NBA 2K Series

Φαντάζομαι όταν λες δεκάλεπτο εννοείς… 4λεπτο αν κρίνω από το σκορ. Στο 2κ13 πάντα 10λεπτα παίζω πάντως αφού βγαίνουν καμιά 80-90 προσπάθειες περίπου (και 12-15 βολές) για κάθε ομάδα, όσες δηλαδή και σε έναν κανονικό αγώνα.

Πάντως ως μαζοχιστής συνεχίζω να παίζω 2κ13 και να ανακαλύπτω νέα υπερφυσικά φαινόμενα. Το τι κάνει ώρες ώρες το cpu για να ξαναβάλει μια ομάδα στο παιχνίδι (ειδικά στα exhibitions games) δεν έχει όρια. Μόνο βατράχια δεν πέσαν ακόμα στον αγωνιστικό χώρο όταν κάνω επίθεση και έχω πάρει ήδη μεγάλη διαφορά (10-12 πόντοι λέω μεγάλη). Ξεκίνησα να παίζω με Knicks και κάθε ματς είναι ροντεο, 10 ματς ξεκίνησα μόνο 3 άντεξα και τελείωσα. Άντε να έρθει το καινούργιο μπας και το ευχαριστηθώ λίγο παραπάνω.

5λεπτες περιοδοι. Το σκορ ειναι χαμηλο και για 5λεπτες παντως καθως ηταν πολυ αστοχο το Miami και εγω επιτηδες κρατουσα μπαλα, κανοντας επιθεσεις στα τελευταια 5-6 δευτερολεπτα και δε ρισκαρα με αιφνιδιασμους, γιατι σε τετοιο τεμπο οι Heat κ.α. δεν παιζονται

Τους Lakers τους έχει νικήσει κανείς στο 13? Εγώ ούτε μια φορά στο superstar επίπεδο (hall of fame δεν αγγίζω ΠΟΤΕ). Πριν λίγο έγιναν σημεία και τέρατα και έχασα για μια ακόμα φορά, αρχίζω να πιστεύω πως απλά δεν σε αφήνει το παιχνίδι να τους νικήσεις. Δεν γίνεται αυτό το πράγμα δηλαδή. Έχασα 3 ελεύθερα σουτ στο τέλος με Α βαθμό όλα πράσινα, κλέβω την μπάλα και τρέχω σε ανοιχτό γήπεδο όπου και μου γκρεμίζουν τον παίκτη (αν ήταν αληθινό θα ήταν διασωληνωμένος στην εντατική) χωρίς να δώσει φάουλ για να βάλει 7 πόντους στο τέλος και να νικήσει με αποκορύφωμα τρίποντο Bryant στην εκπνοή (προηγήθηκαν επιθετικά put-back καρφώματα από Howard που πηδούσε πάνω από όλη την άμυνα μιλάμε). Απλά δεν γίνεται να νικήσεις. Μόνο ήττες έχω από αυτούς. Ας μου πει κάποιος το μυστικό δηλαδή.

Στο '13 η στο '14?

Στο '13 αρκετες φορες, στο '14 η μονη εμπειρια που εχω απο LA ειναι στο Path To Greatness του LeBron και ηταν τραυματικη. Εγω εξ’ορισμου ειχα Miami σε all-star με 6λεπτες περιοδους.

43 ποντους ο Bryant με τρομερη ευστοχια εκ των οποιων οι 24 (!!!) στην 3η περιοδο και ενα buzzer beater απο το κεντρο του γηπεδου στην 1η ή 2η περιοδο.

Φυσικα και εχασα

αυτο δεν εχει τυχει σε κανεναν αλλον; Εμενα ειναι σε φαση cheat. Οταν εχει ο playmaker την μπαλα, πηδηξτε πανω του και θα παρετε την μπαλα χωρις φαουλ.

εμενα εχει γαμηθει να δινει μπλοκινγκ σ αυτες τις φασεις :confused:

Σημερα παρατηρησα οτι o Jordan Farmar στους Lakers εχει rating [B]69[/B] και στην Anadolu Efes [B]80[/B]:!:

Απο τη μια μεν ειναι καλο που ειναι “φουσκωμενα” τα ευρωπαικα ratings σε σχεση με του ΝΒΑ καθως εξασφαλιζεται με αυτον τον τροπο οτι δε θα ειναι πολυ κακο το επιπεδο του gameplay των ευρωπαικων (αμα παρουμε για παραδειγμα τον Farmar που ειναι 69 απο 80, αυτοματως ολες οι ευρωπαικες σημαινει πως πρεπει να ειναι περιπου 14% κατω σε ratings) αλλα απο την αλλη ειναι αστειο το γεγονος οτι με τον Ολυμπιακο εχω κερδισει 7-8 ομαδες ΝΒΑ με ανεση, ενω δυσκολευομαι αρκετα με ομαδες της Euroleague.

-ο-

Προσθεσαν και τον Julius Erving στο παιχνιδι χθες (Sixers '77). Αντε ελπιζω και τον Abdul-Jabbar να λιωσουμε στο Celtics '86 - Lakers '87

Να υποθεσω οτι εγω που το χω κατεβασμενο χωρις CD Key δεν μπορω να εχω τετοια updates ε? Υπαρχει καποια λυση για τη ζωη μου?

Για ψάξε εδώ ίσως βρεις τίποτα.

http://www.nba-live.com/

Ωστόσο το 14 το έχω παραγγείλει εδώ και 2 βδομάδες και ακόμα τίποτα. Στέλνω e-mail και μου λένε πως υπήρξε πρόβλημα αφού πήραν μια παρτίδα από τον διανομέα με φθορές και θα έχει λίγες μέρες ακόμα καθυστέρηση. Δεν είναι τίποτα αλλά όσο δεν έρχεται βάζω το 13 τσατίζομαι με τις μαλακίες του και θα σπάσω κανένα χειριστήριο μέχρι να έρθει το καινούργιο. Πραγματικά ελπίζω μερικά πράγματα στο ριμπαουντ και τα κλεψίματα να έχουν όντως βελτιωθεί γιατί θα κάνω φόνο μιλάμε.
Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα στο 13. Αυτό δεν είναι bug τρολάρισμα από τους δημιουργούς είναι. Τι ξέφυγες με διαφορά στο ημίχρονο; Φάε 40 πόντους στην επόμενη περίοδο μείνε χωρίς ριμπαουντ. Τι πας να πλησιάσεις πριν το τέλος; Φάε κλεψιμο και τρίποντο από το κέντρο να έχεις. Πρέπει να έχει θύματα αυτό το παιχνίδι σε κάποιες χώρες είμαι σίγουρος.

Επιτέλους το πηρα και εγώ. Έπαιξα και λιγάκι.

Πρώτες εντυπώσεις: Μικρές οι αλλαγές αλλά με μπερδεύουν αρκετά, στις μισές προσπάθειες για σουτ κατέληξα να δώσω πάσα, θα πάρει λίγο καιρό να το συνηθίσω αυτό αφού χρησιμοποιούσα αρκετά την σκανδάλη στα drive, επίσης με τον μοχλό δεν μπορούσα να κάνω κάρφωμα με την καμία. Πάντως οι πάσες και το κλέψιμο τεράστια βελτίωση, πολύ πιο ρεαλιστικό, γενικά καλύτερο passing από το 13. Τα ριμπάουντ αν και τα χάνω και πάλι αυτή την φορά τα χάνω δίκαια, έχουν αλλάξει την κίνηση των παικτών και δεν παίρνω καλές θέσεις αφού ακόμα σε πολλές φάσεις δεν ελέγχω καλά τον παίκτη σωστά, θα το συνηθίσω και αυτό με τον καιρό. Το πρώτο άσχημο είναι που έβγαλαν το hot step δεν καταλαβαίνω τον λόγο, ναι οκ σε βοηθούσε υπερβολικά στα drive αλλά θα μπορούσαν απλά να το αλλάξουν λιγάκι όχι να βγει εντελώς. Πρώτο δείγμα θετικό πάντως.

Τετραγωνο, απλως δε γινεται στον υπερβολικο βαθμο που γινοταν στα προηγουμενα. Εχει να κανει με τη φορά του παικτη, το στυλ του κτλ. Πιο ευκολα πχ κανει ο Paul George “hop step” απο τον… Pero Antic

Βρήκα και το πρώτο μεγάλο πρόβλημα. Που δυστυχώς είναι ένας μικρός προσωρινός εκβιασμός των δημιουργών.

Σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις τα control στους μοχλους και από το flashy pass να το αλλάξεις στο Shooting όπως ήταν στο 13. Κάτι που έκανα αφού το νέο σύστημα που μετέφερε τα πάντα στους μοχλούς δεν με βόλευε καθόλου, συνεχώς κατέληγα να κάνω κάτι διαφορετικό από αυτό που ήθελα. Μόνο που αν αλλάξεις στο παλιό δεν μπορείς να κάνει alley-oop. Όπως διάβασα σε μερικά forum αυτό θα διορθωθεί μάλλον αργότερα με κάποιο patch αλλά προς το παρόν οι δημιουργοί μας λένε να δώσουμε μια ευκαιρία στον νέο χειρισμό. Μάλιστα.

Κατα τα άλλα το παιχνίδι είναι πιο δύσκολο, καλύτερο από το προηγούμενο. Δεν μπορείς εύκολα να μπεις στο καλάθι. Η βελτίωση στα ριμπαουντ και στα κλεψίματα είναι μεγάλη αλλά χωράει και άλλη. Σε μερικά διαστήματα θυμάται τα παλιά. Περισσότερο στο ριμπάουντ πάντως υπάρχει ακόμα θέμα. Αν και το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω είναι η κίνηση που έχει αλλάξει αφού ώρες ώρες οι παίκτες είναι λες και περπατάν σε πάγο. Δύσκολα βάζεις φρένο και στην άμυνα έχω πρόβλημα. Θέμα συνήθειας πιστεύω.

Οι ομάδες την ευρωλίγκα είναι πολύ καλύτερες από ότι στην πραγματικότητα. Έβαλα ματς Heat-Milano νίκησα μεν, πολύ δύσκολα όμως και το Μιλανο έβγαλε τρελές φάσεις. O Langford στα drive ήταν πιο αποτελεσματικός από τον Lebron. Αλλά η φάση του αγώνα ήταν όταν ο Μπουρούσης πήρε φόρα και κάρφωσε πηδώντας πάνω από τον Haslem :lol: Φάση που αν ήταν αληθινή ο Μπουρουσης θα είχε σπάσει κανένα πόδι. Επίσης πολλές προσπάθειες για τρίποντο από cpu. 1-2 καλούς σουτερ να έχει η ομάδα θα το ξεσκίσει. Σε 6λεπτα παίρνει καμιά 20 προσπάθειες.

Με Παο δυσκολεύομαι πάρα πολύ, μόνο ο Σοφο είναι εγγύηση (ακόμα και στις βολές). Μιλάμε για τον τέλειο σεντερ. Με Ολυμπιακό πολύ καλύτερα τα πράγματα, τρομερά εύστοχοι από την περιφέρεια που κάνω παρτυ με Σλουκα, Ματζαρη, Σπανουλή, Παπανικολάου. Ο τελευταίος είναι all-star στον παιχνίδι βγάζω τρελές φάσεις.

Καλα σου λενε:p απαξ και τον συνηθισεις σου λυνονται τα χερια. Απο ολα τα 2K ειναι αυτο με το καλυτερο χειρισμο. Μεγαλη μαγκια το οτι εχουν καταφερει να χωρεσουν στον ενα μοχλο και τις τριπλες και τα σουτ/μπασιματα χωρις να “μπλεκονται”

Κατα τα άλλα το παιχνίδι είναι πιο δύσκολο, καλύτερο από το προηγούμενο. Δεν μπορείς εύκολα να μπεις στο καλάθι. Η βελτίωση στα ριμπαουντ και στα κλεψίματα είναι μεγάλη αλλά χωράει και άλλη.

Υποθετω οτι ετοιμαζεται patch που θα διευθετει καποια πραγματακια

Οι ομάδες την ευρωλίγκα είναι πολύ καλύτερες από ότι στην πραγματικότητα

Το ειχα γραψει και μερικες μερες πριν. Ο Farmar της Efes εχει 80, ο Farmar των Lakers 69, οποτε καταλαβαινεις τι “τρομπαρισμα” επεσε στις ευρωπαικες ομαδες. Πιο ευκολα κερδιζεις με Ολυμπιακο τους Heat, παρα με Pelicans πχ

Τι να πω καμιά 10αρια ματς που έδωσα όταν πήγαινα να τελειώσω την φάση κοντά στο καλάθι κατέληγα να δίνω πάσα στο τρίποντο αφού το χέρι πάει αυτόματα στην σκανδάλη. Άσε που σε μερικά ντρίπλες κρατούσα τον μοχλο λίγο παραπάνω και έφευγε σουτ. Ίσως του δώσω μια ακόμα ευκαιρία.

Τεράστια απογοήτευση η euroleugue. Ελάχιστοι παίκτες ανταποκρίνονται στο πραγματικό παιχνίδι. Το αστείο είναι όταν έχεις ομάδα nba και πας να παίξεις με ομάδα euroleugue. Να βλέπεις center όπως ο Eze της Siena να κάνουν κινήσεις αλλά Olajuwon και να σου βάζουν τρελά καλάθια σερί. Πιο ανταγωνιστικές από τις περισσότερες ομάδες του NBA είναι. Δυστυχώς πολύ πρόχειρη δουλειά απλά για να πιάσουν λίγο παραπάνω την ευρωπαϊκή αγορά.

Ωστόσο έπαιξα και ένα παιχνίδι σε superstar mode (από all-star που το είχα ως τώρα) και τα είδα όλα. Ο CPU ναι μεν κάνει περισσότερα λάθη (επιτέλους) αλλά τους point guard κάθε ομάδας τους έχουν κάνει superman (τον Paul ούτε φωτογραφία δεν προλαβαίνεις να τον βγάλεις). Μόνο πετώντας δεν μπαίνουν στο καλάθι. Πάντως έχω την εντύπωση πως αυτό το παιχνίδι θα είναι πολύ καλύτερο αν το παίζεις διπλό και όχι με αντίπαλο τον cpu.

Προχειρη δουλεια ισως, κακη σε καμια περιπτωση ομως, ειδικα για πρωτη χρονια που περισσοτερο ειχε μια λογικη beta η Ευρωλιγκα. Κατα τη γνωμη μου του χρονου θα πρεπει να μεριμνησουν για πιο σωστα ratings (και σωστα για καθε παικτη και πιο χαμηλα σε σχεση με ομαδες ΝΒΑ) για roster updates μια φορα το μηνα για τυχον αλλαγες και για Euroleague Mode (εστω σε πιο απλη μορφη απο το κανονικο).

Σε θεμα γραφικων (προσωπα, φανελες), στηλ καποιων γνωστων παικτων και euroleague environment (κανονες Euroleague πχ, χρονομετρο που δεν σταματαει, το βελακι που καταργηθηκε ομως φετος κτλ) τα πηγαν περιφημα.

Οποιος ειχε παιξει ΝΒΑ Live οταν εβαλαν πρωτη χρονια εθνικες ομαδες (μου φαινεται 2008) μπορει να νοιωσει για τι μεγαλες διαφορες μιλαμε στη φετινη προσπαθεια της 2K σε σχεση με εκεινη τη μαλακια της EA Sports (με Ντικουδη playmaker και καλυτερο παικτη απο Διαμαντιδη, Παπαλουκα + οτι καμια σωστη φατσα μονο των διεθνων που επαιζαν ηδη ΝΒΑ)

Αν του χρονου η κατασταση ειναι στο ιδιο επιπεδο, τοτε ναι θα ειναι απαραδεκτοι (βασικα ελπιζω να βγει 2K15 για PS3 κιολας)

Ωστόσο έπαιξα και ένα παιχνίδι σε superstar mode (από all-star που το είχα ως τώρα) και τα είδα όλα. Ο CPU ναι μεν κάνει περισσότερα λάθη (επιτέλους) αλλά τους point guard κάθε ομάδας τους έχουν κάνει superman (τον Paul ούτε φωτογραφία δεν προλαβαίνεις να τον βγάλεις). Μόνο πετώντας δεν μπαίνουν στο καλάθι. Πάντως έχω την εντύπωση πως αυτό το παιχνίδι θα είναι πολύ καλύτερο αν το παίζεις διπλό και όχι με αντίπαλο τον cpu.

Λεω να ανεβω και εγω πλεον Superstar γιατι στο All-Star δεν πολυχανω

ΥΓ. Τις προαλλες εκανα ταπα σε καρφωμα και εδωσε goaltending. Ακομα προσπαθω να καταλαβω με ποια λογικη εγινε αυτο:-s

για λιγο θα ειχε χαθεί η επαφή του χεριού με την μπάλα για το σύστημα, οπότε goaltending.

για τα σταστιστικα, μια χαρα τα βλεπω, μονο που θα επρεπε να αλλαζουν οταν υπαρχουν ματς με τις ομαδες του nba.

*απο οτι λετε εσείς. δεν το εχω παίξει ακόμη

Στις φάτσες όντως έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Αλλά στα ratings απλά τους έχουν δώσει όλους καλύτερη επιθετική δύναμη και μέτρια αμυντική. Επιθετικά όλες οι ομάδες της euroleugue πετάνε.

Αυτό είναι ένα μικρό πρόβλημα γενικά. Σε ματς Heat-Spurs ο Parker έβγαλε την μπάλα μέσα από το καλάθι και δεν έδωσε τίποτα. Το έκανα και βιντεο για upload γιατί ήταν αστείο. Αλλά εντάξει σπάνιο να συμβεί μια φάση σε 30 αγώνες ξέρω γω.

Τα μεγαλύτερα προβλήματα ως τώρα: Ο cpu παίζει σχεδόν το ίδιο με κάθε ομάδα. Συνεχείς προσπάθειες να μπουκάρει μέσα με τον pg περιμένοντας κάποιο double team και ανάλογα με το πόσο μέσα θα πάει, θα πετάξει έξω για τρίποντο η στο σεντερ. Όσο καλύτερος ο pg της αντίπαλης ομάδας τόσο πιο δύσκολα χάνει ο cpu. Δεν επιχειρεί και τόσο συστήματα όπως στο 13. Και όσο ανεβάζεις την δυσκολία τόσο πιο δύσκολο να το σταματήσεις αυτό.

Η άμυνες έχουν βελτιωθεί σημαντικά αλλά οι AI άμυνα των παικτών σου δεν τραβάει και τόσο δυστυχώς. Σε αυτόν τον τομέα ο cpu έχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα που καθορίζει αρκετά την τύχη των αγώνων.

Τελευταίο είναι η stamina. Οι ψηλοί κουράζονται υπερβολικά εύκολα. Στα 12λεπτα που παίζω μετά από 3-4 λεπτά ψηλός είναι στο 70 και οι guard στο 95 ακόμα. Αυτό είναι φετινό θέμα στο 13 δεν υπήρχε ανάλογο πρόβλημα.

Λοιπόν κατά 90% έχω ανακαλύψει το πιο παράξενο bug στο παιχνίδι. Πριν μερικές μέρες μου έσβηνε το pc όταν έπαιζα 2k14 και δεν ήξερα γιατί. Ε όπως όλα δείχνουν το παιχνίδι μου σβήνει τον υπολογιστή όταν παίζω με 12λεπτες περιόδους!!! Στην αρχή μέχρι να το μάθω έπαιζα με 6λεπτες και όλα ήταν καλά. Το πήγα στις 10λεπτες επίσης όλα καλά. Όταν το πήγα στα 12 λεπτά έσβηνε το pc (4 φορές έγινε αυτό). Είχα διαβάσει σε ένα φόρουμ που κάποιος άλλος που έπαιζε 12λεπτα είχε πρόβλημα με την μνήμη cache του παιχνιδιού και τότε μου ήρθε πως κάθε φορά που έσβηνε ήταν στα 12λεπτα. Σήμερα έβαλε δύο 6λεπτους αγώνες και ένα 10λεπτό όλα καλά πάλι. Αυτό δεν συμβαίνει στο mycareer. επίσης στο 2k13 δεν έβαλα ποτέ 12λεπτες περιόδους .

Ποιος παίζει το παιχνίδι στο pc?? Είχε πρόβλημα με 12λεπτες περιόδους???