού του είδους τα ακουστικά, φαίνεται να παίζουν πιο δυνατά, ενώ στην πραγματικότητα, ίσως να παίζουν και πιο χαμηλά απ’ τα παλιά σας συμβατικά ακουστικά. Καθώς μπαίνουν μέσα στο αυτί (και ειδικά αν μπουν καλά-σωστά), λειτουργούν όπως οι ωτοασπίδες γλυτώνοντας σας από ΠΑΡΑ πολύ φασαρία. Αρα, δεν χρειάζεται τα ακουστικά σας να προσπαθούν να παίξουν πιο δυνατά απ’ τον όποιο άλλο θόρυβο και τα αφτιά σας δεν προσπαθούν να ξεχωρίσουν τη μουσική απ’ τους άλλους θορύβους, και έτσι παίζουν πιο αδύναμα μεν, αλλά ακούγονται πιο δυνατά δε = πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου (δεν παίζει τσίτα ώστε να παραμορφώνει όπως π.χ. το στερεοφωνικό σας στο σπίτι), και πολύ καλύτερο για την υγεία των αφτιών σας.

__Φανταστείτε να είστε σε ένα κλαμπ και να προσπαθήσετε να μιλήσετε στον διπλανό σας. Ε, αυτό προσπαθούν να κάνουν και τα συμβατικά ακουστικά όταν είστε στο λεωφορείο /μετρό κλπ… Φανταστείτε τώρα πως τα “in-ear” δίνουν το περιβάλλον ησυχείας που υπάρχει σε μία βιβλιοθήκη-αναγνωστήριο, εκεί όπου ακούγεται και ψίθυρος… Ε, κάντε τις αναγωγές, και μην ξαναγεμίσετε ποτέ με “ψείρες”! :lol: :smiley: :wink:

Tι λέτε ρε, εγώ θέλω ένα το χρόνο άνετα Τουλάχιστον. Βέβαια αναγνωρίζω ότι με όλα αυτά τα μαραφέτια είμαι λίγο, άσχετος να το πω, ατσούμπαλος να το πω…
Τώρα πήρα κάτι μπλε Philips που πάνε ασορτί με το κόκκινο MP3 και τα πλάνα γκριζοπράσινα μάτια μου…:lol::lol::lol:

+1

:stuck_out_tongue:

Είχα πάρει κάτι τέτοια , αλλά ήταν μάπα, γιατί όταν φύσαγε για κάποιον περίεργο λόγο άκουγα πιο πολύ τον αέρα, παρά τη μουσική! Σοβαρά! και συνέβαινε μόνο με τον αέρα. Έστω και λίγο να φύσαγε…Το χει πάθει κανείς άλλος?

Εγλω λεχω αυτά εδώ και μισό χρόνο http://www.sony.gr/product/hip-ex-series/mdr-ex33lp και με εχουν βολέψει πολύ.Γενικά η Sony θεωρώ ότι είναι πολύ καλή εταιρία για ακουστικά αι είμαι αρκετά ικανοποιημένη.

Τα συγκεκριμένα επειδή είναι in-ear όντως αποκόβουν τον εξωτερικό ήχο και δεν χρειάζεται να βάλεις πολύ δυνατά την ένταση.Τώρα,για αυτό που λες με τον αέρα,δεν το έχω ακούσει ποτέ(παίζει ρόλο και η ένταση που έχεις επιλέξει).

Ισχυει αμα δεν ταχεις βαλει καλα, περναει δηλαδη αερας

Ψοφος στα “Υ”.

__Epitaph… :stuck_out_tongue: :lol:

__Φασικά το είπε o Mr.Whatsisname, μάλλον δε θα είχες βάλει καλά ή το συγκεκριμένα ακουστικά ή τιπς (συνήθως δίνουν και ανταλλακτικά ή σε διάφορα μεγέθη) δεν εφάρμοζαν καλά, οπότε ίσως έμπαινε αέρας (και όταν περνά από μικρά ανοίγματα κάνει περισσότερο θόρυβο)… τέλος πάντων, εγώ με αρκετά ζευγάρια in-ear, δε το έχω παρατηρήσει ποτέ…

Ντάξει δε μπορώ να εξασφαλίσω ότι τα in-ear ακουστικά που πήρα εφάρμοζαν τέλεια στο αυτί μου (αν και τα ένιωθα πως δε μπορούσαν να ναι καλύτερα). Όμως είχα αγοράσει 2 ζευγάρια από κάτι κινεζάκια επειδή ήθελα να τα τσεκάρω πως είναι. Μάλλον ήταν πολύ χαμηλής ποιότητας τα ακουστικά και είχαν ξεχάσει να κάνουν αερομόνωση. :stuck_out_tongue:

Καλησπέρα και καλό μήνα!

Uα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχουν τίποτα ασύρματα μικρα ακουστικά που να συνδέονται στο ipod/mp3/whatevah με τις ψείρες.

Βρήκα αυτά εδώ: http://www.amazon.com/Wireless-Headphones-Accessories-Supplies/b?ie=UTF8&node=509316, αλλά κάθως πρέπει να είναι διακριτικά δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω. Θα ήθελα ασύρματα σαν αυτά εδώ.

για σκονακι ε?

Ναι ρε. :smiley:

Για μουσικούλα τα θέλω, απλά επειδή με τα καλώδια δεν γίνεται δουλειά, είπα να δοκιμάσω αλλιώς.

Υπάρχουν, αλλά άμα κατά λάθος μπουν μέσα και δε μπορείς να τα βγάλεις, θα πρέπει να βάλεις και ψυχική δύναμη όταν θα κλάσεις:p.

Και τί λένε από τιμές;

καποια μερα θα παρω αυτα 8O

ειναι πανακριβα (400 λιρες) :frowning: αλλα εχουν εγγυηση lifetime warranty οποτε δεν θα ξανααγορασω αλλα ποτε μου

http://www.monstercable.com/productdisplay.asp?pin=5716

Rated one of the 10 Best Headphones of 2010 by DigitalTrends.com

Εγώ θέλω καμιά πρόταση σε ακουστικά που μονώνουν τον ήχο. Μέχρι κάνα 50αρικο άμα γίνεται…

Τα χρειάζομαι για τα drums. Να παίζω και να ακούω από το ipod.Αν υπάρχει ειδικό thread γι’αυτά τα ακουστικά μεταφέρετε με εκεί.

Tσεκαρε εδω ιδεες και μαρκες

http://www.drummerworld.com/forums/showthread.php?t=36091