Μπάντες με βάση τις οποίες κρίνετε αν ο άλλος έχει γούστο όταν δεν είστε σίγουροι

Queen, gojira, vektor, death, priest, burzum. Δεν είναι οι 6 αγαπημένες μου μπάντες, αλλά αν σε κάποιον αρέσουν και οι 6, πάνω κάτω ακούμε την ίδια μουσική

Πλακα εχει αυτο το θρεντ, ισως να μετονομαστει με ελληνικους χαρακτηρες?

Leprous
Protomen
Queen
Manes
The Tea Party

Και απο την αναποδη, αν καποιος ακουει Manowar unironically καταλαβαινω οτι δεν εχει γουστο #sorrynotsorry

2 Likes

Χαχα φίλε quintom δεν είμαι manowarrior ούτε μου αρέσει η αισθητική τους (και στο τελευταιο live ξέρεις πάντα αισθάνομουνα λίγο περίεργα με τους τύπους που ήταν σε φάση " ναιιι μανογουορ μόνο κλάμα πάω να πάρω το σπαθι μου"- αν και μουσικά ήταν αρκετά καλοί) αλλά αναγνωρίζω πως τα sign of the hammer, hail to england, into glory ride ειναι μνημεία του επικού μέταλ και έχουν και κάποιους σκορπιούς ύμνους και σε άλλα άλμπουμ.

Διαχωρίζω δλδ τη μουσική τους (που έχει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα να ακούσει κάποιος, αλλά και πολυ αναμασημα των παλιών από το 95 περίπου και μετα) από την αισθητική τους (που είναι για τον πεοντα)

3 Likes

Α ναι δεν ειπα πως πρεπει κι οποιοσδηποτε αλλος να εφαρμοσει τα ιδια κριτηρια με μενα.

Αλλωστε στην ιδια λιστα με Manowar, μιλωντας μουσικα, μπορω να βαλω αλλες 20 μπαντες του κλασικου epic metal ή NWOBHM.

2 Likes

Στη δική μου θεώρηση αν κάποιος απλά του αρέσουν ή εκτιμαει τους πρώτους δίσκους τους- ή και τους επομενους- εγώ προσωπικά τους βαριέμαι λίγο αλλά δεν τους θεωρώ και τόσο κακους- είναι οκ.

Αν τώρα συζητάω με κάποιον και μου πει οι αγαπημένες μου μπάντες είναι οι manowar, και οι τάδε και οι τάδε, και εμένα με ζώνουν τα φίδια κάτι δεν πάει καλά :smiley: εκτός αν είναι 15-20 χρόνων ξέρω γω και έτυχε να ξεκινήσει από εκεί

Α , μεγάλη αγάπη και δεν μνημονεύονται ιδιαίτερα δυστυχώς

4 Likes

Manowar :rofl: , τα κλασικα παντα…δηλαδη αν προτιμαει τα πιο καινουργια ειναι δειγμα κακου γουστου για μενα, Tea Party, Styx, Conception, Shadow Gallery, Solitude Aeturnus

Στανταρ στις 4 αγαπημενες μου μπαντες

4 Likes

Συγκίνηση που μιλάτε για τους λατρεμένους Tea Party. Το Edges Of Twilight είναι άνετα στα 10 αγαπημένα μου άλμπουμ.

Σε σχέση με το ερώτημα, για το 2020 τα πράγματα είναι αρκετά απλά: οποιοσδήποτε αντιλαμβάνεται το νέο Triptykon ως αριστούργημα,μπορεί να γίνει πολύ φίλος μου! (Δεν θα κάνω πολλούς νέους φίλους δηλαδή, με βάση αυτό το κριτήριο)

Στ’ αλήθεια όμως, για το metal υπάρχουν δυο μπάντες-κλειδιά στο να καταλάβεις την συνολική αισθητική του άλλου: Celtic Frost και Coroner.

5 Likes

Dead Can Dance. Βασικά. Τίποτ’ άλλο. Άντε, και λίγο The Beatles. Ό,τι είδος μουσικής και να ακούει κάποιο δυσκολεύομαι να καταλάβω πως γίνεται να μην αποδέχεται αυτά τα γκρουπς ως καλή μουσική.

1 Like

Propagandhi
Architects
Deftones
Mastodon

Αυτά.

1 Like

Θα παραμείνω στο προ τετραετίας ποστ μου και θα ξαναπώ Savatage . Ειδικά αν συμπεριλάβει και την post-Criss εποχή

2 Likes

Depeche, Muse, QOTSA, Blink-182, Ghost

1 Like

Λατρευω DM, Muse, Ghost

Οι Blink182 μου ειναι συμπαθεις.

Οι QOTSA ειναι εμετος.

:open_mouth: Δεν είναι σοβαρά πράματα αυτά

2 Likes

Mου αρκει το βιντεο του πρεζακιου που βριζει και ξεφτιλιζει εναν 15χρονο μπροστα σε χιλιαδες κοσμο και ολα τα προβατα επεφημουν την ακρως προβληματικη και αηδιαστικη συμπεριφορα του εμετου που μερικοι αποκαλειτε και ταλαντουχο, αλλα και χωρις αυτο, η μουσικη τους μου ειναι πληρως αδιαφορη και δεν εχει να μου προσφερει τιποτα που δεν εχω ακουσει σε πολυ ανωτερο επιπεδο απο μπαντες του ιδιου ιδιωματος. Just my 2 cents, δεν χρειαζεται να συμφωνουμε και σε ολα :stuck_out_tongue:

Αυτο θα ηταν πραγματικο προβλημα!

2 Likes

Πηρες καρδουλα απο Ιαν, αρα μπορεις να καταλαβεις και μονος σου σε ποια πλευρα της Ιστοριας βρισκεσαι.

Bad Religion
Paradise Lost
Baroness
Accept
MANOWAR
σε όποιον δεν αρέσουν τα 4 πρώτα Manowar απλά δεν ανοίγω κουβέντα για μουσική, ας μιλήσουμε για πλέξιμο και ψαροντούφεκο

1 Like

Σιγουρα πιο ενδιαφεροντα θεματα απο Blοod & Fire, Γουνα & Σωβρακο και παιδοφιλια (!)

1 Like

Στα 4 πρώτα δεν έπαιζε ο Logan :wink:

1 Like