Muse

Ωραιο ειναι να εξελισσονται οι μπαντες και να δοκιμαζουν διαφορετικα πραγματα. Απο οτι φαινεται οι Muse με το επερχομενο αλμπουμ πανε για μια διαφορετικη προσεγγιση, στυλιστικα, ηχητικα και αισθητικα. Το Dark Side μαλλον μου αρεσε περισσοτερο απο ολα τα αλλα τραγουδια που εχουμε ακουσει ως τωρα, με σαφεις επιρροες απο Daft Punk.

Προς το παρον δεν ειμαι καθολου μα καθολου ενθουσιασμενος για το νεο δισκο με βαση τα 4 τραγουδια που εχουμε ακουσει, αλλα διατηρω καποιες τελευταιες ελπιδες πως τα πρωτα 5 τραγουδια του δισκου θα ειναι απο τις πιο δυνατες στιγμες, οπως συνηθως συμβαινει σε καθε δισκο Muse. Το οποιο θα αποτελει βεβαια περιεργη επιλογη το να κυκλοφορησουν ως τωρα singles και videos για τα μη-δυνατα τραγουδια, οποτε δε νομιζω οτι ειναι και πολυ πιθανο.

ΥΓ. Εξωφυλλαρα

Νομίζω τα singles βγαινανε με τη σειρά που τα γραφανε, οπότε δεν ξέρουμε πως θα είναι τα υπόλοιπα τραγούδια

1 Like

το τρακλιστ συνεχιζει με
12. Algorithm (Alternate Reality Version)
13. The Dark Side (Alternate Reality Version)
14. Propaganda (Acoustic)
15. Something Human (Acoustic)
16. Dig Down (Acoustic Gospel Version)

εχω περιεργεια για το ακουστικ γκοσπελ

Μακαρι να εχεις δικιο, και το tracklist να ειναι μεγαλυτερη ενδειξη για την ποιοτητα των τραγουδιων απο τα οσα εχουμε ακουσει ως τωρα.

Το εξωφυλλο οντως ωραιο.

1 Like

Προσωπικα τα αλμπουμ 2-3-4 ειναι τα αγαπημενα μου σε οποιοδηποτε ειδος μουσικης. Δηλαδη οι Muse εκεινης της περιοδου βγαλαν τα αγαπημενα μου αλμπουμ στο αγαπημενο μου “ειδος” μουσικης, αρα δυσκολευομαι πολυ να μου αρεσει κατι απο αυτους συγκεκριμενα γιατι ειναι η κορυφη και το benchmark μου. Βγαζοντας αυτα απο τη μεση, το μονο που μπορω να περιμενω ειναι η περιοδεια γιατι αποτι φαινεται θα κανουν παλι τρελα κολπα. Τα τραγουδια μεχ, αλλα ειμαι σιγουρος οτι αυτος ο δισκος ειναι λαιβ δισκος περισσοτερο απο οτιδηποτε εχουν κανει και θα εχουν αλλη δυναμικη. Στο The Dark Side με πιανει μελαγχολια οταν ακουω τα synths-μπασογραμμη απο πισω γιατι ο κλασσικος τους ηχος παει να μπλεχτει με το νεο αλλα δεν μου καθεται ωραια στο αυτι.

The Dark Side
Instrumental
Phase Cancel Acapella

Δεν εχω ακουσει κατι απο το αλμπουμ αλλα ηρθα να γραψω οτι το εξωφυλλο ειναι καταπληκτικο…

Pressure

2 Likes

Ενλω όλα καλά και όμορφοι πειραματισμοί κτλπ, χαζό ρεφρεν. (γνώμη μου)

Δε μου ταιριαζει το feel good υφος στους Muse κι ετσι εχω πλεον παρα πολυ χαμηλες προσδοκιες απο τον επερχομενο δισκο. Καταλαβαινω και σεβομαι απολυτα το να δοκιμασουν κατι εντελως διαφορετικο, καθως δεν τους εχω ακουσει ποτε στο παρελθον με τετοιο υφος σε τοσα πολλα τραγουδια απο το νεο δισκο, αλλα μαλλον θα περιμενω τον επομενο δισκο.

Δεν με χαλαει κανενα απο τα καινουρια τραγουδια ως τωρα, αλλα δε με φτιαχνει και κανενα ιδιαιτερα… Και να πει κανεις οτι ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα, ε μωρε εχουμε ακουσει ηδη το μισο δισκο. Και δεν ειναι ακριβως το οτι παιζουν και τοσο πολυπλοκα και δυσνοητα πραγματα πλεον.

Εμενα μου ταιριαζει παρα πολυ το feel good υφος στου Muse (Sober, Exo-Politics, SBH, Panic Station, Defector). Το τραγουδι ειναι μετριο.

Rocket Babydolls :joy::joy: Νομιζω πως ο Ματ απλα κοιταει πια να περναει καλα και να μας τρολαρει ολους

^^

:star_struck:

Καλούλι είναι το τραγουδι. Bγάζει ένα QOTSA vibe ή είναι ιδέα μου;

Τους Muse των Origin of Summetry, Absolution, Black Holes and Revelations τους λάτρεψα κι εγώ (όπως πολλοί φαντάζομαι). Υπήρξαν μια απίστευτα δυναμική alternative rock μπάντα με φοβερές “προοδευτικές” βλέψεις. Μεγάλωσε η δισκογραφία τους, μεγάλωσε και η έκθεσή τους. Δεν ξέρω αν μεταλλάχθηκαν ή το DNA τους ήταν πάντα τέτοιο και δεν το έβλεπα. Ο “πειραματισμός” τους μου φαίνεται επιφανειακός, ακραιφνώς ποπ, σα να αλλάζουν ναρκισσιστικά προσωπεία από άλμπουμ σε άλμπουμ, μια Lady Gaga σε μορφή μπάντας ή κάτι τέτοιο. Προσπαθώντας πάντα να παίρνουν hyped μουσικές ή concept του “τώρα” και να τα κάνουν δικά τους. Δυστυχώς με έχουν χάσει προ πολλού και αυτό δεν βλέπω να αλλάζει σύντομα…μετά κι από αυτά που ακούω τώρα βασικά…Φυσικά δεν αντιλέγω ότι σε πιθανό λάιβ στη χώρα μας θα ήμουν στο κάγκελο (άλλο αυτό…).

Και ένα τελευταίο: το νέο μόττο “η κιθάρα πέθανε” είναι το τέλειο άλλοθι για την πικρή αλήθεια ότι ίσως απλά έχασες την έμπνευση για το πως πρέπει να τη χρησιμοποιείς…

4 Likes

Και στα Resistance, 2nd Law, Drones μια χαρα alternative rock μπαντα ειναι, με προοδευτικες βλεψεις. Καθε ενας απο αυτους τους δισκους εχει τουλαχιστον 3-4 τραγουδια που ειναι κλασικες συνθεσεις των Muse.

ΥΓ. Δεν εχει τιποτα κακο η Lady Gaga, μονο κοπλιμεντο ειναι κατι τετοιο για τους Muse.

Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ’όσα έγραψες (μάλλον διαφωνούμε βασικά αλλά έτσι όπως το έγραψες θα συμφωνήσουμε:P). Προφανώς και στα άλμπουμ αυτά είναι απλά αυτό που γράφεις, “μια χαρά”. Είναι κάτι οκ, που απογειώνεται στα τεχνικά του χαρακτηριστικά, στην παραγωγή, στα βιντεοκλιπ, στο πως προμοτάρεται.

Και εννοείται πως η Lady Gaga δεν έχει τίποτα κακό, απλά δεν μου κάνει :stuck_out_tongue:

Για άλλο μουσικό προφίλ τους είχα (πιθανόν The Dear Hunter στο πιο εμπορικό τους; Ας πούμε κάτι τέτοιο). Απενεχοποιημένα πάντως αποδεικνύουν ότι είναι αυτοί που ακούμε, οπότε όλα οκ. Μπορώ απλά να βάζω τα παλιά τους όπως και συχνά-πυκνά κάνω.

αυτο το διαβαζω πολυ συχνα και εγω μεγαλη απορια γιατι δεν συμπεριλαμβανετε το Showbiz

Σε αυτο συμφωνω και πιστευω οτι ειναι χειροτερο γιατι παιρνουν concept του “περυσι” και οχι του “τωρα”.
Αλλα πιο πολυ το βλεπω πως το κανουν επειδη πραγματικα τους αρεσει και οχι με μοναδικο σκοπο να πουλησουν λογω μοδας.

και αυτο το διαβαζω συχνα και η απορια μου ειναι το Drones δεν το ακουσατε;

imho:
Showbiz 10/10
Origin 11/10
Absolution 10/10
Black Holes 10/10
Resistance 10/10
2nd Law 8/10
Drones 9/10
Simulation 5/10

4 Likes