Nea ekdosi rockhard

ευχαριστούμε… ευχαριστούμε…

Ελπίζω να μην είσαι και ΠΑΝΑΘΙΝΑΙΚΟΣ… χα.χ.α.χα.χ.α.χ.α.χ…αχ.α.χ.α.χα.χ…α.χ.χ… 8)

…ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ…

Οπως και να το γραψεις… :stuck_out_tongue:

να ρωτησω κιεγω σαν λιγο εκτος ,

εχει σχεση το rocking με το rock hard ? (εκτος καποιου banner που βλέπω επανω )

γιατι βλεπω πολλα θεματα σχετικα με αυτο , υπαρχουν κοινα ‘στελεχη’ ?

καλο σ.κ.
aor

koina stelexi pou arhrografoun den iparxoun. Iparxoun polloi filoi kai files omws sto forum, kai esti iparxei to tharos na milisoume gia to periodiko xwris na mas parexigisei kaneis oti ekmetalevomaste to forum gia na kanoume tzampe diafimisi tou periodikou. An parola auta iparxei kapio provlima, tha ithela na to xerw.

Τι ειδους προβλημα μπορει να υπαρξει?

epeidi milaw gia to periodiko…

Μπα, δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.Γιατι; επιβαλλεις σε κανενα να το αγορασει; Δεν νομιζω. Απλα αυτο που γινεται εδω ειναι καλο, γιατι μεσω του forum μπορει καποιος να σου πει την γνωμη του και να δωσει και καμια ιδεα. Που ξερεις.

Ενταξει ρε παιδι μου πρεπει να εισαι και λιγο εμπαθης για να την πεσεις στον αλλο επειδη λεει καποια πραγματα για το περιοδικο του

Σημαντική βελτίωση παρατηρώ,στα τελευταία 2 τεύχη του Rock-Hard…
Αυτό που λείπει από ενα περιοδικό,του χώρου,είναι η εκτόξευση απόψεων,κατά των διεθνών δρώμενων,πολιτικοκοινωνικών εκτός μουσικής,΄μιάς που οι ΡΟΚ καλλιτέχνες ,σε αυτά πατήσαν και καταξιωθήκαν,…και πλέον είναι πάλι επίκαιρα παρά ποτέ…Εδώ πάμε γιά νέους πολέμους και σφαγές,δε μπορεί ένα ροκ περιοδικό,να στέκει παρατηρητής σφυρίζοντας αδιάφορα κοιτώντας ψηλά…Το open free mind ,απ` όσο ξέρω μόνο στο ροκ ευδοκημεί…και όχ με γκλαμουριές και λελούδια στα τραπέζια…Αυτά

Πιθανόν, να έχεις δίκιο. Να το σκεφτώ… Δεν ξέρω αν ένα καθαρά μουσικό περιοδικό πρέπει να εμπλακεί σε τέτοια θέματα. Οι εποχές είναι διαφορετικές πια και μπορεί πολύ εύκολα να κατηγορηθείς για καθοδηγητής, φασίστας, αριστερός, δεξιός, εθνικιστής κλπ…
Εδώ στην λένε γιατί γράφεις για μουσική ότι το παίζεις “μεταλοπατέρας”, που να γράψεις και για πολιτική. Άλλωστε υπάρχουν αναγνώστες που θα ήθελαν να δουν κάτι τέτοιο τέτοιο σ’ενα περιοδικό σαν το ROCKHARD;
Δεν ξέρω, πείτε (σοβαρές) απόψεις και οι υπόλοιποι και το συζητάμε αν θέλετε…
οκ?

Εμένα θα μου άρεσε πάντως ένα ρεπορτάζ με δηλώσεις Αμερικανών μουσικών για το θέμα του Ιράν…

Τελη Βοb Catley OEO… :lol: …Κυριε Δημητρη με ολο το θαρροs και τον σεβασμο αναφερω οτι σε Καμινια αλλα και Τιθερεα(Παρνασσοs) το περιοδικο φτανει απο σχεδον ποτε εωs ποτε,να το δειτε λιγο το θεμα τηs διανομηs στην επαρχια αλλα και σε μη κεντρικεs γειτονιεs του Λεκανοπεδιου…Ευχαριστω… 8)

ΟΕΟ που είσαι κολλητέ χάθηκες εντελώς… Η διανομή είναι μια πολύ αμαρτωλή ιστορία

επανερχομενος στο θεμα που εθιξε ο φιλος ,νομιζω ενα μουσικο περιοδικο δεν πρεπει να
εκφραζει οποιαδηποτε πολιτικη αποψη,η γνωμη ,καθως δεν ειναι αυτη η δουλεια του
και σιγουρα η οποιαδηποτε γραμμη του θα παρεξηγηθει ,που ουτως η αλλως θα ειναι
η γνωμη ενος ατομου μονο .
-τα γκρουπ και οι καλλιτεχνες δεν εχουν τις ιδιες πολιτικες αποψεις ,οποτε δεν ειναι
‘ομογενοποιημενοι’ πολιτικα ,ορισμενοι μαλιστα εκφραζουν συνειδητα η οχι αντιθετες
αποψεις ,οποτε δεν συνδεεται ειδος μουσικης με ορισμενη πολιτικη κατευθυνση.
-η πολιτικη ‘χροια’ της ‘αντιδρασης’ που παει να δωσει ο φιλος ,εχει παψει να εκφραζει το
ροκ ,πολλα χρονια τωρα ,καθως τα ειδη της ροκ ειναι προ πολλου τα
‘κατεστημενα’ ειδη .Χωριζοντας την μουσικη σε απολυτα ‘τεμαχια’ ,οσο κιαν καποιοι
δεν το θελουν ,τα ειδη της ροκ-hard-heavy ειναι τα πιο δημοφιλη ειδη ,οποτε αν καποιος θελει να κανει ‘αντιδραση’ μεσω μουσικης , μαλλον θα πρεπει να επιλεξει αλλο
ειδος.

Συγχαρητήρια για το περιοδικό και την προσπάθεια γενικότερα. Γινετε καλή δουλειά. :stuck_out_tongue: 8)

Ακόμη δεν έχω αποφασίσει που να κολλήσω το στικεράκι των Sepultura… :roll: :roll:

Μπα διαφωνώ. Εγώ πάλι πιστεύω ότι ένα μουσικό περιοδικό πρέπει να ξεφεύγει από τη στενή φόρμα νέα-γράμματα-συνεντεύξεις-δισκοκριτικη (άντε και κανένα κομικ), πιστεύω πως πρέπει να είναι πιο ελεύθερο στη δομή και αν κάποιος συντάκτης θέλει να εκφράσει μια άποψη για ένα οποιοδήποτε θέμα να το κάνει. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη «δουλειά» για ένα μουσικό περιοδικό. Ο λόγος που σταμάτησα να διαβάζω π.χ. hammer είναι ακριβός γι? αυτό. Γιατί μου έδινε την εντύπωση ότι προωθούσε απλά ένα προϊόν και τίποτα παραπάνω. Η μουσική έχει και κοινωνικές προεκτάσεις και για μένα ένα μουσικό περιοδικό θα έπρεπε να ασχοληθεί και με αυτές και όχι απλά με την παρουσίαση καινούριων δίσκων. Περιοδικά δεν διαβάζω και πολύ, το rock on μου άρεσε αρκετά και από το cock hard …εεε… rock hard έχω διαβάσει μόνο το 1o τεύχος (αγαπημένο μου παραμένει το invader, ο μικρός κθουλου γαμουσε).
Όσο για τις πολιτικές απόψεις εννοείτε πως δεν έχουν όλοι τις ίδιες και εννοείτε πως δεν ταυτίζεται το ροκ με συγκεκριμένη πολιτική κατεύθυνση και ούτε θα έπρεπε. Όταν όμως ένας συντάκτης γράφει ένα άρθρο εκφράζει προσωπική άποψη, δεν αντιπροσωπεύει το ροκ η το μεταλ.

Μπράβο που βαλατε cd με το παρόν τεύχος.
Το πήρανε αρκετοί φίλοι μου το περιοδικό εξαιτίας του cd . Δεν νομίζω ότι σας προσβάλλει αυτό που λέω ο΄υτε το λέω για να σας προσβάλλω. Απλώς στη σημερινή εποχή που ακόμα και συγκροτήματα κολοσοοί για τα ελληνικά δεδομένα πχ Λαμπράκης κτλπου υποτίθεται έχοιυνε ένα επίπεδο οι εφημερίδες τουςε και δίνουνε ένα σωρο cd/dvd για να μην μιλήσω για το εμετικό θέμα με τα 800 dvd κάθε κυριακή.
Το να δίνεις και ένα cd μαζί με ένα μουθσικό περιοδικό δεν μειώνει την αξία των γραφομένων και θα διαφωνήσω με τον Φράγκο που λέει ότι δεν θα δίνουμε κάθε μηνα cd.Δυστυχωσ αν θεσ να είσαι ανταγωνιστικος και να εδριαωθεις στη δυσκολη αυτη Αλογοσκουφιακή-Καραμανλικη περιδοδο το value for money πρεπει να γινει σημαια και να μπορει ο αλλος με τα ιδια λεφτα να παιρνει και κατι extra για να δελεαστει.
Φραγκο ξανασκεψου το.Αλλωστε το Leash Law γαμαει. Ειναι ισως η μονη λυση για να χτυπηθουν οι απεναντι γιατι τωρα που βγηκε το νεο Stool και ηρθανε και οι παπαρο Solitude κουλαματο Aeturnus προβλεπω 12356 σελιδες συνεντευξεις και αφιερωματα.
Αυτα. Α και οι Smashed Gladys γαμανε doomades. 8)

Καλο είναι το cd και απόλυτα σωστή η λογική σου. Άλλωστε το cd στο περιοδικό υπάρχει για ένα λόγο.Για να γίνει πιο ελκυστικό (το περιοδικό). Άνθρωποι που δεν το αγοράζουν, πιθανώς να δελεαστούν από την ύπαρξη ενός cd και τελικά να τους αρέσει και το περιοδικό. Απλά δεν γίνεται σε κάθε τεύχος να υπάρχει cd γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα για κάτι τέτοιο, καλύτερα είναι όταν υπάρχει κάτι αξιόλογο να το ενθέτουμε με το τεύχος παρά να βάζουμε cd κάθε μήνα και να καταλήξουμε να φιλοξενούμε βλακείες. Το LEASH LAW είναι πολύ καλή δουλειά και έτσι αποφασίσαμε να κάνουμε το βήμα.

Tommy θα είσαι DOKKEN;

Όσο για την στήλη με τα πολιτικά θέματα, χρειάζονται και άλλες απόψεις. Για πέιτε και άλλοι. Δεν έχετε άποψη;

George!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το κοιτάω ήδη τιο θέμα για τις περιοχές που ανέφερες.

Δεν πιστεύω να πας Κρήτη ε;;;;;;