My Morning Jacket

Aυτό που γράφεις εδώ είναι ενδιαφέρον. Προφανώς θεωρείς πως η jam σκηνή έχει “γκετοποιηθεί” πως τα φεστιβάλ της μαζέυουν ένα σταθερό κοινό από παλιούς (αλλά και νεώτερους) χίππηδες και Deadheads αλλά και ανακυκλώνουν τις ίδιες μπάντες, με αποτέλεσμα όποιοι χωθούν σε αυτά τα φεστιβάλ να έχουν ένα δεδομένο κοινό που θα τους ακολουθεί το οποίο δεν πολυνοιάζεται για όσα συμβαίνουν στη μουσική έξω από “τον χώρο του” και για αυτό κάνεις και την σύγκριση με το Christian Rock.
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, γιατί αυτό σε ένα βαθμό συμβαίνει. Είναι και ένας από τους λόγους που δεν μου αρέσει να βλέπω μουσικούς που μου αρέσουν πολύ όπως τους Gov’t Mule ή τους Derek Trucks Band να “γκρουπάρονται” ως μέρος της συγκεκριμένης σκηνής, θεωρώ πως η μουσική τους αξίζει να ακούγεται από ευρύτερα ακροατήρια. Από την άλλη, η jam σκηνή έστω και μέσα στο γκέτο της συνεχίζει να βάζει έμφαση στον αυτοσχεδιασμό, στους μουσικούς που μπορούν να παίζουν live καλά χωρίς πολλές “βοήθειες από την κονσόλα” και αυτό είναι κάτι που μου αρέσει και που δεν βρίσκεται εύκολα στο σημερινό μουσικό τοπίο του lip synching και των mainstream rockers που καταλήγουν στα reality. H Jam σκηνή παραμένει πιό κοντά στο πως ήταν το ροκ στα 60s και στα 70s και αυτό εμένα μου αρέσει.

Αν θεωρείς πως έχω ξεφύγει πολύ off topic γενικεύοντας την κουβέντα ίσως να έχει νόημα να ανοίξω ξεχωριστό thread για την jam σκηνή. :slight_smile:

Koita exoun “ghettopoiithei” oso na nai. Palia legame “jam” polles bands oxi san tampela re paidi mou, itan cool word kai ennouse bands me efesi stous mousikous kai synithos oxi toso “song oriented”. Ayto omos san sympliroma, oxi san oros (“rock” eimastani tote). Kai tous Journey polles fores jam band tous legame stous 3 protous diskous kai tous eixa dei mia fora thymamai me Weather Report (aiones prin - eipame mpampas brainwasher) kai tote paizane me tetoious artists, Mahavishnu Orchestra etc.
Panta to koino ayto itan ligo se sxesi me to agorastiko koino tote (kamia 300000 to stathero) kai perieixe kai tous deadheads pou les. Genika oi pantes zileyan to koino pou eixan oi GD. Oloi to oneireyontousan alloste…
Oi dyo bands pou aneferes einai xalara mesa ston oro pou pali leo, tote itan sympliromatikos. Einai as poume dyo xaraktiristika paradeigmata. Me megali aksia kai propanton (gia mena) soul.

Ta basika xaraktiristika pou anafero gia ayto to koino einai pisti, antallagi onomaton “apo stoma se stoma”, agorastiko kai pigainei se synaylies (polles fores apo poli se poli akolouthei). Kapoia stoixeia ton Deadheads einai zontana akoma.

On topic loipon opos eipa sto proto post kai den nomizo oti exei noima na synexiso pano stous MMJ giayto (den me endiaferoun oi tampeles etsi ki allios), exoun stoixeia kai “jam” stin mousiki tous kai sta live tous. As akousoume loipon mousiki grafontas sta mydia mas pou anikei o kathenas. Etsi…to fxaristiesai.

Arketoi pia anaferontai stous MMJ kato apo ena geniko oro “indie band” :lol: Mania, ksereis tora…
Eimai eytyxismenos pou ezisa 2-3 mousikes dekaeties pou den milagame toso gia tampeles alla gia mousiki…8)
Basika i tag mania einai fainomeno tis torinis dekaetias. Tag obsession kalytera…:stuck_out_tongue:

Πολύ καλό ποστ Daz, συμφωνώ με όλα όσα γράφεις. Το tag obsession πρέπει να το πολεμήσουμε και εδώ στο φόρουμ, προσωπικά το βάζω ως στόχο! :wink:

Από ότι φαίνεται με τον πατέρα σου θα γινόμασταν κολλητοί! 8) :lol:
Και είναι μάλλον περιττό να γράψω πως τα πρώτα Journey είναι αυτά που μου άρεσαν περισσότερο! 8)

Αυτό που γράφεις πάντως για το jam κοινό που ακολουθεί τα συγκροτήματα από πόλη σε πόλη σαν τους Deadheads είναι από τις καλύτερες φάσεις με το συγκεκριμένο κοινό. Γνωρίζω αρκετό κόσμο που ακολουθεί τους Gov’t Mule και τους Allman Brothers σε περισσότερες πόλεις και το έχω κάνει και εγώ σε μικρό βαθμό. Αλλά και οι μπάντες αυτές σε αποζημιώνουν με το να διαφοροποιούν τα set lists κάθε βράδυ! 8)

Epeidi omos to pio agapimeno mou instrument einai ta vocals ego den tous paratisa to 1978 afou otan protoakousa tin “the voice” den katalaba ti me xtypise.8) Meta arxisan oi epikes diafonies me ton gero mou :lol: Stous Allman Brothers den diafonisame pote pantos…:smiley:

File Mule artists pou paizoun LIVE panta tha exoun respect osoi mousikoi aiones kai an perasoun. 8)

Έτσι ακριβώς!

Επειδη ο dazmaniak θα με κράξει, προαναφέρω ότι κρίνω με βάση τα βίντεο και μόνο.

Από τα βίντεο φαίνονται αρκετά ταλαντούχοι μουσικοί αλλά το αποτέλεσμα δεν με εντυπωσιάζει. Αναγνωρίζω αρκετές επιρροές (όχι όλες όσες αναφέρει ο dazmaniak βέβαια) και μάλλον γιαυτό δεν με αγγίζει και ο συγκεκριμένος ήχος.

Να αναφέρω όμως ότι αυτό δεν το κατάλαβα :“Ola ayta bebaia kato apo to prisma…kano mousiki gia poly kosmo kai oxi gia syggeneis kai filous me skopo na allakso pragmata stin mousiki.”

Δηλαδή; Για να αλλάξεις τα πράγματα στην μουσική πρέπει να 'σαι μπάντα που παίζει μόνο σε συγγενείς και φίλους; Για να καταφέρεις να συνδυάσεις έκφραση συναισθήματος (το ‘παίζω ό,τι νιώθω’ - το ‘εκφράζομαι’ μέσα από την μουσική ’ - το ‘παίζω ό,τι μου αρέσει’) και ‘παίζω για πολύ κόσμο’, τί πρέπει να κάνεις, να διαστρεβλώσεις την μουσική σου στον ειδανικό βαθμό ώστε να ικανοποιείς και τα αυτιά σου αλλά και τον πολύ κόσμο; Αυτό δεν είναι μουσική είναι βασανιστήριο! :stuck_out_tongue:

Εάν δεν κατάλαβα εγώ κάτι, συγχωρέστε με :slight_smile:

Giati na se krakso? :-k

Pisteyo otan prospatheis na paikseis pio “pop” mporeis na epirreaseis perissotero. Eidika ston teleytaio prospathisan na paiksoun polla eidi me skopo na fygoun apo sygkekrimeno koino kai na geliopoiisoun ligo tis katigoriopoiiseis sti mousiki.

Poies epirroes epsaxnes gia na boithiso?

Ε, γιατί τους κρίνω μόνο με βάση τα video και 'συ σε προηγούμενο post αναφέρεις κάτι για σωστή ακρόαση :slight_smile:

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω επιρροές Paul Weller ή γενικά επιρροές soul.

Min perimeneis diskografies na pernane mprosta sou. Apla einai mesa sto mixer tou tragoudisti kai band leader (grafei ola ta kommatia). Isos ayta na boithisoun perissotero:

Paul Weller…Kyrios to deytero (einai dyo mazi - kai to proto mou fernei to feeling bebaia) Megas o Paul 8)

Motown soul…http://ca.youtube.com/watch?v=OctDVly5SCc

Kai ligo Prince…http://ca.youtube.com/watch?v=BPKc3Q2in4I

Ola apo ton kainourio…Eipame, oxi periorismoi. To simantikotero einai oti ayto to album mpike sto top-10. 8)

Ευχαριστώ για τα links αλλά συνεχίζω να μην μπορώ να ακούσω αυτές τις επιρροές :frowning:
Έχω την εντύπωση ότι έχουν επηρεαστεί από καθαρά pop καλλιτέχνες οι οποίοι με την σειρά τους είχαν επηρεαστεί από soul.

Ο καινούριος δίσκος πρέπει να είναι χειρότερος από τους προηγούμενους. Τι να πω δεν μου λένε τίποτα αυτά τα κομμάτια. Ίσως επειδή έχουν πολύ το στοιχείο της pop το οποίο και εγώ απεχθάνομαι τις περισσότερες φορές (όχι όλες) :-s

Όπως ειπώθηκε όμως, καλά έκανες και μας τους παρουσίασες :slight_smile:

Den exeis adiko. It does sounds like N’Synch to me too…

Aυτα ειναι ρεβεγιον πρωτοχρονιας φιλες και φιλοι μου:!:

Θα πάει ένας φίλος μου :D!

Πολύ καλή μπάντα, το Z είναι δισκάρα και το Okonokos από τα καλύτερα DVDs που έχω δει.

guys δεν εχω ακουσει αρκετα πραματα απο MMJ για να εχω μια σωστη γνωμη παντως σιγουρα ειναι διαφορετικοι… οφειλω να ομολογησω παντως οτι το touch me i’m going to scream pt2 μ κανε ζημια… +1 λοιπον και βλεπουμε :smiley:

Eida kai review, oraia pramata, mallon o Giannakos tha itane. Eyge nee mou…:smiley:

Τhnx Daz:)

Εβλεπα κατι βιντεακια απο Bonnaroo… Ενταξει μην ειμαι αχαριστος, τα 2 πενηνταλεπτα που τους ειδα με Pearl Jam προπερσι ηταν μια χαρα, αλλα θελω και μια με 35 τραγουδια σετλιστ σαν το bonnaroo η εστω ενα ρεβεγιον μαζι τους οπως στο MSG8)

Aπολαυστικη μπαντα

Tha kourasteis se 4 ores synaylia, de leei…:stuck_out_tongue:

My Morning Jacket have revealed that their forthcoming new album will be released in May next year. :smiley:

http://www.nme.com/news/my-morning-jacket/52411

Και νωριτερα αν γινοταν καλα θα ηταν :stuck_out_tongue:

Να πω ότι ήμουν σε αυτό το ρεβεγιόν 8). Είχε και theme το Great Gatsby οπότε πολύς κόσμος είχε πάει ντυμένος με κοστούμια και φουστάνια εποχής… Ήταν το απόλυτο παράδειγμα του ότι υπάρχουν ακόμα μουσικάρες που είναι παντελώς άγνωστες εδώ, αλλά στην άλλη πλευρά είναι απίστευτα δημοφιλείς και αγαπητοί. Διάφορα κολεγιόπαιδα (που τείνουν προς τον πιο χίπικο/Grateful Dead τρόπο ζωής) που έχω γνωρίσει τους έχουν θεούς… Live τολμώ να πω πως είναι ακόμα καλύτεροι από τα ελάχιστα στουντιακά τους που έχω ακούσει γιατί δεν είναι και τόσο το στυλ μου.

Ωραίο ρεβεγιον θα ήταν αυτό. Εδω θα είχαμε τίποτα σε στυλ 100 ευρώ το άτομο με σερβιριστό δείπνο, φιάλη κρασί για δύο, μπαλέτο και πίστα…