My Chemical Romance - Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys

Ισχύει η τελευταία πρόταση του παραπάνω ποστ, αν σκεφτούμε ότι στον προηγούμενο δίσκο βγάλανε για πρώτο σινγκλ το welcome to the black parade αντί για το σάρπεστ λάιβζ ας πούμε :p:p

είμαι και μερακλής!

οκ, άλλος τους ανέφερε τους vampire weekend όμως…

εγώ το νέο single το βλέπω ως statement για τους νέους my chemical romance.οψόμεθα…

Λεω κατι τελευταιο γιατι διαβασα τις τελευταιες σελιδες,και μετα,εγω προσωπικα,σταματαω το “οφ τοπικ”!Επειδη αυτοι που ακολουθουσαν αυτη την…emo μοδα που ξεκινισε πριν μερικα χρονια και τελειωσε μεσα σε 1-1.5 χρονο ακουγαν MCR δεν σημαινει οτι η μουσικη ειναι emo(Που οπως ειπε ο μανος δεν οριζεται μουσικα).Δεν προσδιοριζουμε το ειδος τις μουσικης απο το ποιοι την ακουνε αλλα απο το πως ακουγετε!Γιατι ετσι θα βγαζαμε emo και τους Green Day και τους Metallica κτλπ!Αλλα ακομα κι αν ειναι emo,ασχολησε με ενα συγκροτημα γιατι σου αρεσει το πως ακουγεται οχι το πως ντυνετε ο τραγουδιστης!\

Υ.Γ Εγω οταν βλεπω τοπικ για ενα συγκροτημα που δεν μου αρεσει,απλα δεν κανω τον κοπο να κανω κλικ πανω του!Αλλα τεσπα…

Υπερπιασαρικο το κομματι δεν λεω αλλα για να περιμενουμε να δουμε αν ο δισκος εχει την ποικιλομορφια και την ποιοτητα του black parade.Η στυλιστικη τους αλλαγη παντως δεν μου πολυαρεσε,προτιμουσα το ψευτοgothic στυλακι τους.Way is a fucking redhead now και οπως δειχνουν τα πραγματα σε καθε νεα κυκλοφορια των MCR θα αλλαζει και χρωμα μαλλιων προκαλοντας μια νεα αιτια προσμονης των καινουριων δισκων τους στα fangirls.

γιεη, lyric video

κισσ μη γιου ανιμαλ!

Με πορωνει το τραγουδακι!!! :stuck_out_tongue:

I sat down and listened to the My Chemical Romance album this morning. And this is what I learned?

  1. This isn?t the stripped-back garage rock album they initially said they wanted to make?
    By now ?Na Na Na? has slammed its way around the internet like everyone knew it would, and Gerard Way?s pre-release chat about how thrashy and punky the record was going to be appears to have been borne out? except it hasn?t. Yeah, the aforementioned tune (which is the album?s opening track proper), ?Party Poison?, Save Yourself, I?ll Hold Them Back? and ?DESTROYA? all sound like some hyperspace version of The Stooges, especially with Way?s none-more-snotty vocals and Ray Toro?s squealing guitar pockmarking everything, but the overall pace of the album is slower than some might have anticipated. Is that a bad thing? Metamorphosing from stadium-bound pomp-rockers directly into speed-punk thrash bastards would have been a step too far and could, arguably, have felt like they were shedding their skin without any coherent rhyme or reason, but the way they?ve used everything they learned on ?The Black Parade? and tightened up in certain places feels natural and confident.
  1. ?but that doesn?t matter at all.
    Musically, MCR know how to write a chorus or two. And that, ladies and gentlemen, is what we call an understatement. Where ?The Black Parade? was grand in concept, scope and tone, ?Danger Days?? is less histrionic, and the band?s approach pays dividends. ?Bulletproof Heart? is a glorious anthem spattered with strings and canyon-sized drums, and Gerard?s exhortations to ?Sing it for the boys, sing it for the girls? won?t feel at home until they?re booming out of a festival-sized PA next summer. Same with ?Planetary (GO!)?, which uses drum machines and a few dabbed synths to push the band into different directions than they?ve been previously.
  1. This album doesn?t tell the full story of the Killjoys.
    Attentive fans will have worked their way around the web already, filling in the narrative blanks, but here?s what we know thus far: set in 2019, the album is effectively guided by Dr Death ? he?s the voice at the beginning of ?Na Na Na? ? who broadcasts via radio to the Killjoys. Someone called S/C/A/R/E/C/R/O/W is involved (he took the mugshots the band plastered on their website) and the whole thing is some twisted view of a future America; the closing track ?Vampire Money? makes that clear, and we?re not going to spoil the surprise of just how it does that. Moreover, Way has teamed up with artist Becky Cloonan and writer Shaun Simon to produce a comic book also called ?The True Lives Of The Fabulous Killjoys? ? this won?t just tell the same story of the album in a different format but will, we?re betting, accompany the narrative and help fans to get a more rounded view of the story on the record. What we?re seeing, essentially, is the creativity of the band taking flight musically, graphically and literally.
  1. The band have been experimenting in the studio.
    On a first listen, ?SING? and the opening to ?The Kids From Yesterday? jar because? well? they?re very electronic-based. There are new sounds and new tones everywhere on the record, and the melding of keyboards, alarms, drum machines and all sorts of electronic paraphernalia ? probably whatever they could get their hands on and thought might sound good ? makes ?Danger Days?? sound nothing whatsoever like previous MCR releases. But give them a little time and it all makes a lot more sense, because what the band have tried to do is create a whole new aesthetic, which is why the imagery marks a clean break from everything they used to be.
  1. They really like The Cure
    ?Summertime? is so ridiculously similar to late-period The Cure it?s tempting to make loads of snide comments about goths, but writing MCR off as emos is just as congenitally fucking dumb as writing The Cure off as goths. So don?t do it, internet.
  1. ?Danger Days? will take flight on a massive scale
    ?S/C/A/R/E/C/R/O/W?, ?Planetary (GO!) and ?Bulletproof Heart? are, as I mentioned before, FUCKING GIGANTIC TUNES. And not in a Black Parade-esque ?Let?s chuck everything at the song and hope it all works out? way but in the sense that the band have really worked hard on creating songs that boom and heave. Considering they?re a shoe-in for summer festivals in 2011 I reckon they?ll come up with a production that fits the album ? not in the sense of sheer, crass size but in the same aesthetic world so the performances will be as much of the Killjoy spectacle as the album and the comic book. Does that sound cool to you? It sounds cool as balls to me.
  1. They?re having a hell of a lot of fun
    Here?s what a lot of people don?t get: My Chemical Romance are a band. They are not a cult, a phenomenon or anything else, they are some dudes who play some music and play some shows. On ?Three Cheers?? and ?The Black Parade? that got forgotten, probably by them and definitely by the world at large as they were held up as leaders of a forgotten youth or some such bollocks. The heaviness of the themes on ?The Black Parade? and the surrounding media circus that swirled around the band?s every step couldn?t be any further in the past ? a comic-book narrative rendered in eye-wateringly bright colours set in the future, for fuck?s sake! This is meant to be the band responsible for every drop of adolescent misery! And one listen to ?Na Na Na? rams the point home ? it?s a joyous explosion of sound that feels so fun because it?s liberated from having to be meaningful. They?re telling a story, and there?s a beauty in that simplicity.

yes internet, dont do it.

τα λεει το τσουτσεκι, αλλα αλτερ εγκος, αλλη ιστορια. Χαρουμενιαρικη.

Το κομικ το περιμενα, μιας και ο γουεη γραφει γενικως γκραφικ νοβελς. Οποτε θα το τσιμπησουμε κι αυτο

Μεγάλη συγκίνηση για τη μπάντα που με έχωσε στα πιο σκληρά πράγματα (είτε το πιστεύετε είτε όχι) Το κομμάτι είναι πολύ πιασάρικο και το γουστάρω πολύ, έχω συνιθίσει βέβαια αυτό το dramatic που έβγαζαν οι mcr στα τραγούδια τους, αλλά διάολε, το έχω στο ριπιτ εδώ και πόση ώρα. Αναμένουμε ολόκληρο το άλμπουμ, καθώς και μια απαίτηση. Gerard, γίνε πάλι μελαχρινός!! :!:

Όσο για την τεράστια συζήτηση που προηγήθηκε περί ίμο μόδας, πολλά συγκροτήματα που θεωρήθηκαν “ίμο” λόγω της εμφανισής τους είχαν αρκετά ποιοτική μουσική ή τουλάχιστον εξεφραζαν στιχουργικά την εφηβική ηλικία η οποία και γι αυτό το λόγο τα προτιμούσε. Έτσι κι αλλιώς όπως ειπώθηκε το ίμο δεν μπορεί να οριστεί ούτε στυλιστικά ούτε μουσικά ακριβώς. Και αν το πάρουμε ετυμολογικά το θέμα βγαίνει από τη λέξη emotional, και κατεπεκταση ίμο θα μπορουσε να χαρακτηριστεί κάθε είδος μουσικής που σου βγάζει ένα συναίσθημα.

Σταματήστε αυτήν την παρωδία. Ίμο ή όχι, οι my chemical romance για πολλους είναι φοβερή μπάντα, και αν δεν είστε ένας από αυτόυς απλά πείτε τη γνώμη σας, σεβαστή, και μετά αδειαστε τη γωνια του θρεντ και αφήστε την για όσους ενδιαφέρονται για την μπάντα. Ευχαριστώ :slight_smile:

οριστε και το πρωτο βινδεο κλιπ, τιποτα παραπανω αποτι περιμενα, το concept καλα κρατει

ειχε ληκαρει και ενα αλλο κομματι, “The Only Hope For Me Is You”, το οποιο στη μια ακροαση δε μαρεσε, πολλα μπλιμπλικια, και ψιλοξενερωσα, ενηγουεη [U]http://www.youtube.com/watch?v=9xAzqKEYaCs[/U] κι αυτο

edit: μαλιστα, το ξαναβαλα τωρα, προφανως ειχα αλλα στο μυαλο μου οταν τακουγα, not bad, not bad.

μπου-για!

ολος ο δισκος στρημαρει εδω

ωραιο ταινιακι φαινεται να φτιαξαν.

ολως παραδοξως δεν μεχει πιασει ‘μια φουντωση, μια φλογα’

ενηγουεη, οταν φορτωσει…

SING ρε άπιστε!

Δεν παιρναει ο καιρος λεμε!!:lol:

its out :D:D

Σκορπιες σκεψεις μετα απο πολλες πρωτες ακροασεις…

Οι My Chemical Romance αλλαξαν,αλλα αυτο το φανταζομασταν.Βγαλαν απο πανω τους το emo/vampire style και σταματησαν τους θεματικους δισκους.Τι εχουμε λοιπον τωρα?

Δεν ξερω γιατι το Welcome to the black parade ακουγεται τοσο καλο ακομα και σημερα αλλα ο νεος δισκος σιγουρα δεν ειναι ετσι.Πολυ λιγοτερο σκοτεινο,με εμφανη προσπαθεια καθε τραγουδι να βγει για single,σιγουρα δεν απογοητευει…αλλα δεν συγκλονιζει κιολας.

Τα highlights του δισκου,το nanana και το sing δεν αποτελεσαν εκπληξη δυστηχως γιατι ηταν απο πριν γνωστα.Τι μας εμεινε λοιπον? 10 νεα κομματια με τα περισσοτερα απο αυτα να εχουν καλες ιδεες και σημεια αλλα κανενα να ξεχωριζει πληρως οπως τα αποπανω.Και φυσικα καμια σχεση με το αριστουργημα του προηγουμενου δισκου οπου ακομα και τα intro ειχαν εμπνευση.

Για καποιο αγνωστο λογο,σχεδον ολα τα κομματια του δισκου μου θυμιζουν παντα καποιο αλλο κομματι που δεν μπορω να προσδιορισω και δεν μου φαινεται και πολυ καλο σημαδι αυτο…

Αν τωρα επρεπε να διαλεξω καποια κομματια που μου αρεσανε ειναι τα Vampire money και το S/c/a/r/e/c/r/o/w,συναυλιακα και τα 2 αλλα χωρις να φτανουν την εμπνευση του sing για παραδειγμα…

Κριμα,γιατι 4 χρονια ηταν πολλα για τετοιο αποτελεσμα,οι MCR ειναι πιο rock απο ποτε και ο δισκος πανω απο αλλες alternaive κυκλοφοριες,αλλα δισκοι σαν το Black Parade δυσκολα βγαινουν…

…καλα ολα αυτα (και ψιλοσυμφωνω)

αλλα ισως ειναι ο πιο θεματικος δισκος πουχουν κανει ποτε

Χτες ήρθε το αλμπουμ και το χω λιώσει. ναι μεν διαφορετικό, ναι μεν δεν έχει τόσο βάθος όσο το black parade, αλλα δεν βρίσκω κάποιο τραγούδι που να μην μου αρέσει και -περίεργο- καποιο που να ΜΗΝ κολλάει στο μυαλο με λίγα μόλις ακούσματα. Είναι επίσης ΠΟΛΥ μελωδικό αλλα με την καλή έννοια, και σαν ύφος πιστεύω ότι ήταν σωστή κίνηση η αλλαγή.

Καλα τα λες ρε ουγκιμπουγκι

μιλα λιγο για το αλμπουμ πως ειναι σα συσκευασια, το μπουκλετ δηλαδη. Μιλαει καθολου για το στορυ κει μεσα;

μη ξαναγραφω και γω την αποψαρα μου, [U]δω[/U] ειναι

Πολύ καλό το ρίβιου, στη μια φορά που το άκουσα από το στριμινγκ συμφωνώ σε πολλά σημεία!
Eκτος των single ξεχώρισα και το bulletproof heart αλλά θέλει ακούσματα ακομη ο δίσκος. Γενικά είναι αρκετά καλός αλλα σαν τα άλλα δυο θαυματουργά δισκάκια σίγουρα υστερεί. Σε καμοιά περίπτωση δεν χάνουν την ταυτοτητά τους όμως.

να ευχηθώ και καμια περιοδεία που περνάει από Ελλάδα? :roll:

To booklet είναι μες το χρώμα (όπως και το νέο image τους), εναλλάξ στίχοι κ φωτογραφίες με τα μέλη και κάποιους ήρωες της ιστορίας και έχει και ένα κουπόνι για 10% έκπτωση σε merch :stuck_out_tongue: για το στόρυ τιποτα παραπάνω δεν λέει, το αφήνει στους στίχους.

Λατρευω τους MCR, ειναι απτα αγαπημενα μ συγκροτηματα κ μαρεσει πολυ το Danger Days αν κ οντως υστερει λιγο σε σχεση με τα προηγουμενα αλμπουμ, ομως το βρισκω καπως λογικο κ αναμενομενο.
Κριμα π δεν υπαρχουν πολλοι φανς των MCR στην ελλαδα.

Οποιος ειναι φαν κ ενδιαφερεται, γινετε μελη στο παρακατω φορουμ (το 1ο στην ελλαδα για τους MCR)

[B]Greek Killjoys Forum[/B]

κ οποιος εχει κ facebook, ας κανει like στο MCRmy Greece (επισης το 1ο attempt gia to MCRmy στην ελλαδα)

[B]MCRmy Greece[/B]

Εγω ειμαι admin κ στα 2…ειναι πολυ φρεσκα ακομα κ χρειαζονται λιγο υποστηριξη! Greek Killjoys, make some noise! :slight_smile: