Music DVDs

__Χαχα, οκ, εγώ δεν είμαι τόσο ενθουσιώδης (και αν και σε μεγάλο βαθμό έχει δίκαιο φίλος, μάλλον έχει χάσει μερικά πολύ ωραία dvd, αν θα ήθελε ας μας εξηγήσει γιατί τη θεωρεί το απόλυτο benchmark), συμφωνώ ότι ΤΡΕΧΑ για το Operation… πραγματικά μαγικό και μοναδικό. Το Evolution είναι απλά μια καλή συναυλία και τίποτα παραπάνω. Το άλλο ανήκει στο πάνθεον της γενικότερης ροκ σκηνής(!), ειδικά για την εποχή τους ήταν απίστευτο (ως εξαιρετικό σύνολο).

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ το LiveShit.

Μπορεί να πει κάποιος πως οι Metallica αυτών των συναυλιών είναι ο ορισμός του Heavy Metal. Είναι το DVD που θα δει ο πιτσιρικάς θα ψαρώσει, θα μαγευτεί και θα θέλει να αφήσει μαλλιά, να ντύνεται στα μαύρα και να μοιάσει στον Hetfield ή τον Newsted.

Επίσης, κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την ποιότητα του Rock In Rio των Maiden. Παραγωγή που αυτοί μόνο μπορούν να κάνουν. Το Early Days είναι επίσης πληρέστατο και απαραίτητο, όπως και το Death On The Road. Η ποιότητα των live, τα σκηνικά, η απόδοση, ο κόσμος κα που έχουν οι Maiden είναι απλά ασυναγώνιστα.

Αλλά αυτά είναι τα προφανή…

Στα λιγότερο “γνωστά” προτεινόμενα είναι επίσης:

ΟΛΑ των Dream Theater

Shaman - Ritualive
Neal Morse - Testimony Live
Transatlanic - Live In Europe
Evergrey - A Night To Remember
και φυσικά το Be των Pain Of Salvation

ουφ είναι πάρα πολλά…!!!

Φίλε Shadowcaster ήμουν λίγο ενθουσιώδης αλλά πραγματικά κάθε φορά που κάθομαι να βιώσω (όχι απλά να παρακολουθήσω) το LiveCrime μένω χωρίς λόγια μπροστά στο τι καταφέρανε να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν.

Σίγουρα υπάρχουν dvd που πρέπει να δω αλλά από τα αρκετά (θέλω να πιστεύω) που έχω δει ελάχιστα είναι αυτά που το συναγωνίζονται.

Μια παραγωγή 15+ χρόνων που είναι ακόμα αξεπέραστη τουλάχιστον στον ευρύτερο χώρο στον οποίο κινούνται οι Queensryche.

Ωραία επίσης τα:

In Live we trust - In Flames
Ωραία λάιβ, ωραίο ντοκιουμένταρι (ειδικά ο τυπάς που το παρουσιάζει πολύ γελιο)

Roger Waters - The Wall (live in Berlin)
Xωρίς πολλά λόγια: ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΣΗ, ΕΝΑ MUST!

Καλή εντύπωση μου έκανε και το τελευταίο G3 live, ωραίοι φωτισμοί που έδιναν περισσότερη μαγεία στα κομμάτια του Satriani.

__Οντως καταπληκτικό το ΤΗΕ WALL! Και με ΤΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ!!

__Φϊλε Outshined, κατάλαβα πως το λες… στον χώρο του είναι όντως bencmark, ένας φίλος είχε πει “η τελευταία πραγματικά μεγάλη metal μπάντα” μετά τη θέαση και νομίζω είχε δίκαιο ή έστω λόγους να το πει (όχι βέβαια πως δεν έχουν βγει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ νέες μπάντες, αλλά το στιλ εκείνης της εποχής και το πότε βγήκε, ήταν απόλυτα σωστό). Ως συνολο, θεατρικότητα (ουσιαστική) και παραγωγή είναι benchmark… Περίμενα να το ξεπεράσει το BE -το οποίο είναι εξαιρετικό, καταπληκτικό, αλλά παίζει σε άλλη κατηγορία, άλλο στιλ. 8)

Na min epanalamvanoume ta dedomena… Pragmati kai emena tou Seattle mou aresei perissotero. Tou San Diego psilo-valtwnei se merika shmeia.
Apo Maiden paroti den eimai megalos fan mou aresei arketa to “Early Days”(eidikh mneia stin KATAPLIKTIKH ermhneia-apodosh tou Dickinson ston “Children of the damned” sto Hammersmith) wstoso ta ypoloipa den ktaferan na mou travixoun tin prosoxh.

Shadowcaster you got it :wink:

Επίσης, ΔΕΙΤΕ πριν κράχτε το Bullet in a Bible που έβγαλαν την προηγούμενη χρονιά οι Green Day. Μιλάμε για rock show…

Ξέρετε αν έχει έρθει το DVD των Gotthard?

Από τότε που η Warner εξαγόρασε τη Nuclear Blast και έχει αναλάβει και τη διανομή της έχει τρελές καθυστερήσεις.

Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω αλλά κανένα live δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτά των υπέρτατων θεών AC/DC.

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Kala oti to “Stiff upper lip” ta spaei einai alitheia kai einai logiko na karagoustareis ta live tous!

Το Stiff upper lip είναι υπερπαραγωγή και είναι γαμάτο. Δυστυχώς ο Angus όμως είναι αρκετά μεγάλος για να κάνει ότι έκανε κάποτε. Πιστεύω όποιος έχει δει την βιντεοκασέτα Let There Be Rock καταλαβαίνει τι εννοώ. Τέτοια ενεργητικότητα σε σκηνή δεν έχω ξαναδεί.

Η απόλυτη ροκ live μπάντα

Tin opoia fovamai oti den tha tin dw pote stin zwh mou… :?
Ena tour akoma re pousth mou na kanoun ta epomena 2 xronia tote tou fousth estw kai edw tha tous dw.

Πιστεύω μέσα στο 2007 να κάνουν περιοδεία. Αυτή τη φορά έχω βάλει στόχο να τους δω τουλάχιστον 2 φορές. Αν έρθουν Ελλάδα θα τις κάνω τρεις.

Ρε παιδιά ξέρει κανείς στη Θεσσαλονίκη video club με ποικιλία μουσικών dvd: Ψάχνω για αντιγραφή

ασε μεγαλος πονος… :frowning: :frowning:

Loipon ependysa kai exei bei idi sta agaphmena mou. FFS,ABSOLUTELY JAWDROPPING!
Fovero.Kai kalh timh. 10 euros peripou.

Εδω και κανα 2μηνο που απακτησα DVDR εχω ξεσκιστει κιριολεκτικα να αντιγραφω Dvds.

ΕΥΓΕ ! (ειρωνικά)

Phrame kai eidame kai to Live at Montreux tou Alice Cooper kai “End of an Era” twn Nightwish. To prwto ena klassiko kalo show Alice Cooper, xwris extras alla me to megalytero meros tou show se bonus cd. Poly kalo, me arketes epikaires lypseis, demeno to olo sygrothma kai ena thrylos tou rock se poly kalh katastash. Wraio.
Twra gia to “End of an Era”… Poly prosegmenh kykloforia, egw exw tin DVD+2cd edition kai exei polla bonus ktl. ktl. To teleytaio show me tin Tarja sto spiti tous tin Filandia se arena 15.000. Poly show kai kako, pyros, othones ktl. Kinhtikotato to sygrothma xwris stigmes anies alla me tin Tarja ston rolo tis arxontoxwriatissas pou xarientizei tis kerkides les kai einai 5 xrono pou mathenei podhlato kai to deixnei stous goneis tou kai polles fores nomizeis oti tous stixous tous exei metafrasei sta filandika afou me mia aristh Moldavomongolikh agglikh profora akoume lexeis opws “birden”, “mimory” “forivermore” kai alles. Ase pou kathe ligo mas apokalei “kitos”, eisai kai fainesai mwrh… :lol: Poly megalh paragwgh kai h pleon petyxhmenh synaylia gia na maghntoskophthei.
Kalh kykloforia kai to olo paketo sta 19 euro peripou…

Ετυχε σημερα να δω το livecrime απο queensryche, πραγματικα ειναι φοβερο, ο ηχος εξαιρετικος, ο geoff φωναρα, ολα ειναι πολυ ωραια! Δεν ξερω ποιοι απο εσας το εχουν δει αλλα δεν περιγραφεται με λογια…8O

Προτεινετε κανα dvd που να ειναι must γιατι τωρα μου ανοιξε η ορεξη…:lol: