Muse

ναι τα μπερδεψα σορρυ αλλα ειχε παιχτει και δυο φορες το 17 https://www.setlist.fm/stats/muse-53d6ebd5.html

Space Dementia χαλλλλλλαρα

Το 1o verse λέει μόνο. Και αυτή πρέπει να ήταν απο τις ημερομηνίες η Αμερικανική tour. Anyway δεν έχει σημασία

1 Like

Showbiz λέει :’)

Να παίξουν και Citizen Erased, να ξαναγεννηθούμε από τις στάχτες μας.

wow,
αφου εβγαλε το showbiz, να μπορει αραγε να βγαλει και micro cuts ή θα τον ξεκανουμε

Το Citizen είναι ο,τι καλυτερο έχουν γράψει. Με διαφορά.

1 Like

Αλλά έρχεται το Bliss μετά και λες ίσως και όχι… τι να λέμε το OoS είναι ένα κι ένα γαμώ

Και Muscle Museum. Αντίο σύμπαν :’)

2 Likes

4/5 και έλεγα να πω Assassin…πάω να παίξω Τζόκερ

2 Likes

Αχχχχ agitated μετά το stockholm. Yes pleaaaaaaaaase

3 Likes

απόσπασμα απο νεο τραγουδι
Something Human

Ήταν κανείς χθες στα Village όπου έπαιξε το live των Muse; Ήταν σχεδόν γεμάτο πάντως, δυστυχώς μόνο μιάμιση ώρα, αλλά νομίζω άξιζε!

Με κάτι μέρες καθυστέρηση, αλλά ήταν μια ομορφιά η προβολή του Drones. Στο Hysteria με το ζόρι έμεινα στην καρέκλα, το Handler διάλυσε τα πάντα, στο greatest-hits σερί κάπου προς τη μέση ή το dolby άγγιξε τελειότητα ή έπεσε πολύ σινγκ-αλόνγκ και άπειρες καρδούλες στην παρέα που έριχνε ρυθμικό χειροκρότημα στο Starlight. Για Knights απλά δεν υπάρχουν λόγια.

Με το καλό να τους ξαναδούμε και κανονικά.

Υγ: Ούτε ένα από Origin, εκεί έχουμε φτάσει. :no_mouth:

Απο ΟοS παιζουν plug.in baby σχεδον παντα. Citizen Erased και Bliss ψιλοεμφανιζονται τακτικα, ενω το New Born μετα το 2nd Law εχει χαθει στις “κανονικες” συναυλιες (αλλα θα επανελθει), τα αλλα καληνυχτα. Μετα το Reading & Leeds το 11 που το επαιξαν ολοκληρο, ειχαν πει οτι θελουν να το αφησουν πισω το άλμπουμ γενικα

Βασικά, έχω την εντύπωση ότι δεν συμπεριέλαβαν όλα τα τραγούδια τω τριών συναυλιών από τις οποίες προήλθε το βίντεο, χωρίς να παίρνω και όρκο βέβαια.

Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί και με την συναυλία του Gilmour στην Πομπηία όπου αυτό που έδειξαν στο σινεμά (και ήταν της ίδιας εταιρείας παραγωγής) ήταν μισή ώρα λιγότερο από την κανονική κυκλοφορία.

Something Human

το τραγουδι ειναι καλουτσικο αλλα ειναι το τριτο σερι με synth/pop ενορχηστρωση και δεν μου αρεσει αυτο. Νομιζω για πρωτη φορα δεν θα μου αρεσει αλμπουμ τους.

βγαινει τον Νοεμβριο με τιτλος Simulation Theory. 11 κομματια + 8 ακουστικα (λογικα διασκευες των προηγουμενων)

1 Like

Ας θυμηθουμε και τα αλλα 2 τραγουδια που γνωριζουμε πως θα βρισκονται στο Simulation Theory. Να ξεκινησω λεγοντας πως κανενα απο τα 3 τραγουδια δε μου προκαλεσε καποιο συναισθημα του στυλ “πω πω τι τραγουδαρα ακουω τωρα” στο πρωτο ακουσμα. Φυσικα, οσο περισσοτερο τα ακουω, τοσο περισσοτερο μου αρεσουν, αλλα αυτο ειναι φυσιολογικο με μια μπαντα που εχει αψογο songwriting.

Αν θελουμε να γινουμε πολυ αυστηροι ομως, τα πραγματα εχουν λιγο ως εξης. Το Dig Down ειναι ουσιαστικα το Madness των φτωχων, χωρις ομως να κορυφωνεται πουθενα. Περυσι το καλοκαιρι που τους ειδα live ανοιξαν με αυτο, και ομολογω οτι live ηταν πολυ καλυτερο. Το Thought Contagion ειναι το μονο απο τα 3 που μου προκαλεσε το ενδιαφερον αρκετα οταν το ακουσα. Παραμενει ενα τραγουδι που δεν θα προτιμησω να ακουσω, μπορει ομως μεσα στο δισκο να λειτουργει πολυ καλυτερα (οπως εγινε για μενα με το Mercy απο το Drones, που οταν ειχε βγει ως single μου ηταν αδιαφορο, ενω αντιθετα το θεωρω φοβερη στιγμη μεσα στη ροη του δισκου). Το Something Human με μπερδεψε αρκετα, γιατι δεν εχει κατι φοβερα ιδιαιτερο, αλλα ακουγεται πολυ ευχαριστα, και εχει για καποιο λογο Muse χαρακτηρα και συναισθημα. Θα παραμεινω στο οτι ειναι ενα ωραιο τραγουδι χωρις να ειναι τιποτα ιδιαιτερο.

Θα δωσω μπονους ποντους στο οτι και τα 3 τραγουδια εχουν υπεροχα βιντεοκλιψ, και μου αρεσει οχι μονο το οτι θα ειναι ενα θεματικο αλμπουμ οπως φαινεται, αλλα και το θεμα του αλμπουμ. Παρολα αυτα ελπιζω να εχει καλυτερα τραγουδια μεσα ο δισκος.

ΥΓ. Δε νομιζω οτι εχει καμια σχεση ηχητικα με synth pop κανενα απο τα τραγουδια. Πιο πολυ φλωρο-ολτερνατιβ θα το χαρακτηριζα, με ψηγματα 80ς ποπ. Η synth pop ειναι ισως πλεον το αγαπημενο μου ειδος μουσικης, και δεν ακουσα κατι synth pop που να με τρελαινει απο Muse σε αυτα τα τραγουδια. Αντιθετα εχω ακουσει ενα Dead Inside στο παρελθον που ειναι ευκολα στα 10 αγαπημενα μου τραγουδια Muse.

Καλά ειδικά αυτό το break του Dead Inside με το Feel me now, hold me please είναι μεγάλη αρρώστεια !

δεν ειμαι σχετικος με τη synth pop γι’ αυτο εβαλα και μια καθετο synth/pop. Synth για την απουσια κιθαρας και ποπ γιατι δεν ειναι ροκ. Το Dead Inside ειναι κομματαρα και το 50% παει στον Howard.

ουτε αυτο μου αρεσει πολυ αλλα φαινεται πιο grower

1 Like

1.Algorithm
2.The Dark Side
3.Pressure
4.Propaganda
5.Break It To Me
6.Something Human
7.Thought Contagion
8.Get Up and Fight
9.Blockades
10.Dig Down
11.The Void

Θα κυκλοφορήσει στις 9 Νοεμβρίου

1 Like