Mr Robot (USA)

ειναι δυνατο το mr robot αλλα εχω λιγο θεμα στο οτι οπως λες ξεπατικωνει και δεν αφομοιωνει ουσιαστικα τις επιρροες του, που ειναι κατι παραπανω απο ολοφανερες. αυτο για μενα ειναι μειον αυτοματα οταν εχω δει αλλες πραγματικα βαρβατες σειρες με δικο τους χαρακτηρα. μεσα σε 6 επεισοδια δηλαδη δεν μου εδωσε την εντυπωση οτι εχει δικο του υφος, απλα μια μιξη δυνατων στοιχειων απο καλες δουλειες, απο καθε μεσο, στο συγκεκριμενο υφος.

αλλα ναι ειναι μονο 6 επεισοδια προς το παρον οποτε υπαρχει χρονος για να δουμε την αναπτυξη του, παντως βλεπεται πολυ ευχαριστα και η δουλεια στον αισθητικο τομεα ειναι πολυ προσεγμενη. απλα νομιζω οτι για εκθειασεις που πεφτουν ειναι αρκετα νωρις

πολυ δυνατο, αλλα οταν αρχιζει κατι υπολογιστικα δεν καταλαβαινω τιποτα:-s

πολύ δυνατό αλλά όχι και επιπέδου breaking bad…
οι σεναριακές ευκολίες κυρίως όταν γίνονται για το σοκ είναι ενοχλητικές…
πχ (μέχρι 6ο επ)

ο τύπος στην φυλακή τον ψιλιάζεται με απίστευτη ευκολία,
στην πιο αδιαπέραστη εταιρία δεν υπάρχουν κάμερες πουθενά και ο άλλος τον βλέπει να βγαίνει από emergency room και όλα καλά

επίσης,τα πλάνα με τον ομιλητή να βρίσκεται στην άκρη της οθόνης επίσης είναι βαρετό όταν συμβαίνουν σε όλους τους διαλόγους…

[SPOILER]η τελευταία σκηνή του 6 όμως έβγαζε πολύ ένταση[/SPOILER]

Θυμηθείτε λίγο οι σειρές που μας αρέσουν σαν κοινό, είχαν σεναριακές ευκολίες, shock value και φανταχτερές σκηνές? Τις 2 τελευταίες σειρές που θυμάμαι να μου (μας) τρέχουν τα σάλια είχαν και με το παραπάνω (BrBa, Fargo).

Αν θυμηθούμε δε και τα πρώτα 6 (7 είχε η σαιζόν) επεισόδια του BrBa, νομίζω ότι αν βρει πραγματικά λίγο τον χαρακτήρα της και στεριώσει, μιλάμε για κάτι πολύ μεγάλο. Μείον η σοβαροφάνεια, αλλά αν δεν στερέψει από επαναστατικά κλισέ δεν θα έχει κανένα πρόβλημα :stuck_out_tongue:

Τελευταία σκηνή του 6ου… Πόνος. Επίδειξη κινηματογραφικής δύναμης. Μνήμες Ozymandias. Στο 6ο!

Η σειρά λέει σωστά 5-6 πράγματα (πάνω στο τομέα της πληροφορικής αναφέρομαι) αλλά τα σκηνικά στο data center και στην φυλακή ήταν κάπως αστεία.

για μενα το θεμα elliot/mr. robot το παρουσιαζει μετριοτατα και εφοσον δεν εχει [B]κανενα[/B] κοινο με brba δεν υπαρχει λογος να γινεται καποια συγκριση με αυτο απλα επειδη για καποιον μπορει να φτανει σε ποιοτητα ή πώρωση

Δηλαδη πιο ταιριαστο ειναι οι αξιοι αναδοχοι του brba να ειναι τα bcs και rectify που στο κατω κατω εχουν πολλους ιδιους συντελεστες κι ας εχουν μηδεν δραση παρα το Mr. Robot.

Aυτό το bcc τι είναι;

bcs λαθος. better call saul

α οκ, είχα σπάσει το κεφάλι μου ρε.

Η σειρά γαμεί διότι πιάνει τον ειρμό της τεχνολογικής εποχής και τον αποτυπώνει σωστά. Σίγουρα έχει κάποιες υπερβολές όμως είναι αναγκαίες για να τραβήξει κοινό… το κοινό που δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις να καταλάβει τι ακριβώς κάνει ο πρωταγωνιστής όταν έχει λογισμικό στα χέρια του και βαρεθεί εύκολα

Ο τομέας του “hacking” τα τελευταία χρόνια γνωρίζει άνθηση, η σειρά έχει όλα τα φόντα (όπως είπα και σε άλλο ποστ) να καταλήξει σε τηλεοπτικό μανιφέστο! Μεταφέρει αυτή την κουλτούρα στην μικρή οθόνη με έναν εξτρεμιστικό τρόπο που στα μάτια μου φαντάζει ηθικά σωστός αν αναλογιστείς την πραγματική ουσία της πληροφορικής… όχι αυτή που διδάσκεται στα πανεπιστήμια αλλά αυτή του διαδικτύου, η οποία κατά την ταπεινή μου άποψη είναι μόνη που μπορεί να θέσει επαναστατικά ζητήματα στις μέρες μας .

Αν δεν υπήρχαν υπερβολές στην τηλεόραση, δεν θα υπήρχαν τηλεοπτικές σειρές, θα βλέπαμε όλοι ντοκιμαντέρ, και θα ζούσαμε λίγο παραπάνω τις υπόλοιπες ζωές μας.

Άσε που αν γινόταν η απόδραση του Vera με ελικόπτερο, τον έπιαναν, και ξαναέκανε απόδραση πάλι με ελικόπτερο, όλοι -δικαιολογημένα πάντως- θα κράζαμε

Ας μην τρελαινόμαστε. Οι υπερβολές παίζουν πολύ χρήσιμο και συγκεκριμένο ρόλο, αρκεί όπως όλα τα πράγματα να μην γίνονται αυτοσκοπός και να υπάρχουν σε ισορροπία με τα υπόλοιπα στοιχεία.

Είναι πολύ κοντά να γιγαντωθεί ο Μr, αρκεί να μην γίνουν μεγάλες πατάτες. Τα περί επαναστατικότητας τα περνάω λίγο πιο λάιτ από τον nodi, αλλά είναι βασικό στοιχείο του συγκεκριμένου σόου, και πολύ σωστά φορεμένο. Για τα υπόλοιπα, υπάρχει το μέλλον.

ωραια σειρα και εκπληκτικη μουσικη επενδυση (μεχρι και Tangerine Dream εχωσε σε μια στιγμη) που το ανεβαζει πολυ

μοναδικο (-) που βρισκω , το ατυχεστατο casting της darlene - τετοιος μουναρος και να ειναι γαματος χακερ , μονο σε αμερικανικη σειρα βρισκεις :stuck_out_tongue:

Μπορεί με τέτοιο χαρακτήρα να μην έβρισκε εύκολα γκόμενο και να το έριξε κάποια στιγμή στο IRC…

Κι εμένα με ξενερώνει η Darlene όχι για τους λόγους που αναφέρει ο Awake αλλά επειδή είναι τρομερά υπερβολική και επιτηδευμένη.

Από την άλλη η Shayla είναι από τους δυνατότερους γυναικείους χαρακτήρες που έχω δει σε σειρά…

[SPOILER]…μεγάλο κρίμα που μας την τελείωσαν αλλά τουλάχιστον το έκαναν με συγκλονιστικό τρόπο.[/SPOILER]

Τη θυμαμαι την Darlene απο το Suburgatory και λιγο μου γυρναν τα αντερα…

Την εχω ψιλοσυνηθισει τωρα, αλλα κανενα cyber γιαπωνεζακι θα γουσταρα καλυτερα.

ελπιζω ο πρωταγωνιστης να περασει μετα κ σε ταινιες ποιοτικες και να μην τον φαει η μαρμαγκα (σαν τον jesse του BrBad) , παιζει φανταστικα

πιο legit θα ήταν να το είχε γυρίσει στην ιατρική για να καταπολεμήσει τον προγναθισμό

Σήμερα είδα το πρώτο επεισόδιο της σειράς και έμεινα συγκλονισμένος! Θα τη συνεχίσω σίγουρα. Ανυπομονώ να δω περισσότερα

Ο πρωταγωνιστής έπαιζε στο Pacific, νομίζω στα επεισόδια μετά το 5ο-6ο που είναι καταπληκτικά (Pelulu και γενικά οι αποβάσεις στα μικρά νησάκια) και ήδη είχε ξεχωρίσει από εκεί παρότι δεν πρωταγωνιστούσε και παρόλο που ο χαρακτήρας του σαν πεζοναύτης δεν είχε και τόσο χώρο να αναδείξει το ταλέντο του, εν τέλει ξεχωρίζει. Όσοι δεν έχετε δεί Pacific αδράξτε την ευκαιρία.

Perfume Genius έχει παίξει, Schoolboy Q έχει παίξει… ε χθες έχωσε και FKA Twigs!
Τι στα διάλα?! Ούτε εγώ να διάλεγα την μουσική επένδυση της σειράς… Ποιος κάνει τις επιλογές να πάω να του σφίξω το χέρι!