Nachtmystium - Assassins: Black Meddle Pt.1

Αξιζει δικο του τοπικ.

Σκαλωμα. Μεγαλος δισκος, μεγαλος drummer. Λεω να μη μακρυγορησω και ν’ αφησω εσας να μιλησετε, ουτως ή άλλως, λιαν συντομως ανεβαινει κι η επισημη άποψη οποτε δεν εχει νοημα να γραψω δυο φορες τα ιδια.

P.S.: Όπου να ναι βγαινουν σε περιοδεια με τους Wolves In The Throne Room. Killer πακετο γμτ μου.

Ότι ακούσαμε μας άρεσε και θα το τσεκάρουμε σύντομα.

ειναι απ’ τα φετινα αλμπουμ που ακουσα αρκετες φορες οχι επειδη μ’αρεσε τοσο, απλα για να κατασταλαξω καπου, αν ειναι κακο αλμπουμ ή οχι. η φαση ειναι οτι ακομα δεν εχω καταληξει. δλδ οκ, αμα το προτεινω σ’ ενα φιλαρακι που η σχεση του με τον “ακραιο” ηχο δεν ειναι και η καλυτερη και οτι απλα χρειαζεται τη σπιθα ισως και να με θεωρησει μουσικο του μεντορα. και σε διαφορετικη περιπτωση, σε καποιον μπλακστερ που μεγαλωσε με δασικο μπλακμεταλ θα με παρει με τις ντοματες. δλδ το ολο θεμα του “χιπι” μπαινει απο μονο του σ’ ενα καλουπι που ισως και αυτο να τον κανει εναν ξεχωριστο δισκο. απ’ τη μια μπορει να ειναι το αλμπουμ που θα ανοιξει σχολη απ’την αλλη ομως “το black metal μπουχτισε απο πειραματισμους, δεν θελει αλλο”. σε κανα 2μηνο μπορει να εχω καταληξει καπου και να ξαναγυρισω στο θρεντ να το εκεθειασω. χουνοουζ;

Βασικα δεν ειναι black metal. Σιγουρα blackίζει, αλλα πλεον εχουν ξεφυγει απ τα δεδομενα του ειδους. Συμφωνω ομως οτι δεν ειναι ακουσμα για το ακραιο κοινο. Χρειαζεται μονο αυτη η σπιθα που αναφερεις.

Bump! λογω της επισημης άποψης κατ’ οπιν δεσμευσης.

O DarthVader συγκεκριμενα θα γουσταρει το κειμενο… :lol:

http://www.rocking.gr/review2044.php

ψήθηκα από το review να το ακούσω, πήρα το album και το έχω λιώσει μέχρι τώρα…για μένα από τις καλύτερες κυκλοφοριές φέτος…Να’ναι καλά το rocking.gr :stuck_out_tongue: Υπάρχουν άλλα groups που παίζουν με την ίδια ‘λογική’ ;

thank god, no.

λολ. :lol: Να μαντεψω πως τους σιχαθηκες. :lol:

Να σου πω την αληθεια δε μου ρχεται τωρα κατι. Παρολο που χωνει πιο πολυ, ισως να σου ταιριαζει κι αυτο:

Sigh - Hangman’s Hymn
http://www.rocking.gr/review1587.php

Η φιλοσοφια δεν ειναι ιδια, αλλα παιζει ισχυρη πιθανοτητα. Οριστε και το myspace να παρεις μια γευση:
http://www.myspace.com/sighjapan

Συμπαθητικούλης είναι ο δίσκος μωρέ, οι Nachtmystium είναι αχώνευτοι όμως.

α και που 'σαι, αν είναι ξεκινήσεις τους Sigh, κάντο με Imaginary Sonicscape και Infidel Art.

οχι, με το Hangman’s Hymn θα ελεγα κι εγω. 8 ευρουλακια κανει κιολας.

Το Imaginary μπορει να ειναι το καλυτερο, αλλα δεν ειναι και το πιο αντιπροσωπευτικο. Τι μπανταρα κι αυτη.

ευχαριστώ για τα tips, θα το ψάξω με τους sigh :D…πάντως για τους nachtmystium λέγοντας με την ίδια ‘λογική’ εννοούσα μουσικά και μόνο :wink:

Το εχω ακουσει 3-4 φορες, και το θεωρω πολυ ομορφο κι ενδιαφεροντα δισκο. Εχει ορισμενα πολυ ενδιαφεροντα σημεια. Περαν απο 3 τυπικα black κομματια, μπορω να πω οτι εχει τρελη σεβεντιλα μαζεμενη εκει μεσα, ειδικα στα σολος. Κατι που περιμενα κι απο το εξωφυλλο. Η ψυχεδελεια κανει την εμφανιση της εδω κι εκει μ εναν πολυ διαπλανητικο τροπο.

Οταν εχουν επιρροες το Waters και τους Φλουντ, ειναι δυσκολο να μη γλυκοκοιταζουν προς αυτη την κατευθυνση. Το λεει κι ο τιτλος Assassins: Black Meddle

Αγαπημενο κομματι: Code negative με το ταξιδιαρικο σολο

Η μεγαλυτερη εκπληξη ηρθε ομως χτες, που το ειδα οτι το νεο χαμερ το εχει δισκο του μηνα. Λες να βαλαν μυαλο? Μπα, απλα κι ενα στα 5 που βαζουν θα αξιζει πραγματικα.

Ωραιο album και μαλιστα θελει καμποσες ακροασεις μεχρι να το κατανοησεις.
το Ghosts of Grace ειναι ολα τα λεφτα!!!

στο ιδιο ραφι μαζι με Solefald, Subterranean Masquerade, Age Of Silence kai Wolves in the Throne Room.

Ε, όχι.

Βασικά θέλω να μάθω πως ακριβώς σχετίζονται αυτά που είπες μεταξύ τους =S

ε προφανως δε μιλαει περι black.

Inhuman Guitar καλα τα λες.
επειδη ο αλλος εχει ενα τισερτ νομιζει οτι του ανηκουν.

Ο δισκος μαμαει. Καλυτερα εσεις οι τρου μπλακαδες να το παρετε χαμπαρι :!:

Δεν νομίζω να φταίει κάποιο τισέρτ, μην βάζουμε όμως nachtmystium και subterranean masquerade και όποιους τυχάρπαστους δίπλα από solefald και wittr, ακόμα κι αν δεν μιλάμε για μπλακμέταλ είναι ατυχής σύγκριση.
Στο τέλος θα καταλήξουμε σαν τίποτα οικολόγους και θα λέμε για εφιαλτικά ουρλιαχτά μέσα στη νύχτα.

λολ ομως ρε. Μια χαρα παιζουν οι Subterranean.