Nba

Χρονια πολλα, 35 χρονων λεει! Ευτυχως παιζει ακομα σε δυσθεωρητα επιπεδα. Δυστυχως, εχουμε μονο λιγα χρονια ακομα να απολαυσουμε το παιχνιδι του.

3 Likes

«Ο τύπος (σ.σ. Steph Curry) είναι πραγματικά τρομερός. Είναι 35 χρονών και συνεχίζει να δημιουργεί τέχνη και να μας εμπνέει. Θα είμαι ειλικρινής. Δεν είμαι τόσο ταλαντούχος όσο ο Steph. Δεν είμαι τόσο ταλαντούχος όσο ο KD. Είμαι πεισμωμένος, όμως. Φοβάμαι να χάσω αυτό που μου έδωσε ο Θεός και όλη αυτή τη ζωή που έχω προσφέρει στην οικογένειά μου. Φοβάμαι. Οπότε, δουλεύω όσο πιο σκληρά μπορώ, γιατί δε θέλω να το χάσω. Και δε θα σταματήσω μέχρι να φύγω από αυτό το πρωτάθλημα»

Πες τα ρε Γιάνναρε.

7 Likes

Ακόμα καλύτερα να έκοβε τις χαζομάρες για θεούς και δαίμονες βέβαια αλλά κατά τα άλλα τα λέει τέλεια, όπως πάντα.

1 Like

Το φετινό ρεκόρ των Dubs εκτός έδρας πρέπει να αποτελέσει αντικείμενο διατριβής κάποια στιγμή.

Πάντα καλά τα λέει ο Γιάννης. Μπορεί να μην έχει το ταλέντο μερικών κορυφαίων παιχτών αλλά σίγουρα είναι ο πιο δουλευταρας σε όλο το ΝΒΑ. Και φανταστείτε πόσο δούλεψε για να φτάσει να τους κάνει πλάκα.

Σε πιο επίκαιρα νέα ο Εμπιντ (αν και δεν μου είναι συμπαθής όπως ο Γιάννης) τον τελευταίο καιρό είναι φανταστικός. Βασικά ασταμάτητος και νομίζω αυτή τη στιγμή πρώτο φαβορί για τον MVP

Πολύ εύκολη η εξήγηση. Αστεία άμυνα.
Χθες οι 119 πόντοι τους θα τους έφταναν να κερδίσουν τα 6 από τα 7 λοιπά ματς. Αυτοί έφαγαν 71 στο ημίχρονο.

Θα μου πεις, στην έδρα τους έχουν καλύτερη άμυνα;
Ναι. Διαβαζα ότι εντός έδρας δίνουν 13 προσπάθειες από τη restricted area και εκτός 24. Το ένα είναι το καλύτερο ρεκόρ στη Λιγκα, το άλλο το χειρότερο. Ένας λόγος είναι ότι δεν έχουν καλούς αμυντικούς στην περιφέρεια με αποτέλεσμα μια προσποίηση να οδηγεί σε drive και υπεραριθμίες στη ρακέτα. Θα μου πεις ίδιο ρόστερ έχουν και εντός.

Και ερχόμαστε στο ότι οι σταρ τους είναι όλοι 33+. Στα εκτός έχουν πιο πολλά back to back παιχνίδια. Μπορείς να δεις στο σάιτ του ΝΒΑ πως πέφτουν οι μ.ο. τους στα away games με 0 και 1 μέρα ξεκούραση.

1 Like

10 ματς έμειναν πάνω κάτω για ρίξτε καμιά πρόβλεψη για δύση

1 Like

Οκόρο αλάνι, για πάντα στο λιμάνι.

Summary

2 Likes

Η Δυση φετος (!)

Εντωμεταξυ, δεν θυμαμαι ποτε ξανα να εχουμε ως πιθανοτητα τον αποκλεισμο των πρωτων 4 ομαδων απο τον πρωτο γυρο. Καλα τα ζευγαρια 3-6 και 4-5 λογικα θα ειναι πολυ αμφιρροπα οποια και να ειναι η τελικη καταταξη. Αλλα δε νομιζω πως υπαρχει κανενας που θεωρει σιγουρακι τους Nuggets ή τους Grizzlies για τον δευτερο γυρο. Ειδικα αν πεσουν πανω σε αναζωογονημενους Lakers που εκαναν πολλες καλες μεταγραφες τον Φεβρουαριο.

Απο τις 9 ομαδες που εχουν αποσταση 3 νικες/ηττες μαξιμουμ παντως, οι Warriors εχουν σχετικα ευκολο προγραμμα καθως 5 απο τα 8 ματς που τους υπολειπονται, ειναι στην εδρα τους. Οι Clippers θα παιξουν δυο φορες στο Memphis, εχουν δυο ματς με τους Pelicans, εχουν τους Lakers, και εχουν και τους Suns στο Φοινιξ τελευταια αγωνιστικη. Οι Suns εχουν Nuggets δυο φορες, Kings, Thunder, Clippers, Timberwolves, Jazz και Lakers. Οι Pelicans και οι Jazz εχουν επισης σχετικα δυσκολο προγραμμα, ενω δυσκολο προγραμμα εχουν και οι Lakers. Το πιο ευκολο προγραμμα το εχουν οι Mavericks αφου παιζουν δυο φορες με τους κακιστους Hornets, και εχουν επισης Spurs, Bulls, Hawks στο προγραμμα.

Γενικα γινεται ενας κακος χαμος γιατι ολες οι ομαδες που εχω συμπεριελαβει στο κοκκινο πλαισιο εχουν παρα πολλα ματς μεταξυ τους στις επομενες 17 μερες. Δεν υπαρχει καμια ασφαλης προβλεψη, και νομιζω πως ολα τα ματσαρισματα ειναι πιθανα πλεον. Μπορει να δουμε ακομα και Warriors εκτος playoffs (αν και δυσκολο) και Lakers να ανεβαινουν στην 4η θεση αν κανουν κανα τρελο σερι και επιστρεψει κι ο LeFlop.

Θα κανω την εξης προβλεψη ετσι για τον χαβαλε και για κανεναν αλλο λογο.

  1. Golden State Warriors
  2. Dallas Mavericks
  3. Los Angeles Clippers
  4. Phoenix Suns
  5. Minnesota Timberwolves
  6. Oklahoma City Thunder
  7. Los Angeles Lakers
  8. New Orleans Pelicans
  9. Utah Jazz
2 Likes

Πραγματικά δεν θα μου έκανε καμία έκπληξη αν έμεναν και οι 4 έξω στον πρώτο γύρο. Η συμπάθεια μου οι nuggets ειδικά μόνο περίεργο δεν θα είναι με τέτοια άμυνα και ας βγουν και πρώτοι

Όντως μπορούν να γίνουν πολλά τις τελευταίες μέρες. Αν ήταν να ρίξω τα λεφτά μου σε μια σοκαριστική (λέμε τώρα) έξοδο θα τα έβαζα στους mavericks που το Irving - Doncic δεν δουλεύει.

Για τις προβλέψεις σου συμφωνώ με μερικές μικροαλλαγές ίσως. Πχ θα έβαζα suns, Lakers ένα κλικ πιο ψηλά.

Ένα γενικό σχόλιο πάντως είναι ότι δεν με πείθει η δύση στο long run. Δεν βλέπω ομάδα να μπορεί να κοντραρει, Μιλγουόκι, Βοστώνη και ίσως Φιλαδέλφεια με 2 εξαιρέσεις υπό προϋποθέσεις. Αρχικά οι Γουόριορς που αρχίζουν σιγά σιγά μαζι με το πανέμορφο μπάσκετ που παίζουν να έχουν και σταθερότητα αλλά είναι μικρό το δείγμα για να πούμε ότι επέστρεψαν και οι suns που στα χαρτιά έχουν την πιο πλήρη 5αδα μάλλον αλλά δεν ξέρω αν δέσουν ή αν δεν έχουν τραυματισμούς κυρίως του Ντουράντ. Θα έβαζα και Κλίπερς αλλά ποτέ δεν κάνουν τίποτα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Προγραμμα Suns:

Προγραμμα Lakers:

Ποσες νικες θα κανουν λες αυτες οι δυο ομαδες? Ετσι οπως παιζουν και με βαση το τι αγωνες απομενουν… για Suns βλεπω ταβανι τις 6 νικες. Οι 4 εκτος εδρας που εχουν ειναι και οι 4 δυσκολοι αγωνες, ενω και στην εδρα τους μπορει να χασουν 2-3 ματσακιαα ευκολα. Το μονο σιγουρακι ειναι με Σαν Αντονιο.

Και για Lakers τα ιδια πανω κατω, αν οχι χειροτερα. Βασικα μου φαινεται δυσκολο να κανουν 5 νικες οι Lakers ετσι οπως τα βλεπω. Αντε να κερδισουν 3 στην εδρα τους απο τα 4 και αλλα 2 στο Χιουστον και σε κανα Σικαγο στην καλυτερη.

Θα δουμε μπορει να κανω και λαθος και να υποτιμω και τις δυο ομαδες, αλλα προς το παρον βλεπω τους Suns να τελειωνουν με 42-43 νικες και τους Lakers με 40-41.

1 Like

Πιστεύω για Suns 5-6 νίκες με κλήση προς το 6 αν παρουσιαστούν με όλα τα όπλα τους. Δεν θα μου κάνει έκπληξη αν κερδίσουν και 7 ματς πχ αλλά σίγουρα θα μου κάνει αν κερδίσουν από 4 και κάτω

Lakers τους δίνω 3/4 εντός και 2/3 με Τίμπεργουλβς, Τζαζ και Ρόκετς

Δεν είναι τρελό σενάριο να κάνουν 5+ νίκες και οι 2 αλλά ούτε και το πιο απλό.

1 Like

Ο Ντουραντ μαλλον δεν προλαβαινει τιποτα απο κανονικη σεζον παντως. Κι εγω για 5 νικες τους βλεπω πιο πιθανο. Καλα 7 νικες σε 10 ματς με τετοιους αντιπαλους το βρισκω απλα απιθανο.

Ναι εκει ειμαι κι εγω, διχως εκπληξη αν τελικα κερδισουν 4 ματσακια συνολικα. Και το 3/4 στην εδρα τους θα ειναι δυσκολο δηλαδη.

1 Like

Δεν ήμουν καλά ενημερωμένος για τον Ντουραντ. 7 νίκες είναι πολλές πράγματι. Ντάλας λες να αποφύγει play in;

1 Like

Εχουν δυο αγωνες με Χορνετς, οπου αν κανουν εστω και μια ηττα θα ειναι αυτοκτονια. Εχουν στα τρια τελευταια παιχνιδια Kings, Bulls και Spurs στην εδρα τους, στα οποια επιβαλλεται τουλαχιστον 2/3 νικες. Και εχουν και ενα ταξιδακι στην Ανατολη με 4 εκτος εδρας ματς σε Atlanta, Indiana, Miami και Philadelphia. Πιστευω θα κανουν 6 νικες συνολικα τουλαχιστον, αν οχι 7.

1 Like

Ολα αναποδα σημερα. Αυτοκτονια Mavericks, και δυστυχως οι Thunder εχουν ηδη φαει 54 ποντους στο κεφαλι 7 λεπτα πριν την ληξη του ημιχρονου. Λογικα στο ημιχρονο το σκορ θα ειναι καπου 60-75. Το Warriors - Sixers ειναι οπως αναμενοταν derby. Αντε να δουμε… ελπιζω σε νικη Warriors.

Luke Kennard 30 ποντους με 10/11 τριποντα σε 24 λεπτα για τους Grizzlies. Ευκολη νικη και για Bucks.

Λίγο ακόμα και θα τα αποφύγει.

3 Likes

Είδα Mavs και GSW χθες. Οι Mavs παίζουν τραγικό μπάσκετ και αν μείνουν εκτός play off θα είναι δίκαιο. Άμυνα με τα μάτια (το περιμέναμε εν μέρει όταν έδωσαν τον Finney-Smith και τον Dinwiddie ενώ ήταν ήδη μέτριοι αμυντικά).

Οι Lakers έχουν πολύ βατό πρόγραμμα και δυστυχώς θα είναι στα play off.

Πάντως όλες οι ομάδες της Δύσης (με εξαίρεση τους Nuggets) δε μου δείχνουν ικανές να θεωρηθούν φαβορί τίτλου απέναντι σε 2 σκληροτράχηλες ομάδες σαν το Milwaukee και τη Βοστώνη. Kαι δευτερευόντως απέναντι στους Sixers. Θα έχουμε μια πρόβα τελικού απόψε…

Υπάρχει πάντα η ελπίδα να γυρίσει ο Λεμπρόν για ανεβάσει κι άλλο το scoring record του και να μείνουν κι αυτοί εκτός.

4 Likes

https://mobile.twitter.com/TheAthletic/status/1638718019055525890/mediaviewer

Δεν γίνονται αυτά ρε χαχαχχαχα

1 Like