Nba

120 - 103 :bucket:

1 Like

Λοιπον οι Mavericks ειναι πολυ υπουλη ομαδα. Εχω δει ολο το ματς ως τωρα, και αν δεν υπηρχε το σκορ κατω δεξια, θα ελεγα οτι οι Timberwolves ειναι μπροστα με 15 ποντους. Κι ομως ειναι μολις 37-43.

Εχω δει βεβαια πολλα καλαθια απο Kyrie που κουβαλαει την ομαδα, αλλα και παλι.

McDaniels τεραστια πρωτη περιοδος. Αυτο μπορει να τελειωσει και 30αρα για Wolves, μπορει να τελειωσει και ντερμπι μεχρι τελευταιο δευτερολεπτο.

Επισης, το ξερω οτι ο @osfp7 τον λατρευει, αλλα εγω θα την πω την αμαρτια μου, το βαριεμαι το bully ball του Luka. Και πολλες κινησεις του δηλαδη βαριεμαι. Ειναι λες και κανει βηματα ή carry σε καθε φαση. Μου θυμιζει ενιοτε ακομα και τον LeBron, και οχι με την καλη εννοια. Και πολλη γκρινια ρε παιδι μου.

Εγώ πάντως βλέποντας το στυλ του Kyle Anderson όταν σηκώνεται για 3ποντο, αναπολώ Haliburton.

1 Like

Κλαιω με ΣΛΟΜΟ, τον λατρευω εννοειται γιατι οντως σουταρει σε αργη κινηση.
Best nickname ever. Δε με ενοχλει το σουτ του οσο του Χαλιμπερτον.
Πως γινεται να εχουν 38 απο τους 50 τους ποντους μεσα στο ζωγραφιστο οι Mavericks?!?
Στον φουκαρα τον ΚΑΤ ουτε ενα φαουλ δεν δινουν.

Έχει ξεκωλωθεί στα μπασίματα ο Καϊρής.

1 Like

Θυμιζει Καϊρή του 2016 που κουβαλησε Λεμπρον (!) στα πιο σημαντικα ματς.
Εχει διαλυσει μονος του τους Wolves, 24 ποντους ημιχρονο με 11/14, απιστευτος.

Edwards πανεξυπνο παιχνιδι με 13 ποντους, 8 ριμπαουντ, 5 ασιστ στο ημιχρονο.

Πολυ πολυ καλο ματς τωρα, απο τα καλυτερα των playoffs, με υψηλου επιπεδου μπασκετ.

1 Like

Το έχω δει πολύ τελευταία ότι τον θεωρούν έναν λιγότερο αθλητικό Λεμπρον. Σίγουρα έχει μια βαση ειδικά στο ποσό κουράζει την μπάλα ώρες ώρες. Επίσης η γκρίνια του είναι κάτι που μου την έσπαγε απ’ την Ρεάλ ακόμα αλλά φαίνεται κάποιες συνήθειες δεν αλλάζουν. Δεν θα έλεγα ότι τον βαριέμαι πάντως γιατί εκτιμώ φουλ το μπασκετικό ταλέντο του και είναι πάντα τρομερός στα μεγάλα ματς.

Anyway μέχρι το ημίχρονο που είδα τους τρύπησε ο Ίρβινγκ και γενικά η Μινεσότα είχε θέμα στην περιφερειακή άμυνα. Μακντανιελς ωραίος και Άντερσον επίσης πολύ καλός. Πλην του Ίρβινγκ μου αρχές πολύ ο Lively που εξελίσσεται σε αγαπημένο μου παίχτη.

Κρίμα που δεν άντεξα να δω όλο το παιχνίδι πρέπει να έγινε ματσαρα. Έχει δρόμο όμως απ’ ότι φαίνεται η σειρά.

1 Like

Το παιχνίδι των Mavericks είναι απίστευτα προβλέψιμο κι όμως σχεδόν ασταμάτητο όταν το κάνουν καλά. Είτε:

(Α) Διείσδυση Κάηρι και πολύ πιθανό καλάθι ή λομπα σε Lively/Gafford
(B) Αλλαγή μαρκαρίσματος σε Λούκα με drop coverage όπου βάζει τον αμυντικό πίσω του και είτε (α) σουτάρει mid range, (β) πετάει τη μπάλα σε corner 3 για Washington, Green ή κάποιον άλλον, (γ) ή ασίστ σε ρακέτα για εύκολο καλάθι αν του κάνουν commit δύο
(Γ) Side step τρίποντο για Λούκα ή πάλι πέταγμα της μπάλας στην γωνία για τρίποντο αν τον διπλό μαρκάρουν

Χθες πρέπει να έκαναν ένα από τα τρία στο 90% των επιθέσεων τους, και οι Wolves όντας εμφανώς κουρασμένοι από την Κυριακή δεν μπορούσαν με τίποτα να παίξουν τέτοια άμυνα. Ακόμα κι ο 22χρονος Edwards ήταν σκασμενος.

Ψιλο-δικο τους παιχνίδι έχασαν και πάλι οι Λύκοι, αφού μπορούσαν να το κλειδώσουν κανα δύο φορές που άρχισαν να παίρνουν διαφορά και έκαναν μαλακίες χωρίς λόγο, συμπεριλαμβανομένων 3 λαθών από τον Edwards που πέταξε τη μπάλα 2 μέτρα πιο ψηλά από ότι έπρεπε σε αβίαστη πάσα.

1 Like

Για την ακύρωση του καρφώματος του Τάουνς που θα έκανε το σκορ 104-104 τι λέτε;

Για μένα ήταν μεγάλη κλοπή, δεν μπορώ να το χωνέψω ότι οι διαιτητές βλέποντας το instant replay έκριναν πως η μπάλα μπορούσε να πέσει μέσα και καλά

Δυστυχώς ο κανόνας δεν είναι αν θα πέσει η μπάλα μέσα ή όχι, αλλά αν είναι πάνω από το στεφάνι… Κι αν δεν έχει περάσει πλήρως έξω από τον νοητό κύλινδρο, τότε δεν μπορεί κανένας να την ακουμπήσει.

Ακόμα κι έτσι, ήταν πολύ οριακό και νομίζω ότι ίσως και να είχε βγει ούτως ή άλλως από την απαγορευμένη περιοχή η μπάλα. Προσωπικά πιστεύω ότι ο κανόνας θα έπρεπε να είναι όπως το έγραψες, κι ότι αν δεν υπάρχει καμία πιθανότητα η μπάλα να μπει στο καλάθι, να μπορεί να την διώξει ο αμυντικός ή να την βάλει ο επιθετικός. Είναι λίγο τραγικό να ακυρώνονται καλάθια σαν κι αυτό λόγω ενός technicality.

1 Like

Ο συγκεκριμένος κανόνας είναι ίσως ο μόνος κανόνας του ΝΒΑ που θα ήθελα να αλλάξει και να γίνει όπως της ΦΙΜΠΑ που αν η μπάλα έχει βρει στεφάνη, μια χαρά επιτρέπεται κάθε παρέμβαση είτε αμυντικού είτε επιθετικού.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις θα ήθελα η ΦΙΜΠΑ να προσαρμοστεί στα του ΝΒΑ (με κυριότερο το τρίποντο στα 7.25 και τα defensive 3 sec).

Ο Wemby από μόνος του θα ήταν υπεύθυνος για νέα κατηγορία στατιστικών με 16 αποκρούσεις ανά αγώνα , ούτε ο Μπουφόν τέτοια μεγαλεία

1 Like

Αυτό ακριβώς είναι που με τρελαίνει, τέτοιες περιπτώσεις που ο κανονισμός είναι φλου (“cannot touch the ball that has a chance to score” είναι η διατύπωση νομίζω) κανονικά θα έπρεπε να εξετάζονται με γνώμονα την ουσία. Τι το 'χουμε το ριπλέι; Δεν το βλέπεις ρε παπάρα ρεφ στην αργή κίνηση ότι η μπάλα έχει φύγει από τον γαμημένο τον νοητό κύλινδρο;

Exactly

Χμμμμ δυστυχώς για τον ΚΑΤ και τους φανς των Wolves, τουλάχιστον σε μια από τις κάμερες φαίνεται πως η μπάλα μάλλον θα χτυπούσε το στεφάνι στην κάθοδο της. Δε θα μάθουμε ποτέ.

Συμφωνώ με την ουσία ως γνώμονα βέβαια. Σιχαίνομαι τα πέναλτι στο ποδόσφαιρο στα οποία ο επιθετικός τσιμπάει την μπάλα και αυτή βγαίνει άουτ με μηδέν πιθανότητες να την προλάβει πριν τον ανατρέψουν

1 Like

Kudos to Wemby, συνεχίζω να στηρίζω αλλαγή κανονισμού.

το καλοκαίρι που θα είσαι #teamLupin στο Μπίστηγμα, θα ήθελα στο πηγαδάκι πριν το τζάμπολ/μπει-δε-μπει, να μας περιγράψεις ένα μη προβλέψιμο πλάνο παιχνιδιού για να εφαρμόσουμε, που δεν θα περιλαμβάνει κάτι από τα παραπάνω :neutral_face:

1 Like

Εκεί είναι η μαγκιά ρε στο απλό. Όταν ο άλλος ξέρει τι θα κάνεις αλλά δυσκολεύεται η δεν μπορεί να το σταματήσει τότε είσαι πολύ καλός.

Ανυπομονώ ήδη για το δεύτερο παιχνίδι και την απάντηση των λύκων.

PS: διάβασα με ενδιαφέρον τις απόψεις σας περί κανονισμών ΝΒΑ και FIBA. Εχώ συνηθίσει φουλ στα ευρωπαϊκά δεδομένα και δεν θα ήθελα με τίποτα στην Ευρωλίγκα να δω 3 δευτερόλεπτα πχ

2 Likes

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που το βρήκες απαραίτητο να ειρωνευτείς, αλλά αν νομίζεις ότι αυτά είναι τα μόνα 3 basketball plays που υπάρχουν στο σύγχρονο basketball, και πώς μετά το pick n roll δεν υπάρχει ζωή, ίσως θα έπρεπε να σταματήσεις να βλέπεις το “πανέξυπνο” podcast του JJ Reddick με τον LeBron. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Βέβαια ακόμα κι αυτοί στις αναλύσεις τους έχουν ήδη αναφέρει καμία 10αρια εναλλακτικά plays από τα τρία που εκτελούν οι Mavericks, οπότε μπορείς να ακούσεις αυτούς, κι έτσι δεν χρειάζεται να σας δώσω καμιά συμβουλή εγώ (!)

Το point μου ήταν πως παρόλο που είναι προβλέψιμα τα plays των Mavericks, είναι τόσο αποτελεσματικά για αυτον τον συνδυασμό παικτών που έχουν, που δεν υπάρχει λόγος να κάνουν κάτι άλλο, αφού πετυχαίνει διαρκώς. Πιθανολογω ότι όταν και αν ξεκουράσουν λίγο οι Wolves και παίξουν την άμυνα που μπορούν και έχουμε όλοι δει, δε θα μπορεί ο Doncic να κάνει ότι θέλει σε κάθε κατοχή, και ούτε περιμένω τον Kyrie να έχει 11/14 σουτ και 24 πόντους σε ένα ημίχρονο σε κάθε ματς.

Κααααλά, «καμιά δεκαριά» το «βάζουν τη μπάλα στο καλάθι και προσπαθούν να μην τη βάλουν οι αντίπαλοι» τώρα δεν είναι, αλλά οκ

Συγγνώμη που ακούω λάθος podcast - συγγνώμη που υπάρχω - αποσύρομαι :cry:

Υγ. Μπίστηγμα καλοκαιριού με #teamLupin και 10€ bonus νίκης για αγορά χιούμορ από κάποιο κοντινό μαγαζί - εδώ πρώτοι

1 Like

Practically τα plays που περίγραψε ο @QuintomScenario έχουν τόσο πολλές πιθανές εξελίξεις και λεπτομέρειες που μπορούν να βγάλουν την άμυνα εκτός ισορροπίας, οσο και πράγματα που γίνονται μακρυά από τη μπάλα που σίγουρα έχουν μεγάλη ποικιλία αν εξετάσεις τις λεπτομέρειες τους.

Απολαμβάνω πολύ το παιχνίδι του Dallas, κάθε άλλο παρά βαρετό, χρησιμοποιουν πολύ τα δυνατά τους στοιχεία, και καλά κάνουν προφανώς.

1 Like