My Chemical Romance - Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys

Aν παραβλέψω αυτό το “να να να” μου άρεσε αρκετά!:slight_smile:
Ανυπομονώ να ακούσω και τα υπόλοιπα μιας και το The Black Parade τους έχει βάλει ψηλά στις προτιμήσεις μου και φοβάμαι μην προσγειωθούν απότομα(βλ. Linkin Park)

βέβαια, οι arcade fire με το rococo, μπορεί να έκαναν κάτι επιφανειακά χαζοχαούμενο, αλλά στην ουσία είναι ακριβώς το αντίθετο.και γι’αυτό τους βγάζω το ημίψηλο καπέλο μου.κάτι το οποίο δε συμβαίνει με τους my chemical romance.
το black parade είναι σε σημεία ενοχλητικά καλογυαλισμένο και emo.not my cup of tea my dear.:stuck_out_tongue:
α, και το congratulations στην τελική μου λίστα πιθανολογώ πως θα είναι πιο πάνω από το νέο my chemical romance.8)

Εγω παντως το λατρεψα το black parade και γουσταρω mcr αλλα την αληθεια να την λεμε ρε γιασονα …

:bleh:

Ο αλλος ΤΟΛΜΗΣΕ και ανεφερε την μετριοτητα των MGMT σε ενα απο τα πιο αναμενομενα δισκια του ετους. ΣΒΗΝΩ.

Κοροιδευτικα το ειπα μωρη μεταβλητη.
Παντως πολυ θα ηθελα να μιλησω για τον δισκο των mgmt αλλα οχι σε αυτο το thread γιατι θα ηταν ακυρο!
Αλλα για αυτο που εχω μπολνταρει :!: Εισαι ΑΜΠΑΛΟΣ!

Οταν βγηκε αυτο το Black Parade πριν 4 χρονια,ειμουν πρωτη γυμνασιου κι ηταν απο τα πρωτα αλμπουμ που αγορασα.Σιγουρα περιμενω να βγει το αλμπουμ γιατι εχω αναμνησεις απο MCR αν κι εχω να ακουσω εδω και πανω απο 3 χρονια!

ΦΛΥΚΤΑΙΝΕΣ!

Αρνουμαι να μου την λεει φαν των Vampire Weekend

μα οι my chemical romance, από όπου και αν το εξετάσεις, είναι από τις μπάντες που υπήρξαν πρότυπο, τόσο μουσική, όσο και στυλιστικά για τα emo που σύχναζαν στα σκαλάκια της πλατείας συντάγματος.τώρα μπορεί επειδή δε μου κάνουν αυτοί οι ήχοι να το βλέπω εγώ έτσι, δεν ξέρω.:stuck_out_tongue:

ΥΓ: ΜΠΑΝΤΑΡΑ είναι οι vampire weekend.8)

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ.

ειλικρινα, dont get me started

στο ενδιαμεσο, ας απολαυσουμε ενα γενναιο ποστ του βρετανικου μεταλ χαμμερ, και τα εξαιρετικα σχολια των απαντουχου ΤΡΟΥ.

http://www.facebook.com/posted.php?id=16915489763&share_id=129545173762142&comments=1#s129545173762142

Τελικα η νοσος εχει παγκοσμια επιδραση, και δεν περιορίζεται στον εγκέφαλο, ή μη, των ελληνων μεταλ-φακιν-χεντς

@rip_noob
οι vampire weekend έχουν κυκλοφορήσει ήδη δύο εξαιρετικούς δίσκους.το πως θα εξελιχθούν θα το δούμε.μέχρι στιγμής όμως δε βρίσκω γιατί είναι αδικαιολόγητο το hype που έχουν αποκτήσει.

@mr_whatsisname
κάπου σε χάνω.πάντως εγώ δεν είμαι μεταλλάς, αν αυτό εννοείς.:stuck_out_tongue:

αυτο μας ελειπε, στηριζεις τον κακομοιρο τον νοντι στον μοναχικο του αγωνα να ακουστει κανας ιντι δισκος, δεν σε προσεβαλα ποτε ετσι =P

Παρε και ενα δωρο

the horror, επέτρεψέ μου να πω ότι επειδή τα παιδάκια στο Σύνταγμα άκουγαν mcr, δε λέει τίποτα αυτό για τη μπάντα.
Φτάνει πια η τάση να βλέπουμε πρώτα τι μαλλιά και ρούχα έχει η μπάντα, και μετά να βγάζουμε πόρισμα για τη μουσική.
Εδώ τους Green Day βγάζανε emo ξέρω γω, έλεος.
Ον τόπικ, η αλήθεια είναι πως δε μου είπε και πολλά το τραγουδάκι, αλλά είναι όντως πιασάρικο.

το indie thread είναι από τα πιο ενεργά στο rockipedia τον τελευταίο καιρό.άρα δεν αντιλαμβάνομαι τι θες να πεις.:blues:

επίσης, σχόλιο μιας κοπέλας στο fb του metal hammer για τoυς mcr:

what part of metal does MCR fit into?? hmmmm let me think maybe ur magazine now as it’s gone all gay like them fags… u guys keep putting up bullshit day after day of emo wankers attepting to make music… if it aint metal… it’s fuckin shit!!!

:smiley:

@Axel
δεν κατηγορώ τους my chemical romance.άλλωστε μου ψιλοαρέσουν.απλά δεν τρελαίνομαι κιόλας.και βασικά το pop punk, στυλιστικά τουλάχιστον, ήρθε πολύ κοντά στο emo.και για να το επεκτείνω ακόμη περισσότερο: τι είναι emo και πως ορίζεται μουσικά?δε βγάζεις άκρη έτσι…

Σ’ αυτό έχεις δίκιο, απλά εφόσον είναι πολύ περίπλοκο να το ορίσουμε, γιατί να ασχοληθούμε με ορισμούς και ταμπέλες?
Μουσική είναι στο κάτω κάτω :wink:

Χόρορ σταμάτα να σπαμάρεις σε κάθε μουσικό θρεντ που μπαίνεις, ήμαρτον.

Το κομμάτι στα πρώτα 2,5 λεπτά είναι μια βλακεία και μισή, το τέλος κάτι λέει αλλά στη σούμα δεν κάνει ούτε για b-side του χειρότερου κομματιού απ’ το Black Parade.

Οι mcr έχουν ξεφύγει χιλιόμετρα απ’ το ποπ πανκ.

Επίσης το emo δεν είναι τίποτα και δεν ορίζεται μουσικά.

Το θέμα είναι:

Γιασονα για πες μας,
η δισκογραφικη των mcr τους εβαλε να βγαλουν τετοια τραγουδακια NANANANNANANANANNANANANANANNANANA για να πουλησουν στα χαζοαμερικανακια που πανε λυκειο?

ΠΟΛΕΜΟ ΘΕΣ?! ΠΟΛΕΜΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ!
:lol::lol::lol:

Μην ανοίξουμε και το θέμα της emo μουσικής.

πρώτον, σπαμάρω μόνο στα μέτσαλ θρέντς.δεν έχω κάτι με τους my chemical romance και δεν έκανα spamming πουθενά εδώ μέσα.οκέικ?

δεύτερον, γιατί είναι τόσο παράλογο να μη μου αρέσει το black parade?δε λέω πως είναι κακό, είναι καλό και μεγαλεπήβολο, αλλά δεν το θεωρώ και τη δισκάρα που όλοι λένε.
εδώ σε κάποιους δεν αρέσουν οι vampire weekend…:roll:

ωιμε

ειναι τελικα οντως αδυνατον να αναφερεις αυτη τη μπαντα, και η κουβεντα να μη παει προς τα κει.

Ενηγουεη, for the record (see what i did there)
oι ΜCR είχαν τελειωσει τις ηχογραφησεις ενος δισκου, τελευταιο κομματι του οποιου ομως ηταν το ΝΑ ΝΑ ΝΑ.

και αποφασισαν πως το υπολοιπο δεν τους αρεσε, και ετσι το σκρατσαρανε, και ηχογραφησαν ενα καινουργιο.

Το κομματι παντως, περα απο το γεγονος πως ειναι οντως πολυ ποπ/πιασαρικο/μεηνστρημ κλπ (πραγμα που ολοι ξερουμε με αφηνει παντελως αδιαφορο) για ακριβως αυτους τους λογους, ειναι και εξαιρετικο πρωτο single. Τη δουλεια του τη κανει αψογα. Όπως ηταν το American Idiot στο ομώνυμο, ή ακομα πιο παλια, το Self Esteem, και μπλα μπλα μπλα

Δεν νομιζω παντως πως ξεφεύγει τόοσο πολυ απο τη φορμα των Black Paradϊστικων κομματιων, διαβολε, εχει τα ιδια εντονα ροκερολ στοιχεια με το Teenagers, απλα πιο εμπλουτισμενα με πολυφωνιες και πληκτρα

δεν ειμαι μπιασντ ομως, αγαπω και λοιπα, αλλα ναι, πινκιτι πινκ πινκς

Συγκινουμαι που γινεται ντορος σε θρεντ μου, Ooooh you guys :oops:

Μπράβο είσαι μάγκας.

Σπάμινγκ στο ακόμα και ίδιο ποστ που λες ότι δεν κάνεις σπάμινγκ.
Φτάνει.

Από τη φόρμα δεν ξεφεύγει, ξεφεύγει όμως από την έμπνευση.
Αλλα νταξ, ένα σινγκλ είναι δε λέει κάτι για τον υπόλοιπο δίσκο (ελπίζω).