Ιncorporated - Grip Inc

Ο καλυτερος δισκων των 3 κυρίων! Απλα…

Βγηκε το 2004 και προσωπικα τον θεωρω απο τους καλυτερους δισκους των 00’s! Πειραματικος, με τον Gus Chambers να τρελαινει με τις ερμηνειες του και να πονοκεφαλιαζει-προβληματιζει με τους στιχους του οσους εχουν αυτια να ακουσουν!

Ο Waldemar Sorychta εγραψε μερικα απο τα καλυτερα riff του, μερικα υπεροχα flamengo θεματα και γενικα κομματαρες στις οποιες το συναισθημα και η ενεργεια ειναι απεριγραπτα!

Ο ΘΕΟΣ Dave Lombardo δινει για αλλη μια φορα μαθηματα ουσιοδους και ταυτοχρονα υπερδυναμικου drumming κανοντας τα τυμπανα να παρακαλανε για την ζωη τους :lol: !

Με λιγα λογια ενα must-have για ολους τους ανοιχτομυαλους ακροατες της ακραιας μουσικης!

                                                           :respect:

χμμμ… είναι πολύ καλός δίσκος, αλλά ο λιγότερο αγαπημένος μου από την παρέα του κ. Sorychta. Το αγαπημένο μου δισκάκι από αυτούς είναι το Nemesis. Εντάξει το πρώτο τους είναι εκτός συναγωνισμού, γιατί παίζει αλλού μπάλα. To Ιncorporated το θεωρώ όχι κ τόσο ποικιλόμορφο. Έχει πολλά φλαμένγκο σημεία που ήδη είχαν αρχίσει από το Solidify, αλλά εκεί είναι ακόμα πιο έντονα. Γενικά νομίζω ότι το Incorporated “ακούγεται” πιο ποικιλόμορφο αλλά δεν είναι. Γιατί συνθετικά οι ιδέες δεν είναι τόσο πλούσιες, αλλά με την χρήση διάφορων κόλπων όπως η (διακριτική) χρήση synthesizer, βιολιών, κλπ καταφέρνει και “ακούγεται” πιο πειραματικό από τα παλιά, αλλά για εμένα τουλάχιστον δεν είναι. Όχι ότι δεν μου αρέσει, έτσι? Ίσα - ίσα το άλμπουμ παραδίδει μαθήματα σύγχρονου metal, αλλά νομίζω ότι αυτό εκάναν και τα παλιότερά τους με μεγαλύτερη ουσία όμως. Τέλος να πω ότι το κομμάτι Built to resist, το ξεχωρίζω κάπως γιατί ακολουθεί την συνταγή του Scream At The Sky από το Nemesis. Γενικά ο δίσκος θα έλεγα ότι αποτελεί μια πιο “Apocalyptica” version του Solidify.

εδιτ: επειδή είδα ότι άνοιξες κ τόπικ για τους Grip ΙΝC, προτείνω αυτά τα δύο threads να ενωθούν σε ένα.

Και εγω πιστευω οτι ειναι το λιγοτερο καλο τους…Οχι πως δεν αξιζει βεβαια…(το curse of the cloth γκρεμιζει σπίτια…)…Απλα πιστευω χωλαινει σε μερικες συνθεσεις…

Εγω πιστευω οτι κομματι οπως τα Curse of the cloth, Endowment of Apathy, Enemy Mind, Skin Trade, (Built To) Resist, Privilege ειναι χαλαρα οχι μονο απο τα καλυτερα του γκρουπ αλλα ολου του μεταλ χωρου τα τελευταια χρονια!!!

[SIZE=“4”]RESPECT[/SIZE]

τον γουσταρω τρελα τον δισκο
αλλα και μενα ειναι ο λιγοτερο αγαπημενος μου απο αυτους

κατι που το βρισκω μειον ειναι οτι τα 2 βαρβατα κομματια πατανε πανω στις φορμες του hostage to heaven

δηλαδη μεχρι και το κοψιμο που κανει και μετα μπαινει το σολο ειναι ακριβως το ιδιο πως στο hostage to heaven

το πρωτο οπως ειπωθηκε ειναι εκτος συναγωνισμου

το πιο αδικημενο ειναι το solidify
πραγματικα πειραματικο αλμπουμ
που ακομα και σημερα δεν μπορω να το καταταξω καπου

Το Nemesis ειναι ευκολα το αγαπημενο μου αλμπουμ απο τους κυριους…και ακολουθουν κατα ποδας Power Of Inner και το Solidify!!To συγκεκριμενο μαλλον μου φαινετε το πιο αδυναμο τους…

Τρελή δισκάρα. Μου αρέσει πάρα πολύ αν και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τον thrash χώρο. Τα flamengo στοιχεία τα σπάνε πάντως.