Mutemath

Paul Meany
Darren King
Gregg Hill
Roy Mitchell-Cardenas

Proerxomenoi apo dyo bands tous Earthsuit kai tous Macrosick pou idi eixan deiksei ta dontia tous paragontas nees idees stin mousiki kai kyrios apo tin empneysi dyo terastion talenton tou Paul Meany kai tou Darren King na axrizoun na douleyoun mazi.
To mousiko eidos pou proekipse apo ayto to group akoma ereynatai. To 2004 otan egine gnosto sto koino to yliko meso tou myspace apo to proto tous EP egine panzourlismos kai enas poly dynatos pyrinas opadon ftiaxtike se merikes meres. Promoters epilegmenon perioxon epilextikan na kanonisoun live shows ta opoia eginan sold out se deyterolepta. Ayto itane. O kosmos tha eblepe the next big thing live kati pou den eixan ksanadei prin. Kati kainourio stin mousiki. Etsi kai egine kai I fimi tous arxise na eksaplonetai apo stoma se stoma san epidimia?
Apo tote polla eginan stin poreia opos full length debut , TV appearances , epityxia , alla ena einai to gegonos. To Hype gia tous Mutemath akoma einai mikro mprosta se ayto pou tha epakolouthisei stin synexeia . Giati? Apla giati ayti I band deixnei ta dontia tis sta live kai me ayton ton tropo katafere na ftasei os edo, dinontas to 110% stin skini, opos oloi oi megaloi tou parelthontos. Mousiki bgalmeni apo to mellon?simera.
Ti paizoun? Mia miksi new wave, psychedelia kai jazz. Paizoun tin mousiki Mutemath kai einai kata tin tapeini mou apopsi I megalyteri live band tou planiti aytin tin stigmi. Kai to kalytero apo ola? Endeiknintai gia pop xrisi?
Oi mousikoi pou tin apartizoun einai pragmatiki apolaysi na tous blepeis kathos einai terastia talenta. Gia mena to highlight tous einai o drummer tous Darren King ton opoio theoro sigoura enan apo tous koryfaious pagkosmios.
Ayti tin epoxi briskontai sto studio kai an piasoun ta epipeda tous mexri tora , o kosmos tis mousikis tha einai dikos tous.

Kyklofories
Reset EP
Mute Math
Flesh And Bones Electric Fun DVD

Youtubing


http://www.youtube.com/watch?v=AFlSy1TuRv4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=CVs0gOsGiv4&feature=related

Kai dyo kainouria


Ayta sta grigora , peite gnomes. Einai toso elpidoforo group telika?

Αγαπάμε MUTE MATH

Λιώνουμε το Chaos και όλον τον υπόλοιπο ομότιτλο

Παίζουμε με φιγούρες Transformers

OK? :-s

To ήξερα πως έπρεπε να ξυπνήσω νωρίτερα. Τώρα δεν προλαβαίνω να γράψω όσα θέλω για αυτή τη μπάντα. Χθες έλεγα στον Davidian πως αν είχα απεριόριστα λεφτά θα έφερνα στο πάρτυ μου τους Volbeat. Ψέματα. Τους Mute Math θα έφερνα μαζί με Volbeat!!!

Δε μπορώ να πω πως ο ομώνυμος δίσκος που έβγαλαν είναι η δισκάρα που θα σε βάλει κάτω και θα τη λιώσεις. Ειλικρινά δε μπορώ.

Είναι κάτι πολύ περισσότερο. Είναι η δισκάρα που ένα ένα τα κομμάτια της θα τα βάζεις στο repeat και θα τα λιώνεις!!! Έχει μέσα τόσα πολλά κομμάτια που σου μένουν στο μυαλό και δε φεύγουν με την καμία, που αναρωτιέμαι αν μετά από χρόνια καριέρας, πως θα είναι ένα best of τους.

ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ όπως το Control και το Reset δε γράφονται από ατάλαντους. Ο μόνος τρόπος για να γράψεις τόσο πρωτοποριακές κομματάρες κάνοντας άλματα μπροστά, που πασίγνωστες μπάντες αδυνατούν να κάνουν, και να είσαι ταυτόχρονα ατάλαντος είναι να έχεις πουλήσει την ψυχή σου στο διάολο και ο διάολος να έχει κλέψει ιδέες από το Best song in the world των Tenacious!

Θέλω να τους δω live
[SIZE=“4”]Θέλω να τους δω live[/SIZE]
[SIZE=“5”]Θέλω να τους δω live[/SIZE]
[SIZE=“6”]Θέλω να τους δω live[/SIZE]
[SIZE=“7”]Θέλω να τους δω live
[/SIZE]

To Chaos σπέρνει!!! Το Typical το ίδιο, το Stall out είναι αγάπη. Το Peculiar people είναι η ασπίδα μας σε όσους μας λένε φλώρους. Ναι ρε είμαστε!!! Είμαστε και κομμάτια σαν το Peculiar people μας κάνει να χαιρόμαστε που είμαστε φλώροι!!!

?For us, we just try to keep it simple. We’re obviously a band; that’s really all we ever wanted to be from the very beginning without catering to any particular genre or political or religious agenda. We just want to make music with no barriers.? Paul Meany - Boise Weekly - April 11, 2007

Αν ο Paul Meany και οι Mute Math δεν είναι το next big thing, τότε πάει… γέρασα και δεν μπορώ να καταλάβω τι αρέσει στον κόσμο!!!

Oxi OK ALHTH! Des kai to DVD kai perimeno ta sxolia sou…AMESA! [-X

MEGALE KARVOU ME POROSES ME THN POROSHHHHHH! 8O

An tous kaleseis sto party sou to mono pou xreiazontai einai 4 tetragonika metra gia na megalourgisoun.
IDOY H APODEIKSH http://www.youtube.com/watch?v=E2RM7SBHjgY&feature=related
SAS EXOYME OLOYS REEEE!!!

Oso gia to next best thing einai idi stin Ameriki kai perimenoume na doume gia Eyropi…8)

Έχω στην κατοχή μου και το EP και το κανονικό :smiley: . Εγώ με τον Κάρβου έχουμε “αναλάβει” την προώθησή τους στην Ελλάδα :lol:
Αν το “Control” το είχαν βγάλει οι U2, θα είχε μείνει στο #1 για τουλάχιστον 8 βδομάδες 8O

Xreiazomaste more soldiers…Oute esy to DVD re aliti? :stuck_out_tongue:

Barate ore!

Ρε, δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είχαν βγάλει διβιδι! Θα παραγγελθεί λίαν συντόμως 8)

προσθεστε και μενα στους soldiers

εκπληκτικη μπαντα

οι λαιβ εμφανισεις τους ειναι χαρμα οφθαλμων - εστω και μεσω youtube

το control οντως πρεπει να προωθηθει σε οποιοδηπωτε ραδιοφωνικο σταθμο που σεβεται τον εαυτο του και θεωρειται φιλος της μουσικης

το μεγαλο προβλημα βεβαια για οσο αφορα την ελλαδα ειναι οτι θα περασουν παλι απαρατηρητοι
γιατι οπως γραφει και ο daz στον προλογο του
οι μεγαλες μπαντες φαινονται στα λαιβ
και εμεις εδω δυστυχως λαιβ δεν προκειται να δουμε
αλλα και να γκρεμιστει κανας φουρνος και να τους δουμε ελλαδα
ποσοι θα ειναι παλι??

τεσπα δεν πειραζει
εχουμε την τυχη να ακουμε μια καινουργια μεγαλη μπαντα
αυτο ειναι αρκετο

Αγαπάμε Mute Math… Για εύθυμες καταστάσεις.

Signal min masas akoma den exoune perasei Eyropi sxedon katholou. Exei ginei mia mikri periodeia gnorimias kai euelpistoume na ginei to breakthrough me to neo album kai opos blepo kai apo tous Muse Fans here den argei etsi oste na kanoun pio extensive tour stin Eyropi.

Ένα άλμπουμ τους έχω ακούσει μόνο, το ντεμπούτο τους, αλλά είναι αρκετό φαντάζομαι για να σχηματίσω άποψη. Και μου έκαναν όντως πολύ θετική εντύπωση, συνδυάζουν πολλά διαφορετικά πράγματα και είναι δυνατόν να αρέσουν τόσο σε εκείνους που ακούνε σύγχρονο ροκ, όσο και στους φίλους περισσότερο κλασικών ακουσμάτων… Ορισμένα τραγούδια τους είναι εξαιρετικά.

Δεν έχουν βγάλει άλλο :stuck_out_tongue: (μόνο ένα ΕΡ πριν το δίσκο)

πάρα πολύ καλοί απ ό,τι έχει φτάσει στα αυτιά μου.
Ελπίζω κάποτε να τους δω και live

Όου μάυ γκοντ!!!

Το βίντεο κλιπ για το Typical ( http://www.youtube.com/watch?v=pAtXKS9ZxvM ) στο οποίο φαίνονται να παίζουν ανάποδα… το γύρισαν κυρίως ανάποδα! Και έπαιζαν ανάποδα… 8O
http://www.youtube.com/watch?v=5DMLPyibslI&feature=related

Tι λέμε ρε παιδιά? Αν ο δίσκος βγει μέσα στο 2008 θα είναι ο δίσκος της χρονιάς!

Δείτε το ντραμ σόλο του King σε συναυλία!

Edit: Ο δίσκος θα βγει μάλλον αρχές 2009, άρα θα είναι ο δίσκος της χρονιάς του 2009!!!

πραγματικα αυτη η μπαντα ειναι ο ορισμος του

“live αυτη η μπαντα ειναι ολα τα λεφτα!!!”

Paul and Darren den ikanopoiountai eykola opote eprepe na paei pio piso to diskio. Oi pio polles idees gia to kainourio itan apo tin “life on the road” periodo meta to 1o diskio. Den tha ithela na biastoun.

Τι τέλεια μπάντα! :bounce:
Τι μουσικάρες είναι αυτοί οι τύποι! :bounce:
Πόσο άψογα, διαφορετικά, ξεσηκωτικά είναι τα τραγούδια τους! :bounce:

Κάποιος να τους φέρει Ευρώπη, ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ! Θέλω να τους δω live, in this lifetime!

Το δισκάκι όποτε κι αν βγει θα σπείρει. Δεν περιμένω τίποτα λιγότερο. Καλά κάνουν και δε βιάζονται! :smiley:

WE LOVE MUTEMATH!!!

Είχα βρει κάπου το myspace τους και ,αφού μπήκα, τα κομμάτια που είχαν ανεβασμένα μου (όπως και εξώφυλλο του ομώνυμου δίσκου) μου έκαναν εντύπωση… είπα να τους ακούσω…
Αποτέλεσαν μία ευχάριστη έκπληξη καθώς στ’αυτιά μου ηχούν σαν ένα τέλειο κράμα προοδευτικής, ποιοτικής και τόσο catchy όσο και “δύσκολης” μουσικής…

Και επειδή είναι δύσκολο να βρεις τέτοιες μπάντες στις μέρες μας, για μένα ξεχώριζουν με άνεση…

Με λίγα λόγια…

ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ!

O Paul Meany ekane palia mia dilosi gia to neo album pou mou arese kai tin paratheto:
“Our goal is to embarrass the first record, that?s what we?re trying to do here, and I think we?re on point to pull it off” 8)