Necro

Πολλοι απο εσας(μη πω και ολοι)δεν θα τον γνωριζετε ενω αν σας πω οτι παιζει hiphop το πιο πιθανο ειναι να βγαλετε σπυρια.Εδω ομως η περιπτωση εχει ενδιαφερον γιατι ο necro εχει πολυ καλες σχεσεις με το metal,αφου εχει χρησιμοποιησει καποια samples απο το χωρο(π.χ i wanna rock)ενω και οι guests στο δισκο του death rap εχουν ενδιαφερον(steve digiorgio,ray adler,brian fair,scott ian,david ellefson ειναι μονο μερικοι απο αυτους)οπως και στο pre-fix of death(jamey jasta απο hatebreed,john tardy απο obituary,dan lilker απο brutal truth μελη των slipknot κλπ.)το οποιο θα προτεινα για αρχη(οποιον τον ενδιαφερει τελως παντων)μονο το εξωφυλλο του(σχεδιασμενο απο τον guru των thrash metal εξωφυλλων στα 80’s ed repka)ειναι απλα respect.

παρτε και 2 βιντεακια

αν κι ορισμενοι ισως θυμουνται οτι ακουω και γουσταρω και hip hop σχεδον εξισου το ιδιο με το black metal, ας κανω οτι δεν εχω σχεση με το ειδος κι ας απαντησω μονο για τον Necro.

καταρχας δεν ειναι μονο ο συγκεκριμενος που κανει τετοια, αλλα κι ο αδερφος του ο Ill Bill www.myspace.com/illbill που εχει τη γνωστη κλικα La Coka Nostra, και μαλιστα στο καινουργιο αλμπουμ που ετοιμαζει για τον σεπτεμβριο με τιτλο The Hour of Reprisal θα συμμετεχουν επισης λιγοι απο τη metal σκηνη, οπως ο Howard Jones των Killswitch Engage και φυσικα ο αγαπητος μας Max Cavalera :!:

επισης το εξωφυλλο το σχεδιασε ο Larry Carroll, υπευθηνος για αρκετα εξωφυλλα των Slayer οπως Reign in Blood, South of Heaven, Seasons in the Abyss και Christ Illusion.

απο κει και περα οσον αφορα τον Necro, γουσταρω και τα δυο αλμπουμακια του, και αυτο που αναφερεις με τις πολλες συμμετοχες και το Death Rap, αν και το δευτερο το βρισκω καπου πιο απλο αλλα ευκολοχωνευτο με ωραια beats που κολλανε γρηγορα στο μυαλο.

τελος να αναφερω καπου εδω και τον Sutter Kain που μπλεκει Death Metal με Rap φτιαχνωντας ενα νεο ειδος, το Ghetto Metal. οποιος ενδιαφερεται ας ακουσει www.myspace.com/suicidekingz οριστε και το εξωφυλλο απ’το τελευταιο του αλμπουμ.

Βασικά πολύ φούσκα μου μοιάζει ο τύπος. Και καλά death metal rap αυτοπλασάρεται εδώ και καιρό. Anyway είμαι εντελώς άσχετος περί της μουσικής του οπότε δεν μπορώ να έχω αξιόπιστη γνώμη

Είναι αρκετά χρόνια στο προσκήνιο όμως απ’ όσο ξέρω.

Nαι misunderstanding. Δεν εννοώ φούσκα με την έννοια ότι θα σπάσει γρήγορα, αλλά με την έννοια ότι είναι χωρίς περιεχόμενο, χωρίς ουσία και ότι ο μόνος λόγος ύπαρξής του ειναι ότι και καλά παντρεύει το ντεθ με το ραπ, κάτι που από μόνο του σου δημιουργεί την περιέργεια να τον ακούσεις.

Πιστεψε με,δεν περιοριζεται σε αυτο.Εχει κανει και πιο καθαρους χιπχοπ δισκους οποτε δεν ειναι ακριβως οπως τα λες.Οπως ειπε και ο chrisp ο τυπας κανει ραπ και παραγωγες πολλα χρονια,απο το 91 για την ακριβεια.Kαι σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να μπει στο ιδιο καζανι με τελειωμενους οπως ο 50cent.

Κριμα παντως που εφαγε ban ο thatswhy.θα μ’ενδιεφερε η γνωμη του

Χμμμ, άκουσα απο περιέργεια τα πάνω βίντεο, αν και δεν είμαι και ιδιαίτερα χωμένος στο hip hop, ή στο death metal. Τα βρήκα ενδιαφέροντα… Όσο ενδιαφέρον μπορεί να βρει κάποιος σε κάτι που συνδυάζει διαφορετικά φαινομενικά μουσικά είδη, τα οποία (ειδικά το hip hop στην περίπτωση μου) δε του είναι ιδιαίτερα οικεία. Πιστεύω οι φανς ειδικά του πιο σκληρού χιπ χοπ θα γουστάρουν.

Είδα το βιντεάκια στο youtube, το πρώτο κομμάτι να πω την αλήθεια μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Βεβαια μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι συμμετέχει και ο Θεος Tardy. Βέβαια κάπου μου ξινιζει μιας και αυτό που άκουσα θα το χαρακτήριζα σαν μία αυθαίρετη σύνδεση ενός απομονωμένου death κομματιού και ενός ραπ κομματιού. Χωρίς να υπάρχει κάποιο είδος “γέφυρας” που να συνδυαζει ομαλά αυτά τα 2 μέρη. Αλλά είχε κάποιο ενδιαφέρον σαν άκουσμα.

Α btw tο εξώφυλλο που πόσταρες μου θυμίζει απίστευτα τα εξώφυλλα των Evildead:

και εκ των υστέρων είδα ότι πρόκειται για τον ίδιο δημιουργό (που ανέφερες).

Γιαπ, αυτό ακριβώς εννοώ βάσει των λίγων που έχω ακούσει.