Muse-"Black Holes & Revelations"

Το κατέβασαν από το DC++ και τώρα το παίζουν;

Το κατέβασαν από το DC++ και τώρα το παίζουν;[/quote]

file katebase to kommati burning bandits 2 kai tha me thimithis

Έχω μείνει ΜΑΛΑΚΑΣ με το Knighs of Cydonia

re dn lew oti einai asxima komatia alla dn sigrinontai me to new born, sunburn,showbiz,small print, butterflies and hurricanes kai alla polla

Το κατέβασαν από το DC++ και τώρα το παίζουν;[/quote]

ti ginete to katebasame kai katalabame oti o novembre exei dikio?

Το κατέβασαν από το DC++ και τώρα το παίζουν;[/quote]
ti ginete to katebasame kai katalabame oti o novembre exei dikio?[/quote]
Καλά μεγάλε χαλάρωσε λιγάκι. Εσύ είσαι ο ειδικός της παρέας και ακόμα να μάθεις ότι λέγονται “demo” και όχι “bootleg”; Εκεί πήγαινε το προηγούμενο post αλλά που… Πήξαμε στους ειδικούς… (Αυτή την εποχή υπάρχουν μήλα, πορτοκάλια, μπανάνες… διαλέγεις και παίρνεις!)

Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός από το μήνυμα αυτό, ακόμα αδυνατώ να καταλάβω το ύφος του. Αν μπορείς By-Tor εξήγησε το λίγο. Ευχαριστώ.[/quote]

Απλά,εννοώ πως καλό θα ήταν να αναφέρονται και λίγα στοιχεία για το είδος της μουσικής που παίζει η μπάντα,π.χ. alter rock με prog στοιχεία,neo prog,art rock,για να ξέρουμε πάνω-κάτω περί τίνος πρόκειται…
Το άν είναι καλό ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα…Αυτά…Ευχαριστώ.

Υ.Γ.Δεν αναφερόμουν στην κριτική του ροκινγκ…άν αυτό σε μπέρδεψε.[/quote]

ΟΚ.Το συνέδεσα με το παραπάνω post που είχε link στην κριτική γι’αυτό και έγινε το μπέρδεμα. Ωστόσο, άποψη μου είναι πως όσο περισσότερους (τεχνικούς) όρους χρησιμοποιείς για να ορίσεις το στυλ ενός συγκροτήματος, τόσο πιο δύσκολα αναγνωρίσιμο το καθιστάς. Στο μυαλό μου δεν ξεχωρίζω τα neo prog, art rock κ.λ.π. συγκροτήματα. Ομολογώ ότι αρκετούς από αυτούς τους όρους τους γνωρίζω φατσικά και μόνο . Δεν μου κίνησαν το ενδιαφέρον να ασχοληθώ μαζί τους, λες και είναι καμια επιστήμη.
Επιστρέφοντας στο θέμα, πάλι κατα την άποψη μου τα cd των Muse θέλουν το χρόνο τους για να δείξουν την αξία τους. Είναι ένα βήμα πιο μπροστά στο χώρο της rock μουσικής.

Ωραία, τον έφτιαξαν στην Αμερική. Και;
Ναι όντως δεν έχει πιάνο. Ξανά: Και; Η λέξη “εξέλιξη” σου λέει τίποτα; Τους ανάγκασε κανείς να έχουν σε κάθε δίσκο τα ίδια όργανα ή να χρησιμοποιούν τους ίδιους ήχους; Το ότι δεν έχει πιάνο όπως λες (όχι ότι και πριν είχε πρωταγωνιστικό ρόλο αλλά τέλος πάντων…) σημαίνει πως ο ήχος είναι αμερικάνικος;
Εγώ μένω Αγίου Νικολάου 32 στο Μαρούσι και δεν τους έχω δει ποτέ. Οπότε τι κάθομαι και μιλάω έτσι; Πόσο μάλλον από τη στιγμή που τους έμαθα και χθες.
Όσο για το ξεχωριστό; Είπαμε: “Knighs of Cydonia”. Και όχι μόνο. Ο δίσκος έχει τουλάχιστον 4 κομματάρες.

Τς τς τς τς

Τι βλάχος…

:stuck_out_tongue: :lol: :lol: :lol: :stuck_out_tongue: :lol:

Ξέρω που μένεις, πρόσεχε τι λες για τους Pearl Jam φιλαράκι, γιατί θα πω στον Unholy να φέρει τους φίλους του…

Ενταξει μπορει να εγιναν πιο Hitaκιδες. Εχουν και οικογενειες να θρεψουν. :stuck_out_tongue: Για να πω ομως την αληθεια, παρ’ολο που τους συμπαθώ, μονο το Assassin ξεχωρισα.

Η γνωμη μου ειναι οτι το Black Holes and Revelations ειναι ενα παααρα πολυ καλο cd και εχει ενα σωρο εντυπωσιακα κομματια. Δηλαδη, ποιο τραγουδι ειναι ασχημο, δεν μπορω να το καταλαβω. Προσωπικα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και με το παραπανω απο το album.

novembre, ηρεμισε λιγο ρε “ειδικε” (εμετο θα κανω).
το cd εχει τραγουδια που συγκρινονται ανετα με τα new born, sunburn,showbiz,small print, butterflies and hurricanes που αναφερεις.
τι να σου πω… οχι και μετριο album. sygentrwwwsou . . .
Και για να σου φυγει η απορια, πιανο ακουμε στο Hoodoo. Aλλα και καθολου να μην ειχε δεν θα ηταν καλο cd???
Mαλλον ακουγες τα υπερσπανια demo, bootlegs, b-sides, split που εχεις και δεν ακουσες καλα το cd.

Για τους Jet δεν συμμφωνώ StairsAndStairs αλλά εδώ απόλυτα

: )

Εγώ αφού άφησα τους ειδικούς να μιλήσουν πρέπει να ομολογήσω πως οι muse με το Black Holes and Revelations έκαναν το πιο κολλημένο άτομο που ξέρω (εμένα) να παρατήσει για λίγο το κλασικό rock και να αφιερώσει πάρα πολλές ώρες στην ακρόαση εναλλακτικών ήχων. Μέχρι τότε μόνο τους Radiohead παραδεχόμουν. Αν δεν ήταν το BHR ακόμα θα άκουγα Van Halen και Bon Jovi. Για μένα ο καλύτερος δίσκος της χρονίας (ίσως μαζί με τους Maiden και τους Monkeys). Cozy μαζί σου με τα χίλια, Kourou άσχετε άσε τους ειδικούς να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους…! ](*,) :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :^o [-X

re file please afou akous classic rock asto to antikimeno. Loipon akousa oti bhar einai kalitera apo paleotera, akousa oti ilektronikoi ixoi mporoun na antikathistoun to piano, ti allo tha akousoume. Re paidia edw oloi rhcp, bonjovie kai scorpions akoute :smiley: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :? :? :? :? :?

Καλα, ο ανθρωπος σου λεει οτι ανοιξε το μυαλο του εξαιτιας των muse, κι εσυ τον ειρωνευεσαι και του κοβεις τον αερα λεγοντας του να μην μιλαει, αντι να τον ενθαρυνεις να ακουσει κι αλλα διαφορετικα πραγματα ; ;
τι να πει κανεις… ο πνευματικος αυνανισμος ευδοκιμει.

Το συγκεκριμενο αλμπουμ σε αποτρεπει απο τον πνευματικο αυνανισμο παντως.

Καλα λεει το παιδι, οσοι ειστε καταδικασμενοι στο classic rock σας, επιστρεψτε στα Ταρταρα. Μονο οι πεφωτισμενοι φανς του alternative μπορουν να γευονται τους καρπους του musoδεντρου. Μην τους αγγιζετε οι υπολοιποι. ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΑΟΚ! …

Α ρε novembre χαίρομαι να βλέπω καλόκαρδους ανθρώπους σαν εσένα… Αφού είμαστε όλοι άσχετοι εδώ μέσα γιατί ασχολείσαι μαζί μας; Δε μπορεί εκεί στη γηραιά αλβιώνα όλο και κάποιους φίλους ειδικούς θα βρεις να σου κάνουν κι αυτοί τους έξυπνους…

Knights einai eleos