Nba

Το τρίποντο μπροστά στον bron ολα τα λεφτα

Ο οποιος μετα τα εριχνε στην διαιτησια… τι περιεργο

Αστοχη στιγμή για κλαμα απ τον bron οσο κ αν τον παω

Δεν καταλαβα τι θελει να πει το βιντεο.

Καλα οκ 19/20 βολες ειχε ο Χαρντεν, τα περισσοτερα ηταν δεν ηταν η περσυνη αηδια, αλλα οτι παιρνει φαουλ παιρνει, γιατι να το γυρισουμε σε Χαρντεν Vs Λεμπρον παλι…

Ισοφαρισε ρεκορ καριερας ο Γιαννης χτες btw, 44p 14r 8a 2blk!!

Κοιτούσα τα φάουλ σε τρίποντα που κέρδισε ο Χάρντεν. Κάνει step back βήμα, τον ακολουθεί ο αμυντικός με ασφαλή απόσταση, πηδάει για να σουτάρει μεν, αλλά πλέον πηδάει προς τον αμυντικό με το σώμα να πηγαίνει προς τα πίσω. Το κάνει λες και στοχεύει να προσγειωθεί στα πόδια του αμυντικού, αλλά έτσι παίρνει τα φάουλ και τις 3 βολές. Δεν κάθισα να τα ψειρίσω ακόμη παραπάνω τα φάουλ, αλλά είμαι πολύ ύποπτος να είναι ο μόνος παίκτης στον οποίο καλοί αμυντικοί κάνουν φάουλ σε τρίποντο. Κάτι sketchy κάνει και παίζει με τα όρια των κανονισμών. Ήδη άλλαξαν μια φορά οι κανονισμοί για βολές εξαιτίας του, νομίζω θα αλλάξουν και 2ή φορά με τη νέα σεζόν.

Ο Πατσούλια έβαλε τα πόδια του εκεί που προσγειωνόταν ο Λέοναρντ. Ο Χάρντεν προσγειώνεται εκεί που είναι ήδη τα πόδια των αμυντικών πριν σουτάρει.

Αυτό στο ΝΒΑ είναι φάουλ, στην Ευρώπη όχι.

Οτι φαση υπαρχει σε αυτο το βιντεο ειναι φαουλ.

1 Like

Αυτο με το υποτιθέμενο φάουλ στην προσγειώση μετά το τρίποντο είναι άλλη μια μοντέρνα αηδία που καταστρέφει το άθλημα.

Καλα καθε χρονο μοντερνισμους ανακαλυπτουμε να χαμε να λεγαμε δεν χαλαει το nba για κανενα λογο

Όπως διαβάζω και στο site του ΣΠΟΡ FM “ότι ο Τζέιμς Χάρντεν συχνά περπατά περισσότερο από το επιτρεπόμενο είναι γνωστό. Όμως ο «μούσιας» στο ματς με τους Τζαζ το παράκανε.”

Έχουν κλάσει στο γέλιο μέχρι και οι εκφωνητές. Και τρελό γέλιο στα social :rofl:

Δείτε το βιντεάκι στο 6:06

Παίδες δεν ξέρω πόσοι αντέχετε και βλέπετε αυτό το πράγμα που το λένε μπάσκετ στο NBA. Ο καθένας κάνει όσα βήματα γουστάρει και γίνεται μάγκας με αεράμυνες. Δεν το λέω για να μειώσω τις ικανότητες των παιχταράδων αλλά αυτό το πράγμα δεν είναι θέαμα. Ας παίζουν και σαν τον χάντμπολ άμα είναι να έχει περισσότερο “θέαμα”.
Δυστυχώς η ευτυχώς όποιος γουστάρει να βλέπει ευρωλίγκα και μετά δει nba, ματώνουν τα μάτια του

2 Likes

Και αντιστοιχα οποιος γουσταρει να βλεπει ΝΒΑ και μετα δει Ευρωλιγκα, ματωνουν τα ματια του και το μυαλο του επισης, με τα 237 φαουλ ανα ματς, τις “τακτικες” που δεν ειναι τιποτα αλλο απο παιχνιδι σκοπιμοτητας που μειωνει το θεαμα, και το πολυ πιο μετριο επιιπεδο σε ικανοτητες παικτων.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως βλεπει καποιος αεραμυνες στο ΝΒΑ, οταν τα φαουλ σωματικης επαφης που δεν σφυριζονται ειναι πολλαπλασια αυτων που σφυριζονται, σε αντιθεση με το ευρωπαικο μπασκετ που δινεται καθε επαφη. Ο κανονας για το φαουλ στο τριποντο ειναι μια εξαιρεση, και εχει εφαρμοστει γιατι εχουν τραυματιστει ασχημα παικτες απο μαλακες αμυντικους που βαζουν επιτηδες τα ποδια τους στη βαση μετα το σουτ. Οσον αφορα τα βηματα, δεν κανει ο καθενας οσα γουσταρει, αλλα μονο 2-3 σεσημασμενοι που τους αφηνουν γιατι ειναι παικταραδες (Χαρντεν, Γιαννης, ΛεΦλοπ και μερικοι ακομα). Και συμφωνω οτι πρεπει να αλλαξει, αλλα δε θα ελεγα οτι καταστρεφει το θεαμα.

1 Like

πωωω… άνοιξες πολλά θέματα μαζί…

σε αυτό των βημάτων, όταν λέω ότι καταστρέφει το θέαμα, εννοώ ότι βγάζουν τόσο πολύ το μάτι που φαίνονται “άμπαλοι”… και παίρνουν και ξεκάθαρο πλεονέκτημα όταν τα κάνουν.

Για το επίπεδο που λες αν βγάλεις τα 2-3 θηρία που έχει η κάθε ομάδα, οι υπόλοιποι που συμπληρώνουν το ροστερ μπορεί και να εξαφανιστούν στην Ευρωλίγκα. Αυτό για παράδειγμα το πιστεύω και για τον Γιάννη αλλά είναι άλλη κουβέντα.
Αντίστοιχα σχεδόν οι μισοί παίχτες στην Ευρωλίγκα δεν αξίζουν ούτε για να μαζεύουν τις πετσέτες στο nba. Αρα για μενα το επίπεδο των παικτών σχετίζεται περισσότερο με τι μπάσκετ θέλει να προσφέρει η καθε διοργάνωση.

Προσωπικά θέλω να βλέπω περισσότερο σκάκι στο παρκέ παρά τάβλι… οπότε προτιμώ την σκοπιμότητα (με όλα τα άσχημα της) από τα παιχνίδια επίδειξης (υπερβολή αλλά με πιάνεις)

Υπαρχουν καποια ακραια παραδειγματα (δεν θα εβαζα το γυρο-στεπ του Γιαννη σε αυτα, και δεν ειναι ο μονος που το κανει, αλλο επιπεδο αυτο που κανει εκει ο Χαρντεν, και κερδιζει και μουφο-φαουλ σαν κερασακι) αλλα απο αυτο στο να γενικευεις “εκει δεν παιζουν αμυνα και αφηνουν να κανουν βηματα” ειναι ελαφρως κολλημενο και δειχνει οτι δεν εχεις δει και παρα πολλα ματς.

Εγω φετος που εχω δει σχεδον ολα τα ματς Βοστωνη και Μιλγουωκι δεν ειδα ποτε κατι που να πλησιαζει την παραπανω φαση λοιπον. Brain fart του διαιτητη? Υπερβολικη προστασια του Χαρντεν? Χου νοους, αλλα κανονας τετοιες φασεις δεν ειναι ουτε για αστειο.

godslayer τον Γιαννη τον εχεις δει τα τελευταια 2 χρονια? Το να λες για παικτη που ειναι φαβορι για MVP και κανει dominate 150κιλα κτηνη μεσα στην ρακετα οτι θα εξαφανιζοταν στην Ευρωλιγκα μου φαινεται καπως.

2 Likes

Με παρεξήγησες… δεν το γενικεύω και δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση το “εκεί δεν παίζουν άμυνα και αφήνουν τα βήματα” είναι τρόπος ζωής του nba. Πολλά ματς από την αρχή ως το τέλος δεν βλέπω και ο μοναδικός λόγος είναι η ώρα που δεν βολεύει. Βλέπω όμως καθημερινά όλα τα δεκάλεπτα βίντεο με τα highlights των παιχνιδιών.

Εννοείται ότι η παραπάνω φάση δεν είναι συχνό φαινόμενο, το παραδέχομαι ότι στα βήματα είμαι κολλημένος και με ενοχλεί κάθε φορά που βλέπω το παραπάνω βήμα να το αφήνουν.

Έγραψα και παραπάνω ότι μερικές λέξεις που χρησιμοποιώ είναι υπερβολικές. Για τον Γιάννη δεν αμφισβήτησα το ταλέντο και την δύναμή του και ούτε θα εξαφανιζόταν. Πιστεύω ότι η σκοπιμότητα στην Ευρωλίγκα θα τον είχε “πνίξει” καθώς θα είχε απέναντί του άμυνες που μπορούν να παίξουν με περισσότερη πουστιά και με ξύλο στο όριο του φάουλ. Φάσεις του στυλ παίρνω τη μπάλα από τη μία άκρη του γηπέδου στην άλλη και καρφώνω ή χαζεύω όλη την άμυνα και μετά λέιαπ δεν θα μπορεί να τις κάνει συνέχεια. Επίσης το σουτ του γίνεται όλο και χειρότερο. Με τα ποσοστά που έχει τώρα μόνο στη θέση 5 δεν θα είχε πρόβλημα. Δεν πας πουθενά χωρίς σουτ εδώ.

Γνώμη μου πως ο Γιάννης ήταν ΜΠΟΜΠΑ για ευρωλίγκα με τα χαρακτηριστικά και το στυλ που είχε στις 2 πρώτες του χρονιές στο nba

Αυτο ειναι το θεμα παντως, εδω εβαλε τον Blake μεσα στο καλαθι δεν νομιζω οτι υπαρχει σεντερ στην Ευρωπη που να μπορει να τον κοντραρει, αλλα η τριπλα του και το πως βαζει την μπαλα στο καλαθι ειναι σε επιπεδο 2-3αριου. Σουτ οντως δεν εχει αλλα αν τον εβαζες σε μια ομαδα με σουτερ (οπως οι Μπακς) θα διελυαν τα παντα. Πολυ σημαντικο πραγμα η ομαδα, δες τους μ.ο. του Καλαθη και ποσο ευκολα εφτανε σε ντραηβ περσυ επειδη ειχε Σινγκλετον-Ριβερς να ανοιγουν το γηπεδο, εβαζε 20αρες και το σουτ του το ιδιο κακο ηταν.

Οταν λες το “παραπανω” βημα δεν αναφερεσαι στο πρωτο βημα μετα την τριπλα, γιατι αυτο ειναι διαφορετικος κανονισμος Ευρωπης-ΝΒΑ. Η αληθεια ειναι οτι στον Αμερικη παιζουν πολυ περισοτερο τα νον-κωλ που λεμε, δλδ μην αφησεις μια λεπτομερεια να σου χαλασει μια φαση η να κρινει το παιχνιδι, απλα καμια φορα γινονται και χοντραδες οπως αυτη. Πιο ενοχλητικο για εμενα ειναι οταν καποιοι παικτες βρισκουν το οριο του κανονισμου και το abusαρουν, οπως περσυ ο Χαρντεν με τα fouls in the act of shooting και φετος πολλοι με το φαουλ μετα το σουτ. Η μαλακια με το δευτερο ειναι οτι ειναι εκει για να προστατεψει τους παικτες απο κατι σκουπιδια τυπου Πατσουλια, αλλα δυστυχως οπου βρει τρυπα ο αλλος θα την εκμεταλλευτει.

1 Like

και σουτ που δεν εχει δεν μπορεις να του δινεις χωρο στο τριποντο γιατι με δυο βηματα φτανει να καρφωσει

2 Likes

Την Ευρωλίγκα ομολογώ πάντως και εγώ την έχω βαρεθεί. Η σκοπιμότητα έχει χαλάσει το παιχνίδι παρά πολύ και οι κανονισμοί επίσης δεν βοηθούν καθόλου.

Στο NBA το μεγαλύτερο θέμα για μένα είναι τα 82 ματς στην κανονική περίοδο. Είναι πάρα πολλά και είναι λογικό ένα σημαντικό μέρος αυτών να αντιμετωπίζονται σαν εντατικές προπονήσεις, τα όργια που κάνουν στις προπονήσεις τα κάνουν και στα παιχνίδια ακριβώς επειδή υπάρχει μια εκατέρωθεν χαλαρότητα.

Το ζουμί είναι πάντα τα play-off στο ΝΒΑ. Εκεί είναι που φαίνονται οι πραγματικά καλοί παίκτες και truth be told ο Γιάννης οφείλει να κερδίσει τουλάχιστον μια σειρά στα φετινά play-off με δική του καλή απόδοση για να μπορούμε να μιλάμε για μεγάλο παίκτη.

3 Likes

Σε αυτό συμφωνώ πάρα πολύ… παρά τα όσα με χαλάνε στο nba, είναι τόσα τα ματς και με 8 αγωνιστικά λεπτά παραπάνω ανά αγώνα απο Ευρώπη που έτσι και αποφασίσεις να παίξεις και “άμυνα σκοπιμότητας” παπαλα… δεν θα μείνουν δυνάμεις για τπτ