My Morning Jacket

Ως ένας άνθρωπος που έχει ζήσει στο πετσί του μουσικά 4 δεκαετίες, πάντα μπαίνω στον πειρασμό να μιλήσω εκτενέστερα για παλιές αγαπημένες bands. Επειδή αυτήν τι στιγμή όμως δεν διαβάζετε κάποιον κολλημένο στο παρελθόν, θα μιλήσω για μια σύγχρονη band. Επίσης Η τωρινή μου επιλογή σχετίζεται και με το γεγονός ότι αυτή Η band είναι πολύ δημοφιλής στην Αμερική αλλα στην Ευρώπη δεν είναι σχεδόν καθόλου γνωστοί παρόλο που ήδη μετράνε σχεδόν μια δεκαετία καταξίωσης από τον κόσμο και τους κριτικούς.
Οι My Morning Jacket από το Louisville, ΚΥ, περιστρέφονται γύρω από μια από τις μεγαλύτερες μουσικές ιδιοφυΐες τις σημερινής εποχής τον ηγέτη τους Jim James. Η φωνή του φέρνει ορισμένες στιγμές στην φωνή του Neil Young αλλα δεν μπορείς να τον παρομοιάσεις εύκολα με κάποιον αφού ο Jim έχει 1000+1 μουσικά πρόσωπα.

Η μουσική τους προϋποθέτει να συνδυάζεις σαν ακροατής ουκ ολίγα genres καθώς πρέπει να είσαι συνηθισμένος στην Αμερικανικη μουσική αντίληψη.
Στην μουσική τους θα βρείς αναφορές σε americana, country, psychedelic, indie, jam, experimental, southern, soul , pop και ο κατάλογος είναι ατέλειωτος?.
Επίσης ο κατάλογος σε καλλιτέχνες που νιώθεις παρόντες ακούγοντας τους ΜMJ περιλαμβάνει από Lynyrd Skynyrd, Neil Young και τους Radiohead, Flaming Lips μέχρι Prince, Paul Weller και Buddy Holly.
Πραγματικά οι λίστες με τις ταμπέλες είναι τεράστιες οποτε δεν έχει νόημα αφού το διαβολικό μουσικά μυαλό του Jim James προσπαθεί να σπάσει κάθε μουσικό όριο και περιορισμούς. Όλα όμως περασμένα από ένα σύγχρονο πρίσμα, με βλέμμα στο μέλλον και κυρίως ΨΥΧΉ. A ναι! Ξέχασα να πω ότι πουλάνε κιόλας!
Φυσικά και δεν θα εκθείαζα μια band που δεν είναι καλή live. Δεν θα τους έλεγες καλους. Είναι μια εκπληκτική live band με πολλή ενέργεια Η οποια πηγάζει από μέσα τους και φυσικά το μονο που δεν κοιτάνε στα live?είναι το χρονόμετρο.
Εκεί που έσπασαν κάθε μουσικό όριο είναι στο φετινό τους album. Aνετα μια από τις καλύτερες κυκλοφορίες που πάνε την μουσική άλματα εμπρός και in my book πολύ ψηλά τοποθετημένο καθώς επίσης είναι πολύ πετυχημένο εμπορικά.
Δεν θα προτείνω κάποια κυκλοφορία γιατί θα ήταν λάθος από την πλευρά μου όταν τους θεωρώ από τις μεγαλύτερες bands στον ανεξάρτητο ήχο τα τελευταία 10 χρονια. Επίσης δεν θα τους έκανα αφιέρωμα αν δεν είχα προετοιμάσει κάπως το forum όπως κάνω εδώ και κάποιο καιρό σε ήχο που δεν ακούγεται τόσο πολύ στην Ευρώπη .

Studio Albums:
The Tennessee Fire 1999
At Dawn 2001
It Still Moves 2003
Z 2005
Evil Urges 2008

Live album - DVD
Okonokos 2006

Compilations:
Early Recordings: Chapter 1: The Sandworm Cometh 2004
Early Recordings: Chapter 2: Learning 2004
At Dawn / Tennessee Fire Demos Package 2007

Youtube: ενδεικτικά?




Myspace:

My Morning Jacket , check them out?They are the real deal.

Ευχάριστο τον Μανος87 που μου έδωσε ένα καλο site και έτσι δεν διαβάζετε greeklish σε τόσο μεγάλο κείμενο. Πολύ χρόνος όμως χρειάζεται για convertion…:frowning:

Πολυ καλη μπαντα! Δεν εχω ακουσει ακομα το καινουριο τους, αλλα το Z και το It Still Moves ειναι πολυ αγαπημενα + το Okononos. Επισης ειχα την τυχη να τους δω live 2 φορες στην Λισσαβωνα ως support των Pearl Jam οπου εκει τους εκτιμησα περισσοτερο! Το Οne Big Holiday οποτε το ακουω πραγματικα με ταξιδευει σε εκεινες τις ωραιες στιγμες στην Πορτογαλια

Oraios o Giannis :smiley: Sto kainourio album ksefigane entelos. Sxedon kathe tragoudi einai kai allo eidos :lol:

Mia foberi stigmi tou album…10 xronia mprosta (koitazontas to parelthon):

Θα το τσεκαρω οπωσδηποτε τις επομενες μερες το καινουριο και θα επανελθω στο τοπικι:)

Μπράβο που άνοιξες thread για αυτούς Daz γιατί είναι καλό να αναφέρονται νέες μπάντες εδώ και ειδικά Αμερικάνικες μπάντες που συνήθως στην Ελλάδα αγνοούνται (για κάποιο λόγο ιστορικά ως χώρα είμαστε μουσική “ουρά” της Βρετανίας με όσα καλά και κακά συνεπάγεται αυτό)

On topic τώρα: Δεν είναι άσχημη μπάντα αλλά από την άλλη δεν με ενθουσιάζουν κιόλας.
Θυμάμαι πως πρόπερσι που ο Warren Haynes τους είχε καλέσει στο jam φεστιβάλ που διοργανώνει κάθε χρόνο, το Μountain Jam, και οι αντιδράσεις ανάμεσα στο κοινό ήταν πολύ διχασμένες με βάση τα όσα διάβασα τότε στα boards.

Εvil urges λοιπόν… Let’s see…

@ Giannis…den ksero posa eidi akous giati to kainourio mporei na se ksenisei. :smiley:

@ Mule… sto mountain jam kseskisane kai opoios goustarei na tous peis sta boards. As katsoun na doun okonokos (pragmatika na to doune) kai meta as milisoun. Mono na min klaine meta…

@ Manos…Den tha ksekinousa me to kainourio giati einai i apopeira tous na spasoun kathe mousiko orio kanontas kati san … pop xilion eidon. Na tous synithiseis prota. Tespa…opos goustareis 8)

Είχες δεί το webcast από το Mountain Jam;

Ti na do akribos? Sto sygkekrimeno pigane afou goustaroun ta roots tous. Einai poly pio aplomenoi apo ayto festival…

Το συγκερκιμένο φεστιβάλ είναι έτσι και αλλιώς πολύ ευρύ και πάιζει από rock μέχρι jazz, blues, funk. To θέμα είναι πως οι περισσότερες μπάντες που πάιζουν εκεί -ανεξάρτητα είδους- έχουν μία τάση για jams και αυτοσχεδιασμό. Ε, ορισμένοι από τους θεατές έκριναν πως σε αυτό το κομμάτι οι MMJ “δεν έδεναν” με το φεστιβάλ. Δεν έχω δεί το webcast της συγκεκριμένης χρονιάς και δεν έχω ξεκάθαρη άποψη για το τι είχε παιχτεί.

Gnorizo kala ti einai ayto to festival. Oi MMJ einai ola ayta mazi se ena opos eipa xoris na einai tipota apo ola ayta. Den denoun se kanena festival. Exoun igithei mia foberis skinis stin Ameriki xoris na anikoun oute se aytin. To na tous anafero edo itan tolmiro. Opoios mpei ston kopo na tous akousei pragmatika tha katalabei gia ti band milisa sto proto post.

Kαλά έκανες και τους ανέφερες εδώ και στο έγραψα ήδη στo πρώτο μου ποστ σε αυτό το θρεντ. To forum έχει ανάγκη να αναφέρονται νέες μπάντες και να μην ανακυκλώνονται τα ίδια.
Τους παρακολουθώ με ενδιαφέρον απλά όπως σου είπα δεν με έχουν πείσει τόσο ώστε να βγώ να τους αποθεώσω.
Ποιά θεωρείς πως είναι η σκηνή της οποίας “ηγούνται χωρίς να ανήκουν σε αυτή” που αναφέρεις;

Genika tous kollane apo do kai apo kei se oti exei na kanei me anabioseis mousikon eidon.

Tous kollisan stin anabiosi tis palias americana me Wilco kai Ryan Adams etc. kai tous kollisan kai me tous psychedelic anabiotes Black Mountain, Comets on Fire etc. Tous exoun balei parea me tous Shins episis.
Arxizoun na gennane kiolas foberes bands opos oi Band of Horses.

Pantos bre Mule an den se peithei i kallitexniki aksia kapoiou pou exei tin dynatotita na mporei na bgalei apo honest man mexri wordless chorus kai apo cobra mexri highly suspicious e tote ti se peithei?
Den se peithei i monadiki kallitexniki apopsi tou Okonokos? Ti allo prepei na kanoune diladi?
Oso gia ta live tous…An matheis to ti kanane pali merikes meres prin sto Bonnaroo kai ama isxyristeis pali oti den se peithoun os aksia tote ti na po.

Sto thema gousto koumanto den kano fysika. Mporeis na peis oti den sou aresoun katholou kiolas.
Omos ena band pou kanei tetoia pragmata aksizei sebasmo sigoura os kati to ksexoristo…

Ola ayta bebaia kato apo to prisma…kano mousiki gia poly kosmo kai oxi gia syggeneis kai filous me skopo na allakso pragmata stin mousiki.

Δεν με πείθουν για να τους αποθεώσω έγραψα, όχι πως δεν με πείθουν γενικά.:wink:
Δεν μπορώ δηλαδή να δω σε αυτούς τους νέους Phish γιατί μου λείπουν τα σόλα του Anastasio.
Toυς έχω υπ’οψη μου πάντως και θα συνεχίσω να τους παρακολουθώ.
Την εμφάνιση τους στο Bonnaroo δεν την έχω ακούσει αλλά θα επιδιώξω να την βρω και να την ακούσω (αυτό είναι το καλό με τα taper friendly festivals, τα πάντα βρίσκονται!)

Δεν γνωρίζω αυτούς τους Band of Horses που αναφέρεις. Αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που γράφεις έιναι νέα μπάντα επηρεασμένη από MMJ;

Γαμώτο, εβλεπα live το Bonnaroo σε κάποια στιγμή αλλά δεν τους πέτυχα.

Επίσης να πω ότι αυτό που είπε ο Daz

Ola ayta bebaia kato apo to prisma…kano mousiki gia poly kosmo kai oxi gia syggeneis kai filous me skopo na allakso pragmata stin mousiki.]

είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Δηλαδή λέω να το βάλω υπογραφή γιατί το 80% του κόσμου σε τούτο το φόρουμ παίζει να μην το έχει πάρει καν χαμπάρι.

omg ! A phishead? Exo filous tous opoious kai bebaia peirazo ouk oliges fores. Mule mou thymizeis otan milas gia mousiki ton patera mou me ton opoio eixe poly gelio otan pianame mousiki koubenta…
Koita, oute neoi Journey einai bebaios afou leipei i kalyteri foni stin istoria tis rock kai fysika o afro legend. 8)

Manos ksexasa na balo stin protasi kati pou eytyxos einai me kefalaia sto proto post…Den exases kai tipota sto Bonnaroo…4 oritses mono :lol:

:lol:
A Zephead first and foremost! :wink:

Δεν θα ήταν δίκαιο να αυτοχαρακτηριστώ Phishead αφού ξέρω κόσμο που τους αγαπάει πολύ περισσότερο από ότι εγώ, έχιε δεί πολλές δεκαδες συναυλίες κλπ. Πάντως μου αρέσουν και τους ανέφερα ως παράδειγμα επιτυχημένης jam band που γέμιζε στάδια χωρίς ποτέ να αποφύγει τα jams και τον αυτοσχεδιασμό.

Τι μουσική άκουγε ο πατέρας σου;

You know…me ayta pou galouxithika…Gwen Stefani, Hilary Duff, Justin Timberlake, Nelly Furtado…:stuck_out_tongue: :lol:

On topic: Oi MMJ den einai jam band…

Αυτό πιστεύω και εγώ. Απλά παίζουν σε πολλά jam festivals και για αυτό μπορεί να κρίνονται ως jam band.

…the Phish way. :lol:

Oso gia ayta ta festival pou les einai o enas apo tous dyo sigourous tropous na apoktiseis enan pyrina opadon. O allos einai ta antistoixa tis christian rock.