Αnekdoten

Εδώ θα μιλάμε γι’ αυτό το εκπληκτικό συγκρότημα που έβγαλε έναν από τους καλύτερους περσινούς δίσκους.
Μοιάζουν τόσο πρωτοπόροι γιατί οι επιρροές τους έρχονται κατευθείαν από το 70s prog, αλλά όχι σχολής Pink Floyd. Οι Σουηδοί από δω προσκυνούν όσο κανένα άλλον τους King Crimson και λοιπές ξεχασμένες μπάντες της εποχής.

Η χρήση του mellotron και του τσέλου δίνει μια φοβερή ατμόσφαιρα στα κομμάτια.

Αγαπημένος μου δίσκος είναι το

Vemod με συμετοχή του Per Wiberg των Spiritual Beggars, Opeth

και μετά το A time of day

ενώ το Gravity δεν το έχω ακούσει ακόμα…

Nταξει δεν περιμένω πολλοί να έχουν ακούσει τους δίσκους τους, το poll μπήκε περισσότερο έτσι για να έχουμε τη δισκογραφία τους πανω πανω.

Edit: Να και το myspace τους για να τσεκάρετε

Δυστηχώς μόνο το Vemod έχω ακούσει οπότε ούτε και εγώ μπορώ ψηφίσω. Ο συγκεκριμένος όμως είναι πολύ καλός, τόσο μουσικά όσο και στιχουργικά. Ειδκά το wheel, πολύ ανατριχίλα.

Έχω κανει εδω και ενα μηνα περιπου demand για Live ελλαδα, στο myspace τους :smiley:
Μονο το προσφατο τους εχω ακουσει, κινουμενος απο reviews του seaoftranquility και progarchives, αλλα θα τσεκαρω αμεσως τα αγαπημενα σου μεγα ΜΑΝΟ.

To ματσακαβλι που εγραφα τοεσβησα καταλαθως#-o οποτε αναγκαστικα θα γραψω κατι πολυ μικροτερο…

Καταρχας συγχαρητηρια στο Μανο για το θεμα του!:slight_smile:
Καταδευτερον μιλαμε για μπανταρα τουλαχιστον για οσους αρεσκονται στο προγκρεσιβ.
Κατα τριτον νιανιανια εχω ακουσει ολους τους δισκους τους εχω εναν αυθεντικο και ξερω που να βρω και καποιους αλλους αλλα δεν λεω:bye:

Και παμε…Ιδρυονται στις αρχες των 90s και το 93 βγαζουν το vemod ενω το 95 το nucleus…Οι δυο δισκοι πανω κατω κινουνται στα ιδια μονοπατια θυμιζουν οπως ειπωθηκε κing crimson και εχουν εναν καπως βαρυ και ξερο ηχο.Αρκετη πολυπλοκοτητα στα κομματια καταφερονουν και περνανε οτι ειναι βορειοι στη καταγωγη!Προσωπικα πρoτιμω το vemod με αγαπημενο κομματι το sad rain που υπαρχει ομως μονο στην expanded(η κατι τετοιο) εκδοση.
Το 99 ερχονται τα πιο ωραια με τον δισκο from within…Γλυκαινουν τον ηχο τους και βγαζουν ολο τους το ταλεντο…Ο δισκος ειναι ακρως εθιστικος!Το 03 βγαινει το gravity οπου απλοποιουν τα πραγματα και χρησιμοποιους καποιες πιο αλτερνατιβ μανιερες.Και παλι τα κομματια ειναι φοβερα…Οσο για τη στιχουργια τι να πω…Ειναι απο τους δισκους που πραγματικα με εκφραζουν παρα πολυ…Χωρις να ειναι κονσεπτ οπως εχω καταλαβει.
Πεερυσι εβγαλαν το time of a day…Ε εδω τωρα πρεπει να πω κατι?:roll: ΤΟν θεωρω εναν απο τους 5 καλυτερους του 2007.Δισκο που ακους απο την αρχη μεχρι το τελος.Απο το εναρκτηριο the great unknown ως το καλυτερο κατ εμε κομματι τους εβρ prince of the ocean…Δεν θα προβω σε αναλυτικη πραουσιαση των κομματιων τους μιας και οσοι θελουν μπορουν με μια βολτα στο σπεις να βγαλουν ορισμενα συμπερασματα.

Η μπαντα αποτελειται απο τρις σουηδους που ομως για καποιο λογο δεν μου φερνουν σε σουηδους ισως επειδη ειναι πολυ ευαισθητοι8) κα μια πρωην κοκκινομαλλα(λαβ λαβ λαβ) που πραγματικα κανει τρομερη δουλεια στη μπαντα…Παιζει πληκτρα τα οποια στη συγκεκριμενη μπαντα τουλαχιστον εχουν τεραστια βαρυτητα…Βασικα δεν μπορω να το εκφρασω ακριβως παντως πιστευω οτι χωρις τη κοπελια οι anekdoten δεν θα ακουγονταν ετσι…

Πορσπωκα τους προτεινω ανεπιφυλακτα στους προγκ φανς και ελπιζω καποτε να ερθουν ελλαδα γιατι φετος παρα τα ντημαντς μου δεν μας εβαλαν στην ευρωπαικη περιοδεια…παλιο βορειοι:p

και γω το vemod θα πω

αν και μαρεσουν ολα τους

παιζουν παρα πολυ ομορφη μουσικη!
ειναι και παιχταραδες

τους εμαθα απο τα Playlist των opeth Πριν καποια χρονια!!να ναι καλα τα παλικαρια :slight_smile:

παντως παρολο που τους εντασσουμε στο prog rock
εχουνε και μεταλ στοιχεια

στο nucleus πχ υπαρχουν πολυρυθμοι οπως τους παιζουν οι meshuggah

και απο το from within Και επειτα, οπως ειπε ο kiratzos, που αρχισαν να αλλαζουν τον ηχο τους
προσθεσανε παρα πολλα νεα στοιχεια χωρις να χανουν τον χαρακτηριστικο - λατρευω το progressive των 70΄ς - ηχο τους!

μην ξεχναμε οτι φετος παιξανε και αυτοι στο φεστιβαλ που γινε εν πλω μαζι με opeth,fredrik thordendal κ.α.

μακαρι να χαμε την ευκαιρια να τους βλεπαμε

παιζουν ιταλια παντως απο τι βλεπω το σαβ\κο που ερχεται

Kαλά οι μπασογραμμές στο Nucleus είναι απίστευτες

Εχουν βγαλει και 2-3 λαιβ…Ολα στην Ιαπωνια!!!8O …Μαλιστα απο ενα απο αυτα εχω ακουσει δειγματα και ειναι παρ απολυ καλο.Το sad rain πχ ως λαιβ δεν συγκρινεται με το στουντιο…

Βγάζουν διπλή συλλογή φέτος

Ακούστε την όποιος θέλει να κάνει τα πρώτα βήματα στο μουσικό κόσμο μιας καταπληκτικής μπάντας…

Ειχα διαβασει στα γρηγορα μια ανακοινωση τους και νομιζα οτι ετοιμαζαν ενο δισκο γμτ:roll:

Σήμερα τους ανακάλυψα και το ντεμπούτο τους μου έκανε μεγάλη εντύπωση.Με τι να συνεχίσω;

προλαβα! :stuck_out_tongue:

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=57

Εγώ θα σου πρότεινα να τα πάρεις με την σειρά. Συνέχισε με Nucleus

Ειχα διαβασει στα γρηγορα μια ανακοινωση τους και νομιζα οτι ετοιμαζαν ενο δισκο γμτ

www.order2com.com

2009

puma