Nest

Οι Nest αποτελούνται από 2 άτομα:
Aslak Tolonen ? kantele, vocals
Timo Saxell ? bass, vocals
Είναι από την Φιλανδία και σχηματίστηκαν το 1999.H μουσική τους χαρακτηρίζετε ως neofolk/ambient και δίνουν πολύ έμφαση στην ατμόσφαιρα,με κομμάτια όπου το 98% δεν έχουν στίχους.Το όργανο που ξεχωρίζει είναι το Kantele,που είναι παραδοσιακό.
Έχουν κυκλοφορίσει 3 album:
* Woodsmoke (2003)
* Trail of the Unwary (2007)
* Entering The Levitation - a tribute to Skepticism (late 2007)
και ένα split με τους Agalloch το 2004.

Προσωπικά έχω φάει κόλλημα,είναι απίστευτοι,σε ταξιδεύουν σε άλλα μέρη,μαγεία σκέτη.Πραγματικά αξίζουν.


Now playing: Nest - Moonbow
via FoxyTunes

εχω ακουσει μονο ενα τραγουδι τους(το ακουω και αυτη τη στιγμη μαλιστα :D) αυτο απο το σπλιτ

πραγματικα η ατμοσφαιρα που δημιουργουν ειναι εκπληκτικη…προτεινε κανα αλμπουμ ρε μπαρμπα:p!! ποιο απο τα 3 σαρεσε περισσοτερο??

καλά θα σου πρότεινα όλα,αν μπορείς να τα κατεβάσεις…(για να τα βρεις εδώ δύσκολο)…
άρχισε με το καινούργιο Trail Of The Unwary και μετά πήγαινε προς τα πίσω…έτσι και αλλιώς σύνολο είναι 28 τραγούδια περίπου,δεν είναι πολλά…οπότε θα τα ακούσεις όλα και αύριο αν έχεις την δυνατότητα.


Now playing: Nest - Claw And Fang
via FoxyTunes

Kάποιος μου κλέβει τις ατάκες!:lol:
Συμφωνώ (κλασικά) κι εγώ για όσα λες για τους Nest. Τους άκουσα στο split των Agalloch και μετά από το myspace τους κι ενώ τα πιο πολλά τραγούδια είναι μόνο μουσική μου άρεσαν πάρα πολύ.
Προτείνω κι εγώ το Trail of The Unwary…Moonbow :bow2:

αι μωρέ!ακόμα από το myspace θα άκουγες αν δεν έψαχνα εγώ:p:p


Now playing: Nest - Land Behind The Mist
via FoxyTunes

Προσφατα ανακαλυψα και γω αυτο το Acoustic Folk/Ambient συγκροτημα εξαιτιας του split που αναφερεται παραπανω με τους Agalloch.Εχει κανεις ιδεα απο που μπορω να βρω προς αγορα τα 2 αλμπουμς τους και ποιος απο τους 2 αξιζει περισσοτερο?