Συγκλονιστικά music videos

To συγκλονιστικό είναι υποκειμενικό. Βάλτε ότι θεωρείτε πραγματικά συγκλονιστικό τι να πω (δε χρειάζεται να’ ναι απαραίτητα στο ύφος του βίντεο που ποστάρω. Μην είναι όμως ένα βίντεο κλιπ του εμινεμ επειδή δείχνει τη μουνάρα τη μέγκαν φόξ). Επιτρέπονται videoclips αλλά και βίντεο/slideshows φτιαγμένα από κάποιον ή κι από σας (y not?)

Ξεκινώ με το παρακάτω βίντεο που’ χει φτιάξει ένα παιδί, το οποίο πραγματικά, δε μπορώ να πιστέψω πως μπορεί να υπάρξει άνθρωπος που να το δεί και να μην προβληματιστεί, ταρακουνηθεί, εκνευριστεί, θυμώσει, συγκλονιστεί:

http://www.youtube.com/watch?v=sHNkJ8j1zjY

[SIZE=“5”]Propagandhi - Purina Hall Of Fame[/SIZE]

ΔΕΙΤΕ ΤΟ

Rammstein - Sonne
http://www.youtube.com/watch?v=NXqEMuXGK08

dominatrix χιονατη. oscar πρωτοτυπου σεναριου.

Porcupine Tree-Lazarus

http://www.youtube.com/watch?v=7eDv7GMEXYU

Kari Rueslatten - Other Peoples Stories

Οι στίχοι σε συνδυασμό με την εικόνα δημιουργούν τέχνη.Το τέλος είναι συγκλονιστικό του video clip
http://www.youtube.com/watch?v=jio3Qynxr0Q

Nevermore - Heart Collector

φοβερό animation για unofficial video

Come To Daddy
Aphex Twin

Bachelorette
Bjork

Ότι έχει κάνει ο Chris Cunningham

Πρωτη δημιουργια μεγαλου ταλεντου κατ’εμε! Το πρωτο των SlavEATgoD.
Για πειτε γνωμες!

Τα γνωστά ιδιαίτερα βιντεοκλίπ των Tool όπως αυτό http://www.youtube.com/watch?v=F5sIXUbMgF0

Το αγαπημένο μου μουσικό βίντεο κλιπάκι —> http://www.youtube.com/watch?v=Q3hsvPwOBuQ

Είναι το Martyrium των Windir…Απίθανο μπλακ μέταλ συγκρότημα και τραγούδι…καλά το βιντεάκι τα σπάει…λατρεύω τις εικόνες της φύσης!

Με σκαλώνει αυτό εδώ (πέρα από το τραγούδι…)

τα videoclips των tool είναι τόσο τέλεια, που στέκονται και μόνα τους χωρίς μουσική υπόκρουση.

on topic, όχι ακριβώς τέλειο, αλλά αρκετά κοντά στο συγκλονιστικό:

[B]Esben And The Witch - Marching Song[/B]

Για μένα συγκλονιστικό βίντεο είναι και το παρακάτω:

[B]maybeshewill - not for want of trying[/B] (κλικ)

Απίστευτός, όμορφος και συγκλονιστικός συνδιασμός εικόνας και ήχου, που σου μιλάει και τον καταλαβαίνεις, χωρίς να ακούς και να διαβάζεις κάποια lyrics

Τίποτα άλλο προς το παρών. 3:40

Σπανια βλεπω video clips, αλλα ενα που θα ειναι παντα μεσα μου και με εχει στιγματισει ειναι αυτο του High Hopes. Δεος.

Περι slide shows, μου ερχεται προχειρα ενα που ειχε κανει καποιος για το Damaged (Queensryche) το οποιο ειχε τρομερες εικονες. Αλλα πλεον δεν μου επιτρεπεται να το δω, λογω ηλικιας (ειχε καποιες πιο βιαιες εικονες μεσα).

δεν έχω καταλήξει ακόμα αν τέτοια βίντεο έχουν το αποτέλεσμα το οποίο συνήθως επιδιώκουν. οι πιο πολλοί ζωοφάγοι που τα βλέπουν συνήθως δεν κάνουν τη σύνδεση που υπάρχει και στην αρχή του βίντεο. αντιθέτως, συνήθως τα εκλαμβάνουν σαν κάποιο είδος επίθεσης στο πρόσωπό τους. γενικά παίρνουν μια πολύ αμυντική στάση ακόμα κι όταν δεν τίθεται θέμα σωστού/λάθους. πόσο μάλλον όταν νιώθουν ότι επιτίθεσαι στην ηθική τους. σύνηθες είναι και το να κλείσουν άμεσα αυτό που παίζει (λόγω της ακρότητας), ε και κάπου στην πορεία της ημέρας ξεχνάς και τα λίγα που είδες. έχω δει πολλούς περισσότερους να κόβουν το κρέας λόγω δικών τους θεμάτων υγείας, παρά για οποιονδήποτε λόγο αφορά το βασάνισμα ζώων.

Xαίρομαι που επιτέλους κάποιος σχολίασε περεταίρω το συγκεκριμένο βίντεο. Πράγματι, και δυστυχώς, τα πράγματα μάλλον έτσι είναι. Προσωπικά το έχω βάλει σε πάααααρα μα πάρα πολλούς ανθρώπους, και έχω ξεχωρίσει 3 βασικές κατηγορίες:

Αυτοί που σου λένε ένα απλό: “κρίμα”, αλλά στην πραγματικότητα είναι εντελώς στ’ αρχίδια τους, μένουν απόλυτα ασυγκίνητοι, και πολλές φορές κάνουν το εξής ακραίο: να προσπαθούν να σε πείσουν κιόλας ότι δεν ισχύουν όλα αυτά περι “βίαιης” ζωοφαγίας, λέγοντας: “μα είναι η φύση τέτοια, η βιολογική αλύσιδα”, και όταν τους λες για τους βασανισμούς, της βιομηχανίες παραγωγής κρέατος κλπ κάνουν μόκο.

Η κατηγορία αυτών, που συγκινούνται μεν, αλλά θεωρούν αδιανόητο το να κόψουν αυτή τη συνήθεια. Δε τους κατακρίνω, ντάξει.

Και η κατηγορία αυτών που σκέφτονται πολύ πολύ σοβαρά τα όσα βλέπουν.

Δυστυχώς οι περισσότερη ανήκουν στην πρώτη.

Πάντως το είχα βάλει και σ’ ένα φιλαράκι, χορτοφάγο από γεννησιμιού (λόγω των γονιών του -λάθος κατ’ εμε-) και ένιωσε περηφάνια:!: (Αυτό δεν είναι και πολύ λάθος:p)

νομίζω ότι οι περισσότεροι της πρώτης κατηγορίας δεν μένουν ασυγκίνητοι (τουλάχιστον αν είναι κάτω των 30-35). όπως είπα και πριν, εμένα μου φαίνεται περισσότερο σαν άμυνα η αντίδρασή τους, ξέρεις… από αυτές τις άμυνες που ξεκινούν όντως σαν άμυνες και καταλήγουν φουλ επίθεση! κατά τ’ άλλα, δεν βλέπω γιατί είναι λάθος η χορτοφαγία από γεννησιμιού(αλλά αυτό είναι συζήτηση για άλλο θρεντ οπότε τ’ αφήνω), βλέπω όμως ότι είναι λάθος η περηφάνια (στα πάντα… σχεδόν… υποθέτω!) :!:

χαχαχχαχ περηφάνια μη φανταστεις, απλά χάρηκε πολύ που δεν έχει φάει ποτέ “τέτοιο” κρέας. Τώρα η χορτοφαγία από γεννησιμιού είναι ένα θέμα, δε ξέρω, ενώ είναι σωστό από τη μία, από την άλλη δεν είναι συνηδειτή απόφαση του ατόμου, αλλά είναι περισσότερο κάτι μαθημένο πώς να το πω (είναι κάπως σαν από τα 4 σου να σου τα πρίζουν για τον χριστιανισμό και να καταλήγεις ξέρω’ γω θεοσεβουμενος. κλπ. Φυσικά δεν συγκρινω την ουσια μεταξυ των δυο, γιατί για μένα το είναι σωστό και το άλλο είναι λάθος).[B] Πολλοί τέτοιοι χορτοφάγοι πχ όπως ο φίλος μου δεν ήξερε για αυτες τις βιαιοπραγίες -στο βωμο του χρήματος- που γίνονται. Το αγνοουσε[/B]

Ναι αυτό για την άμυνα μάλλον ισχύει σε αρκετους. Καταλαβαινω τί εννοείς, το’ χω συναντησει σε πολυ κοσμο, αλλά δεν ξέρω αν όλοι είναι έτσι (τουλαχιστον δε το χω διαπιστωσει).

είμαστε λίγο οφ, αλλά κλαιν, εγω το ανοιξα:D

ε, ούτε η κρεατοφαγία είναι συνειδητή επιλογή του παιδιού και, νομίζω, παίρνεις σαν ντιφόλτ επιλογή την κρεατοφαγία, ενώ η φυτοφαγία είναι πολύ πιο κοντά κατά τη γνώμη μου σε κάτι τέτοιο. αν άφηνες ένα παιδί παντελώς ανεπηρέαστο νομίζω το ένστικτό του προς τη χορτοφαγία θα το έστελνε. αλλά, τέσπα, είπαμε ότι για τα πάντα αποφασίζουν άλλοι για μας και συνήθως τόσο βίαια που ακόμα και όταν αναπτύξεις συνείδηση και αποκτήσεις δικαιώματα επί του εαυτού σου, δεν αλλάζεις τίποτα απ’ όσα σου έχουν επιβληθεί γιατί πολύ απλά… μπλα μπλα μπλα. δεν βγαίνω άλλο οφφτόπικ :!: