Mr Robot (USA)

Δύο επεισόδια μόλις και ήδη φαίνεται η πιο πολλά υποσχόμενη σειρά του καλοκαιριού.

Ευφυής νεαρός με σοβαρά θέματα κοινωνικοποίησης (ίσως και λίγο σχιζοφρενής) που το πρωί το παίζει προγραμματιστής και το βράδυ κυνηγάει εγκληματίες χακάροντας τους, στρατολογείται από γκουρού-αναρχιστή για να γαμήσουνε το σύμπαν.

Λίγο Μάτριξ, λίγο περισσότερο Invisibles (που ούτως ή άλλως και το Μάτριξ σε αυτό βασίστηκε) με φόντο την πλήρως αστικά αλλοτριωμένη Αμερική και πρωταγωνιστή ένα χαρισματικό ηθοποιό που με κάθε αποβλακωμένο βλέμμα βγάζει συναισθήματα μίσους, μηδενισμού, μοναξιάς και απώλειας σε συγκινητικό βαθμό.

Φανταστική σκηνοθεσία και εξαιρετικά καλογραμμένο σενάριο (αν και ελαφρώς κλισέ και επιτηδευμένο σε σημεία, χωρίς όμως να αμαυρώνει τη συνολική εικόνα της σειράς), με φοβερή μουσική, χρώματα και φωτογραφία.

Αξίζει, δείτε το.

απλα εχω πορωθει με τη σειρα

Τεράστιος πιλότος, αν όλα πάνε καλά στη συνέχεια παίζει να έχουμε επικούρα που θα μείνει στην ιστορία.

εκανα pause στα 13 λεπτα για να ερθω να γραψω οτι η σειρα φαινεται να κωλολεει

παιζει και θεουλης christian slater.

edit : γαμησε το 1ο επ , μπομπα πιλοτος.

ο κακος (bonsoir elliot) δεν φερνει λιγο σε jared leto ?

δραμα ειναι; ντεν καταλαμπαινω

εννοω, εχει αναλαφρα σημεια;

εχω 9ωρο ταξιδι με λεωφορειο και πρεπει να φορτωθω πραμα

Ναι δραματικό είναι. Δεν έχει ανάλαφρα σημεία αλλά δεν είναι και τόσο βαρύ, βλέπεται τρομερά ευχάριστα.

Φοβερη σειρα!! Ωραιο concept! Ευχομαι να συνεχισει σε αυτο το επιπεδο! :thumbup:

Πολλά υποσχόμενη σειρά. Ο πιλότος εξαιρετικός! Νομίζω έλειπε μια πολύ καλή σειρά από την τιβί

Μπαδεγουεη, ίσως είναι νωρίς ακόμα για θεωρίες αλλά

[SPOILER] μόνο σε εμένα έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι παίζεί φάση fight club και ο Μρ. Ρομποτ είναι το alter ego του Elliot?[/SPOILER]

για το σποιλερ, ηδη εχει πολλες ομοιοτητες, δεν παιζει.

Νόουπ.

[SPOILER]Είχα μια υποψία αλλά ειδικά στο 3ο επεισόδιο έκανε ψιλομπάμ. Εκεί στο μπαρ, ο Μίστερ Ρόμποτ (Σλέιτερ) μαλακίζεται φουλ αλλά ο μπάρμαν ανταποκρίνεται αποκλειστικά και μόνο στον Έλιοτ. Και γενικά ο μόνος με τον οποίο έχει ένα interaction ο Μίστερ είναι ο Έλιοτ, κανένας άλλος.[/SPOILER]

Πάει για τηλεοπτικό μανιφέστο η σειρά ρε! Τρομερή μέχρι στιγμής αν εξαιρέσεις ένα ολίγον filler επεισόδιο! Καραγουστάρω την λεπτομέρεια που έχει στο όλο computing & engineering θέμα (βέβαια και πως αλλιώς να γινόταν θα μου πεις? είναι μονόδρομος αυτό)…
Το πιλοτικό το έχει σκηνοθετήσει ο Niels Arden Oplev ( του original “Το κορίτσι με το τατουάζ”).

[SPOILER]Ε, εντάξει ρε… είναι σίγουρο πως ο Mr. Robot βρίσκεται στο κεφάλι του και είναι απλά μια φαντασίωση-μετενσάρκωση του πατέρα του.[/SPOILER]

έχωσε και Perfume Genius στο τελευταίο επεισόδιο! 8)

Εντάξει respect, το χθεσινό επεισόδιο ειδικά ήταν για όσκαρ.

Το ξεκίνησα και γω χθες και ντάξ η σειρά είναι φοβερή. Ότι πρέπει για να αντικαταστήσει το βαρετό πλέον hannibal και το σαπιο true detectives.

Οι σουρεαλιστικές/ονειρικές σκηνές την ώρα που ο Έλιοτ παραληρούσε, έκαναν το Χάνιμπαλ να μοιάζει με πορδή.

πορδιτσα ειναι το χανιμπαλ , απλα εχει hype

πολυ δυνατη σειρα οντως

H σειρά που έχει ξεπατικώσει όλη την postmodern επαναστατική κουλτούρα των τελευταίων 2 δεκαετιών, και ‘κινδυνεύει’ να την αφομοιώσει. Μπράβο!

Ξεχωρίζει, σε μια εποχή που ήταν να επικρατεί True Detective, αλλά δεν…

Μετά από 4 επεισόδια, κάποια reviews και αυτό το thread, είμαι πεπεισμένος πως Mr. Robot και κεντρικό χαρακτήρας ΔΕΝ γίνεται να ΜΗΝ είναι το ίδιο πρόσωπο, αλλά αυτό θα φανεί και στο μέλλον.

Μέχρι εδώ τσουλάει πολύ καλά!

Το Breaking Bad βρήκε άξιο ανάδοχο, μετά από 6 επεισόδια.

Τι να πει κανείς…

Ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα;

και ούτε καν

Δεν έχει να κάνει με τον χρόνο, ούτε χρειάζονται 5μιση σαιζόν ακόμα για να βγουν συμπεράσματα. Αυτό που βλέπουμε, τουλάχιστον αυτό που βλέπω εγώ, είναι κορυφή. Σε όλους σχεδόν τους τομείς. Τώρα, αν δεν αρέσει αυτό σε κάποιον, παίζουν και τα γούστα…

Δεν υπάρχει κατ’εμέ μέτρο σύγκρισης με κάτι άλλο, μιλάμε για το πιο ολοκληρωμένο πράγμα που μπορείς να βρεις εκεί όξω. Ακολουθούν από πίσω Fargo και περσινή σαιζόν True Detective, που και πάλι στα τελευταία επεισόδια (που είχε 8 σύνολο και στά 5-6 παραμιλούσαμε υποτίθεται) σερνόταν.