My Dying Bride - A Line Of Deathless Kings

Ντάξει, η κριτική όπως πρέπει.
Τεράστια δισκάρα από ένα τεράστιο συγκρότημα, μέλος της αγίας τριάδας του ατμοσφαιρικού ήχου κτλ. (τα χουμε ξαναπεί).
Το τελευταίο λεπτό του άλμπουμ είναι ότι πιο γαμηστερό θα μπορούσαν να διανοηθούν.

Μέσα στα 3-4 καλύτερα της χρονιάς για μένα.

Αυτό το And I Walk With Them τι αριστουργηματικό τραγούδι. Οι Bride επέστρεψαν.

Μιλάμε για ένα από τα μεγαλύτερα group του ατμοσφαιρικού ήχου που επηρρέασε δεκάδες συγκροτήματα και που άνοιξε σχολή στο είδος μαζί με Paradise lost και Anathema.Ξέρω εκ των προτέρων οτί θα είναι ένα ποιοτικό album όπως μόνο οι Bride ξέρουν να βγάζουν.Και επίσης οτί θα είναι το κατάλληλο άκουσμα τώρα που χειμωνιάζει σιγά σιγά.

+1 =D>

Προσπάθησα να το ακούσω, αλλά δεν τα κατάφερα! Μιλάμε αυτή η μπάντα αγγίζει τα όρια της μιζέριας! Ακόμη και οι (πρώιμοι) Paradise Lost, Anathema, Amorphis, Sentenced κ.α. μπροστά τους μου φαίνονται “χαζοχαρούμενοι” :!: Δεν το λέω για να προσβάλλω τους οπαδούς τους! (έτσι κι αλλιώς πρέπει να ακούγονται όλες οι πλευρές)

Εκαναν τιποτα καινουργιο η μια απο τα ιδια παλι? Ενταξει τους παω αλλα για κανα δυο αλμπουμ, παραπανω κατανταν κουραστικοι.Το songs of darkness δεν παιζει να το ακουσα πανω απο 5 φορες.

Απίστευτος δίσκος παίδες ! Απίστευτος !!! Είχα να νιώσω έτσι από το angel n the dark river !!! ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ !!!

Όπως έλεγα και στη λατρεία Ντάινφρίντομ , είναι από τις μεγαλύτερες παλιές μου αγάπες αλλά έχω χάσει τα τελευταία τους 2-3 άλμπουμ για να μπορώ να συγκρίνω.

Πάντως πραγματικά με κέρδισε πολύ γρήγορα το συγκεκριμένο. Και για το ότι πρέπει να έρθουν δεν το συζητάμε ε.

Οι My Dying Bride ειναι το κορυφαιο γκρουπ στο ειδος τους imo και σιγουρα καθε δισκος τους ειναι ξεχωριστος κι εχει κατι ιδιαιτερο να προσφερει. Πριν ακουσω το δισκο περιμενα πιο black σημεια (like The Dreadful Hours) αλλα τελικα το μονο τετοιο σημειο ειναι το τελευταιο λεπτο στο τελευταιο κομματι.

Τετοια φωνη, τετοιες μελωδιες και τετοια συναισθηματα μονο οι MDB!

Φερτε τους ξανα για live (μαζι με τους Saturnus, μαζι με τους Saturnus…) να τα σπασουν ολα να τελειωνουμε

χαχαχαχαχ εξαιρετικό ποστ!

Eυχαριστω κυριε μου 8)

Ακου και τα τελευταια τους τωρα γιατι εχεις χασει επεισοδια

Μάχη για το άλμπουμ της χρονιάς.
Αυτό είναι μέσα στην 3άδα πολύ χαλαρά.

3 μέρες το ακούω συνέχεια…ΤΙ κομματάρες έχει μέσα !!! ΤΙ μαυρίλα είναι αυτή !!!
Ποιοί από την σκηνή θα τολμήσουν να βγάλουν δίσκο τώρα ???

σορυ που ξεθαψα ενα παλιο ποστ αλλα καθως εψανα στο φορουμ για τυχον thread γι αυτο το album( να δω εντυπωσεις) το βρηκα και δεν αντεξα…
εψαχνα επειδη τον τελευταιο καιρο το χω λιωσει εστω και καθυστερημενα
πιστευω ειναι τοσο πενθιμο οπως το Angel…κομματια σαν το Thy Raven Wings (που μας το παιξανε περσυ) , Deeper Down , The Blood…ειναι αριστουργηματα
ο Aaron σε απιστευτη φορμα , λιγοι κατεχουν το ερμηνευτικο του παθος (το δαμε περσυ , μην επαναλαμβανομαι)
εξαιρετικο αλμπουμ απο μια πολυ μεγαλη μπαντα που με συγκινει η αποφαση της να παραμεινει στην εταιρια που την ευεργετησε την Peaceville

ωστοσο προτιμω τον προκατοχο του…

εντιντ: που τον προτιμω και απο το Dreadful , αγαπημενο μου παντως το LIke Gods Of The Sun

Μου αρεσε περισσοτερο απο το προηγουμενο αλλα δεν εφτασε το μεγαλειο του Dreadful Hours…

Να επιτελους που συμφωνουμε.:stuck_out_tongue: (προς scourge). Δηλαδη περαν του Line, κι εμενα το “Songs of Darkness…” μου κατσε καπως καλυτερα .

Εχει κι αυτο το ρημαδι το Prize Of Beauty που σε στοιχειωνει με περισση ευκολια:!:

αυτο το ακουσα στο ραδιο πρωτη φορα και δεν το δωσα σημασια αλλα μετα…ακριβως!σε στοιχειωνει
κριμα που το βιντεο του ειναι κακο
το αγαπημενο μου απο τον δισκο ειναι το doomed lover παντως…

+1

το blackίζον dreadful μου άρεσε περισσότερο. ήταν πιο σκληρό κ χύμα

Βασικα ολες οι συνθεσεις του ηταν μια και μια. Τους ειχα δει και live στην τοτε περιοδεια οπου το Raven And The Rose εσπειρε…

αρκετα καλο (αφου καταφερα να το ακουσω ολοκληρο), γιατι οι bride ενω εχουν καποιες καταπληκτικες και αφταστες συνθεσεις μερικες φορες καταντανε απολυτα μιζεροι και δε μπορω να τους ακουσω…περισσοτερο μου αρεσε βεβαια το dreadful hours, like gods of the sun…

Πολυ καλος δισκος.Και αυτος!Ενταξει το dreadful hours θεωρειται ηδη κλασικο οποτε μην το
συγκρινουμε με αυτο.Και αυτο εχει πολυ καλα κομματια.