Nachtmystium - Assassins: Black Meddle Pt.1

οι wittr ως γνωστον ομως παιζουν οικολογικο μπλακ μεταλ.

ασδφασδαγα, αποχωρώ.

Μα, γιατι το λες αυτο ρε συ; Αφου αν ακουσεις τη μουσικη τους, κανει ΒΑΜ λεμε!

Edit: Σοβαρα ομως, δε νομιζω να υφισταται ανθρωπος που το πιστευει.

Χαχα μην το λες.
Υπάρχει κάτι απλά δεν ξέρω αν το λέμε άνθρωπο. Ας τ’ αφήσουμε όμως αυτά κι ας βάλουμε ένα στοιχηματάκι, τι λέτε κι εσείς;
Εγώ λέω πως το καινούριο Blut Aus Nord θα είναι μέσα στους 3 καλύτερους δίσκους της χρονιάς, ακόμα κι αν πέρασε λίγος καιρός από το Odinist, έτσι μου λέει η διαίσθηση μου.

To Mort σου αρεσε;

Είμαι φανμπόης, προτιμώ πρώιμες δουλειές (τα 2 πρώτα είν’ τα αγαπημένα μου) αλλά αγκάλιασα και το MoRT και του φύλαξα μια ζεστή θέση μαζί με τ’ άλλα παιδιά μου.

εδιτ: βασικά αποκρυπτογράφησε το nickname μου επιτέλους!
(τόση ώρα νομιζα οτι ειμαστε στο black metal thread εν τω μεταξύ)

τις μπαντες που ανεφερα (Subterranean Masquearade,Solefald, Wolves in the throne room etc ) τις εχω καταταξει στις ευρυτερα progressive μπαντες που δεν εχουν να κανουν μ ενα συγκεκριμενο παρακλαδι του ακραιου ηχου (οπως δηλαδη και οι Nachtmystium) και οχι σαν μπαντες ταυτοσημες ηχητικα.

απο κει και περα σαφως και δεν απευθυνονται σ ενα μεσο blackmetala οι εν λογω Αμερικανοι οπως αλλωστε και οι Solefald η’ οι Borknagar για παραδειγμα.

περα απ αυτο ομως οχι να κανουμε και groupara tous Νachtmystium…:lol:
μην ξεχνατε τι φελιζολ εχουν κυκλοφορησει στο παρελθον!!!
μ ενα δισκο ποιοτικο δεν σημαινει πως εγιναν και bm pioneers.

Δε ξερω τι λετε για groupαρες κτλ, αλλα αμα παιξουν σε κανα hellfest, εφυγα στο πολυ χαλαρο. Ψοφαω να τους δω στη φαση που βρισκονται.

Εδώ ρε φίλε κάναμε τους Deathspell Omega, στους Νachtmystium θα κολλήσουμε! :lol::lol::lol:

ε, λολ;

Τι επαθες ρε ΒΑΝ ? Δικιο εχει!Απιστευτος δισκος το Fas Ite αλλα πριν απο αυτο οι τυποι ηταν παντελως
αγνωστοι.

μεγα λαθος!!θες να μου πεις δηλαδη οτι τα si monumentum… kai kenose δεν ειναι δισκαρες??

Δεν στο λεω!Δισκαρες ειναι.Ειδικα το ΕΡ Kenose αλλα ολοι τους αποθεωσαμε με το περσινο.
Γι’αυτο θεωρω οτι εχει δικιο ο Nihilist και ο Inhuman.Η μεγαλη μπαντα για μενα εχει διαρκεια και οι απο
πανω θεωρουν οτι οι DSO δεν εχουν.Εχωντας ακουσει τα 3 τελευταια δεν μπορω να εκφερω αποψη αν
και απ’ότι μου εχουν πει 2-3 τα πρωτα δεν λενε και πολλα.

Ε… βασικά δεν ξέρω για σας αλλά εγώ τουλάχιστον δεν χρειαζόμουν το Fas για να μάθω τους Deathspell.

Άσε που δεν συμμερίζομαι καθόλου την άποψη σας καθώς για μένα έχει ως εξής:

Si Monumentum Requires, Circumspice > Kénôse > Infernal Battles > Fas - Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum και Inquisitors of Satan (δεν ξεχωρίζω δίσκους που βρίσκονται στο τέλος :p)

Ε ενταξει εισαι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα.

Κάπως έτσι πρέπει να είναι, όλοι το ίδιο μου λενε :frowning:

Πρέφαρες τι πόσταρα στα limited ή ακόμα;;

Σόρυ, αλλά ούτε εγώ έμαθα χθες τους DSO και τα πρώτα δισκάκια ήταν η αποθέωση της κουλαμάρας και της μαλακίας. Επίσης αν λάβουμε υπόψη μας ότι το Si Monumentum Requires, Circumspice είναι καλύτερο από το τελευταίο (για μένα τουλάχιστον) τότε ευκολα διαπιστώνουμε ότι η φήμη που απέκτησαν τελευταία οφείλετε σε hype και μόδα.

Νταξ το Infernal Battles δε συγκρινεται με τα επομενα ε.

Το Fas παντως μου αρεσει υπερβολικα πολυ λογω της στιχουργικης προσεγγισης. Γενικα τη ψαχνω με κατι τετοια.

χμ… αν κρινω απο το πως αυξηθηκαν οι πωλησεις σε μπλουζακια deathspell omega τον τελευταιο χρονο,
συμπαιρενω οτι οι nachtmystium μαλλον θα φορεθουν πολυ αυτο το χειμωνα.

ρε παιδες δεν χρειαζεται να συγκρινεται τους μεν με τους δε. αλλο υφος οι deathspell αλλο οι nachtmystium.
σαφως και οι πρωτοι ειναι πιο intelectual ως προς το πως προσεγγιζουν το bm και δεν τιθεται θεμα για το αν ειναι καλη μπαντα το εχουν αποδειξει προ πολλου.

οι δευτεροι απο την αλλοι τωρα εκαναν στροφη στην <<ποιοτητα>>. πριν το καλοκαιρι ποιος μη pureιστας
blackmetalas ελεγε καλα λογια για τους nachtmystium?

ειπαμε καλο το album τους αλλα να τους δουμε και στη συνεχεια πως θα το εξελιξουν.

Ξεθάβω, μιας και δεν το είχα τσεκάρει όταν είχε βγει. Ε ‘νταξ’, άκουγα όλο για ψυχεδέλειες και τέτοια, αλλά ανάθεμα κι αν άκουσα 2-3 ψυχεδελικά σημεία στο album. Ή τουλάχιστον εγώ δεν τα αντιλαμβάνομαι ως τέτοια. Αλλά ο δίσκος ακούγεται πάρα πολύ ευχάριστα, πιασάρικος και ωραίος. Τα leads είναι όλα τα λεφτά, όπως και το drumming.