Multiplex vs Συνοικιακοί σινεμάδες

Οφ τόπικ αλλά για τα βίλατζ θα διαφωνήσω εν μέρει…έπειδη είναι γενικώς πολυχώροι μαζέυουν και κοινό πολυεπίπεδο…Μέσα στο πολυεπίπεδο αυτό κοινό ανήκουν και άτομα σαν αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω που γενικώς δεν πάνε ακριβώς σινεμα αλλά περισσότερο να διασκεδάσουν, να τα πουν μέσα στην αίθουσα, να κάνουν πλάκα, να σχολιάσουν κ πολλές φορές άκομψα και χωρίς σεβασμό…έχει τύχει τουλάχιστον 3 φορές να μου χαλάσουν την ταινία τέτιοι τύποι οπου όυτε την έξοδο μου ευχαριστήθηκα, όυτε την ταινία απόλαυσα και τα λεφτά μου έκλαψα…Βέβαια σε αυτό δεν φταίνε τα village αλλά η παιδεία του κάθε ανθρώπου, αλλά σαν πολυχώρος τα village ευνοούν την πίθανότητα να συναντήσεις τέτοιους τύπους εν αντιθέσει με σινεμά σαν το Αττικόν ή τον Δαναό που εγώ μια χαρά τα βρίσκω και απο άποψη ανέσεως…

την γνώμη μου την είχα ποστάρει σε άλλο thread που είχαμε βγει λίγο offtopic…βλέπω υπάρχει ψωμί οπότε βαράτε!!

υ.γ. δεν ξέρω αν ταιριάζει περισσότερο εδώ η στον κινηματογράφο και τηλεόραση αλλά το ανοίγω εδώ και το μεταφέρετε αν είναι όπως και τα αντίστοιχα ποστ που είναι σκορπια σε άλλα threads…

Συνοικιακοί σινεμάδες εννοείται!

Φέρνουν καλές ταινίες, έχουν φτηνό εισιτήριο, βγάζουν μια όμορφη μελαγχολία, μερικοί είναι πολύ όμορφοι χώροι κι ας μην είναι τόσο γκλάμουρους όσο τα multiplex, αποφεύγεις τα διάφορα ζωάδια που σου χαλάνε τη διάθεση.

:smiley:

Συνοικιακοι και τελος. Προσφατα εφαγα φρικη ξανα με τα Βιλατζ και δεν την ξαναπαταω.

Ανάλογα την εποχή, την όρεξη και την παρέα. Βέβαια κάτι μου λέει ότι όσο μεγαλώνω θα προτιμώ τους συνοικιακούς ;p

Μέχρι τα 16 μου πήγαινα σε συνοικιακούς, μετά έπιασα τα Multiplex. Τώρα δεν έχω πρόβλημα, πάει πάντα ανάλογα με τη διάθεση και την παρέα (αλλά και την ταινία που θα δούμε). Όταν είναι για περιπέτειες κλπ πάμε Στερ, για να απολαύσουμε εφέ, για πιο σοβαρά πάμε σε συνοικιακούς.

αυτο με καλυπτει και μενα,σχετικα με την πρωτη μου προτιμιση…
ομως,μερικες ταινιες,ΑΞΙΖΟΥΝ θεαση,σε σουπερ ντουπερ οθονες με ηχο καμπανα κτλ κ γιάυτο παω και σε μουλτικλεψ…ειναι κριμα δλδ πχ dark knight,να μην το δεις σε μια τετοια αιθουσα,που θα σου προσφερει την ‘‘απολυτη δυνατη δλδ κινηματογραφικη εμπειρια’’…γιάυτο,δεν μπορω να πω πως με χαλαει ο μουλτικλεψ,παρολο το ολο,τελειως εμπορικο και american περιτυλιγμα…γιατι,μπορω να απολαυσω μια ταινια οσο το δυνατον πιο ‘‘ζωντανα’’…

απο την αλλη,εκει συχναζουν και ζωα…και μουγκριζουν…οπωτε τα μουλτιπλεξ,ενω προσφερουν ολο το πακετο,πασχουν στο οτι ειναι χτισμενα μεσα σε βοσκοτοπια και μεχρι καποιος να κανει κατι για αυτο,χανουν για μενα μπροστα στα συνοικιακα…
γιατι,at the bottom line,προτιμω να βλεπω μια ταινια σε οχι το καλυτερο συστημα,παρα σε ενα γαματο,αλλα με ζωα να μουγκριζουν,να πιτσιλανε και να χτυπιουντε διπλα μου…8)

Α, σε αυτό συμφωνούμε. Το Dark Knight το είδα στα Village και η αλήθεια είναι ότι κάτι φάσεις σε στυλ “σκάει μια βόμβα στη ταινία και ακούγεται τόσο ρεαλιστικό από το σούπερ ντούπερ ηχείο δίπλα μου που πετάγομαι απ τη καρέκλα” λένε. Αλλά και ο συμβιβασμός με τα μειωμένα στάνταρτς των συνοικιακών δεν μου πέφτει άσχημα, έτσι κι αλλιώς, όταν βλέπω τη ταινία μπορεί να μη δώσω σημασία στον ήχο ή στα εφέ κλπ :slight_smile:

Aνι και εχω να πατησω σε σινεμα ενα χρονι ψηφιζω τους συνοικιακου.Αλλα και οι multiplex δε με πολυχαλανε αν και συμφωνω με τον Lupin γι’αυτο που λεει στο τελος του ποστ.

Αν θες να κανιβαλίσεις (πχ να δεις καμιά αμερικανέ χαζοκομωδία) πας δαγκωτός μούλτιπλεξ, τσιμπάς τιτανοτεράστιο ποπκόρν (δε αρτ οφ μασούλιμα) θηριώδη κοκα-κόλα, και χαζεύεις και κανα ξεκωλέ γκομενάκι.
Στην προβολή, ποπκορνομασουλάς, λες μαλακίες (σιγά μην ενοχληθεί κανείς), ρουφάς και θορυβωδώς τα παγάκια, γενικώς είσαι άρχοντας!

Αν θες να δεις ταινία όμως, πας σε συνοικιακό…

Μultiplex!:smiley:
Oχι οτι με χαλανε οι συνοικιακοι αλλα αλλο πραγμα τα Village ρε παιδακι μου!!!
Το μονο που ισως με χαλαει στους μεγαλους σινεμαδες ειναι οτι δεν εχουν διαλειμμα…:-s

οτι ειπε ο λουπιν ο 3ος.

φιλος μου εχει παρομοιασει τους μουλτιπλεξ κινηματογραφους με τα υπερσυγχρονα αεροδρομια. Το εισιτηριακι στο χερι, περπατας σε εναν τεραστιο διαδρομο και δεξια-αριστερα σε περιμενουν οι φυσουνες να μπεις στην πτηση σου.

Και μη ξεχνάμε τους συμπαθητικούς υπαλλήλους του σινεμά - αεροσυνοδούς που σε οδηγούν στη θέση σου, με φακό ενίοτε όταν έχουν χαμηλώσει τα φώτα. :lol:

Aν τα multiplex ηταν old school , τυπου Village Aμαρουσιου … που ηταν δεδομενο οτι πας να δεις ταινια … και ειχε τις μεγαλεςςς αιθουσες … τα προτιμω …
Πλεον με τα Malls και τα παρκα με τα χιλια μαγαζια και τις αιθουσες ως επι το πλειστον στο 1/4 των παλιων … προτιμω συνοικιακους … :roll:

Multiplex.Απ τα λιγα πραγματα που δεν προτιμω σε vintage…

To θέμα για μένα δεν είναι τόσο multiplex Vs Συνοικιακοί αλλά ο έλεγχος της διανομής ταινιών από τις εταιρείες που έχουν τα multiplex (ακόμα και σε πολλές συνοικιακές αίθουσες) που σπρώχνει τα blockbusters στις περισσότερες αίθουσες με αποτέλεσμα να δυσκολεύεσαι να βρεις αίθουσα να δεις οτιδήποτε ξεφεύγει λίγο από αυτά. Δεν μιλάω καν για ευρωπαϊκές και ανεξάρτητες ταινίες. Ακόμα και Αμερικάνικες ταινίες που δεν είναι για μαζική κατανάλωση περιορίζονται σε πολύ λίγες αίθουσες.

Δίκιο έχει ο Μule.

Τις τελευταίες ταινίες που έχω επιλέξει να δω ή είδα, πήγα / θα πάω σε συνοικιακό.
Ακόμη, στηρίζεις και τον κινηματογράφο έτσι, με το φοιτητικό φθηνό εισητήριο έστω.
Το μόνο που με χαλάει κάπως, είναι η ρετρο ατμόσφαιρα που υπάρχει, στην συντριπτική πλειοψηφία είναι μεγάλοι, υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια.

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Σκέψου ότι αν μια πιο ψαγμένη (ας πούμε) ταινία παίζεται σε λίγες αίθουσες, αυτοί που θα πάνε θα ξέρουν περίπου τι πάνε να δούνε, οπότε δε θα χαλάσουν και την εμπειρία όσων είναι γύρω τους. Γιατί στα multiplex πολλές φορές, στεκόμαστε στην ουρά και κοιτάμε τι παίζει και λεμε “Α πάμε να δούμε αυτό” δίχως να το έχουμε σκεφτεί πολύ καλά. Μου έχει συμβεί και εμένα. Οπότε καταλαβαίνεις, πως καμιά φορά το “ενοχλητικό” κοινό της αίθουσας προκύπτει από κάτι τέτοιες καταστάσεις. :wink:

Όσον αφορά την ποιότητα της προβολής προτιμώ τα multiplex. Όμως έχω μεγάλο πρόβλημα με τα άτομα που συχνάζουν εκεί οπότε προσπαθώ να τα αποφεύγω. Συν τοις άλλοις κάποιες ταινίες δεν ταιριάζει να τις βλέπεις σε multiplex. Δηλαδή οκ, άντε να δεις το Whatchmen στο Village. Αλλά το “Οι ζωές των άλλων” δεν μου πάει να το δω σε multiplex. Προτιμώ τα συνοικιακά.

Χμμμ… σε σινεμά τύπου Village λέει να πηγαίνεις για να κόψεις γενικότερη “κίνηση”,μια που μαζεύουν (ειδικά στο Mall) πολύ καλό κόσμο… (if you know what i mean) 8)

Κατα τ’ άλλα οι μισές τουλάχιστον απο τις ταινίες που γουστάρω δεν προβάλλονται σε αυτούς τους κινηματογράφους.

Εν ολίγοις. Αν πάω για να δω ταινία, εννοείται προτιμώ τους συνοικιακούς (αν και το “συνοικιακό” είναι παραπλανητικό για μένα, εκεί που μένω… όλα τα καλά μικρά σινεμά είναι μακριά απο το σπίτι μου :()

Αν πάω για τη όλη φάση και για να δω ταινία που προσφέρεται γι’ αυτό (χολυγγουντιανή), τότε τα multiplex είναι προτιμότερα.