Αγορά ακουστικών για mp3

Σε ευχαριστώ μαν, βοήθησε να καταλάβω περίπου τι παίζει.:slight_smile:

Τα In-Ear εμένα πότε δεν μου άρεσαν…πάντα μου έφερναν πονοκεφάλους. Εγώ έχω τα AKG K313 που έχουν μια πολύ καλή σχέση απόδοσης-τιμής-ποιότητας κατασκευής κ κάνω την δουλειά μου τζι-τζι! Τα προτείνω σε όσους θέλουν κάτι φτηνό κ καλό!

Δές Εδώ…

Επειδη δεν ειδα καποιο site της προκοπης να συνεισφερω τον οβολο μου

[SIZE=“4”]http://www.head-fi.org[/SIZE]

[B]

ΤΡΟΜΕΡΟ[/B] SITE για αγορες επιπεδου.

μου ανοιξε τα ματια,ουτε sony ουτε philips ουτε senheiser ολα αυτα ειναι ακουστικα της πουτσας (καλα αμα ειναι να δωσετε 10-20 ευρω για να ακουτε mp3 στα 128 kbps παω πασο)

δειτε αυτο για μια ομορφη κ κατατοπιστικη ερευνα αγορας ανα κλιμακουμενη τιμη

[B]

http://www.head-fi.org/forum/thread/478568/multi-iem-review-100-iems-compared-westone-um3x-turbine-pro-copper-added-08-18[/B]

εγω παντως πηρα αυτα που [SIZE=“7”]ΓΑΜΑΝΕ[/SIZE]

http://www.head-fi.org/forum/thread/497347/re-zero-photos-first-thoughts

1000 κομματια μονο -συλλεκτικο

δε με χαλασε που προλαβα τελευταιο κομματι σε αμαζον :stuck_out_tongue:

παιζει και το RE-0 στα 80 δολλαρια παρεμφερης αξιας (ελαχιστα πιο κατω σε ποιοτητα)

και το καλυτερο τους RE-252 στα 200 δολλαρια

(τιμες πανω κατω)

Γενικα παιζουν παπαδες εκει μεσα , τρομερο φορουμ μακρυα απο γραφικοτητες τυπου ‘το νεο αιρον μειντεν γαμαει’

μπειτε , διαβαστε , ψαχθειτε.

Μαθαίνεις μπαλίτσα σιγά-σιγά.

Εγώ επειδή δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τα soundmagic pl-50 έχω κάνει preorder τα Brainwavz M2.

Πολύ ικανοποιημένος από αυτά:

http://www.pioneerelectronics.com/headphones/earbuds/

25 ευρώ, δεν ακούς ούτε εξωτερικό κιχ, ακόμη και σε πολύ χαμηλές εντάσεις, και πολύ ωραία μπάσα.

ετσι ειμαι εγω , παιρνω μπρος σχετικα αργα αλλα μετα τους αφηνω ολους πισω 8)

καλα φαινονται τα δικα σου κ τους δινει καλο value/money

[SPOILER]Details: heavyweight bang/buck contender from one of VSonic?s daughter companies Current Price: $65 from ebay.com
Specs: Driver: Dynamic | Imp: 20 Ω | Sens: 115 dB | Freq: 20-20k Hz | Cable: 4.2? I-plug
Nozzle Size: 5.5mm | Preferred tips: Sony Hybrids
Wear Style: Over-the-ear or straight down

Note: The mp4nation Brainwavz M2 is identical to the R03 in every way except the 3.5mm plug (45-degree plug identical to that on the Beta Brainwavz is used on the M2) and the included accessory pack (M2 includes additional earguides and a soft carrying pouch).

Accessories (4/5) ? Silicone single-flange (3 sizes) and foamhybrid tips, shirt clip, and clamshell carrying case
Build Quality (4/5) ? Sturdy aluminum housings, metal filters, and tough yet flexible cables. Strain reliefs are not molded but do the job and the cords lack a cable cinch and have some long-term memory character. Left/Right markings are a bit hard to see in direct sunlight
Isolation (3.5/5) ? Typical of a ported dynamic-driver earphone
Microphonics (4/5) ? Present when worn cord-down but wearing them over-the-ear is possible and a shirt clip is included
Comfort (4/5) ? The housings are light but wearing them over-the-ear can initially be a bit tricky because of the long strain reliefs and resistive cable. The sizable driver bulge on the housing prevents particularly deep insertion

Sound (7.75/10) ? Though I wouldn?t quite call them bass-heavy, the R03 certainly boast added low-end emphasis. Despite the boost, the bass is very smooth and calm. It stays completely out of the way when uncalled for and steps up in bass-heavy tracks. The bass also has a softness and delicacy to it that is rather rare and reminds me of my Monster Turbine Pro Gold as opposed to the hard-hitting low end of earphones such as the Klipsch S4 and Panasonic HJE900. The overall tonality of the R03 leans slightly towards darkness. The mids are front and center right where they should be, except when drums step out of line and too far forward on rare occasions. This is a positioning issue rather than a balance issue and is rarely distracting. Soundstage depth is actually one of the few areas in which the R03 could stand improvement before they take down some of the big players in the mid-range segment. Soundstage width is about average, around the level of the RE0, and imaging is rather good for what they cost, though they can?t quite keep up with the hologram-esque spacing of the Soundmagic PL50 and HJE900. Midrange clarity is superb and detail is equally impressive. The treble is smooth and moderately extended. It is not the focus of the presentation but instead a compliment. It is neither harsh nor bright nor sibilant. The R03 are also quite fast, at least on-par with the original Monster Turbines, and surprisingly transparent. Lastly, they have a very natural timbre, which is something a lot of budget IEMs struggle with.

As a final note, though the R03 themselves do not require an amp, I did try running them through a 68-ohm impedance adapter and a mini3. Together the two have effect of evening the R03 out, bringing forward the mids and treble and raising bass levels just a bit without sacrificing precision and control. Drums are less likely to misbehave with the added adapter and fine detail becomes even easier to catch.

Value (9/10) ? The ViSang R03 is an incredible performer - a wholesome combination of build quality, comfort, and sound at a price well south of $100. In terms of coherency of sound signature they are up there with the best sub-$100 earphones I have heard. The combination of impactful bass, clear mids, and crisp treble give the R03 a very agreeable sound that can be enjoyed by both the audiophile and the casual listener in equal measure. And that fact alone makes them highly recommended earphones with a sound signature geared slightly towards the mainstream market compared to much of the gear talked about on head-fi. Do I personally still prefer a more analytical sound? Yes. But that does not prevent me from enjoying the R03 in the least. They are not perfect, but they are unreasonably good for what they cost.

Pros: Great build and sound quality
Cons: Mediocre isolation, L/R markings hard to see, cords have some memory character
[/SPOILER]

ποσο πηγανε με τα μεταφορικα ? κανα 70αρι ευρω ?

τα pl-50 μουφα ? δεν θεωρουνται ασχημα…:-k

36? με δωρεάν μεταφορικά από το mp4nation

Τα pl-50 δεν είναι μούφα απλά ποτέ δεν “έκατσαν” καλά στα αυτιά μου.

ωραιος ευχρηστος οδηγος για οσους ψηνονται να σκασουν κανα ευρω παραπανω για ακουστικα ΙΕΜ της προκοπης

http://www.head-fi.org/forum/thread/478568/multi-iem-review-108-iems-compared-earsquake-cro-fish-and-sha-added-09-17#post_6492059

και ολο το αρθρο εδω

http://www.head-fi.org/forum/thread/478568/multi-iem-review-108-iems-compared-earsquake-cro-fish-and-sha-added-09-17

Eπειδη με ενδιαφερει θελω να κανω 3 ερωτησεις!
1.Ειχα τα ακουστικα της Apple τα κλασσικα που εκαναν 35 ευρω!Χαλασαν σε 4 μηνες!!!Ουτε τα πεταγα απο εδω και απο εκει,ουτε τα εκανα κουβαρι αλλα στους 4 μηνες πανω το ενα απο τα δυο τα επαιξε!Αμα δωσω 60 ευρω και παρω ενα καλο ζευγαρι ακουστικα,οπως αυτα που προτεινει στο Blog,θα το κρατησω 1,5-2 χρονια η σε 6 μηνες θα πρεπει να αγορασω παλι ακουστικα???
2.Κοιτουσα το Blog και ειδα μερικα ακουστικα που ελεγε ειδικα για οσους ακουνε Trance η για οσους ακουνε αυτο το ειδος η το αλλο ειδος.Παιζει ρολο το τι ειδος μουσικης ακους στο τι ακουστικα θα παρεις?Ρωταω γιατι εχω παρει απειρα ζευγαρια ακουστικα αλλα ποτε δεν το εχω ψαξει τοσο πολυ!
3.Κοιταξα το Blog και ειδα παααρα πολλες προτασεις και παροτι υπαρχει κατατοπιστικο rating θα ηθελα καμια προταση για ακουστικα 40-50 το πολυ 60ε ,που να εχουν πολυ καλο ηχο και αντοχη!Οποιος ξερει…

Ας πω τη γνωμη μου για τα ακουστικα!Εχω παρει ακουστικα ΑKG εχω παρει Philips εχω παρει της Apple αλλα…Οσα philips εχω παρει απο 15 εως 25 ευρω σε 4-5 μηνες χαλασαν και ενας φιλος μου που πηρε τα ιδια με εμενα χαλασαν σε 3 και μαλιστα οπως ακριβως χαλασαν και τα δικα μου!Τα AKG τα πορτοκαλι που ποσταριστικαν πιο πανω τα ειχα…3 μηνες.Τα πρωτα μου Apple που ειχε μεσα το παλιο Nano,κρατησαν χρονο και ηταν πολυ καλα απ’οσο θυμαμαι!Τα δευτερα Apple που ειχα ηταν απο το Ipod Touch που πηρα περυσι και χαλασαν σε 3 μηνες και τωρα εχω κατι AKG που κανουν 8 ευρω και τα οποια μπορω να πω οτι εχουν καλυτερο ηχο απο τα Αpple,και πλεον θα σκεφτω παααααρα πολυ και θα το ψαξω ακομα περισσοτερο πριν δωσω πανω απο 20 ευρω για ακουστικα!Επισης να σημειωθει παλι,οτι τα ακουστικα τα προσεχω σαν τα ματια μου!Ακομα και στις τσεπες σπανια τα βαζω γιατι συνηθως εκει στριβεται το καλωδιο και χαλανε.Γενικα ολα εξωτερικα δεν ειχαν καμια φθορα…

απο το να ρωτας εδω που παιρνει 3 ποστς/μηνα το thread

αν εχεις αξιοπρεπη/καλα αγγλικα

κανε ενα account εκει κ ρωτα τους απευθειας

εχει παρα πολλα θεματα με τρομερες αναλυσεις/κριτικες πανω σε ηχο/ακουστικη/ποιοτητα/αντοχη/κατασκευη κλπ

αν ξερεις τι ηχο θες(neutral/fun/bassy κλπ) κ σε τι budget εχεις για να κινηθεις θα βρεις πολυ καλα ακουστικα σε τιμες που εδω θα παιρνες καμια ψευτοπαπαρια της sony/senheiser

(αμα τωρα ακους μουσικη mp3 128 kbps μην περιμενεις να ακους τρελα πραγματα ε - οπως ειχε γραψει καποιος με καλα ακουστικα συμβαινει το φαινομενο garbage in-garbage out)

εγω πηρα ενα ζευγαρι ακουστικων απο μια μαρκα που δεν την ηξερα καν κ κανω τον σταυρο μου που δεν πηγα σε καμια SONY Hellas να μου πιαναν τον κωλο τζαμπα

απλα μην κολλησεις , εγω ηδη εχω βαλει στο ματι ενα ζευγαρι ΙΕΜ στα 160$ (αλλα δεν παιζει να παρω νεο ζευγαρι για 6-12 μηνες τουλαχιστον)

τεραστιο site , δες μονο το thread που εχω ποσταρει κ θα καταλαβεις ποσο ‘μπροστα’ ειναι οι τυποι

(φαντασου οτι παιζουν μεχρι κ αρχεια ‘burn-in’ για να αναδειξεις καλυτερα τον ηχο των ακουστικων σου τον πρωτο καιρο που τα ‘σπας’…παρανοια 8O )

Οκ το ψαχνω καλυτερα το blog το οποιο οντως ειναι εξαιρετικα κατατοπιστικο!

Αυτό με τα Apple ισχύει. Σε 4 διαφορετικά ζευγάρια καιγόταν το ένα απ’ τα δύο οπότε άντε γεια. Γενικά με ψείρες/in-ear κλπ δε με βλέπω να ξαναασχολούμαι. Πήρα κάτι sony headphones πριν κανα 3μηνο κι έχω βρει την υγειά μου. Και στην ανάγκη το βάζεις να παίζει και ακούει όλη η παρέα :stuck_out_tongue:

Μεγαλη καυλα τα καλα ακουστικα.

καλιο αργα παρα ποτε :smiley:

εχω αλλαξει 3 φορες τα ακουστικα τις Apple…κουραση εχει καταντησει ποια…ναι δε τα βαζω καθε φορα που τελειωνω το ακουσμα σε αεροστεγασμενη θηκη,αλλα νισαφι πια…και μαλλον με βλεπω να παιρνω τα ιδια,γιατι ειναι πολυ καλα ρε γμτ…

no, not really, ειδικα για τα λεφτα τους

whats pοσο εχουν ρε συ τα apple ?

my bad τελικως, αυτα που κοιταγα ειχαν και mic και χειριστηριο, στις τριαντα λιρες. Τα αλλα εχουν 10

οπως και ναχει ομως, ψειρες που δεν ειναι in-ear δυσκολευομαι να ξαναβαλω

H apple βγάζει και in-ear που παίζουν γύρω στα 80? στα ελληνικά μαγαζιά, στο internet λίγο φθηνότερα.

καλα τα iem της apple τα κοβω μεγαλη απατη

αλλα θα μου πεις , αφου ο κοσμος δεν τη ψαχνει παραπερα καλα να παθει

ποτε ξανα sony.απατεωνες ,πουλανε το brand name και χρεωνουν τα ακουστικα τους 200% πανω

ριπ τι σκοπευεις να τσιμπησεις (οταν τα τσιμπησεις)

ακομα το brainwaz 02 σκεφτεσαι η καποιο αλλο ?

παντως εχει κατι μαρκουτσι στο φορουμ…πετυχα ελληνα που πηρε ο τρελλος τα sm3 με 400 ευρω 8O8O

πολλα λεφτα μη λεμε μαλακιες δε νομιζω να εδινα τοσο πολλα…

Μετά την αγορά του iriver ηρθε η ωρα για αγορά ακουστικών 8) Εχω καταληξει σ αυτά.Ελπίζω να κρατησει το καλωδιο,τουλαχιστον θα το βαζω στη θηκη.

Philips SHE9620/10 τιμή 30?

Ακουστικό σύστημα: Κλειστό
Διάφραγμα: Mylar dome
Τύπος μαγνήτη: Νεοδυμίου
Πηνίο φωνής: CCAW
Συχνότητα απόκρισης: 6 - 23 500 Hz
Αντίσταση: 16 ohm
Μέγιστη ισχύς: 50 mW
Ευαισθησία: 105 dB
Διάμετρος ηχείου: 8,6 χιλ.
Τύπος: Δυναμική
Μήκος καλωδίου: 1,2 μ.
Υποδοχή σύνδεσης: 3,5 stereo
Φινίρισμα βύσματος: επίχρυσο
Τύπος καλωδίου: OFC
[B]Θήκη φύλαξης: Ναι[/B]

http://www.philips.gr/c/mp3-player-accessories/she9620_10/prd/