Nba

Είδε κανένας Nuggets - Bucks χθες;

Ωραίο ματς ανάμεσα στον 1ο Δύσης και Ανατολής. Για το αποτέλεσμα και την διαφορά δεν έχω να πω και πολλά καθώς έχω μάθει χρόνια τώρα ότι στα play offs ουδεμία σημασία έχει. Αυτό που κρατάω είναι η άμυνα του Ντένβερ στο 2ο ημίχρονο που ήταν φανταστική και οδηγός για το post season. Αν παρουσιαστούν με τέτοια άμυνα σε μεγαλύτερη διάρκεια θα είναι υποψήφιοι για τίτλο σίγουρα.

Στα του ματς ξεχώρισαν Γιάννης και Γιόκιτς καμία έκπληξη. Ο Γιάννης στο 1ο ημίχρονο έκανε πλάκα αλλά χάθηκε στο 2ο (Λίγο καλή άμυνα και λίγο ότι κατέβασε ρυθμούς) ενώ ο Γιόκιτς από την άλλη έκανε τον υποψήφιο για DPOTY Λόπεζ να αισθάνεται παντελώς αβοήθητος (Δεν έχω καταλήξει αν είναι τόσο καλός ο Σέρβος ή αν φταίει λίγο και ο προπονητής εδώ βέβαια). Καλό ματς και από Μάρει που κράτησε το Ντένβερ κοντά στο 1ο ημίχρονο με τα τρίποντά του. Αρκετοί παίχτες των ελαφιών σε μέτρια βραδία αλλά τους δίνω το ελαφρυντικό των back 2 back εκτός έδρας που έπαιξε ρόλο

Overall άξιζε το ξενύχτι, Οι Bucks θεωρώ δεν χάνουν την 1η θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα ενώ οι Nuggets φαίνονται επιτέλους έτοιμοι να κάνουν κάτι ουσιώδες στο post season

PS Από τότε που είπα για κατώτερη δύση Nuggets, Suns & Dubs κέρδισαν 76er’s x2 και Bucks :stuck_out_tongue:

1 Like

Ολα τα ματσακια στην εδρα των ομαδων απο την Δυση βεβαια ε?

Και οι 76ers χωρις τον Harden, ο οποιος οσο και να μην τον πανε καποιοι, ειναι παιχταρας.

Σημερα επιστρεφει ο Gary Payton II για τους Warriors. Οι οποιοι κατα την γνωμη μου θα ειχαν τουλαχιστον 5 νικες περισσοτερες αν δεν ειχαν χασει εδω και σχεδον 2 μηνες τον Wiggins, ο οποιος αντιμετωπιζει προσωπικο οικογενειακο προβλημα και ποιος ξερει τι μπορει να ειναι… αν δεν επιστρεψει στα playoffs, δεν μπορουν να χτυπησουν τιτλο νομιζω. Αν επιστρεψει ομως, ας θυμηθουμε οτι ηταν ο 2ος καλυτερος παικτης τους στα playoffs του 2022 μετα τον Steph Curry.

Σε δυομιση ωρες εχει Lakers - Bulls, ελπιζω να εχουμε καλο αποτελεσμα εκει :stuck_out_tongue:

Απο που κι ως που βατο? Κι εγω πιστευω οτι θα μπουν στα play offs, μεσω του play in. Πρωτη εξαδα πολυ δυσκολα χτυπανε. Και αν οι Mavs και οι Jazz δεν περνουσαν κριση, δυσκολο θα ηταν και το play in για τους Lakers. Για να μην πουμε για τους Blazers που απλα στα τελευταια 15 ματς εχουν καταστραφει.

1 Like

To είδα κι εγώ. Ήταν δύσκολα χθες για τους Bucks γιατί ήταν back to back παιχνίδι. Μέσα σε 20 ώρες ταξίδεψαν από την Utah στο Denver και έπαιξαν ματς. Πρόσθεσε και το υψόμετρο του Denver που δίνει πλεονέκτημα στους Nuggets, ήμουν βέβαιος πως οι Bucks δύσκολα θα αντέξουν 48 λεπτά στους ρυθμούς που απαιτούν οι Nuggets. Είχαν και πολλά σφυρίγματα με το μέρος τους οι Nuggets. Τα μισά φάουλ που φορτώθηκε ο Lopez ήταν υπερβολικά. Ειδικά όταν η ρακέτα των Nuggets έριχνε περισσότερο ξύλο. Στο 3ο 12λεπτο έληξε το ματς με τις τεχνικές ποινές που έφαγαν οι Bucks. 3 ψηλούς έχουν οι Bucks και όλοι έφαγαν υπερβολική τεχνική ποινή.

2 Likes

Πλην 2, όλα τα ματς τους είναι με ομάδες από .500 και κάτω. Το δύο που δεν είναι, είναι Clippers away (δηλαδή εντός) με τον PG τραυματία και το άλλο είναι οι Suns με KD εκτός.

Δεν είναι τώρα το πιο εύκολο, είναι εδώ και 10 ματς γι’ αυτό και όλοι οι simulators τους έδιναν εντός play in/off από τότε που ήταν 3-4 νίκες κάτω από .500.

Δεν θα μου πήγαινε το μυαλό ποτέ εκεί :joy:. Όχι ότι έχεις άδικο αλλά δεν είναι και προκριματικά Ν. Αμερικής που παίζουν στην Βολιβία στα 3000 μέτρα

Πήραν τα σπόρια οι Nuggets είχαν και κούραση η Bucks δεν έχει να λέει κάτι για το τέλος και το τι θα γίνει στα play offs. Είτε με φάουλ είτε χωρίς πάντως δεν νομίζω να μπορεί ο Λόπεζ να περιορίσει τον Γιόκιτς

1 Like

Καλα το below 500 δεν λεει και πολλα φετος… με εξαιρεση τους Pistons στην Ανατολη, και τους Rockets και Spurs στην Δυση, ολες οι υπολοιπες ομαδες του ΝΒΑ εχουν κερδισει ματς απεναντι σε θεωρητικα καλυτερες ομαδες. Εντωμεταξυ οι Lakers κερδισαν τους Thunder προχθες κυριολεκτικα στα τελευταια 30 δευτερολεπτα (οπως και τους Magic πριν μια βδομαδα), γενικα κανενα ματς δεν ειναι ευκολο για καμια ομαδα απο τις 7-8 που παλευουν στην Δυση για το τελικο ranking. Δεν λεει ολη την αληθεια αυτο το below 0.500 , καθως οι ιδιοι οι Lakers ηταν σε αυτο το γκρουπ κυριολεκτικα ολοκληρη την σεζον μεχρι προχθες :stuck_out_tongue: Εγω ακομα ελπιζω παντως στο να κανουν μερικες ηττες σερι , κι ας ειναι δυσκολο.

Κανενας δεν μπορει (!)

Ο Λοπεζ παραμενει το ακλονητο φαβορι, πανδικαια, για DPOY.

Κανει την καλυτερη σεζον της καριερας του αμυντικα και επιθετικα. Μπορει στους Nets να εβαζε 4-5 παραπανω ποντους ανα ματς, αλλα τα ποσοστα του σε τριποντα και σε διποντα ειναι τα καλυτερα που ειχε ποτε φετος. Τον λατρευω απλα. Εχει 63% σε διποντα και 37.5% σε τριποντα φετος.

3 Likes

Φυσικά και συμφωνώ δεν το έγραψα για να μειώσω τον Λόπες. Ίσα ίσα του δίνω μεγάλο respect που μεταμορφώθηκε από ένα soft 5αρι σε φανταστικό αμυντικό

Ο Γιόκιτς απ την άλλη είναι σε ένα κλειστό club με Γιάννη και μερικούς ακόμα που ξέρεις καλά τις αδυναμίες τους αλλά πάλι δεν μπορείς να τους σταματήσεις

1 Like

Σε σοβαρες αναλυσεις παντως θα ακουσεις πλεον πολυ συχνα οτι στο συγχρονο ΝΒΑ μια καλη επιθεση δεν μπορει να την σταματησει μια καλη αμυνα. Και ειναι αληθεια φυσικα. Για μενα οι παικτες που ειναι unguardable στο ΝΒΑ αυτην την στιγμη σε καταστασεις 1 on 1 ειναι οι εξης:

  • Nikola Jokic
  • Steph Curry
  • Giannis Antetonkounmpo
  • Joel Embiid
  • Kyrie Irving

Και με αστερισκο οι Luka Doncic, Kevin Durant, Anthony Davis, Zion Williamson και ισως μερικοι ακομα που δεν μπορω να σκεφτω.

1 Like

Dallas δευτερη συνεχομενη ηττα απο Hornets, αυτοκτονια σκετη.
Πλεον τους ξεγραφω προσωπικα, ειναι και η ψυχολογια ισως.
Παντως μετα απο αυτες τις δυο ηττες ειναι το φαβορι να μεινουν απεξω κι απο τα play ins.

Οι Bulls κερδιζαν με 59-39 μεσα στο Los Angeles, και οταν το σκορ ηταν στο 61-47, ο ηλιθιος ο Βουσεβιτς εκανε φαουλ στον ΛεΦλοπ, εφαγε τεχνικη ποινη για διαμαρτυρια, και εφαγε και δευτερη τεχνικη ποινη για βρισιδια στον διαιτητη. Το αποτελεσμα φυσικα ηταν 4 σερι βολες για τους Lakers, και ο Βουσεβιτς στα αποδυτηρια για το υπολοιπο του αγωνα. Τωρα το ημιχρονο ειναι 63-55 για τους Bulls, και με εχθρικη διαιτησια. Επιστρεφουμε σιγα σιγα σε dark timeline?

ευτυχώς γύρισε ο LeBron και το κουραστικό μπάσκετ των Lakers γιατί εδώ και ενάμιση μήνα θύμιζαν ομάδα με νεύρο, ενέργεια και λιγάκι σύγχρονο μπάσκετ. Ευτυχώς με τον ball hogger αυτό είναι παρελθόν.

Το κακό είναι πως όσοι είναι από κάτω τους, με εξαίρεση τους OKC, δείχνουν ανίκανοι να κάνουν νίκες.

Το Dallas είναι για λύπηση. Κάνει αγώνα να επιστρέψει από διαφορές 10-15 πόντων, μειώνει στους 3-4 και μέσα σε ένα λεπτό ξαναβρίσκεται στο μείον 15. Η άμυνα του είναι απλά ανύπαρκτη και ο μόνος τρόπος να κερδίζει είναι να βάζει 120 πόντους.

1 Like

Το είδα live και απλά έλιωσα.

Είσαι λίγο άδικος για σήμερα. Όποτε έμπαινε ο ΛεΜπρον στο γήπεδο οι Lakers ψαλιδιζαν την διαφορά, και δεν έκανε το γνωστό του ball hogging. Ίσα ίσα που ίσως και λόγω της απουσίας του για 13 ματς, η μπάλα σήμερα γυρνούσε από τους Reaves, Schroeder και Davis κυρίως , δηλαδή παραδόξως ορθολογικά. Άσε που είχε και +/- στα θετικά ο ΛεΜπρον.

Ελπίζω βέβαια να νομίζει ο ίδιος ότι έχασαν επειδή δεν το πήρε πάνω του (μόλις 19 πόντοι και μόλις 2 απόπειρες για τρίποντο), και στην συνέχεια να αρχίσει όντως το ball hogging, το οποίο θα τους οδηγήσει σε μερικές ήττες ακόμα.

Το Σικάγο έδειξε σήμερα πάντως ότι η άμυνα των ανατολικών ομάδων είναι κλάσεις ανώτερη από αυτή των δυτικών. Τα βρίσκουν εύκολα ομάδες όπως οι Lakers απέναντι σε κάτι Οκλαχομες και Νέες Ορλεάνες, αλλά όταν πέφτει ξύλο και όταν παίζουν σκληρές άμυνες οι αντίπαλοι, δεν ξέρουν τι να κάνουν.

Τι κανετε ρε Warriors γαμω τη μπαναγια…

Τελικα επιστρεφει σημερα, μετα απο απουσια αρκετων αγωνων. Οποτε πλεον νομιζω πολυ δυσκολα χανουν την 4η θεση οι Suns. Οι αρχικες εκτιμησεις ηταν νομιζω για λιγο μεγαλυτερη απουσια, οπως και για Λεμπρον αλλωστε, ο οποιος επεστρεψε πριν 3 μερες. Γραψε κατι για να μην σπαμμαρω, θελω να κανω σχολια και λεω ασε μωρε να μην εχω triple post σερι :stuck_out_tongue:

Χθες οι Warriors επαιζαν σαν ερασιτεχνες στο πρωτο ημιχρονο, και ως πρωταθλητες στο δευτερο ημιχρονο. Ο Στεφ Καρι εχει πλεον 66 παιχνιδια στα οποια εχει σκοραρει τουλαχιστον 35 ποντους μετα την ηλικια των 30 (οι Kobe και Lebron ειναι στα 65 παιχνιδια στην λιστα, και πλεον ο Στεφ ειναι μονο πισω απο Alex English και MJ). Ο Draymond Green αναψε πολλες σπιθες χθες, ενω οι Thunder καθονται και χανουν κι αυτοι απο τους Hornets, καπου λιγο ελεος.

Bulls - Lakers σημερα και ευχομαι σε repeat απο πριν 3 μερες. Εχουμε επισης Φιλαδελφεια - Νταλας, Φοινιξ - Μινεσοτα και Μεμφις - Κλιπερς, ενας μικρος χαμουλης το λες οτι γινεται. Το μπασκετ που παιζεται εδω και λιγες μερες ειναι playoff basketball, λογω της καταστασης και στην Ανατολη και στην Δυση, για τις θεσεις 5-10.

2 Likes

εχει τσεκαριστει και περιμενω

1 Like

Θα παιξει ξενυχτι?!

1 Like

Θέλω πολύ να το δω το συγκεκριμένο ματς. Ντονσιτς παρά τα κλαψουρίσματα δεν τον χορταίνω. Προβλέπω και πάρτι του Joel με την τραγική άμυνα του Ντάλας

1 Like

Θα ειμαι εδω γυρω, θα κατσω μαλλον να δω Chicago, με την ελπιδα οτι θα χανουν οι Lakers :stuck_out_tongue:
Αν κερδιζουν, μπορει να το γυρισω στο ιδιο ματς με σενα.

2 Likes

Αρκετά ασόβαρο το Σικάγο φέτος θα δείξει

2 Likes

:boom: :boom: :boom:

3 Likes

Ο Χολιντέι πέτυχε 51 πόντους

1 Like