Muse

ξεκιναω πρωτη ακροαση

τελος πρωτης ακροασης. Οσοι θελετε παλιους Muse ακουστε μονο το Blockades.

Algorithm - Ωραια ενορχήστρωση. Μου αρεσε που κραταει αρκετα η εισαγωγη. Τα φωνητικα δεν τα θυμαμαι καλα αλλα μου φαινεται για grower.
Propaganda - Απο πειραματικους Muse ειναι στο στυλ που μου αρεσει.
Break It To Me - Το αγαπημενο μου ισως και το πιο πειραγμενο απο ολα.
Get Up and Fight - Τα verses/pre-chorus ειναι αρκετα καλα αλλα το ρεφρεν και τα γυναικεια φωνητικα το καταστρεφουν.
Blockades - Θα μπορουσε να ειναι και στο BHAR.
The Void - Αργοσυρτο, ωραιο για συμπληρωμα στο αλμπουμ σαν τα Exogenesis ή Ruled By Secrecy. Με χαλαει η γεφυρα που ειναι λιγο πιο χαρουμενη.

The Dark Side (Alternate Reality Version) - Πολυ ομορφο. Διασκευη αλα Hyper Chondriac Music. Θα το προτιμουσα λιγο πιο αργο.
Dig Down (Acoustic Gospel Version) - Πολυ καλυτερο απο το πρωτοτυπο. Δεν εχει πλεον ομοιοτητες με το Madness.

3 Likes

Για μενα Propaganda αλλα ειδικα Break It to Me ηταν τα χειροτερα

Algorithm το πρωτο τραγουδι που ακουω απο τον δισκο και σκεφτομαι υπερτραγουδαρα.
Εχουν βγει official music videos για ολα τα τραγουδια (κατι μου θυμιζει).

1 Like

μετα απο αρκετες ακροασεις
Propaganda, Break It To Me >
Algorithm, The Dark Side >
Blockades >
Thought Contagion, The Void, Pressure >
Something Human, Get Up and Fight >
Dig Down

Μετα απο 2-3 ακροασεις, χαιρομαι παρα πολυ που μερικα απο τα τραγουδια που δεν ειχαμε ακουσει ειναι πολυ καλυτερα απο τα πρωτα “χιτακια” που βγηκαν τον τελευταιο χρονο…

Προς το παρον Void το αγαπημενο μου, με Algorithm, Blockades, Get Up And Fight ελαχιστα πιο κατω, και Propaganda, Break It To Me λιγο πιο κατω επισης.

Get Up And Fight απλα ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ, τα γυναικεια φωνητικα το κανουν τελειο.

Πετάγομαι να δηλώσω εθισμένος στο Propaganda. Κυρίως στο ακουστικό break. Και στην εναλλαγή με το Break It to Me. Και με το Break It to Me βασικά. Επίσης πόσο κομματάρα το Blockades.

Γενικά τελείως all over the place ο δίσκος, προφανώς όχι άψογος, αλλά γουστάρω τη ζωή μου. Κι αυτό το λέω ενώ είχα πολλές προσδοκίες και είχα πάρει από φόβο την όλη μη-κιθαριστική-τα-ξανακούσαμε-στο-2nd-Law φάση.

Ότι ως πρώτο δείγμα είχαν βγάλει το Dig Down (μαζί με Get Up and Fight τα πιο μέτρια του άλμπουμ για τα γούστα μου) με ξεπερνά.

ωραια και η super deluxe εκδοση. Δινει κατι διαφορετικο. Εχουμε ξαναακουσει τον Matt οπως στο 3:15 απο το The Void acoustic;

βγηκε ενας various artists δισκος με μουσικη εμπνευσμενη απο το game of thrones. Αναμεσα τους ειναι και οι Muse με τιτλο τραγουδιου Pray (High Valyrian)

:flushed:

Πολυ κακος

Έπεσα μετά από πολύ καιρό στον συγκεκριμένο

Χθες ανέβηκαν τα κλιπ από το encore της συναυλίας στο Τόκιο του 2013. Για όποιον ξεχνάει ή δεν ξέρει είναι μία από τις πρώτες συναυλίες των Muse την τελευταία δεκαετία περίπου που από εκεί που παίζαν ένα στάνταρ σετ, απλά τα ξεχνάνε όλα και παίζουν ό,τι να’ναι (Mayan, Montreaux, Psycho tour κλπ)

7 Likes
2 Likes

Κάνω μαραθώνιο muse μετά από καιρό. Bliss, Hate This & I’ll Love You, Apocalypse Please, Megalomania, In Your World, MK Ultra, Exo Politics, The Small Print, Thoughts of A Dying Atheist… Κρίμα ρε γαμώτο

1 Like

Κριμα γιατι?

Κρίμα γιατί δεν είναι αυτό που ήταν. Ναι τα ξέρω όλα και τα καταλαβαίνω αλλά στους Muse δεν έχω καθαρό μάτι, είμαι πάντα προκατειλημμένος. Δε θέλω να σκεφτώ λογικά, θέλω να μείνουν πάντα στο 2001-2007

1 Like

Ουτε εμενα μου αρεσε το τελευταιο ομολογω, δε με επιασε.

Ομως το Resistance το θεωρω ανετα ενα απο τα καλυτερα τους, ισως και το καλυτερο τους. Το 2nd Law δε με χαλαει πουθενα, και το Drones ειναι υπεροχο return to form. Dead Inside, Psycho, The Handler, The Globalist… χωρανε σε οποιοδηποτε αλμπουμ απο τα παλια νομιζω.

Μια μπαντα σαν τους Muse νομιζω δε θα μπορουσε να μεινει με τιποτα στασιμη. Για μενα ειναι η πιο σημαντικη μπαντα των 2000ς, και απλως προσθετουν στο legacy τους πλεον με καλους δισκους.

1 Like

Ναι μωρέ δε λέει κανείς όχι, αλλά τα εκείνα τα χρόνια είναι το κάτι άλλο. Δεν πιάνονταν πουθενά. Άλλαξαν τρόπο προσέγγισης που είναι λογικό στα τραγούδια τους και στα λάιβ τους και σε όλα (για το οποίο φταίνε 100% οι ΗΠΑ και τα πάρε δώσε που έχει τα τελευταία 10 χρόνια ο Matt) , και εμένα ως γνήσιο muse φανμποη δε μου λέει τίποτα. Θα τα ακούσω, θα έχουν μερικά κάποιο ενδιαφέρον, αλλά πιο πολύ από περιέργεια.

1 Like

Θα συμφωνήσω με τον φίλο @QuintomScenario σε αυτό που λέει πως οι Muse αργά ή γρήγορα θα δοκίμαζαν και άλλα είδη μουσικής.

Ο τελευταίος τους δίσκος δεν μου άρεσε καθόλου. Μπορεί να ακουστεί κλισέ αλλά δεν ένοιωθα πως άκουγα Muse. Έχω ένα feeling πως είναι σολο δίσκος του Matt Bellamy όσο τον ακούω.

Ελπίζω όταν ξαναβγαλουν δίσκο να επιστρέψουν και τα όργανα γτ είναι μεγάλοι παίχτες και οι 3. Αν πάλι πάνε σε άλλα μονοπάτια ελπίζω να τους βγει αυτή τη φορά

3 Likes