NBA 2K Series

Εμένα τον έχει με D, αλλά ίσως φταίει το reloaded…η έκδοση

Και γω αυτην εχω χωρις καποιο update.

Τελικα κολλησα με My career παλι με πελικανς. Ενα αρνητικο ειναι οτι δεν μπορεις να παιξεις με custom roster. Aν το χεις σπασμενο/οffline χανεις καποια πραγματα οπως accessories του παιχτη αλλα μπορεις να τα βαλεις με cheat engine. Επισης αρνητικο το πως λειτουργουν τα trades/contracts. Στο τελος της πρωτης σεζον η ομαδα αφησε απλα του παικτες χωρις συμβολαιο να φυγουν και πηρε οτι 30αρη υπηρχε στο free agent. Δεν μπορεις να επιλεξεις τι συμβολαιο θες απ την ομαδα, παει με τα overall στατιστικα. Οποτε αν δεν εχει η ομαδα χορο στο budget, μενεις να παιζεις με τελειωμενους. Για τα trades, εχει μεινει ο holiday στο παγκο (παιζω με pg) και ακομη τον κραταει.

Στα θετικα, διαλεγεις εσυ την ομαδα που θες να παιξεις και ξεκινας απ τα μεσα της σεζον. Αρκετα βελτιωμενο το gameplay, αν και στο hall of fame κατανταει παλι μη ρεαλιστικο. Eric gordon εχει Α- στα 3pt και βαζει 1 στα 10 χωρις αμυνα πανω του. Μονο o Davis παιζει καλα. Γενικα με μετρια/κακη ομαδα και χωρις cheats το hall of fame δεν αντεχεται.

Play-off, hall of fame και simulation sliders. Αυτα να τα βαζουν με την αμυνα μεσα στην μουρη τους και γω να τα χανω ανοιχτος με παιχτες που χουν 85+ στα τριποντα.

Δεν φαίνεται η εικόνα σου, αλλά μπορώ εύκολα να φανταστώ :stuck_out_tongue:

Συμβουλή από εμένα. Μην βάζετε ποτέ hall of fame. Εκεί ΔΕΝ παίζεται μπάσκετ. Η Superstar ή All star αλλά με αλλαγές στα sliders. Υπάρχουν πολλά έτοιμα sliders ανάλογα με την δυσκολία που είναι το παιχνίδι σε ένα site που ποσταρα μερικές σελίδες πριν (ισχύει για όλα τα 2k νομίζω).

Εγώ το έχω βάλει σε all star αλλά τα slider είναι με σημαντικές διαφορές υπερ cpu. π.χ. 45 offensive awareness σε user, 65 στον cpu, 55 defensive awareness user, 65 cpu (εδώ αν το ανεβάσεις ή κατεβάσεις πολύ επηρεάζει τα φάουλ). Όλα τα sliders είναι υπερ cpu σε σημαντικό βαθμό (με εξαίρεση το ριμπαουντ στο 2k13 που έτσι και αλλιώς είναι υπερ cpu χωρίς την βοήθεια από sliders). Πάλι έχεις αρκετούς εύκολους αγώνες αλλά γίνονται περισσότερα καλά ντερμπι χωρίς πολλές μαλακίες.

2Κ12.hall of fame.
έχω κάνει μια καλή ομάδα μαβερικς με προσθαφαιρέσεις.
κερδίζω τα 2 πρώτα ματς που ήταν πολύ δυνατά με σικαγο και σαν αντονιο.
οπότε λέω το παιγνίδι ήρθε η ώρα να κάνει τα δικά του. και τα έκανε…

κάποια στιγμή τα [B]ριμπάουντ [/B]ήταν [B]40-8[/B], με [B]18-1[/B] τα επιθετικά!!! εφτασα στο σημείο να αφήνω ελεύθερα σουτ να προσπαθήσω να γεμίσω την ρακέτα με επιπλέον άτομα για ριμπάουντ μια που μπλοκ αουτ δεν έκανε κανείς ποτέ, αλλά μάταια. πηδούσαν πάνω απο σώματα, κεφάλια, πλάτες.
κάποια στιγμή που κάθεται η μπάλα στο κεφάλι παίχτη μου(…) και αρνείται να βάλει τα χερια να την πάρει περιμένοντας να έρθει ο αντίπαλος να την κάνει δικιά και να καρφώσει(…) κόντεψα να βάλω τα κλάματα. πραγματικά, δεν το λέω για αστείο.

βέβαια κέρδισα το game με 40 πόντους στο 4ο “δωδεκάλεπτο”(8λεπτο) παίζοντας οτι play έχει η ομάδα, και με καλάθι και φάουλ, άμυνα, τρίποντο, άμυνα, δίποντο σε μικρο χρονικό διάστημα, αλλά πραγματικά ρε παιγνίδι…[B]χέσε μας!!![/B]

Πάντως και για το ριμπάουντ υπάρχει λύση. Αν είναι ίδιο με το 2k13 στις ρυθμίσεις. Πρέπει να πας στο coach profiles και να αλλάξεις το offensive reb σε όλες τις ομάδες στο 0 τότε γίνεται πολύ πιο ρεαλιστικό (καλό θα ήταν να αλλάξει και το fastbreak στο μηδέν σε όλες τις ομάδες γιατί και εκεί γίνεται της πόπης στο 13). Σημ: το σώζει στα roster αυτό και όχι στα sliders.

Στην πραγματικότητα βέβαια αυτό που αλλάζει είναι ότι ο cpu βρίσκει καινούργιους τρόπους να σε γαμήσει :lol: Εγώ από τότε που το έκανα αυτό ξαφνικά το ποσοστά ευστοχία μου μειώθηκαν δραματικά. Στις ήττες μπορεί να έχω και 32-33% στο σουτ, γενικά σπάνια πιάνω πάνω από 50% . Μιλάμε υπάρχουν ματς που σου απαγορεύει να βάλεις καλάθι. Και ο πιο χάλια αμυντικός στο σύμπαν μπορεί να εξαφανίσει τον Lebron. Και δεν μιλάμε για τρίποντα τώρα, αλλά άστοχα lay up και καρφώματα με τον παίκτη σχεδόν μόνο. Να τραβάς τα μαλλιά σου.

Δεν υπάρχει σωτηρία, απλά επιλέγεις με ποιον τρόπο να σου σπάσει να νεύρα, αν θα είναι τα κλεψίματα, το ριμπαουντ ή κάτι άλλο.

Πλεον παιζω superstar με αυτα τα sliders

Αρκετα ρεαλιστικο gameplay αν και μια στο τοσο παλι θα γινουν τα απιστευτα προκειμενου να χασεις. Το ΜyGm πρεπει να το αλλαξουν λιγο γιατι οταν ανεβασεις αρκετα lvl, γινεται υπερβολικα ευκολο. Οποιον ρουκι και να παρεις, μεσα σε 3 χρονια εχει γινει superstar. Αν και εχει αρκετη φαση, το MyLeauge ειναι καπως πιο ρεαλιστικο.

Επισης εχει βγει ενα κινεζικο τραινερ που σε αφηνει να κανεις “μεταγραφες” στο MyCareer.

Θέλει ψάξιμο πολύ στα sliders. Εγώ ακόμα παιδεύομαι.

Ξεκίνησα πριν λίγες μέρες σε superstar με δικά μου sliders (ουσιαστικά μικρές αλλαγές στο simulation) υπέρ cpu κυρίως στην άμυνα και στα σουτ. 15 αγώνες σε association κέρδισα στους 10 με διαφορές από 18 πόντους και πάνω και όσα έχασα ήταν με διψήφιες διαφορές και με τα χέρια κάτω. Δεν υπήρχε ντέρμπι, όλα ήταν εύκολα (υπερβολικά εύκολα βασικά) η εντελώς αδύνατον να κερδίσω. Στις ήττες είχα φτάσει να έχω 28-29% σε κάποιους αγώνες (ανέβηκε στο τέλος μέχρι 35% ) Η όλα μέσα θα πήγαιναν η τίποτα. Σχιζοφρένεια κανονική. Κλεψίματα, ριμπαουντ και τα λοιπά stats όλα σε φυσιολογικά επίπεδα.

Γενικά στα 2k πολλά πράγματα είναι προγραμματισμένα να γίνουν από πριν. [U][B]Πρέπει[/B][/U] να κάνεις κάποιες ήττες σε κάποια παιχνίδια ότι και να γίνει. Η ήττα και η νίκη δεν εξαρτώνται και τόσο από το δικό σου gameplay. Για αυτό και δεν έχει νόημα να ανεβάσεις την δυσκολία μέχρι hall of fame. Η διαφορά θα είναι 1-2 νίκες/ήττες στην τελική σούμα έτσι και αλλιώς.

Αυτό πρέπει να το γράψω.

Έχασα παιχνίδι που δεν χάνεται με την καμία. Βασικά ο cpu πρέπει να μου έκανε την πιο καθαρή νίκη και πιο γαμάτη ανατροπή ever. Ήμουν με Rockets και παίζω εναντίον Brooklyn (στο 2κ13 αλλά με φετινά roster). Τέλος τρίτης περιόδου και είμαι μπροστά με 66-84. Λέω οκ άλλη μια άνετη νίκη (παίζω superstar με δικά μου sliders που είναι ελαφρώς υπερ cpu). Ε το παιχνίδι που μου έκανε στην 4η περίοδο ήταν τρομακτικό. Επιμέρους στην 4η 41-22 και… μου άξιζε.

Το παιχνίδι το έχασα ενώ ήμουν μπροστά με 102-106 7’’ πριν το φινάλε με καλάθι ακριβώς στην εκπνοή από Jack μετά από κλέψιμο που μου έκαναν στο κέντρο του γηπέδου (πήγα να κάνω μακρινή πάσα λόγω πίεσης) και αφού προηγήθηκε τρίποντο που άφησα αμαρκάριστο. Μιλάμε για ανατροπή αλλά Ολυμπιακός στην ΤΣΣΚΑ τώρα. Αν την είχα κάνει εγώ θα ήταν η πιο μεγάλη μου ever. Πρώτη φορά παραδέχομαι παιχνίδι cpu και ας έμεινα παγωμένος κοιτάζοντας την οθόνη για κανένα τέταρτο μετά το καλάθι Jack. Τελικό σκορ 107-106
=D>

Ε νταξ, δεν γίνονται αυτά. Πόσα λεπτά η περίοδος;

11 λεπτά. Βγαίνουν πιο ρεαλιστικά τα stats (τα σουτ που παίρνει κάθε ομάδα βασικά). Και αυτό επειδή το παιχνίδι είναι λίγο πιο γρήγορο. Στο 14 έπαιζα κανονικά 12λεπτά αλλά εκεί υπήρχαν άλλα θέματα :stuck_out_tongue:

Ωστόσο ακόμα το σκέφτομαι το παιχνίδι μιλάμε. Τι ανατροπή ήταν αυτή ρε πούστη μου. :lol:

https://www.facebook.com/bleacherreport/videos/10155489151476006/

1 Like

έχω πάθει ακριβώς το ίδιο , με τον γκαρνετ να κατεβάζει το ριμπάουντ και να πετάει την μπάλα απο το ένα καλάθι στο άλλο και να χάνω το game… Νομίζω οτι εκείνη την μέρα με άκουσε όλη η γειτονιά

1 Like

Ακριβώς το ίδιο δεν το έχω πάθει, έχω φάει πολλά παράξενα με το κορυφαίο να είναι ένα σκοτωμένο fade away υπο πίεση από τον Asik που έχασα το game αλλά όχι από το ένα καλάθι στο άλλο με την λήξη.

Αλλά η αντίδραση του τύπου στο τέλος θα μπορούσε να είναι δική μου 100% σε πολλές περιπτώσεις.

επίσης, αγαπητό rocking forum…

Όχι ρε δεν αφήνω κανέναν να μιλήσει, κάπου πρέπει να πω τον πόνο μου και εγώ.

E Τέτοια με το κιλό.

Παίζω ακόμη το 12, είμαι στον τελικό με μαβερικς ενάντια στους χιτ με πλεονέκτημα έδρας και χάνω 1-3. Οι προηγούμενοι γύροι 4-0, 4-1, 4-2. Εβγαλα mvp τον dirk, και είχα πολύ λίγες ήττες στο ανώτερο επίπεδο, αλλά οι χίτ είναι εξωφρενικοί… Αντε να παίξω και το τελευταίο(?) game να τελειώνουμε

Παιχνιδαρα παντως. Το 16 παιζω μονιμως. 4 δεκαλεπτα και οι υπολοιποι simulation 12λεπτα. Δεν βαζω hall of fame. Απλα παιζω και εγω με τα σλαιντερς.

8λεπτα μου φαίνεται οτι είναι ο κανονικός χρόνος. Βγαίνουν νορμαλ σκόρ γύρω στα 90+

Εξαρτάται πως έχεις τα sliders. Εγώ στο 2κ13 παίζω 12λεπτα και βγαίνει κανονικά (80 ως 95 σουτ για κάθε ομάδα και 15-25 βολες μέσο όρο σε κάθε ματς).

τα έχω αφήσει όπως ήταν και βγαίνουν νορμαλ σκόρ και επιθέσεις.
Έκανα το 2-3, γιορτάζει η γειτονιά! Άντε μπας και κάνω την ανατροπή να δούμε πως είναι να το σηκώνεις

Εμενα με τα δεκαλεπτα βγαινουν 90-110. Αναλογα τον αντιπαλο. Μ αρεσει επειδη ειναι NBA να μπαινει και καμια 120αρα μια στο τοσο