Mystic Prophecy - Satanic Curses

Μια πολύ καλή νέα κυκλοφορία από τους Γερμανούς. Κατά την ταπεινή μου άποψη βρίσκεται ένα σκαλί ποιο κάτω από την προηγούμενη τους δουλειά.

Οι Μystic Prophecy είναι, για μένα, ένα group που αν είχε σχηματιστεί 10 χρόνια νωρίτερα θα έχει “κλέψει” μεγάλο μερίδιο δόξας από πολλά αναγνωρισμένα και δημοφιλή heavy - power groups που έκαναν πάταγο στα middle και late '90s!

Από το πολύ υποσχόμενο πρώτο album Vengeance (2001), στο ακόμα καλύτερο Regressus (2003) και από τον δυναμίτη Never-Ending (2004) στο καλύτερο τους, την δισκάρα [COLOR=“Indigo”]Savage Souls /COLOR!

Ειδικά το τελευταίο δεν έχει αντίπαλο!
Riffs που θερίζουν, drums που τσακίζουν, solos που σπέρνουν και refrains που καρφώνονται στο μυαλό!

Το καινούργιο “Satanic Curces”, δυστυχώς, το βρίσκω και εγώ ένα βήμα κάτω από το προηγούμενο, έναν εκρηκτικό δίσκο για ανελέητο headbanging δηλαδή, με μόνο μειονέκτημα ότι τα κομμάτια μοιάζουν λίγο μεταξύ τους!
Πολύ δίκαση ρε παιδί μου…

Σε γενικές γραμμές όμως είναι μέσα στους 3 καλύτερους τους και συστήνεται ανεπιφύλακτα στους φίλους του είδους!

Α! Και ο Λιαπάκης είναι Θεός! :respect:

Δεν το έχω ακούσει, αλλά η απουσία ποικιλίας στις συνθέσεις και ιδίως στα φωνητικά (όλα σχεδόν τα ρεφρέν τελειώνουν με τον Λιαπάκη να τραβάει την τελευταία συλλαβή στην ίδια νότα) είχε φανεί και από τα προηγούμενα άλμπουμ και από το τελευταίο των Valleys Eve, που είναι βασικά και αυτός σαν δίσκος των Mystic Prophecey. Δεν έχουν όμως πολλούς αντιπάλους όταν μιλάμε για ριφ και πετυχημένη ανάμειξη θρας στοιχείων σε αμερικάνικου τύπου πάουερ.

Καλή μπάντα οι MP, όλοι οι δίσκοι τους χωρίς να είναι ούτε δισκάρες ούτε άσχημοι είναι καλοί. Πάντως προσωπικά μου φαίνονται πολύ μονότονοι. Πάντα μου έδιναν την εντύπωση πώς ακούγοντας ένα τραγούδι από κάποιο δίσκο τους, ότι είχα ακούσει ολόκληρο το άλμπουμ. Κρίμα, γιατί με το Atmosphere Of Silence των Valley’s Eve o Λιαπάκης είχε αφήσει αρκετές υποσχέσεις, αλλά τελικά η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Τουλάχιστον για μένα.

Συμφωνω οτι το Savage Souls ειναι ο καλυτερος τους δισκος!!Ειχα κολλησει ασχημα οταν το πρωτοακουσα και ακομα που και που το βαζω στο cd και το απολαμβανω!!Τα παλιοτερα τους μου φαινοταν ακρετα μονοτονα οντως…αλλα με το Savage Souls εκαναν το μπαμ!

To Satanic Curses τωρα ειναι γρηγορο…πολυ γρηγορο!!Ο Λιαπακης τραγουδαει φοβερα και τα ρεφραιν ειναι κολλητικα εντελως!!Αλλα ειναι ενα μικρο σκαλακι κατω απο το προηγουμενο!!Οι κιθαρες θεριζουν!!Το πηρα την Παρασκευη και εχουν κανει ενα φοβερο κολπακι που προσωπικα πρωτη φορα το βλεπω!Στιν Limited (απο No remorse 14,5) εχει ενα δισκακι ακομα το οποιο ειναι CD-R αλλα κανονικα τυπωμενο απο πανω σαν να ειναι original!Εχει ενα χαρτακι με κωδικο που τον βαζεις στο site τους και κατεβαζεις τα μπονους τρακ των αλμπουμ τους που ειχαν κυκλοφορησει στην Ιαπωνια καθως και 2 συναυλιες τους!!συνολικα 65 λεπτα ακυκλοφορητου υλικου!!Και φυσικα τα καις στο cd που εχει μεσα!Καλη μαγκια!

Σίγουρα πολύ πρωτότυπη κίνηση, δεν πρέπει να χει ξαναγίνει κάτι παρόμοιο, απ’ όσο μπορώ να ξέρω δηλαδή.

Έχω 2-3 μέρες που ακούω το δίσκο και μου φαίνεται καλύτερος από τα 3 πρώτα τους (ΔΕΝ έχω ακούσει όλο το Savage Souls!!). Σε σύγκριση με το παλιότερο υλικό, βλέπω μια συνειδητή -και πετυχημένη- προσπάθεια να δουλευτούν λίγο περισσότερο οι μελωδίες στα ρεφρέν, και τα δεύτερα φωνητικά παίζουν πολύ πιο σημαντικό ρόλο, σπάζοντας τη μονοτονία και προσθέτοντας χέβυ ατμόσφαιρα . Το αποτέλεσμα είναι ένας δίσκος που, χωρίς να έχει χάσει τίποτα από το γνωστό πάουερ/θρας ύφος, είναι πιο ενδιαφέρων από τους παλιότερους και έχει σαφώς μεγαλύτερη ποικιλία ύφους, κυρίως στις μελωδίες και στα φωνητικά. Το ταγούδι Demons Blood (νομίζω παίζει στο Μαϊσπέις), για παράδειγμα, έχει στοιχεία στη μελωδία που δεν τα βρισκε κανείς στις παλιότερες κυκλοφορίες και είναι προς το παρόν το καλύτερο του δίσκου για μένα. :slight_smile: