Nazareth

Με αφορμη΄το nazology που αγνοούσα(αλλά τελικά απέκτησα)και την καταπληκτική δήλωση ενός φίλου"α!σε αυτούς δε τραγουδούσε ο τέτοιος(εννοούσε τραγουδιστής)των black sabbath?" :? είπα να ρωτήσω πόσο τους εκτιμάτε και αν τους ξέρετε…
Εγώ τους θεωρώ πολύ καλούς που δεν έγιναν ιδιαίτερα γνωστοί…

(με με πείτε τώρα κολλημένο στο 70-80)

love hurts το πιο διάσημο τραγούδι τους(αν και εγώ τους γνώρισα από το this flight tonight)

Πολλοι καλοι και οχι οσο γνωστοι εγιναν καποιοι αλλοι…Δεν ειναι και αγνωστοι ρε παιδια οι Nazareth, για ονομα!!!

Πολυ καλη μπαντα. Ποσοι ειχαν παει περσυ στο Live που δωσανε στο gagarin???

Όποιος δε τους ξέρει ή πει πως ήταν μάπες ας ακούσει απλά όλο το Razamanaz (όλο τον δίσκο)(Πραγματικό διαμάντι!) 8)

πολυ καλοι, αρκετα υποτιμημενοι… zal cleminson

Hair of the dog rules 8)

Θρυλικο γκρουπ των 70ες.εχουν πολλα ωραια κομματια αλλα δεν εχω ασχοληθει πολυ μαζι τους.σιγουρα υποτιμημενοι ειδικα στην ελλαδα…

Πολύ καλό συγκρότημα, έχω και σε βινύλιο το Expect No Mercy (1977).
Έχουν και για τραγουδιστή τον Τσουκαλά…
Σοβαρά τώρα, δεν πολυτρελαίνομαι κιόλας…

Απίστευτη rock n’ roll μπάντα (για να μη λέει κι ο bluezlick :stuck_out_tongue: )
Οι συγκυρίες δεν τους επέτρεψαν να χαίρουν της ίδιας εκτίμησης με τους AC/DC… :wink:

υποτιμημένοι…

Καλοί είναι αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Καμμιά σχέση

Εδώ πού τα λέμε προυπήρχαν των AC/DC…

Eπίσης (αν και ξέρω πώς είναι δύσκολο αν είσαι δεμένος με μία μπάντα) προσπάθησε να βλέπεις τα πραγματα από μία τρίτη όψη…

Τα δύο πρώτα τους (Exercises και Nazareth) είναι οκ (προτιμώ το δεύτερο, δλδ το πρώτο χρονικά :slight_smile: ). To Razamanaz είναι με διαφορά το αγαπημένο μου απο αυτούς, και γενικά απέχει έτη φωτός απο τα υπόλοιπα. Κομμάτια όπως το Sold My Soul πιστεύω ότι επηρέασαν ακόμα και τους Mercyful Fate, και επίσης ο τραγουδιστής τους έχει κάνει μεγάλη σχολή ( στα τσιριχτά του μου έρχεται στο μυαλό ο τραγουδιστής των Savatage ). Μετά στο Loud n Proud υπάρχουν αρκετά καλές στιγμές, όπως το Turn On Your Receiver. Το Rampant δεν μου έχει πει πολλά αν και γενικως δεν το έχω λιώσει όπως πρέπει. Στο Hair Of The Dog εντάξει είναι το peak της δημοτικότητας τους ( miss misery από τα αγαπημένα μου ) και γενικά πρόκειται για ένα πολύ καλό δισκάκι. Στο Close Enough For Rock N Roll υπάρχουν κάποιες καλές στιγμές όπως το Telegram Sam και το You re the Violin, αλλά η κατρακύλα είχε ήδη κάνει την εμφάνιση της… Τα δύο επόμενα (Play ‘N’ the Game και Expect No Mercy ) δεν μου λένε απολύτως τίποτα, ενώ το No Mean City βελτιώνει λίγο την εικόνα ( υπάρχει ένας γαμάτος ρόκερ που έχω ξεχωρίσει το Simple Solution ). Ε κάπου εκεί τους παράτησα, και γενικώς δεν έχω ακούσει τπτ από τα επόμενα τους. Αμά είναι τπτ καλό προτείνετέ το, ε…

Τους λατρεύω. Παραλίγο το nickname μου να ‘ταν «Razamanaz». Εξαιρετικός ήχος, έμψυχο rock n’ roll, αλήτικη φωνή, τί άλλο θες! Δεν τους θεωρώ «άγνωστους» , οπότε δεν μπορώ να συμμετέχω στο poll. Αλλά θα μου πεις είναι και θέμα γενιάς.:-k

όχι ότι είμαι και κανένας γέρος!

@ panagiotis : Ρίξε μια αυτιά και στο Malice In Wonderland (αν αντέχεις μια γερή δόση AOR)

@ Vic Vega: thanx, θα το έχω υπόψιν!